Maliny pod solárními panely na farmě Piet Albers v Holandsku mají báječnou chuť a daří se jim zde i nyní na podzim. První pokus o pěstování malin v rámci konceptu tzv. Agrovoltaiky v Holandsku se však nezdařil. Proč?
O zkušenostech s prvním projekty v oblasti agrovoltaiky v Evropě bude ve své přednášce informovat přední expert Stephan Schindele, Vedoucí sekce Agrovoltaiky ze společnosti BayWa r.e., na konferenci Smart Energy Forum v Praze dne 11. listopadu.
První neúspěšný pokus
V zemědělské farmě v Babberichu na východě Holandska se již dlouhé roky pěstují maliny pod fóliovníky. Kvůli silným větrům v této oblasti je životnost fóliovníků omezena na cca 2-3 roky.
V roce 2018 majitel farmy Piet Albers přišel s nápadem nahradit fóliovníky stříškou ze solárních panelů. Bohužel první velmi malý pilotní projekt v oblasti pěstování malin pod fotovoltaickými panely v rámci tzv. Agrovoltaiky selhal. Maliny pod tradičním panely nedozrávaly, a proto je nebylo možné nabízet k prodeji v síti místních supermarketů.
Co přineslo změnu k lepšímu?
Po konzultaci s odborníky ze společnosti BayWa r.e. a Zemědělské univerzity ve Waginnigenu se v Holandsku nakonec realizovalo nové řešení s využitím speciálních konstrukcí a panelů. Vznikla zde unikátní 2,7 MWp agrovoltaická instalace na pozemku o rozloze 3,2 hektarů.
Nové řešení přineslo úspěch. Malinám se nyní pod solárními panely daří lépe než vedle na konstrukcích s tradičními fóliovníky. To je důvod, proč celou instalaci obdivují (nejen) farmáři z celé Evropy.
O zkušenostech z oblasti agrovoltaiky v Holandsku, Německu a dalších zemích se více dovíte dne 11.11.2021 v Praze na konferenci Smart Energy Forum. Ve své přednášce zde přední expert z oboru Stephan Schindele, Vedoucí sekce Agrovoltaiky ze společnosti BayWa r.e., představí:
– jaký design konstrukcí a unikátní typ panelů se nyní používá na agrovoltaických farmách v Holandsku
– jaké plodiny kromě malin se nyní úspěšně pěstují pod solárními panely
– jakým způsobem unikátní mikroklima pod solárními panely pozitivně přispívá k pěstování plodin
– co sleduje nový vědecký projekt v oblasti agrovoltaiky, který právě nyní vzniká v Německu
– ekonomické aspekty provozování agrovoltaických instalací.
Více informací o konferenci Smart Energy Forum naleznete na jejím webu.
zdroj: tisková zpráva
Ano takto by to mělo vypadat. Konstrukce je sice dražší, ale nedojde k záboru půdy a využít vlastnosti panelů a nahradit jimi foliovníky je skvělý nápad… Osobně v evropských podmínkách nefandím záboru půdy fotovoltaikou ( všude okolo je spousta jinak nevyužitelného prostoru), ale tento a podobné projekty se zdají být promyšlené a funkční… Vždy je lepší zabít víc much jednou ranou.