Vídeň: novostavby už nebudou topit plynem

Vídeňská radnice schválila nové energetické územní plány pro pět městských částí včetně historického centra. Novostavby zde už nebudou moci využívat plyn pro vytápění ani ohřev vody.

Podobná pravidla už platí v osmi dalších obvodech. Jedná se o další krok v dlouhodobé strategii rakouské metropole s cílem dosáhnout do roku 2040 uhlíkové neutrality.

„Právě v této době se ukazuje, jak je důležité osvobodit se od závislosti na fosilní energii ze zahraničí. Nejudržitelnějším způsobem obrany proti závislosti a proti vysokým nákladům na vytápění je přestup na obnovitelné zdroje,“ uvedl vídeňský radní pro životní prostředí Jürgen Czernohorszky poté, co klimatický výbor vídeňského zastupitelstva na začátku března schválil nové energetické územní plány (Energieraumpläne) pro pět městských obvodů.

Nařízení se týká novostaveb v městských částech Favoriten (10.), Simmering (11.), Hietzing (13.), Liesing (23.) a také přímo v centru Vídně (1.). Nové budovy zde už nebudou moci pro vytápění nebo ohřívání vody využívat fosilní plyn. Připojí se tak k osmi vídeňským obvodům (2., 3., 7., 8., 9., 16., 18. a 19.), pro které byly energetické koncepce schváleny již dříve. Možnost tvořit energetické plány vychází z novely vídeňských stavebních předpisů z roku 2018.

„Energetické plány jsou důležitým instrumentem pro rostoucí města s vysokým počtem novostaveb. Vídeň je také první evropské město, které takové plány zavedlo,“ zdůraznil Czernohorszky. Podle radního jsou plány významným krokem na cestě k odklonu od plynu i dalších fosilních paliv a klimatické neutralitě, které chce Vídeň dosáhnout do roku 2040. Takřka 90 procent emisí budov způsobuje plynové vytápění, zaznělo z magistrátu. Vedení města proto v dohledné době plánuje i příští rozšíření energetických plánů do šesti dalších obvodů a do konce roku zpracovává dlouhodobou strategii pro vytápění i chlazení (Wiener Wärme und Kälte 2040).

„Na základě technických možností jako jsou podzemní sondy, tepelná čerpadla a dálkové vytápění už nemusí vznikat další plynové ohřívače. Energetické plány jsou základem k tomu, aby ve Vídni stále stoupal počet budov, které jsou vyhřívány i chlazeny s ohledem na klima,“ doplnil vedoucí magistrátního oddělení pro energetické plánování Bernd Vogl.

zdroj: tisková zpráva

18 komentářů u “Vídeň: novostavby už nebudou topit plynem”

   1. A kto vie mysliet, tak sa zamysli kde vezmu tolko energie aby nahradili 90% plynu? Jaj to vy neviete tak to rozpisem podorobnejsie pre menej chapavych:

    Viete, zijeme v nespravodlivom svete, kde sa energia neda vyrobit. Je to krute ale je to tak. Tie blbe fyzikalne zakony hovoria, ze energiu nemozeme vyrobit ale musime ju premenit. Teda moja otakza je rovnaka, kde zoberieme energiu, ktora nahradi 90% plynu? Spoliehame sa na tepelne cerpadla? A viete ze tepele cerpadlo nie je perpetum mobile a nevie si energiu vyrobit? Doteraz su tepelne cerpadla cenovo vyrovnane s plynom co sa tyka ceny zaobstarania + servis + naklady na energie (viem to, lebo to tiez riesim) a navyse su tam problemy s vykurovacim systemom ako takym kedze cepadla su nizkoteplotnych system. Dalej kde zoberiete dost el. energie pre kurenie tep. cerpadlom? Z FVE cez zimu tazko a dufat, ze bude celu zimu fukat je vo sfere nabozenstva a viery. O tu energiu sa budete byt s domacnostami, priemysom a dopravou az prejde na EV. Jedine teoreticke riesenie je geotermal o co sa vo Viedni pokusaju ale ani tam nie je jasna bilancia. Ziadne prepocty kolko energie a odkial bude potrebnej nikto neukazal. To je typicke pre zelene mozocky. Najskor strielaju a potom sa pytaju.

    Cize moja otazka znie, ako chcu nahradit 90% plynu?

     1. Ale ja nepisem o novostavbach ale o tom, ze 90% vykurovania plynom v starych stavbach vo Viedni nie je sanca nahradit. Novostavby to nezachrania a uz vobec nie v dobe, ked sa meni politika bank a zacne utlm. Urcite je vacsi problem v existujucich stavbach nez novych takze na ten podton clanku, ze sa chceme zbavit plynu mozme zabudnut.

        1. Omlouvám se, přišlo mi to jako lehce pikantní slovní hříčka…

  1. Pro XMen…Před pár dny tu byl článek o využití odpadního tepla z vídeňské ČOV…Vás atomčiky nezajímají zdroje menší než GW…. Jste jak člověk, který jde po ulici poseté různými mincemi. Pyšně po nich šlape a myslí si ,,až uvidím bankovku, seberu ji“. Nakonec nemá nic a já budu mít nasbíraný plný batoh… Mně je jedno, že jste nepřizpůsobiví hlupci, ale sere mě, že nás svou stupiditou brzdíte a chtěli byste stáhnout zpět…

   1. Pre Drvostep: Pekna myslienka a teraz si zoberte to, ze si budete musiet tie mince pozbierat, ist ich vymenit do banky, zaplatit si poplatok, zaplatit si dopravu a na konci zistite, ze ste za odovzdanie tych minci museli zaplatit viac ako ste ziskal. Tomu sa hovori bilancia. Treba sa to slovo naucit a uvazovat. Nie vsetko co je lacne je naozaj lacne a nie vsetko co je drahe je naozaj drahe. Asi by to chcelo viac matematiky na skolach.

    Vas nikto nebrzdi, kludne si robte co chcete ale vy nebrzdite mna a moj zivot a zivotny komfort. Ze vy sa chcete hrat na experimentatora s rizikom, ze skoncite v zime v studenom byte, lebo ste si predtym nespocitali kolko je 1+1 je cisto iba vase rozhodnutie.

Napsat komentář