Vídeň rozdává občanům speciální poukázky: nevyhazujte, opravujte!

Se speciální iniciativou na opravu nefungujících či porouchaných věcí přišla vídeňská radnice, která prostřednictvím speciálních poukazů motivuje své obyvatele, aby zbytečně nevyhazovali vše, co jeví nedostatky.

„Opravit, ne vyhodit, to je aktivní přístup ochrany životního prostředí a mám radost, že Vídeňané tuto nabídku využívají,“ komentuje nový projekt vídeňská radní pro životní prostředí Ulli Sima. Podle nejnovějších propočtů tak jen v první fázi město ušetřilo sto tun CO2. Opraveno bylo doposud 4 000 věcí, přičemž až 67 % tvořila elektronika, hlavně pak mobily a tablety.

Mezi další věci, které si Vídeňané nechali opravit, patřil nábytek, boty, oblečení a kola. „Oprava je šetrná k životnímu prostředí, šetří peníze a podpoří business Vídeňské opravárenské sítě, což je v této době nutné. Poukázkou pomáháme všem Vídeňanům, opravárenským podnikům a také životnímu prostředí,“ pokračuje radní pro životní prostředí.

Zájemci si poukázku mohou zdarma stáhnout na stránkách města. Následně se pak s porouchanou věcí mohou vydat do jednoho z podniků Vídeňské opravárenské sítě (Wiener Reparaturnetzwerk). Město dotuje každou opravu z 50 %, maximální částka pak dosahuje 100 euro.

Po předložení poukázky je částka automaticky snížena na polovinu a není nutné vyplňovat další formuláře. Projekt „Vídeň to opraví“ byl spuštěn v září a město na něj vyčlenilo 1,6 miliónů euro. Podle radnice oprava porouchaných věcí nejen snižuje množství vyhozených věcí, ale šetří i zdroje a emise.

Boji se změnou klimatu věnuje Vídeň veliké úsilí. Investuje např. i do intenzivní výsadby nové zeleně ve městě, zřizuje plovoucí zahrady, první chladící park a také spoustu tzv. cool uliček.

tisková zpráva

57 Comments on “Vídeň rozdává občanům speciální poukázky: nevyhazujte, opravujte!”

  1. Zrovna dnes jsem dokončil opravu ručního aku vysvače z
    Zrovna dnes jsem dokončil opravu ručního aku vysvače z lídlu co je v kuchyni(stojí asi 500,-).
    Odešli baterky a nějak v důsledku toho vyhořela řídící deska.
    Baterie nepočítám, měl jsem tu pár ks 21700 na pokusy. Pak elektronika za 50 kč z číny. Částečně použity součástky z původní desky.
    Kdybych počítal i můj čas, tak to stojí více jak celý vysavač.
    Kdybych to dal do servisu, tak to stojí minimálně stejně jako dva nové. 😀

    1. Když si tak bohatej že si můžeš kupovat aušusy z Lídlu
      Když si tak bohatej že si můžeš kupovat aušusy z Lídlu tak se nediv. :)) Výrobní cena nula nula prd. Těm se vyplatí toho vyrobit kontejnery místo a oprav to jen vyměnovat doklad tě ty reklamace neomrzej. Ekonomicky je to pro ně levnější než vyrábět kvalitnější či nedej bože opravitelný ceny, ale přiroda a rozum úpí neboť výsledkem je plýtvání a velký množství odpadu.

      Problém je ten, že ty dražší “značkový” věci dost často nejsou s kvalitou či konstrukcí moc daleko od Lídlu, takže si člověk pak kupuje jen iluzi kvality. To se pak těžko dá řídit přislovím že nejsem tak bohatý aby si moh kupovat levné věci.

      Já si koupil ručního baterkovýho Dysona, kterýho jsem sehnal refurbish od výrobce za 45 % ceny v ČR. Funguje skvěle, ale i ta nižší cena je brutal. 🙂 Opravitelný celkem je, nemaj každej rok jinej model. Pokud něco odejde tak jsou to baterky.

      1. Tak on tam byl po předchozím nájemci. Bylo mi ho líto
        Tak on tam byl po předchozím nájemci. Bylo mi ho líto vyhodit, mám opravování rád.
        Jinak bych si ho nekoupil, protože v kuchyni vystačím se smetáčkem a lopatkou 😀

        Jinak lídl nedělá špatné věci. V porovnání se značkovejma výrobkama které stojí min o 50% více a na řadu věcí dává 3 roky záruku.

