Vlastnit auto je stále dražší, zdražují i řidičáky

Náklady na vlastní auto jsou dlouhodobě vysoké, ale v posledních letech se ještě zvyšují. A nejedná se jenom o cenu pořízení vozu, ale i jeho údržbu, servis, výměnu pneumatik, platby povinného ručení či havarijního pojištění. Nemluvě o nestabilní ceně pohonných hmot. Posledním hřebíčkem je strmě rostoucí cena autoškoly.

Cena pořízení vozu, servisu a všech potřebných dalších nákladů, je dlouhodobě vysoká a v poslední době ještě více letí vzhůru. „To pouze posiluje zlaté pravidlo, které říká, že pokud najedete méně než 10 tisíc km ročně, pak se vám vlastnit automobil rozhodně nevyplatí,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení Anytime carsharing. Pokud bydlíte v Praze, Brně či jiném velkém městě, tak navíc musíte připočítat i další náklady za parkování

Cena autoškoly a pořízení řidičského oprávnění se aktuálně vyšplhala někde až k hranici 25 tisíc Kč. A provozovatelé autoškol se přitom netají, že by rádi viděli ceny ještě výše. Ještě blíže k úrovním, na kterých se pohybují v zemích na západ od nás.

„Zvyšování finanční náročnosti vlastnění vozu nahrává alternativním variantám dopravy, jako je masivnější využívání hromadné dopravy nebo třeba posilování pozice sdílených automobilů,“ říká Milan Beutl z Anytime carsharing a dodává: „U carsharingu všechny náklady platí provozovatel, uživateli stačí si auto pronajmout například na víkend nebo jenom na dvě hodiny při cestě na větší nákup, menší výlet či pouze na dvacet, třicet minut na cestu z práce, do práce, za kulturou či návštěvou.“

zdroj: tisková zpráva

30 Comments on “Vlastnit auto je stále dražší, zdražují i řidičáky”

 1. Mnoho lidi se boji o sve auto a spojuji to s prichodem nezamestnanosti a chudoby. Ale auto neni jedinna alternativa aby sme se meli dobre. Usetrime li na autech, muzeme investovat do bydleni. Ty miliardy muzeme nasmerovat do trvanlivych hodnot. Kazdy kdo bydli v najmu si stezuje ze ho najem sezere. Tak vynechte draha auta a kupte byt/RD a usetrite a ziskate kvalitni bydleni a hlavne majetek. Auto rapidne ztraci na hodnote, nemovitosti naopak ziskavaji vyssi hodnotu. Blaboleni o mobilite je nesmysl. Jezdeni na dovolenou je lepsi letecky a k cemu je potreba nakladne auto? K vytahovani a k lesteni. Kdo ma RD, ten je radeji na zahradce nez aby jezdil krizem krazem po zemekouli. A na jezdeni do prace staci levny EV.

      1. Já se v těhlech admirálech zas tak nevyznám, možná nechce být mediální hvězda 😃
       Hele slyšel si jak Olena Zelenska nakupovala v New Yorku, když byl ten její piňďa naposledy v OSN??
       To bylo tak: Vlezla do luxusního šperkařství a jak je nafoukaná, hned si chytla s černou prodavačkou… Nakonec ji obsluhovala nějaká jiná….
       Olena si nenechala pokazit shopping a nakoupila 3 kousky. Náhrdelník, náramek a náušnice… Moc hezký, hlavně ten náhrdelník s leopardem….
       Cena za soupravu cca 1 100 000$ (vážně přes milion dolarů ne korun 🤑).
       Samozřejmě že jsou tyhle informace důvěrný, ale udělali chybu, že tu černošku druhý den vykopli, a ona všechno dala na net. Certifikáty s cenou, technickým popisem šperků, jménem kupující (OZ) a hlavně video se svým ubrečeným ksichtíkem kde vypráví, jak ji Olena poďála život… Prodavačka tvrdí že měla Olena rasistický chování a hned jak ji zmerčila požádala o nečernou obsluhu – to ale není tak důležité co si holky řekly…
       Co je ale ŠOKUJÍCÍ: Kijev žebrá o finance na válku a první dáma utratí v jednom jediném krámě lehce ojetý tank 😆
       Tak jestli přispíváš na dárečky pro Putina vzpomeň si na Olenku hejle 😍

        1. Proč se mě ptáš na takové blbosti?? To přece vůbec není relevantní. (samozřejmě že to jsou zloději)

        1. A je podvrh ta propaganda, nebo ta antipropaganda??….
         Ale samozřejmě vše se dá manipulovat….
         Věřit se nedá ničemu a že se bude antipropaganda takto závažný incident snažit přebít je pochopitelné – proto taky nemá smysl studovat tvůj odkaz..
         Pokud to je skutečně podvrh (buď v klidu – vždy si nechávám prostor na pochyby), tak velmi profesionálně provedený 😃
         Mimochodem eSeSáka co mu tleskali ve stoje manželé Zelensky s celým Kanadským parlamentem už se taky podařilo odhalit jako podvrh❓😁

