Vláda musí s novelou ke komunitní energetice přestat otálet

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) novelu ke komunitní energetice opět nepředložilo. Slibuje ji přitom od června a sám ministr Jozef Síkela nedávno označil komunitní energetiku za svou prioritu. Podle informací Unie komunitní energetiky (UKEN) je novela velmi precizně připravená a s takovou právní úpravou by se Česko stalo průkopníkem komunitní energetiky v Evropské unii. 

Připravený návrh novely ke komunitní energetice prý na poslední chvíli z nám neznámých důvodů zastavil sám ministr Síkela. Riskuje tak, že nedodrží nejen termín přípravy novely do konce října, který osobně uvedl, ale také vládní prohlášení, které dává termín přípravy vládního návrhu novely do konce roku.

Jozef Síkela, ministr za stranu, která si bere starosty do svého názvu, dával městům, obcím i lidem naději na vlastní levnou energii a cestu z energetické krize jen proto, aby je na poslední chvíli zklamal. Neexistuje žádný transparentní důvod, proč novelu stopnout před meziresortem, když na ní měsíce pracovali právníci, odborníci i Síkelovo ministerstvo.” Uvedl Ondřej Pašek, expert na energetiku a dotace Hnutí DUHA a vedoucí dotační pracovní skupiny Unie komunitní energetiky (UKEN).

Podle právničky UKEN Elišky Beranové je ale návrh velice propracovaný a měl by konkrétní pozitivní dopady pro české občany. “Návrh MPO dokonce napravuje některé nedostatky a obecné formulace, kterými trpí evropské směrnice, což zkomplikovalo jejich transpozici v řadě členských států. Česká republika se bývala mohla stát doslova průkopníkem, žádný jiný stát EU nemá tak kvalitní a propracovanou právní úpravu sdílení elektřiny. Situace, kdy například škola v létě rozesílá elektřinu do nedalekého domu s pečovatelskou službou, na obecní úřad nebo jednotlivým domácnostem, se ale odsouvá na neurčito.”

Poslední vývoj značí, že návrh dlouho připravované proměny české energetiky zůstane pouze na papíře. Pro UKEN je to nepřijatelná situace. Po měsících slibů, že se na komunitní energetice se pracuje a vládní prioritou je zajistit bezpečné a cenově dostupné dodávky energie, se řada obcí, místních akčních skupin i developerů pustila do přípravy projektů. Ty jsou teď ohroženy. “V Trojanovicích máme už nachystaný projekt, k jehož fungování potřebujeme kvalitně ošetřené možnosti sdílení elektřiny,“ potvrzuje starosta Jiří Novotný.

Neustálé průtahy s novelou zákona ke komunitní energetice jsou nepřípustné a brzdí celkový rozvoj města a obcí. Ty musí mít jistotu, že mohou budovat lokální obnovitelné zdroje elektrické energie a do energetických společenství zapojovat i občany. Klíčové je sdílení elektrické energie a její využití v místě výroby, jenom tak obce a její obyvatelé nejefektivněji využijí lokální zdroje,“ doplnil Milan Kazda, starosta obce Kněžice a zástupce SMS ČR.

Na poslaneckém semináři Elišky Olšákové pod záštitou Podvýboru pro energetiku na téma Komunitní energetika a novela energetického zákona ministr Jozef Síkela 22. 9. 2022 pronesl: “Komunitní energetika ve své definici je moderní způsob pořizování elektřiny pro soukromé nebo veřejné účely, který by měl být a je levnější než nákup od komerčních dodavatelů. Její podstatou je samovýroba elektřiny, jejíž výhody a nevýhody se minimalizují právě zapojením většího počtu subjektů v rámci určité komunity.” a “Legislativně bychom to chtěli mít ošetřeno do konce roku.”