    2. Mě teď taky odešly baterky ve vysavači asi po třech
      Mě teď taky odešly baterky ve vysavači asi po třech letech, tak jsem koukal dovnitř, jestli by to šlo vyměnit. Bylo tam 12 kusů AA akumulátorů NiMH. Koukal jsem na ceny a to se pomalu ani nevyplatí. A ještě bych to musel pájet a kdo ví, jak dlouho by to fungovalo. Koupil jsem nový vysavač už s Lion baterkami.

      1. Kdysi jsem mel stejny pripad. NiMH s elektronikou jsem
        Kdysi jsem mel stejny pripad. NiMH s elektronikou jsem vykuchal a dal tam li akkupack z vrtulniku a nabijel z li nabijecky s BMS. Ani nevim kde skoncil, baterka bude davno kaputt. Takova zanedbana baterka muze zapalit barak. Hned pujdu hledat. Mam jeste nahradni. 2x riziko v baraku 🙁

  2. V kontextu covid pandemie si dovolím na příkladu názorně
    V kontextu covid pandemie si dovolím na příkladu názorně předvést, kam nás dovedla Evropská unie a její regulace – dnes si nedokážete ani změřit teplotu. Na trhu jsou desítky teploměrů a každý dává naprosto nespolehlivé teploty s rozdílem 1-2 stupně. Lidi i doktoři skupují staré ale naprosto spolehlivé a EU nežádoucí rtuťové teploměry.
    Výsledkem regulace je hromada odpadu a nejistota o tak elementární veličině ve jménu „dobra“.

    PS: včera mě opět ochranka při vstupu na ministerstvo naměřila teploměrem za dvacet tisíc 34.8 stupně. Výsledky naprosto na vyližprdel.

    1. To vam rikal vratny ze stal 20.000 nebo jen kecate? Ale jo,
      To vam rikal vratny ze stal 20.000 nebo jen kecate? Ale jo, dovedu si predstavit, jak si na ministrstvu kazdy navstevnik strka rtutovy teplomer do prd…., nebo pod pazi a ceka 10 minut. A pak pri klepani s nim majzne o lavicku a zasahuji hasici, kteri tam uz zridili pobocku. Ve vasem milovanem rusku to funguje urcite mnohem lepe. Asi tam maji nejaky teplomer novicok.

      1. Tak díky EU jsou v zásadě tyto možnosti:
        a) neměřit
        b)

        Tak díky EU jsou v zásadě tyto možnosti:

        a) neměřit

        b) každý návštěvník si to sám změří EU teploměram za 100 Kč z Alzy s odchylkou +- 4℃

        c) ochranka to změří bezkontaktním IR teploměrem z Alzy s odchylkou +- 8℃ za 2.000 Kč plus mzda ochranky

        d) ochranka to změří bezkontaktním profi teploměrem s odchylkou +- 4℃ (např. Welch Allyn) za 20.000 Kč plus mzda ochranky

        e) naistaluje se teplotní rám za 200.000 Kč který to změří s odchylkou +- 8℃

        f) naistaluje se IR kamera za 500.000 Kč, která to změří s odchylkou +- 4℃

        Podle mě všechny varianty kromě A jsou nah*vno.
        Stejně jako stav, kdy si dnes na rozdíl od našich babiček nemůžete přesně změřit teplotu. Fakt pokrok.

        Tak hlavně, že nemáme všude rtuť… Teda až na ty EU úsporné zářivky, že… Jak u debilů na dvorečku.

        1. Možná by bylo lepší nepoužívat u vchodu průmyslové
          Možná by bylo lepší nepoužívat u vchodu průmyslové termokamery s rozsahem -40 až +500 ℃ a přesností +-4 ℃ jak píšete, ale běžné lékařské bezkontaktní teploměry s rozsahem 33-42 ℃ a přesností +-0,3 ℃.

          Možná by stačilo aby si obsluha přečetla pořádně návod na jaké části těla přesně měřit a možná by taky stačilo vyměnit jen baterky. 😀

            1. To se to vsází, když nemůžeme výsledky na dálku nijak
              To se to vsází, když nemůžeme výsledky na dálku nijak ověřit. 😀

              Nedělám si iluze, že každý bezkontaktní teploměr by se vešel do deklarované tolerance 0,3 ℃ a dokonce ani netvrdím, že je nutně přesnější než starý rtuťový, ale představa, že třeba i jen 1 z 10 IR teploměrů podměřuje o 4 ℃ a není to obsluhou je úsměvná.

              Navíc teplota 34,8 ℃ na povrchu je celkem normální při dnešní venkovní teplotě. Při pokojové teplotě byste na povrchu obličeje určitě neměl mít více než 36 ℃. Obsluha na ministerstvu si určitě přečetla návod a tento fakt zná a kdyby jim to ukázalo nad 36 ℃, tak si vás změří trochu intimněji. 😀

              Známý měřil takhle teplotu při vstupu do školy dětem na jaře a brzo pochopil, že ten komu to ukáže 36 ℃ na povrchu má uvnitř nad 37 ℃ a rovnou je lifroval domů s později ověřenou takřka 100% „úspěšností“.