        2. Kdyz byla v dobe vyznacene na udajne uctence tisice km daleko, je zrejme, ze to nemuze byt prave. Ten udajny blogger zadne zpravy nepsal a nikdo jiny pani Olenu v NY nevidel. I ta uctenka je dle zakazniku Cartiera podvrh. Pro jednoduche jedince to je samozrejme jasny dukaz o pravu rusaku vrazdit vsechny Ukrajince. Tak se zamysli nad tim co vsechno rusakum zeres.

        3. Co se tyka toho SS mana, tak vse bylo patricne zverejneno, probrano a prisly omluvy za pochybeni. Zrejme jim ho tam nekdo podsunul aby byla kauza. Bohuzel, nebo bohudik neexistuji na kazdeho obcana vsevedouci slozky a chyby se stavaji. V demokracii se vse prosetri a udela naprava. V rusacku se nezucasneni zavrou a tim to konci. To je markantni rozdil.

        4. Pro Leodendula…. Na každou konkrétní nechtěnou a nebezpečnou informaci (a je jedno jestli pravdivou nebo falešnou), musí reagovat antipropaganda různě: Někdy se dementuje, někdy se zařízne obětní beran, někdy se mlží a jindy dělá mrtvého brouka….
         O mně se vážně nemusíš strachovat a radši si zameť před svým prahem – už bylo vyvráceno pár ukrajinských lží, za které si se tu svého času hádal do krve….😉
         Já narozdíl od tebe pochybuju už z principu 😃

        5. @Vostep. Hlavne ze porad siris rusackou propagandu o zabijeni rusackych Ukrajincu od 2014, o nacistech a dalsich rusackych lzi. Tak pochybuj, ale ne jednostranne.

        6. pro Nazibambula….To je asi nějaký ftip ne??….
         Ano dávám sem informace i z druhé strany kvůli vyváženosti a nikdy jsem netvrdil, že všechno je nutně pravda.
         Naopak vždy zmiňuji, že nevěřím ŽÁDNÉ propagandě a několikrát jsem konkrétně a otevřeně nesouhlasil s ruskou verzí.

         Co tebe sere především je, že vyvracím (více méně úspěšně) bláboly Kijevského režimu, kterých jsou plná jednostranná západní media.
         Jestli je tady někdo zaslepený fanatik a fanda účelových lží – TAK JSI TO TY.
         A myslím že je to zde dobře známo 😛😜😝

        7. @vostep. uz jen to jak me oslovujes a stavis me do nacistickeho kouta kam patri rusacko mluvi proti tvemu ubezpecovani, ze jsi nestranny. Jsi proste rusacka onuce.

        8. Pro Nazibambula…. Popíráš nezpochybnitelné napojení neonazi extremistů na současný Kijevský režim a dokonce zlehčuješ zločiny Německých nacistů za 2.SV…
         Jak bys chtěl a bych ti říkal brouku??😃😁😆

 2. Dělal jsem řidičák na auto v roce 1997. Stálo to 6500 Kč při půměrné mzdě 10 691 Kč, tedy řidičák stál 60,8% průměrné mzdy (a to byl spíše levnější, stál tehdy i 8000 Kč). Pokud dnes stojí až 25 000 při průměrné mzdě 42 249 Kč, tak stojí až 59,2% průměrné mzdy. Co že nám to tedy zdražuje ?

  Mimochodem carsharingem mohu jezdit bez řidičáku, že ho zpráva zmiňuje?

     1. Průměrná mzda se počítá pořád stejně a dá se lehce dohledat za každý rok. Tedy lze ji dobře použít k výpočtu jak je co „drahé“ v průběhu času.

      Rok 1997 jsem nenašel, ale rok 1998 ano. Medián 11 698 Kč, průměr 13 361 Kč, tedy medián je 87,55% průměru.
      Letošní rok medián 36 816 Kč, průměr 42 249 Kč, tedy medián je 87,14%. Tedy mediánový čech se má nepatrně lépe proti průměrné mzdě před 25 lety.

      Ještě jste si s něčím „skoro jistý“ ?

      Ano, většina lidí na průměrnou mzdu nedosáhne. Při běžném rozložení mezd nikdy (matematické extrémy kdy všichni mají stejně a jeden chudák méně pomiňme, to se v reálnu nestane). Takže mediánem nemá smysl při porovnání v průběhu času argumentovat. Ono ostatně ten bájný medián bude stejně větší, protože lidí co část příjmů má „bez papírů“ není úplně málo, takže ten průměr bude dost blízko skutečnému nediánu.