K podivnému zdržení se aktuálně vyjádřil také Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace:

“Jsme zklamáni z toho, že byl na poslední chvíli stažen dlouho očekávaný balíček Lex OZEe 2, který měl kromě zavedení energetických komunit obsahovat i další klíčové změny zákonů nutných pro budoucí rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku. Nové zdroje reálně pomohou snížit jak cenu elektřiny na trhu, tak závislost na ruském plynu a mají potenciál pomoci milionům lidí a českému průmyslu. Dnes je však zdržují nesmyslné překážky při povolovacích procesech. Novela zákona, která byla ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu po měsících diskuzí napříč sektorem energetiky dobře připravená, reagovala na současnou situaci na trhu s elektřinou a válku v Ukrajině. Věříme, že se podaří alespoň některé změny, na kterých je široká dohoda, schválit v legislativním procesu s tou důležitostí a urgencí, kterou si kvůli válce a energetické krizi zaslouží.“

zdroj: tisková zpráva

34 komentářů u “Vláda musí s novelou ke komunitní energetice přestat otálet”

 1. Smyslem komunitní energetiky je využívání stávající distribuční sítě, nikoliv budování nové infrastruktury. V novele KE se k tomu musí přihlížet.
  Na Slovensku je od 1. října 2022 účinná novela energetického zákona ke komunitní energetice, která má mnoho nedostatků. Nic se nesmí uspěchat.

    1. Facku si dejte Vy, Runnere, za obhajování ruské agrese a teroru na civilním obyvatelstvu. Zdá se Vám, že třeba na SK a jinde nechybí dodávky el. energie z Ukrajiny? A za nedostatkem plynu v Evropě je nějaká přírodní katastrofa nebo příprava Putlera, od cca poloviny roku 2021, na válku? Že jsme mu sami vlezli na lopatu je jiná věc. Díky za zasvěcenou odpověď.

     1. 2015 – začátek implementace Energetické koncepce EU
      2018 – cena elektřiny 57,4 EUR/MWh, nejvýše od roku 2008
      2019 – kolaps poptávky v důsledků Covid19 a mírný pokles cen
      jaro 2021 – ukončení covidových opatření, oživení a návrat k cenám nad 60 EUR/MWh a růstové cenové trajektorii
      září 2021 – cena nad 120 EUR/MWh
      říjen 2021 – 134 EUR/MWh a krach Bohemia Energy
      polovina února před vypuknutím války – 147 EUR/MWh
      polovina března a měsíc od vypuknutí války – 160 EUR/MWh
      červen 2022 – 260 EUR/MWh

      Z uvedeného je jasně patrné, že sice válka má krátkodobý vliv na cenu a vytváří oscilace, nicméně růst cen způsobený nedostatkem levé energie (tedy nikoliv celkovým nedostatkem), zde byl již roky před válkou a přímo s ní nesouvisí. Koneckonců, vezmi si graf cen, pravítko a sám se můžeš přesvědčit, že růst cen je defakto lineární od roku 2018 a míří v polovině příštího roku někam k cenové hladině 350-400 EUR/MWh, což je i cena, ke které se pomalu budeme seshora blížit.

      Tvrzení, že za nedostupnost levné energie může válka na Ukrajině, je veskrze lživé a snaha využít příležitost ke svalení viny na někoho jiného.
      Typické eurobolšvické sráčství a nedostatek sebereflexe.

       1. Krok číslo 1 – přiznání zásadní chyby
        Krok číslo 2 – ti co prohlasovali tuto energetickou koncepci, tedy především socialisté a zelené eurobolševické frakce EP, odstoupí a dají k dizpozici své mandáty
        Krok číslo 3 – stávající systém emisních povolenek bude zrušen
        Krok číslo 4 – veškeré dotace OZE budou zrušeny
        Krok číslo 5 – budou zrušeny všechny dílčí regulace typu povinné regulace kotlů, EURO v dopravě apod.
        Krok číslo 6 – bude zavedena jednotná emisní daň, zahrnující jak CO2, tak ostatní imise. Systém kromě malusů bude zahrnovat i bonusy (např. topení dřevem vs. vlastní les).