                1. Teď nevím, jestli jste to nepochopil nebo si ze mě děláte
                  Teď nevím, jestli jste to nepochopil nebo si ze mě děláte srandu. 😀

                  Mluvím o bezkontaktním měření teploty, které už z pricipu nemůžete dělat starým rtuťovým teploměrem. Měřit teplotu u vchodu nebo u více lidí kontaktním způsobem je totální nesmysl ať byste používal rtuťový nebo jiný kontaktní teploměr.

                  Bezkontaktní teploměr měří naopak poměrně přesně, ovšem pouze to, na co ho namíříte. Takže pokud nutně potřebujete teplotu blízkou vnitřku těla, musíte měřit ideálně ze spánku nebo z čela a ne u lidí, kterí zrovna přišli z venku.

                2. Tak právě teď mi na čele bezkontaktně naměřili
                  Tak právě teď mi na čele bezkontaktně naměřili nejdříve 40.8 a za minutu 36.2
                  Hahahahaaaaaa.

                  Mimochodem současně tvrdíte, že nelze meřit příchozí ani kontaktním, ani bezkontaktním způsobem – tedy vůbec.

                  PS: Přeměřeno rtuťovým z Ukrajiny zn. Igar za 8 korun – 36.7. Co byste tipnul, že bude správně?

                3. Jako co vám na tohle mám napsat?
                  Mají buď šmejd nebo

                  Jako co vám na tohle mám napsat?
                  Mají buď šmejd nebo neumí měřit nebo se snažíte pronést dovnitř něco zakázaného, což vám značně hýbe s teplotou. 😀

                  Deska stolu 22°C, monitor 27,3°C, můj spánek 35,9 °C, můj prostředníček ukazující na monitor 33,6°C. 😀

                  Od začátku tvrdím to, že příchozí můžete měřit pouze bezkontaktně ovšem se znalostí úskalí bezkontaktního měření. Prostě lepší než drátem do oka nebo rtuťovým, který před vámi mělo 100 lidí bůhví kde.

                4. Úskalí=náhodné nespolehlivé výsledky.
                  Úskalí=náhodné nespolehlivé výsledky.

                5. V blazinci vam chodi sestricka merit teplotu kazdy den?
                  V blazinci vam chodi sestricka merit teplotu kazdy den?

  3. Jak chcete opravovat věci v době jednorazovitosti,
    Jak chcete opravovat věci v době jednorazovitosti, programovaných kurvítek, agreagátových celků navržený na jejich celou výměnu cvičenejma vopicema nebo slepenou miniaturní technologií jako jsou mobily a ultratenký noťasy který se složitě opravují pod mikroskopem pomocí speciálních udělátek, sofistikovaných postupů a pomocí neoroginálních dílů z Číny načež se vám celá oprava po záruce opravy rozlepí, přestane fungovat a můžete si zacálovat další opravu??? To je mi fakt záhadou.
    Sen o opravitelnosti už je jen těžkej sentiment za dobou dávno minulou tedy před globalizací. Teď po ní a po několika krizích už se flikujou i luxusní jachty i dopravní letadla viz Boeing Max 8, která jsou neopravitelná a půjdou do šrotu. Doba je zlá čus. :))))
    V Americe jde skoro každý středně bouraný auto hned na vodpis jako salvage title. U nás se z těžce bouraných vyráběj nebouraný funglofky po důchodci.

  4. Jelikož jsem kluk šikovný, tak si opravuju co můžu.
    Ale

    Jelikož jsem kluk šikovný, tak si opravuju co můžu.
    Ale má to jeden problém.
    Třeba jsem opravil pračku, vyhořela tam elektronika. Nová deska 2500,-. No dal jsem tomu péči a našel sesmažený zdroj. Součástky v ceně 150 kč.
    Rok to fungovalo a pak praskl nerezový šroub, co drží řemenici na bubnu. To jsem si dal taky dohromady.

    Ale určitě chápu lidi, že si nenechají opravit třeba pračku, která stála 8 tis nová za 3500,- s vědomím, že do roka se tam rozbije něco jiného.

    Měli by spíše tlačit na výrobce, aby vyráběli výrobky kvalitní. Aby se člověk nemusel bát investovat do opravy.
    Jenže současný trend je vše ve výrobku dimenzovat na 3 roky.

