Vzniklo sdružení organizací pro decentralizaci a komunitní energetiku

Unie komunitní energetiky (UKEN) je otevřené sdružení zatím 15 organizací z řad byznysu, municipalit a neziskových organizací, které mají za cíl prosadit v České republice efektivní fungování a rozvoj komunitní energetiky založené na lokálních obnovitelných zdrojích energie. 

Poptávka po komunitní energetice přichází ze všech stran. Zájem o ni mají především města, obce nebo občanská sdružení, která chtějí snížit míru své závislosti na centrálních dodávkách energie a snížit si jejich ceny. Příležitost v ní vidí také podnikatelé a firmy, a to nejen z oboru energetiky. Decentralizaci vnímají jako cestu, jak snížit své náklady na energie.

Unie komunitní energetiky si stanovila následující cíle:

 • prosadit jasná a srozumitelná legislativní pravidla pro vznik a rozvoj decentralizované a komunitní energetiky,
 • nastavit stabilní dotační podmínky, které urychlí rozvoj projektů komunitní energetiky,
 • zajistit, aby strategické a koncepční dokumenty počítaly s komunitní energetikou a decentralizací jako s důležitým prvkem modernizace české energetiky,
 • sdílet získané know-how pro realizaci projektů,
 • být strategickým partnerem pro občany i stát v tématu komunitní energetiky a decentralizace.

„Skutečné fungování a rozvoj komunitní energetiky v Česku legislativa zatím neumožňuje. V evropských fondech je na ni přitom do roku 2030 připraveno více než 60 miliard Kč,” uvádí Laura Otýpková, vedoucí sekce Odpovědné energie v expertní skupině Frank Bold. 

Energetické společenství v obcích

Obec jako iniciátor vzniku energetického společenství se dohodne s obyvateli
a společně investují např. do fotovoltaických elektráren na veřejných budovách – na školách, nemocnicích nebo třeba kulturních centrech. Poté spoří na cenách elektřiny nebo ze zisků z přebytků investují do samotné výrobny či jiných obecních projektů (dětská hřiště, opravy veřejných prostranství).

“Komunitní energetika je jedním ze způsobů, jak snížit závislost domácností, obcí i firem na fosilních palivech a drahých dodávkách energií ze sítě. Sdílení čisté, levné, lokální elektřiny v rámci společenství občanů umožní její využívání i lidem, kteří si vlastní obnovitelný zdroj nemohou dovolit,” říká Jiří Koželouh, vedoucí programu Energetika, klima a odpady Hnutí DUHA. 

Iniciátory vzniku UKEN jsou Frank Bold a Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech Republic. Členy Rady Unie komunitní energetiky jsou expertní skupina Frank Bold, Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech Republic, Národní síť místních akčních skupin, Sdružení místních samospráv ČR a Asociace developerů. 

zdroj: tisková zpráva

7 komentářů u “Vzniklo sdružení organizací pro decentralizaci a komunitní energetiku”

  1. Mohl bych se s dovolením zeptat na souvislost mezi výrubem stromů a větrníky? Když jsem se posledně díval do mapy, tak poměrně značná část ČR je bez stromů, někde až moc na můj vkus. Na jiných místech, zejména na Vysočině kde by měl být zajímavý potenciál pro VtE (a teoreticky i nějaký pro stavbu PVE), se střídají místa s lesem a místa bez lesa na kterých by snad bylo možné VtE postavit. Mimochodem pokud by se začalo s rozvojem VtE na Vysočině, tak by to z pohledu sítě bylo asi ideální, protože by bylo možné proud rozvést ze středu do okolí. Mimochodem mapy elektrizace vytvořené hned po 1. světové počítaly třeba s uhelnou (!) elektrárnou v Havlbrodě.

   Také je zajímavý potenciál pro malé domácí větrné elektrárny, tedy pokud bude dostupný motor s náběhovou rychlostí 1.5-2ms^-1 a celkově bude cena zařízení s výkonem 5kW do nějakých 200k.
   http://vitr.ufa.cas.cz/male-vte/

   1. A co takto sa viac venovat zalesneniu a udrzaniu vlahy v krajine. Ked budu klimaticke sucha, tak uz bude neskoro. Energiu nechajme stabilnym zdrojom ako jadro, voda a geotermal, veterniky a FVE na strechy, biopaliva ako potravu pre ludi a nie motory a biomasu ako hnojivo namiesto umelakov, ktore je treba vyrabat z toho zleho plynu ci z vodika. Ale namiesto toho ma staci oznacit za rusofila a netreba pouzivat rozum.

Napsat komentář