Vodík na Měsíci, soláry ve vesmíru, malý jaderný reaktor pro města – odvážné nápady nás posouvají vpřed

Historie je plná příkladů dokazujících, že není radno se vysmívat na první pohled bláznivým nápadům technických snílků.

Australská společnost Hypersonix Launch Systems chce nabídnout alternativu k vypouštění raket do vesmíru.
foto: Hypersonix Launch Systems

Fantazie Julese Verna jako let na Měsíc nebo videotelefon patřily do oblasti sci-fi déle než sto let. V poslední době se ale čas od zrození nápadu pokládaného za utopii do jeho realizace začíná zkracovat – Bill Gates nebo Elon Musk a někteří další se realizace svých myšlenek nejen dožili, ale dokonce na nich pohádkově zbohatli.

Stejný proces probíhá také v oblasti energetiky, kde je urychlován mimo jiné i klimatickou změnou a docházejícími energetickými zdroji. Kosmické lety s posádkou využívají vodík jako zdroj energie už od počátku 60. let minulého století.

Po sedmdesáti letech stojí věda v této oblasti před další velkou výzvou. V reakci na poptávku po nových vesmírných technologiích, které by umožňovaly doplňování paliva mimo Zemi, oznámila koncem letošního léta americká společnost Skyre plán na stavbu prvního závod na výrobu vodíku na Měsíci.

Základní myšlenka zahrnuje těžbu ledu ze zastíněných měsíčních pólů
a elektrolýzu vody za vzniku vodíku a kyslíku. Oba plyny by se pak pomocí kryochladičů zkapalnily, aby mohly být skladovány v kosmické lodi jako pohonné hmoty. Plán má zatím řadu úskalí. Například je velmi obtížné stlačit v lunárních podmínkách malou molekulu vodíku
a otazníky jsou také u nákladové efektivity a spolehlivosti vesmírného hardwaru. Na druhé straně zastávka na Měsíci kvůli doplnění paliva by přinesla velkou výhodu pro vzdálené meziplanetární lety. Start z druhého nejjasnějšího tělesa na obloze s gravitací na úrovni 16,6% Země totiž spotřebuje daleko méně energie, než start z domovské planety.

Poněkud fantasticky vypadá i projekt australské společnosti Hypersonix Launch Systems, která chce vodíkem pohánět opakovaně použitelný hypersonický nosič určený k dopravě malých satelitů na oběžnou dráhu. Bezemisní raketa s rychlostí až dvanáctkrát vyšší než je rychlost zvuku zní jako pohádka, ale firma už přesto oznámila získání prvního grantu.

Na investory v letecké dopravě zapůsobil i start prvního letadla na vodík, který se uskutečnil koncem září 2020 v Cranfieldu ve Velké Británii. Šestimístné letadlo třídy Piper M odstartovalo 
a přistálo ve výzkumném a vývojovém zařízení společnosti ZeroAvia. Další let bez emisí by měl být dlouhý už 250 mil. Tento projekt je součástí britského vládního programu na využití vodíku
u komerčních letů.

U zrodu solární energetiky stál mimo jiné i ruský raketový průkopník Konstantin Ciolkovský, který už před sto lety představil koncept vesmírné solární elektrárny. Od těch dob se sice nijak zvlášť nepokročilo v řešení základní otázky, tedy jak přenášet elektřinu vyrobenou na oběžné dráze dolů na Zemi dolů.

Samotná solární energetika prodělala ovšem za tu dobu vskutku raketový růst. A další revoluce ve fotovoltaice je možní na spadnutí. Tým vědců z University of Michigan v USA koncem listopadu 2020 oznámil úspěch ve vývoji barevně neutrálního, transparentního solárního článku 
s účinností 8 až 11 %.

Současné panely mají sice účinnost 15 až 20 %, ale jsou neprůhledné. Průhledné články slibují ohromné uplatnění zejména ve stavebnictví. Nejen střechy, ale i okna 
a celé fasády by mohly sloužit k výrobě elektřiny a budovy by se tak staly zcela energeticky nezávislými.