    1. Tady je řešení velice jednoduché – zvednout minimální
      Tady je řešení velice jednoduché – zvednout minimální délku záruky na 5 let (u věcí, kde to je relevantní – bílá technika, auta, …). Až začnou Zelení bojovat za toto, tak si snad i začnu myslet, že opravdu bojují za životní prostředí :-).

      1. Takova vec by se musela resit celoevropsky. Vyrobci by urcite
        Takova vec by se musela resit celoevropsky. Vyrobci by urcite nevyrabeli extra zbozi jen pro jeden maly stat. Napiste tu myslenku svemu EP poslanci. Me to pripada jako dobry napad jak zvysit kvalitu. Mozna ze by se vyplatilo to nejak vic propagovat.

        1. Trochu se bojím, že jeden hlas by slyšet nebyl :-(. Za toto
          Trochu se bojím, že jeden hlas by slyšet nebyl :-(. Za toto by se měla postavit ideálně nějaká ekologická organizace. Nebo alespoň vytvořit petici, kterou by mohlo podepsat co nejvíce lidí.

          To, že by se to muselo řešit (minimálně) na celoevropské úrovni beru jako samozřejmost.

          Pár neukotvených úvah – přechodové období, kdo v něm dobrovolně poskytne delší záruku, tak prodává s nižší sazbou DPH, později naopak, kdo prodává jen s 2 lety záruky, tak vyšší DPH, pak přechod na stav, kdy minimální záruka je 5 let. A možná pak dát nižší DPH pro výrobky se zárukou 10 let (ta ale není povinná).

      1. Už asi 20 let nekupuju skoro žádnou chemii nebo
        Už asi 20 let nekupuju skoro žádnou chemii nebo parfémovanou drogérii a když kolem toho jdu v sámošce tak se tomu obloukem vyhejbám jak mi to začalo smrdět. Dřív mi to vůbec nepřišlo a teď je mi z těch parfému blivno.
        To samý barvy laky lepidla ředidla. Kupuju vše pokud možno na vodní bázi, bezředidlový. Dokonce i odrezovač je taninový.
        Na čistení domácnosti používám sodu, ocet, citron, na fleky na prádle žlučový mýdlo, žádnej vanish a na čištení nástrojů vod epoxidu líh.

          1. Natřel jsem plechovou střechu vodou ředitelným eternalem
            Natřel jsem plechovou střechu vodou ředitelným eternalem už před lety a pohoda. Osobní zkušenost.
            Natirám dřevěnou venkovní lavici vodouředitelnou lazurou Sokrates a funguje to. Co není vyloženě venku stříkám sprejema na vodní bázi s minimem ředidel. Ředidlový věci používám minimálně.

            Lepidla na obuv co držej jsou bohužel megasajrajt.

    1. ono ale spousta věcí je skutečně neopravitelná – odešlo
      ono ale spousta věcí je skutečně neopravitelná – odešlo nám ložisko na bubnu v pračce – člověk by řekl, no co pětikilo ložisko, vylisovat nalistovat za dvě hodiny pereme…bylo to zalité plastem v čele bubnu a nejmenší nd celý buben, na objednávku a v ceně pračky.
      Jinak jsem domácím opravováním a předěláváním ušetřil už určitě přes 100 000 Kč.

          1. ETA i byvala ceska Tesla jsou jen obchodni znacky bez vlastni
            ETA i byvala ceska Tesla jsou jen obchodni znacky bez vlastni vyroby. Stejne jako Tescoma, vse made in China a jen cili na modrookost zakazniku, ze si mysli, ze kupuje ceskou kvalitu. Mountfield, Hecht a spousta dalsich jsou jen fantasy znacky.
            Vetsinou mame spotrebice Bosch a Siemens. Zatim OK. Tezko rict kde se to vyrabi. Germany to uz asi nebude.

            1. Jo taky máme většinu věcí Bosch a Siemens, byť třeba
              Jo taky máme většinu věcí Bosch a Siemens, byť třeba kuchyňská trouba rozhodně nepatří k tomu nejlepšímu, co Bosch vytvořil. Mountfield jenom branduje – byť máme 13 let sekačku a dobrý (asi hlavně díky motoru Honda). Ostatně i narex – máme doma dvě typově shodné akuvrtačky narex a starší made in EU (možná i přímo čr) a novější čína.

            2. Jak co, něco dělá Bosch pořád u Stuttgartu a třeba
              Jak co, něco dělá Bosch pořád u Stuttgartu a třeba akumulátorovou vrtačku a brusku, co jsem teď koupil, je made in China. Ale dávají aspoň 3 roky záruku. Jinak mám taky celou kuchyň od Bosch. Třeba ale, čo jsem si všiml, tak v DE můj domácí,ten předchozí a ten předtím, všichni Miele nebo Siemens.

Napsat komentář