Vídeň začne nakupovat jen vozy s alternativním pohonem

V souladu s přijatým klimatickým plánem Vídeň od roku 2025 nepočítá s nákupem  vozů se spalovacími motory.

Vídeňský vozový park tvoří v současnoti tři tisíce vozů. Vídeň má dnes 125 na elektrický pohon, přičemž většinu tvoří osobní elektroauta, kterých je celkem 82. Zbytek elektromobilů tvoří nákladní auta nebo jiné speciální vozy. Poměr elektrovozů na celkovém počtu se má v budoucnosti výrazně zvýšit. Po roce 2025 už dokonce Vídeň neplánuje investovat do vozů se spalovacími motory.

Upřednostňovány budou především vozy s alternativním pohonem. Výjjimka platí pouze tehdy, pokud neexistuje alternativa k vozu se spalovacím motorem, což se v současnosti týká především speciálních vozů. Vídeň předpokládá, že se trh s elektrovozy během následujících tří let významně rozroste a alternativa, která by znamenale méně CO2, existovat bude. 

Vedle klasických elektroaut jezdí po Vídni už i dva popelářské elektrovozy, se kterými má Vídeň pozitivní zkušenosti. První popelářské auto na elektrický pohon si Vídeň obstarala před dvěma lety, druhé pak ve Vídni jezdí od loňského léta. Spokojené je město i s kvalitou baterie, která se nijak nemění v závislosti na počasí v průběhu roku. Zvládá horká léta i mrazivé zimní počasí. Podle radního Jürgena Czernohorszkého je obměna vozového parku ve prospěch elektrovozů součástí klimatického plánu města, který si mj. dává za cíl dosažení uhlíkové neutrality vozového parku do roku 2040.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář