Vídeň vytvořila z půl století starého bytového domu pasivní budovu

Vídeňská radnice nedávno dokončila obsáhlou modelovou rekonstrukci obecního domu. Výsledek? Požadavky na vytápění klesly o více než 90 %, zlepšila se ochrana před sluncem i hlukem z ulice a na bytovce vyrostly i solární panely. Výše nájmu přitom zůstala stále stejná, finance poskytlo město a speciální fond EU.

Rekonstrukce bytového domu Hütteldorfer Straße 252, který vyrostl ve východní části Vídně v letech 1969 – 1971, začala v srpnu 2018. Jednou ze zásadních proměn se stala kvalitní tepelná izolace, díky které klesly nároky na vytápění o 91 % na 9,50 kWh/m2 ročně, uvedl vídeňský magistrát. Kvůli umístění na frekventované ulici s tramvajovým provozem radnice nechala zlepšit i zvukovou izolaci. Na domě navíc vyrostly i solární panely a objekt vylepšila i nová sluneční ochrana.

„Poprvé v mezinárodním měřítku vznikl rekonstrukcí obecní budovy pasivní dům,“ představila rekonstrukci vídeňská radní pro bytovou výstavbu Kathrin Gaal. Podle političky se jedná o působivou kombinaci dostupného bydlení a ekologické udržitelnosti. „Vznikla tím absolutní win-win-win situace: enormní nárůst energetické efektivity ušetří nájemcům velkou část nákladů na energie, díky lepšímu vnitřnímu klimatu a snížené hlukové zátěži se zvýšila kvalita života, a díky redukci CO2 se snížily dopady na životní prostředí,“ vyzdvihla zástupkyně vídeňského starosty.

Byty ve dvou blocích byly také vybaveny aktivním větráním s rekuperací tepla. Systém snižuje potřebu větrání a pomáhá udržovat teplotu v bytě. Dům získal i regulaci vysoké vlhkosti. Energii dodává fotovoltaika. Ta napájí i prádelnu a osvětlení vnitřních prostor, přebytky dodává do sítě.

Do skleněné fasády přibyla lepenková voština. V zimě díky menší výšce Slunce nad obzorem vyrovnává teplotní rozdíly mezi vnitřní a vnější částí fasády a v létě, kdy sluneční paprsky dopadají z vyšší výšky, plní plástvovitá struktura stínící funkci, kterou ještě podporuje zabudované odvětrávání. Obložení tvoří různé druhy materiálů, tedy měkké zateplení a tvrdá dřevěná konstrukce, což zvyšuje ochranu před hlukem. Novým prvkem světelné i hlukové izolace jsou také trojitá okna ze dřeva a hliníku, doplněná žaluziemi.

Proměnu zástupci Vídně označují za ukázkovou rekonstrukci obecního domu z konce šedesátých let na obytnou budovu, která odpovídá standardům pasivních domů. Právě podobné přestavby obecních domů hrají významnou roli v klimatických plánech rakouské metropole, která počítá s dosažením uhlíkové neutrality do roku 2040.

Nájemci všech 56 bytů podle radnice navíc nemuseli nést žádné vícenáklady, a naopak mohou díky zateplení a instalaci solárních panelů znatelně ušetřit – zpráva radnice cituje dlouholetého obyvatele, kterému se vrátilo několik stovek euro za zálohy na topení. Finance pro rekonstrukci poskytla vedle vídeňského fondu pro rekonstrukce bytových domů wohnfonds_wien i Evropská unie z projektu EU-GUGLE (European cities serving as Green Urban Gate towards Leadership in sustainable Energy). Ten se zaměřuje se právě na podobné ukázkové projekty nízkoenergetických přestaveb a celoevropskou výměnu zkušeností.

zdroj: tisková zpráva

20 Comments on “Vídeň vytvořila z půl století starého bytového domu pasivní budovu”

  1. To by se u nás stát nemohlo. Tady tyhle komunistické win-win-win přežitky nefrčí. A vůbec: nájemník tu není od toho, aby se mu lépe bydlelo a ještě platil méně. Naopak je třeba je odrat až na kost.🥴 A až bude úplně obraný, ještě něco peněz pomocí ,, příspěvku na bydlení“ vyrazíte i ze mě… Šmejdi baráčnický 😠

          1. Pro Leodendula… ,,,,… musí financovat…“ 😃😁 Houby musí – parazitismus je jejich svobodná volba… Ale vysvětli mě chytráku, proč lidé jako já – tedy ti co žijí ve svém, ale nikoho nevysávají o nájem – musí z daní za chudáky platit výpalné do vašich kapes?? … Normálně kradete a jste jednou z hlavních příčin, proč to tady pro spoustu lidí není k žití.🤮