Solární energetika ale přes zmíněné problémy s přenosem elektřiny nezdává ani snahy o uplatnění ve vesmíru. Mimo zemskou atmosféru je totiž sluneční světlo až 11krát intenzivnější a především nepřetržité. Evropská kosmická agentura v září 2020 oznámila, že začala hledat nápady na sluneční solární satelity.

Podle neoficiálních informací by jednotlivé projekty mohly dostat až 90 tisíc EUR na primární výzkum, 100 tisíc na systémové studie a až 175 tisíc EUR na vývoj technologií. Výzkum na rozvoj systémů vesmírné solární energie zadala v listopadu 2020 také vláda Spojeného království.

Pokroky hlásí také jaderná energetika. Universita v Illinois v  ve spolupráci s několika soukromými společnostmi v říjnu 2020 oznámila plán na vybudování mikromodulárního reaktoru čtvrté generace. Do roku 2026 by měl vzniknout opravdu malý vysokoteplotní plynem chlazený reaktor, který bude generovat 15 nebo 30 MW tepelné kapacity.

Vědci plánují, že prototyp by mohl napájet univerzitní kampus. Zařízení by šlo použít jako malá samostatná elektrárnu pro různé menší objekty, ale mohlo by rovněž sloužit pro vysoce účinnou výrobu vodíku nebo jako součást sítí se sluneční a větrnou energií.

Všeobecný tlak na snížení emisí přináší výzvy v dopravě. Britská společnost Rolls-Royce přišla s plánem postavit nejrychlejší plně elektrické letadlo na světě. Stroj Spirit of Innovation s nulovými emisemi by se měl už v roce 2021 pokusit o rekord s cílovou rychlostí více než 480 km/h. Britský ministr obchodu a průmyslu Nadhim Zahawi to komentoval slovy: „Od vlaků po letadla bude naše doprava budoucnosti poháněna čistými elektrickými zdroji.“

tisková zpráva

49 Comments on “Vodík na Měsíci, soláry ve vesmíru, malý jaderný reaktor pro města – odvážné nápady nás posouvají vpřed”

      1. noo je fakt že ty jeho hajzly pro afriku i mě smrdí ale
        noo je fakt že ty jeho hajzly pro afriku i mě smrdí ale uindouws je jeho zásluha stejně jako typ ibm-pc všem a stejně jako internet všem. Kdybysme měli chcípat vod 90tek na epl netskejp pro horních 10tisíc tak těpéro soudluzi 😉

        1. Jo, Gates byl úspěšný v tom, že používal cizí nápady
          Jo, Gates byl úspěšný v tom, že používal cizí nápady v kombinaci se svou tržní silou. DOS byl vyrabovaný UNIX, Windows byl vykradený GUI z Maců, Excel je náhrada Lotusu-1-2-3 udělaná na objednávku Applu, Internet Explorer je vykradený Netscape, …
          A monopol IBM PC prolomili jiní.
          Gates býval dobrý obchodník, ale technologický vizionář nikdy nebyl. Nesmrtelnost získaly hlavně jeho úvahy, že 640kB RAM bude stačit všem a na vždy a že z internetu nic nebude.

          1. jáák ukradený? když eplýkapitalistycký ouvado nebylo
            jáák ukradený? když eplýkapitalistycký ouvado nebylo schopno dát lidem pokrok ale chtělo na něm nehorázně rejžovat je správný ho nakopad doprr :))) Že ti o patentu nakvedlali do palice navždy neznamená že to platí, ee stačí se podívat do číny jak si z tebe dělá doslova pldel 🙂 Jo to je ta čína s kerou se ífon spaktoval a vyvezl jí tam na uokopčení udajně „špičkovou“ amerikánskou technologii 😉 Naštěstí rejžák má víc rozumu jak ten teslí egouš a při tom kopčení uopraví protikliky a podobný amerikánsky teslí píčus :))) Problém evropana je že je to nepšítel a netopejrožrout ;))

                1. Pan doktor si na to pri kazdodenni vizite uz zvyknul.
                  Pan doktor si na to pri kazdodenni vizite uz zvyknul.