        1. Já žádnou zásadní chybu nevidím. Uhelky zatím nikdo nezboural, pouze uhlí je 5x dražší. Atomu máme 4GW na 10 mil. obyvatel, nikdo ve střední Evropě víc nemá. Elektřiny máme dost a vyvážíme. Problém má jenom Francie kde se pokazila polovina reaktorů a Němci je musí živit vrtulkama.
         Emisní povolenky, souhlas ty se mohou zrušit protože už nemají význam. Měly nutit provozovatele k přechodu z uhlí na plyn a ten už není.

        2. Pokud zásadní chybu nevidíš, pravděpodobně nemáš dostatek informací.
         My ostatní vidíme končící výrobní podniky, snížení koupěschopnosti obyvatelstva o 50%, omezení dostupnosti produktů… ekonomika EU je v naprostém rozkladu.

         Za sebe mohu říct, že aktuálně vidím nedostupnost Nurofenu pro děti, penicilinu (ten jsem musel vzít ze svých krizových rezerv), na objednanou pilu čekám třetí měsíc (Stihl 261), Škoda Auto není schopna dodat zaplaceného Superba druhým rokem, v červenci objednaná krbová kamna budou snad příští léto.

         Příznaky rozvratu jsou všudypřítomné. Ale eurobolševici a Visper nevidí omezení vlastní energetiky a vytvoření energetické a surovinové závislosti na státu, se kterým následně začneme válčit, jako zásadní chybu.

         Tak až půjdou na popraviště, třeba jim to dojde.

        3. Teda Runnčo 😳 ,,…na popraviště…“…To se cejtíš..To fakt nevidíš, že tady fašisti už nad národovcema vyhráli??…Ty snad nakonec ještě budeš idealista 😆

        4. Přátelé, co mě znají osobně, mě označují za cynického realistu. 😉
         A co se týká popraviště, tak pokud situace bude dále eskalovat a třetina zatlačená do chudoby se stane nadpoloviční většinou, revoluční společenská změna spojená s násilím je nevyhnutelná. To je historická jistota. A je zcela jedno, jak se budou jednotlivé strany nazývat.

        5. Co se nedostupnosti leku tyka, tak problem je v Cine. 75% vsech ucinnych latek v lecich se dovazi z Ciny. Evropa i Amerika vsadily na cinskeho kone a uz skoro nic nevyrabi, pouze mixuji a lisuji tabletky. Cina nas drzi za koule a nic se s tim nedela. Chteli jsme vse lacino a nakonec to bude vse za draho. Stejny jako s ruzzkym plynem. Je nejvyssi cas zacit zase neco vyrabet u nas. Mnohym se to bude zdat divne, ale je to tak, nase farmafirmy vse dovazi z Ciny. Od vitaminu az po antibiotika.

        6. pro Leo…No to je fakt, že už by to chtělo zase začít vyrábět tady… Ale víš co, dokud vám zvyšovala životní standard levná polootrocká práce ze zemí třetího světa, aspoň ste nás nezedřeli až na holou kost 😃…Co teď s námi bude panenko Marie svinibrodská 😱

        7. Problém je v Číně??
         A není náhodou problém v Říši, která připomíná free cool in manažera, kterého přestali ostatní potřebovat a který bude o hladu mrznout ve svém městském bytečku na hypotéku? Co přesně může Evropa a ČR nabídnout světu?

   1. Nedostatok energie nie je az tak dany vojnou ale hlupostou statov a celej EU. Uz davno sme mali mat strategicke energie zabezpecene. Hold ale zelenaci si to upiekli inak a preto DE a AT, svistia na uhli a plyne (sranda je ze uhie obsahuje prirodne radionuklidy takze je to do prostredia vypusta radioaktivitu, ale hlavne ze nechcu mat atom :D). Nemcuri stavili na veterniky, ktore bud vyrabaju vela alebo malo (cize nie tolko kolko potrebujeme) a bud nakupuju el. energiu zo stabilnych zdrojov (fosil, jadro) alebo pretazuju siete ked neviedia co s energiou. Plus ta ceresnicka, ze najvacsiu spotrebu maju na opacnom konci krajiny nez jej vyrobu.

