Využívání geotermální energie nemusí být jen výsadou Islandu

Z geotermální energie v současné době pochází přibližně 16 GW světové produkce, což je jen asi 0,2 % její celkové globální spotřeby. Je to zejména proto, že konvenční geotermální energetika je omezena na oblasti, kde je zemské teplo blízko u povrchu, například v okolí sopek, nebo v místech s relativně tenkou zemskou kůrou. 

Mezi průkopníky využívání geotermálních zdrojů patří zejména Island, kde teplá voda a pára ze zemského nitra vyhřívá přes 80 % tamních domů, ale například i chodníků, skleníků a bazénů, a země z nich vyrábí i 29 % své produkce elektřiny, což je největší podíl na světě. Takto vyrobená elektřina je ale zejména v důsledku technologické složitosti o mnoho dražší, než energie z větrných a fotovoltaických zdrojů.

Větší využití tohoto zcela bezemisního zdroje energie by mohly přinést pokročilé geotermální systémy (EGS), jejichž rozvoji se věnuje řada společností v USA, Japonsku, Itálii, Mexiku a na Novém Zélandu.

EGS obcházejí geografické limity klasických geotermálních elektráren vytvářením umělých nádrží v horkých a suchých skalních útvarech pomocí horizontálních vrtů nebo tavení hornin, a jejich následné využívání jako zdroje teplé vody.

Vývojáři EGS kromě toho v poslední době přišli s nápadem využívat takto vytvořené zásobníky také jako úložiště energie z přebytků výroby elektřiny v jiných bezemisních zdrojích. Americká společnost Fervo Energy získala na rozvoj této technologie $138 mil. rizikového kapitálu a dalších 4,5 milionu jí poskytla i americká vláda. Její systém by mohl ukládat elektřinu v intervalu od několika hodin až po mnoho dní.

Není přitom příliš složitý, kromě zásobníku vyžaduje pouze technologické zařízení na povrchu. První simulace naznačují, že účinnost by mohla být až 90 %, což je srovnatelné s lithium-iontovými bateriemi nebo přečerpávacími vodními elektrárnami. Fervo Energy hodlá získané peníze využít na dokončení dvou pilotních projektů v Nevadě. Na jednom z nich se podílí i Google, který chce nejpozději od roku 2030 spotřebovávat pouze bezemisní elektřinu.

Nedávno zveřejněné studie ukazují, že náklady na energii z EGS tohoto typu by se mohly pohybovat mezi US$20 až US$35 za jednu MWh, což je cena konkurenceschopná s výrobou elektřiny ze zemního plynu a dokonce o něco nižší než průměrná globální cena elektřiny z větrných a solárních zdrojů. EGS by se tak mohly stát levným obnovitelným zdrojem s malými požadavky na prostor, což dost významně omezuje například využití solární a větrné energie na souši.

zdroj: tisková zpráva

9 Comments on “Využívání geotermální energie nemusí být jen výsadou Islandu

  1. Celkom nerozumiem tomuto clanku. Takze ide o geotermanlnu energiu alebo len uschovu energie? Podla mna je geotermal vyuzivany velmi malo oproti nestabilnym zdrojom (vietor, slnko, voda) a to je velka skoda. Pritom sa jedna o uplne idealny zdroj, ktory je stabilny, bezpecny produkuje malo odpadu, s dlhou zivotnostou a nenarocny na udrzbu. Jedina nevyhoda su technologicky narocne vrty co si myslim, ze riesitelne je a casom je tam potencial zlacnovania. Zivotnost takej elektrarne je na urovni JE a viac, odpad prakticky ziadny a udrzba moze byt prakticky automatizovana. Nepoznam vyhodnejsi zdroj energie.

    1. Jenomze trubky zarustaji ruznymi mineraly. A turbiny podlehaji erozi diky obsazenym zrnkum mineralu. Horka para nebo horka voda rozpousti mineraly, ktere se pri ochlazeni rychle vysrazi a to je vseobecny problem takovych zarizeni. Treba trubky v Karlovych Varech kterymi proudi vridlova voda se musi pravidelne vymenovat. Ale je to zadany artikl, vselijaky umelci z usazenin delaji ruzne sperky.
      Para z ciste vody a para ze zeme predstavuji uplne jine podminky.

      1. No neviem aku geotermalnu el. poznate vy ale tie co poznam ja maju oddeleny primarny a sekundarny cyklus tak ako pre JE. Cize nic sa turbine nemoze stat, lebo ma uzavrete potrubie s technickym mediom.

        Samozrejme ze niektore casti el. degraduju a ani samotny vrt nie je navzdy, ale toto nie je brane ako velky problem. Skor navrtat ten hlboky vrt do 5-7km je problem a to hlavne financny.

  2. Ucinnost 90% muze byt akorat u skladovani tepla. Na jinem miste se zminuji o elektrine a davaji odkaz na lithiove baterky. Cela ta zprava je jeden velky chaos. Ukladat elektrinu do EGS urcite nejde a konverze elektrina-teplo-elektrina bude mit hodne mizernou ucinnost. Navic sami pisou, ze geotermalni elektrina je drazsi nez z FVE a VtE.

  3. Teď jsem si propočetl, že podle ohlášených vládních daňových úprav bude u většiny z mých zaměstnanců čistá měsíční mzda snížena o 10-15 tisíc Kč. Při zohlednění vlivu inflace budou mít fakticky o třetinu peněz méně, než před dvěma lety.
    To je dost drsný.
    Bohužel chtě nechtě budeme muset sáhnout k daňové optimalizaci.

Napsat komentář