  1. Drazí přátelé, vážení názoroví oponenti, pane
    Drazí přátelé, vážení názoroví oponenti, pane Horčíku,

    přeji Vám všem i Vašim rodinám klidné Vánoce (případně svátky slunovratu), pohodu domácího krbu a pevné zdraví nenarušené kapří kostí a covidem.

    Doufám, že se zde po Novém roce sejdeme všichni odpočatí a v dobré náladě, abychom mohli pokračovat v našich disputacích a názorových střetech, které nám umožňují dobrat se pravdy, nebo alespoň si procvičit argumentační schopnosti.

    Mějte krásné svátky!

    Váš runner42

  2. Větrné turbíny i solární panely: V Indii vyroste
    Větrné turbíny i solární panely: V Indii vyroste největší park obnovitelné energie na světě
    „Tento hybridní park obnovitelné energie bude největší na světě a bude generovat 30 000 megawattů energie,“ komentoval to indický premiér Naréndra Módí.
    AFP rovněž uvádí, že Indie chce z obnovitelných zdrojů do roku 2022 vyrábět 175 gigawattů elektřiny a do roku 2030 již 450 gigawattů.
    https://vtm.zive.cz/clanky/vetrne-turbiny-i-solarni-panely-v-indii-vyroste-nejvetsi-park-obnovitelne-energie-na-svete/sc-870-a-207574/default.aspx

    1. no a bude to stačit pro víc než milijardu bubáků co
      no a bude to stačit pro víc než milijardu bubáků co nerecyklujou topěj čudí sračky bordel do řeky moře … ale pozoruhodný je jak se to po sars2 rozjelo tak najednou cooooo

      jak sars2 na megaekoprojekty a ekofirmy a jejich ekoakcie v době nejtěžší zrovna megaekonomkrize co teprv přijde má takový vliv… náhoda? to těžko 😉

          1. S exponenciálním množením čeho? Cipískových
            S exponenciálním množením čeho? Cipískových příspěvků v prapodivně zmenšené češtině, protože se snaží být zajímavý? Jo, a tím je to na prd.
            Pokud jste narážel na růst obyvatelstva v Indii, tak není dána množením, porodnost mají už okolo 2 děti na jednu ženu. Obyvatelé jim přibývají jen díky nižší úmrtnosti, už se tam neumírá na hlad nebo triviální infekce.

                1. ále to víš že všim po důkladnějším dostudování, ale
                  ále to víš že všim po důkladnějším dostudování, ale ve finále pryncipielně přibejvá jich furt dost že 😉

                2. pane Veselý, cipísek iba skopíroval nejaké čísla. tie si
                  pane Veselý, cipísek iba skopíroval nejaké čísla. tie si prečíta pár diskutujúcich a fertik, voda sa zavrela.
                  o nie exponenciálnom, ale superexponenciálnom prírastku ľudstva (keď už miera prírastku exponenciálne rastie!) vravia ekoteroristi od 1963 (možná skôr, ale od toho roku sledujem ich poplašné správy).
                  do indie onehdá povolali gynekológov, chirurgov z celého sveta a napr. vasektomii robili na železničnej stanici na počkanie a odmena operovanému bolo tranzistorové rádio.
                  čína zvolila horšiu politiku jedného dieťaťa, dnes majú sociálny problém, keď jedno dieťa má uživiť štyroch (rodičov+starých rodičov).
                  ekoteroristi protestujú proti génovým úpravám, lenže ak hrsť upravenej ryže nielen nasýti ale aj obsahuje ďalšie potrebné …
                  ddt je tu zakázané, lenže aj dnes zachraňuje ľudí pred maláriou …