              1. Pro leodendula…,,,,…měl ses líp učit..““😁 Tuhle trapárnu miluju. Nedávno to na mě skoušel jeden gymnaziální profesor a usadil jsem ho, až měl červený uši: Dělám důležitou a namáhavou práci. A mizerně placenou jako je většina společensky prospěšných činností. Kdybych se učil lépe a stal se součástí vašeho spolčení zlodějských hlupců, kdo by zastal mojí nepostradatelnou práci?? Někdo kdo se učil hůř asi…A co kdyby všichni poslechli tvoji knížecí radu a učili se líp…co potom??…A zapomeň na gastarbeitry – ty by se taky učili líp 😉
                Jen lži a faleš, letadlo o prachy jak v devadesátkách (vypálím od boku – tak si začal svou kariéru?)..A to vaše letadlo lumpenměšťáků dřív nebo později spadne na čumák. Většinou tyhle katastrofy odserou chudý, ale je historický fakt, že taky otrokářům a králům se sekali hlavy….

                1. Pokud jste tomu uciteli vyhrozoval sekanim hlav, tak se nedivim ze mel rudy usi. Asi se take chytal za celo. Ale mate pravdu, nekdo tu vasi praci udelat musi. A ja vam vlastne musim dekovat ze jste to nedotahl moc daleko.

                2. Pro Leo…tak to už bylo dost slaboučké a hlavně žádný argument…. zajímavé jak vám lhářům, podvodníkům a zlodějům nestačí ani inteligence, ani školy…V diskuzi pořád platí: ,,S pravdou dojdeš nejdál „😃🖕🏾

                3. Ač pravičák tak uznávám že ne každý měl v životě štěstí, ne každého baví podnikání, ne každému bylo s hůry dáno. To se to tady doporučuje drahá elektromobilita když většina z vlastníků jsou podnikatelé. Takže mají za prvé možnost si vydělat a za druhé si auta ještě odepsat z nákladů. Vím jak to chodí. No a tihle lidé se diví že někdo s průměrným platem nemá na Teslu.

                4. @Drvoštěp
                  A co se třeba „líp učit“ a vymyslet něco, aby ta důležitá, namáhavá, mizerně placená a „nepostradatelná“ pracovní pozice přestala existovat nebo se stala méně namáhavou a mizerně placenou? 🙂

                  hxxps://www.facebook.com/nevychova/photos/cítíte-ten-veliký-rozdíl-o-tom-že-strašení-a-oblbování-dětí-není-potřeba-jsme-si/1103053379827083/

                1. Vzdělání je jen jeden z faktorů, který je potřeba ocenit (zaplatit) za vykonanou práci. A to se neděje – vzdělání je placeno i v té práci, která ho ve skutečnosti nevyžaduje a ostatní faktory jako fyz. psych. náročnost, riziko úrazu a nemocí z povolání, zodpovědnost a právní následky, nečisté nebo páchnoucí prac.prostředí ,atd… Všechno toto je v ocenění práce stále více upozaďováno…
                  Četl jsem názor jednoho soc. antropologa, který píše, že žijeme v době, kdy se mafiánsky spolčili šprti a chytráci….Já myslím, že je to ještě jinak a vzdělání je používáno, jako šikovná záminka šmejdů a sociopatů. Ze vzdělání udělali páku, aby vyšli jako vítězové v dementním závodu naší civilizace….
                  Zdůrazňuje, že si uvědomuju a neznevažuju význam vzdělávání, jak se mě možná pokusí vnutit nějaký místní morální mrzák.

  2. vseobecne panelaky a cinzaky jsou idelani na pasivni standardy, pokud se rekonstruuje kompletne a da se treba i podlahovej rozvod vytapeni (kapalinovej okruh, ne rohoz) tak se da docilit obrich uspor na vytapeni a vseobecne uspornosti i v oblasti OZE, neb plochy jsou na takovych domech obrovske

    1. Naopak, ma to signalni charakter. Stare argumenty, ze u starych budov neni mozne neco zmenit a pro mnohe to vedlo k tomu, ze nic nedelali. Ted je vsem jasne, ze investice do energeticke efektivity jsou mozne a dokonce vyhodne. Pro prorussaky to je samozrejme spatna zprava, chlebodarce bude mit casem cim dal mene chleba. A to je dobre.

Napsat komentář