      1. pro Jimmy….😃 Schválně jsem napsal, že jsem si SKORO jistý, že statistika potvrdí .. REALITU…. Zatímco celostátní průměrná mzda je těžko zpochybnitelná, medián si uděláš jak se ti bude líbit… Třeba v Praze… Nebo v IT odvětví….
       Pokud by byl medián v 1997 stejný jako v roce 2023, odkudpak se berou ty informace o roztahování nůžek mezi bohatými a chudými ❓
       cituji známého sociologa: ….Příjem vrcholového managera v největších světových firmách byl v 70tých letech 7x vyšší než podnikový průměr…v 90tých letech už byl jeho příjem 50x průměr a v roce 2010 se vyšplhal na 500 násobek (!) podnikového průměru..
       NENÍ MOŽNÉ aby při tomto vývoji medián zůstal skoro 30 roků stejný, nebo šel dokonce proti proudu…
       Ekonomické údaje zdělované veřejnosti jsou součástí propagandy, je potřeba udržet nižší vrstvy společnosti v klidu a v práci. (Netvrdím že jsou vylhané – jen jsou šikovně spočítané 😉)
       V antickém Řecku přišel někdo s nápadem, aby otroci nosili stejnokroj…
       Všichni přítomní se vyděsili, co by se mohlo stát, kdyby si otroci uvědomili svůj počet 😃

       1. Medián je úplně stejně přesně spočítaný jako průměr. Obojí je statistika. Samozřejmě asi neexistuje člověk co má přesně (na korunu) mediánovou mzdu. Ale to je jedno. 50% má mzdu nad a 50% pod. A jak je vidět o průměru to není daleko. Ono ČR je v platech hodně rovnostářský stát.

        Ten údaj o platech séfů firem je z USA. U nás moc podniků co má obrat jak celá ČR nebude, takže u nás to nebude tak rozevřené. A v 70 letech tu byl socialismus, takže tím argumentovat je úplně mimo.

        1. pro Jimmy…… Celá desetiletí jsme byli chlácholeni medii a politiky, že ČR je nejvíce rovnostářskou zemí snad v celém vesmíru… Opakovali to jak mantru, určitě sis všiml….A ejhle 😃… Docela nedávno – loni nebo předloni – se objevila statistika, že příjmová či majetková nerovnost (bohužel nepomatuju která), je v Česku snad největší z celé EU….
         Takže asi tolik k moji důvěře v mediální masáže….
         Pokud tvrdíš, že lidi berou kdoví kolik bokem a že medián je vlastně skoro stejný jako průměr, je to důkaz že žiješ úplně mimo realitu ve své komfortní bublince.

        2. Netvrdím že všichni berou bůh ví kolik bokem, ale tvrdím že nezanedbatelná část lidí bere něco bokem. Pro začátek všichni co dělají něco v hospodách, barech atd. Naoko skoro minimálka (a té se počítají ty průměry a mediány), v reálu menší či větší část na ruku. Řemeslníci. Kdo z vás nedostal otázku zda na tu práci chcete papír? Různí OSVČ kteří jednou paušál (z mnoha důvodů) a reálné náklady mají o desítky procent menší než ten paušál. K tomu legálně různé příspěvky na jídlo, „kulturu“, penzijní pojištění. Občas má někdo nějaký „placený koníček“ k práci, kdy ho ta další činnost neuživí, ale občasné přilepšení z toho je. Když se to různě posčítá tak reálný průměr a medián bude o trochu jinde. Opravdu nejsme „spálená země“ jak kdysi prohlašoval Zeman. Čeština je i na výletech v zahraničí slyšet docela dost. V Německu, Rakousku jsme už běžní a vážení hosté. Žádné „Češi nekraťe tady“ už neuvidíte.

         Pokud ve vaší bublině berou všichni medián či méně tak by jste s tím možná něco měl dělat.

        3. Pro Jimmy… To máš pravdu, že bych měl něco dělat s penězovody, kterými odtékají NÁMI vytvořené hodnoty ke zlodějským netáhlům… Třeba je vyhodit do vzduchu 💥…
         Ale musím uznat, že to není snadné – máte to šmejdi dobře opancéřovaný.🖕

       2. Údaje z USA nejsou pro ČR relevantní. Obecně do USA přibývají neustále tmavší migranti, kterých je hodně a snižují tak mzdy nízkokvalifikovaných pracovníků. Naopak inteligentnější práci tito lidé v naprosté většině nedělají – nemají pro ni genetické predispozice ani vzdělání. Výsledek je rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými.

        1. Ježiši to je blbost 🙄…. Teď nechám stranou tvůj chronický rasismus, ale tvoje představa o příčinách bohatství a chudoby je fakt úlet 😱

Napsat komentář