                3. Hans Rosling be svých přednáškách říkal, že lidé
                  Hans Rosling be svých přednáškách říkal, že lidé typický hlásají „pravdy“, které pochytili někde na škole, tj. že obvykle jsou 20-40 let zastaralé. Vy jste názorná ukázka. Jestli umíte jakžtakž anglicky najděte si jeho přednášky na YouTube. Třeba se dozvíte, že populační boom už není, kromě Subsaharské Afriky už nikde. Krásně tam i ukazuje na datech proč porodnost skoro všude na světě prudce klesla, včetně Indie. Možná přestane hlásat 50 let staré perličky že zpráv.

                4. choďte kamsi so šírením múdra.
                  ja som napísal konkrétne

                  choďte kamsi so šírením múdra.
                  ja som napísal konkrétne dátumy alarmistrov, o ktoré sa opierajú ešte dnes, aj s vyčerpaním všetkých zdrojov planéty. jedno či spred 60 rokov, či spred pár mesiacov! pre nich je to jediná pravdy ako pre komunistov manifest a kapitál.

                  reči o znížení rastu populácie sú asi tak relevantné ako hádka o dáta nakazených z reštaurácií – pri miliarde populácie je jedno, či sa žene za život narodia dve, jedno či „pol“ dieťaťa. s miliardou to 50 ropkov nepohne!
                  je to obyčajná manipulácia, rovnako ako včerajšia správa o tom, že sa utopili migranti aj s člnom a neziskovky plačú, že ich nesmú zachraňovať!

                  ps – to o ryži je max desať rokov staré, šľachtenia sa zúčastnila aj český výskumníčka.ddt sa do stojatých vôd sype aj dnes.
                  toľko k relevantnosti informácií!

                5. Jsou lidi, kteří se rozhodují podle aktuálních dat, vy to
                  Jsou lidi, kteří se rozhodují podle aktuálních dat, vy to očividně nejste a být nechcete. Vy prostě máte svůj názor. A pokud se neschoduje s realitou, je to realita, kdo nemá pravdu, že?

                6. ste bez arčgumentov. tak odvádzate pozornosť inam.
                  tak

                  ste bez arčgumentov. tak odvádzate pozornosť inam.
                  tak reálne – ako KLESÁ pôrodnosť v ABSOLÚTNYCH číslach?
                  ako klesá počet obyvateľov kdekkoľvek na svete?
                  nič z toho, čo som napísal vyvrátiť nedokážete, pán Veselý!
                  takých ako vy som tuná stretol mnoho, paradoxne, tam doma ich nechceli, tak ich poslali sem.

                7. Vážně něco si o tom najděte. Třeba tady:
                  Vážně něco si o tom najděte. Třeba tady:

                  https://zahranicni.ihned.cz/c1-66441970-porodnost-v-cine-dosahla-nejnizsi-urovne-za-70-let-hrozi-ze-cinska-spolecnost-zestarne-rychleji-nez-staci-zbohatnout

                  Doporučuji také od Hanse Roslinga knihu Faktomluva. Tam je to moc pěkně popsané a vysvětlené.

                  Neplěťte si taky porodost a počet obyvatel. V Číně je už porodnost na 1,6 skoro 20 let a i kdyby to vytáhli na 2, tak vrchol počtu obyvatel budou mít cca 2030 a pak nastane poměrně podstatný úbytek.

                8. tak znovu a pomaly – ako KLESNE počet obyvateľov za
                  tak znovu a pomaly – ako KLESNE počet obyvateľov za generáciu (25-30 rokov), ak bude mať žena dve, jedno, „pol“ potomka za život v zemi, ktorá má MILIARDU obyvateľov?

                  uvedomte si, že tu sa nejedná o pidištáty! tu sa dá vraveť o vymieraní, tam je to pľuvanec do mora.

                  pridám bradatý vtip o tom, že čo ak sa pohnú číňania. pobiť ako pôobiť, ale kam ich pochováme?

                  ps – ten článok popisuje to, o čom som napísal na začiatku – politika jedného dieťaťa vyvolala sociálny problém – jeden dospelý potomok sa musí postarať o svojich rodičov a starých rodičov! jeden ku štyrom!

