Zájem firem o elektřinu pocházející z obnovitelných a jaderných zdrojů u ČEZ výrazně roste

Objem zasmluvněné ekologické elektřiny na letošní rok od ČEZ ESCO je rekordní a dosahuje 2,7 terawatthodiny.

Jen za první letošní půlrok převýšil zájem o zelenou elektřinu z obnovitelných zdrojů a jadernou elektřinu poptávku za celý loňský rok, a dokonce ji o 15 % předčil. Další smlouvy jsou přitom před uzavřením, takže by se celkové letošní dodávky ekologicky certifikované elektřiny od ČEZ ESCO mohly přiblížit 4 terawatthodinám a meziročně stoupnout téměř na dvojnásobek.  

Společnost ČEZ ESCO zasmluvnila v prvním pololetí letošního roku vyšší dodávky ekologické elektřiny než za celý loňský rok. Poptávka po bezemisní elektřině stoupá, zejména ze strany firem, které musí snižování klimatické stopy prokazovat v rámci svých dodavatelských řetězců.

„Úkolem ČEZ ESCO je pomoct s dekarbonizací našim zákazníkům z oblasti průmyslu, obcí i veřejné správy. Řada z nich si pořizuje vlastní fotovoltaické elektrárny, které jim umožňují snížit provozní náklady za energie na desítky let dopředu a zároveň snížit emise. Další možností je zajistit si dodávky bezemisní elektřiny, která je doprovázena certifikátem zaručujícím, že zákazník skutečně odpovídajícím způsobem snižuje emise CO2. Zájem o dodávky bezemisní elektřiny rok od roku roste a letos by mohly být její dodávky oproti loňsku dvojnásobné,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Objem zasmluvněné ekologické elektřiny je za první pololetí letošního roku už o 15 % vyšší než za celý loňský rok; konkrétně u zelené elektřiny z obnovitelných zdrojů stoupl zatím letos o 11 % na 2 TWh, u jaderné elektřiny pak o čtvrtinu na 700 GWh.

Další smlouvy jsou přitom před uzavřením, takže by se celkové letošní dodávky ekologicky certifikované elektřiny od ČEZ ESCO mohly přiblížit 4 TWh a meziročně stoupnout téměř na dvojnásobek. Trend růstu je dlouhodobý: o desítky procent stouply dodávky ekologické elektřiny i loni.

RokZelená elektřinaElektřina z jádraCelkemy/y růst
20211 127 GWh339 GWh1 466 GWh
20221 784 GWh560 GWh2 345 GWh+ 60 %
2023 (za 1. pololetí)1 988 GWh696 GWh2 684 GWh+ 15 %

Mezi významné zákazníky, kteří od ČEZ ESCO odebírají zelenou nebo jadernou elektřinu, patří společnosti z oborů stavebnictví, automobilového průmyslu, banky, ale i obchodní řetězce. Jednou z posledních významných zakázek jsou dodávky pro operátora T-Mobile, který každý rok odebere 100 GWh zelené elektřiny. ČEZ ESCO bude zásobovat energií 3 000 jeho odběrných míst od roku 2024 až do roku 2026. Dalšími velkými zákazníky jsou například SPOLCHEMIE nebo Eurovia.

Skupina ČEZ v rámci svého příslibu naplnit závazky Pařížské dohody oznámila strategii Čistá Energie Zítřka. Mezi ambiciózní cíle strategie patří plán vybudovat do roku 2030 dalších 6000 MW obnovitelných zdrojů, skončit s využíváním uhlí v teplárenství a výrobu elektřiny z uhlí omezit na minimum. Do roku 2040 chce být ČEZ klimaticky neutrální.

zdroj: tisková zpráva

16 Comments on “Zájem firem o elektřinu pocházející z obnovitelných a jaderných zdrojů u ČEZ výrazně roste”

 1. Pro hariprasad 😃 No právě, jaderná štípačka uprostřed Prahy má samé výhody a nikdo se nemůže vymlouvat na smog a nekonečné vagony uhlí taky netřeba…
  Ale vážně – hodně lidí znovu podlehlo projaderné masáži, tak by mě zajímalo, jestli by pořád tak zuřivě obhajovali výstavbu nových bloků u nich za humny…
  Věřím, že by NIMBY zafungovalo ještě spolehlivěji než obvykle.

   1. No kdyby se Runner stal starostou ,,tam u nich“ , možná by byl problém s úložištěm vyřešen… Jestli se nepletu, psal tady kdysi, že by soudek vyhořelého paliva moc rád vlastnil…
    Už má sklad pohoných hmot, menší muničák, tak proč ještě jednoho čerta nepřidat?☢️🥵🤮☠️

 2. Vyserte se na atom – nebo se atom vysere na Vás ☢️💩☢️

  Nepochybuju že budoucnost energetiky je OZE+ bezpečný jaderný zdroj… Ale teď rozšiřování jádra je hazard a navíc ho potřebujou jen kšeftaři…
  Udělejte si jednu malou na Střeláku Pražáci pokrytecký ☠️

Napsat komentář