    1. pro XBlb…No tak vidíš, že umíš přemýšlet 👏😁 Ano, už dávno jsme měli mít strategickou OZE industrii: Továrny na FV panely, akumulátory, těžbu, recyklaci, dálkové vedení, inteligentní sítě, zákony vyžadující a podporující střešní fotovoltaiku, předcházející absurdnímu plýtvání energiemi (ne – nemám na mysli 2x svetr 😆)…
     Hele Einsteine vysvětli mi…Kdo to jsou ty zelenáči, co podporujou plyn a uhlí??😃

        1. vostep. Videl si to su-30 jak se zavrtalo do panelaku nekde na sibiri? Takovou show by meli ruzzaci delat kazdy den a svet by je obdivoval. Za me dostali plny pocet bodu.

        2. pro Bambule…. abych řekl pravdu ne… Videa tohodle druhu nevyhledávám. A popravdě ani bojové akce. I když jsem pár válečných úmrtí samozřejmě viděl – člověk se tomu těžko vyhne v téhle úchylné době… Ale co jsem si vážně nepřál, ale přesto omylem viděl, když tvý ultra- gerojové házeli ze strže krásný mladý tělo úplně nahý ženský, do díry za zbytkem (úplně oblečeným) její postřílené rodiny. Hodili ji tam jak pytel, za nohy za ruce, ještě se párkrát na svahu přetočila. BRRRR😱
         Ten blb co to natáčel, tak divně vykviknul – nejspíš si postříkal trenky…Chudák holka si asi dost užila a mě to v hlavě zůstane možná už na furt..
         Mimochodem: Víš o tom, že Bandera je ukrajinský národní hrdina a mají po něm pojmenovaných spoustu ulic a náměstí??… To je teda sláva!!😨🤮
         To video je úplně čerstvý a v barvě – aby nedošlo k omylu…

        3. vostep. Ze se muze jednat o propagandu ruzzkych vrahu te asi nenapadlo. ruzzaci se nestiti vubec niceho a takova videa vyrabi na bezicim pasu. Nedavno byla reportaz na ruzzke TV jak nejaka ruzzka mrzne v Mnichove. Pry strasna zima a lidi si neodvazi vubec pustit topeni. Pred kamerou mela v byte kozich a bedovala ze mrzne. Pritom bylo ten den venku 18°C. Na ruzzke ctvrtmozky to ale funguje. Co tvuj pulmozek?

        4. Včera odvedli otce mojí krejčové, naprosto zlomená paní. Je to učitel malotřídky ve vesnici z Ivano Frankovské oblasti. Odpor obce, kterou momentálně tvoří pouze ženy a malé děti, nepomohl. 58 let, s omezenou hybností jedné ruky po úrazu, bez vojenských zkušeností, kromě vojny před čtyřiceti lety.

         Je mi líto, ale tohle promlouvá lépe, než tisíc propagandistických zpráv. Ukrajina je na konci sil.

        5. @runner
         Tohle si s dovolením zařadím hned vedle podobných několik měsíců starých prohlášení typu, že UA má mobilizováno už 5 milionu vojáků a jen na východě má 1 milion ve zbrani, takže logicky Rusové musí ustupovat, když bojují proti desetinásobné přesile. 😀

         Nejvíc by mě ale zajímalo, proč máš pocit, že ti tu historku bude někdo věřit?

         Když připustíme, že je to pravda, tak vzhledem k tomu, že je učitel (asi není úplně blbej a má asi titul), tak pravděpodobně půjde na pedagogickou pozici. Vzhledem k tomu, že rozbíháme cvičení desítek tisíc lidí po celé Evropě, tak pokud umí Anglicky, tak klidně může dělat překladatele na výcviku.
         To je ale opravdu jen úvaha založená na tom, že náhodou mluvíš pravdu. Pokud odpovíš něco ve stylu, že jde do první linie do zákopu, tak si ušetřím práci a odkážu tě na druhý odstavec tohohle komentáře.

        6. Učitel dětí první až čtvrté třídy narukoval do uvědomělé ukrajinské armády na pedagogickou pozici…

         To ani není vtipné. To je už jen křeč.

Napsat komentář