                9. Můžete klidně i rychle, ale když jsme na českém webu,
                  Můžete klidně i rychle, ale když jsme na českém webu, tak česky(nebo alespoň spisovně Slovensky). Pak by možná byly vaše myšlenky přehlednější a pochopitelnější pro ostatní.

                  Odpověď na vaši první otázku je poměrně jednoduchá. V zemi jako je Čína je ten rozdíl mezi 2 a 1,5 nějakých 120-150 milionů. To není zrovna jako plyvanec do moře ani pro Čínu.

                  Vy si zase uvědomte, že není Číňan jako Číňan a Čína je ohromná země plná různých národností, jazyků a kultur stejně jako Indie, Rusko nebo USA. To jen my Evropané si myslíme, že když je něco na mapě vybarvené stejnou barvičkou, tak je to homogenní stát jako u nás.

                  Je možné, že ten článek popisuje to co jste napsal na začátku, ale já a ani další lidé jsme to prostě nepochopili. 🙂

                10. milý Vendelín,
                  nerobievam to, ale pozrel som sa na môj

                  milý Vendelín,
                  nerobievam to, ale pozrel som sa na môj príspeok, nespisovné som nepostrehol.
                  číselný rozptyl 120-150 miliónov je na jednu generáciu (20-30 rokov), to je naozaj pľuvanec do mora. a je jedno, k akej ploche sa to vzťahuje, počet obyvateľov je „absolútne“, nie „pomerné“ číslo.

                11. No myslím, že velká písmena se na začátku vět píší i
                  No myslím, že velká písmena se na začátku vět píší i u vás. Čárky si také házíte tak různě a v kombinaci s ne úplně běžnými slovy je těžké se dorozumět. To bylo ale jen k tomu, že se nemůžete zlobit, že málo kdo chápe, jak to myslíte.

                  To ale není žádný plivanec. Představte si, že by na Slovensku žilo za 20 let místo 5,5 mil lidí 6 mil. V Číně to je místo 1,4 mld 1,55 mld. Ten rozdíl by na Slovensku znamenal postavit třeba cca 250 tisíc bytů navíc za 20 let. S tím „plivancem“ se musí sakra počítat a brát ho v úvahu.

                  Nikdo netvrdí, že absolutní číslo obyvatel klesá, ale dá se celkem přesně říci, kdy klesat začne nebo jak dlouho a jak hodně ještě bude růst. Demografie má prostě ohromnou setrvačnost.

                12. S roustoucim blahobytem budou i Cinane myslet vic na svuj
                  S roustoucim blahobytem budou i Cinane myslet vic na svuj komfort nez na potomky. Kdyz ma nekdo pole a musi se z toho uzivit, tak je kazda ruka dobra a cim vetsi rodina, tim jednodussi stari. V precpanych mestech kam se cim dal vic lidi stehuje je malo bytu a potomek je spis na obtiz. Tak i u nich bude demograficky profil nabirat podobu toho evropskeho.

                13. Ale oni už dávno tak myslí a dokonce mnohem více než v
                  Ale oni už dávno tak myslí a dokonce mnohem více než v Evropě, protože číňani jsou snad nejvíce materialistický národ na světě. Už skoro 30 let je v Číně nižší porodnost než třeba v USA a podobná porodnost jako v Evropě. Růst počtu obyvatel Číny těží čistě z let 1960-1990. Až tyto ročníky půjdou do důchodu(stanou se málo produktivní, protože v Číně něco jako náš důchod moc není), tak nastane pro Čínu ekonomická katastrofa.

                  Co se týče demografie a ekonomiky, tak dopadnou ještě hůře než Japonsko, které už 30 let stagnuje a upadá. V 80 letech se o Japonsku mluvilo podobně jako o dnes o Číně. 🙂

                14. iba k tomu čo pod pľuvancom v ppostupnosti príspevkov išlo
                  iba k tomu čo pod pľuvancom v ppostupnosti príspevkov išlo – začalo to tým, že jeden tvrdil exponenciálny rast obyvateľstva, druhý že NEexponenciálny a naviac pokles.
                  vyjadril som názor, že takzvaný pokles je pri miliardových počtoch už zmieneným pľuvancom a pýtal sa, ako s v priebehu generácie, dvoch zmení celkový pčet obyvateľstva.§
                  takže tu vlastne je potreba zaistiť slušný život bezpredmetná.

                  a – samozrejme ide o úplne iné spoločenstvá aké tu a teraz poznáme. ešte keď sa môj otec narodil (1922), bolo bežné mať desať detí od jednej ženy. a v tom rozmedzí 20-25 rokov všetci otcovi súrodenci mali iba jedno dieťa! otec bol výnimka, pretože vedel zaistiť život aj mojej o osem rokov mladšej sestre. napriek tomu ho súrodenci mali za exota.

                  mimo misu – na slovensku chce tento minister práce vytvoriť dostupné štartovacie byty

                15. ale že polityku 1dnoho dítěte vyřešili skvěle sarsem2
                  ale že polityku 1dnoho dítěte vyřešili skvěle sarsem2 neboli kovidem tak, že ho čína zvládla kdežto zbytek světa sešrotuje 😉 A to věděli dysciplinovaný číňani… 😉 o zatajování informací nemluvě… ;))

                  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cinsti-tajni-agenti-maji-volny-pristup-do-evropy-plati-je-svycari-134124

                  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cina-svycarsko-deportace-dohoda-agenti.A201211_143119_zpravodajstvi-hp_jhr

                  učíš se už čínsky? nebo indycky :))

                16. čím liberálnejší spolok ovláda štát, tým viec
                  čím liberálnejší spolok ovláda štát, tým viec nakazených.
                  len na okraj – člen vlády na rokovaní oponoval opatreniam na zníženie počtov v zmysle NAČO ZNIŽOVAŤ, AK ZNOVA STÚPNU.
                  a aby bolo jasné – nik nepovedal, že výrok neodznel, že ide o hlboké nedorozumenie!
                  pani prezidentka tejto krajiny má myslenie – právo jednotlivca je nadradené právu spoločnosti!
                  v trenčíne ÚRAD zorganizoval testovanie, primátor, odporca líže smotanu, prezidentka ho pôotľapkáva po pleci.
                  v diktatúre sa nik s nikým baviť nebude, pamätám si na epidémie slintavky, krívačky – nasadili armádu, dezinfikovali autá, ľudia vystúpiť a namočiť si obuv …

                17. Jestli maji Švýcaři takovýto skandál kolem readmisní
                  Jestli maji Švýcaři takovýto skandál kolem readmisní dohody s Čínou, nechci ani domýšlet, co páchají čínští agenti v ČR.

                18. no třeba vytvářejí nový sklepní prostory pražskýho
                  no třeba vytvářejí nový sklepní prostory pražskýho hradu pro archivaci vína samozřejmě :))) lid to tak chtěl :)))

    2. A vy se jim divíte? Vlastního uhlí mají málo, plynu
      A vy se jim divíte? Vlastního uhlí mají málo, plynu ještě méně, jaderný program se už 30 let motá od ničeho k ničemu a těch pár postavených elektráren nic nevytrhne. Zato větrné a solární elektrárny jim nepřestávají dělat radost jak snadno se to staví a jaké ceny jsou schopni nasmlouvat, viz nedávná 1 GW FVE se smluvní cenou 27 USD/MWh (0.58 Kč/kWh).

Napsat komentář