Ve Španělsku se začíná stavět největší evropská solární elektrárna

Španělská energetická společnost Iberdola začala na západě země stavět fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 500 MW. Po dokončení bude největší svého druhu v Evropě.

Španělsko pokrylo v roce 2018 asi 40 % své výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Ještě v roce 2017 to bylo 33,7 %. Na konci roku 2018 mělo Španělsko na pevninském území k dispozici 98,65 GW výrobních zdrojů. Do roku 2050 chce země dosáhnout 100 % výroby z obnovitelných zdrojů energie.
foto: Iberdola

Mezi lety 2018 a 2020 chce Iberdola doma ve Španělsku investovat do obnovitelných zdrojů až €8 mld. Do roku 2030 má pak vzniknout až 10 GW nového výrobního výkonu.

Nová solární elektrárna Núñez de Balboa o výkonu 500 MW by měla začít fungovat už příští rok. Cena investice je asi €300 mil. a projekt vytvoří 1000 pracovních míst.

Solární panely umístěné na ploše 1000 hektarů budou zásobovat energií až 250 000 lidí. Oblast Extremadura na hranicích s Portugalskem je dnes epicentrem obnovitelné energetiky ve Španělsku. Nachází se tam i další rozestavěné solární elektrárny, například Ceclavín, Arenales a Campo Arañuelo.

tisková zpráva

54 Comments on “Ve Španělsku se začíná stavět největší evropská solární elektrárna”

 1. Španělsko postupuje rozumně, stejně tak jako další.
  Španělsko postupuje rozumně, stejně tak jako další. Nechci si ani představovat, jak by to tam vypadalo v dusnu a horku za špatných rozptylových podmínek, kdyby tam byl stejný energetický mix jak u nás.
  No, snad se ČR posune ve výrobě elektřiny obnovitelných zdrojů dále.
  http://www.enviweb.cz/113091

  Někde se píše, že jejich podíl se zvyšovat nebude.
  Není se čemu divit. Pan prezident Zeman nám zajistí krásnou uhelnou budoucnost. Aby nás nakonec nepředběhli v celkovém podílu OZ na výrobě právě Maďarsko, Polsko, Ukrajina…
  http://www.msn.com/cs-cz/zpravy/newsnational/zeman-je-pro-zachování-těžby-uhlí-pro-energetiku/ar-BBUWtZ6

  1. ale vo to nejde přeci 😉 De vo to že když krachoval
   ale vo to nejde přeci 😉 De vo to že když krachoval germánský Desertec 1 v 2011…

   youtube.com/watch?v=RMuS7ZlZh_8

   … tak jedním z důvodů byly právě neúnosný navýšení tranzitních poplatků Španělskem jako 1.brána do Evropy 😉 To byly toreadoři fkrýzi a nic lepšího je nenapadlo 😉 No jen co se votřepali tak čuchaj samozřejmě Svoji šanci!! houby respektive jak jinak zase GERMÁNSKÝ PRACHY to sou celý španělové ;)))) No a tak jak ted Germáni ted nemaj elektriku protože jim skončila životnost Atomovek a chtějí zavřít i Uhelky kůli prachu+CO2+lídr klima a nemají dost baterek pro svý větrníkový parky na severu napadlo Španěly že by se Germánsko dalo podojit zjihu, když už předpříprava tranzitu eletriky do Germánije z Deserteku 1 je nastole ;))

   Má někdo korekce, opravy, doplnění, vylepšení šup stím sem ať to lítá mládežníci 😉

 2. kazdy proatomak by zaplakal… skoro polovina vykonu moderniho
  kazdy proatomak by zaplakal… skoro polovina vykonu moderniho reaktoru..ale musi svitit ;p
  Jen ta cena je strasna 🙂
  A to je jen na plose 10km2, kolem cernobylu je dostupno vice nez 2600km2 (~ 130TW/rok) a bude vhodna jen pro FVE po dobu minimalne 24.000 let 🙂

     1. doporucuji si udelat turisticky vylet na ukrajinu, at vidite
      doporucuji si udelat turisticky vylet na ukrajinu, at vidite co to umi 🙂
      taktez navstivit mostecko.. jak tam ty dopravniky vozi uhli z velke diry rovnou do kamen na vyrobu elektriny – to je naprosty nesmysl, daleko vetsi nez louky zastavet panelama
      Dnesni panel si zaplati svou vyrobu energeticky dle typu za 0.8-2 roky.

        1. Tam kde je to plánováno. A není pravda, že všichni se
         Tam kde je to plánováno. A není pravda, že všichni se toho bojí.

        2. Kromě toho, víte jak moc „svítí“ takový kotel tepelné
         Kromě toho, víte jak moc „svítí“ takový kotel tepelné elektrárny? Ano FVE nesvítí, bohužel při rostoucí potřebě elektřině budeme mít jen dálnice a panely. A tak zajdeme na hlad.

        3. Blábolíš nesmysly. Jestli máš strach o zemědělskou
         Blábolíš nesmysly. Jestli máš strach o zemědělskou výrobu tak začni okamžitě vykupovat úrodu pšenice a jinejch plodin, který od zemědělců nikdo nevykoupí a když tak pod cenou, takže nakonec požadujou, aby to od nich vykoupil stát = aby dotoval zbytečné mordovaní půdy a životního prostředí a podzemních vod hnojivy, pesticidy a chemií jen proto aby pár zemědělců mělo vejplaty a lidi se mohli na facebůku vošklíbat nad solárama na poli. Začni jim k tomu dotovat i tu zelenou naftu.

        4. Zemědělci mají problém prodat úrodu obilí. Výkupní
         Zemědělci mají problém prodat úrodu obilí. Výkupní ceny snižuje i přebytek na trhu
         https://www.irozhlas.cz/ekonomika/zemedelci-maji-problem-prodat-urodu-obili-vykupni-ceny-snizuje-i-prebytek-na-trhu_201609061043_krohackova

         Někteří zemědělci v Moravskoslezském kraji zkoušejí pěstovat místo obilí energetické plodiny. …Přinutily je k tomu problémy s výkupem obilí.“
         http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/pestovani-energetickych-plodin-zemedelcum-zisky-neprineslo–186737

        1. prvni tri znaky „-“ je potreba nahradit teckama „.“
         prvni tri znaky „-“ je potreba nahradit teckama „.“

        2. a proč
         a proč tak??

         astro1.panet.utoledo.edu/~relling2/PDF/pubs/life_cycle_assesment_ellingson_apul_(2015)_ren_and_sustain._energy_revs.pdf

       1. Relevantní link Vám nedám, ale vlastním FVE na střeše
        Relevantní link Vám nedám, ale vlastním FVE na střeše již 8 let a kdysi jsem spočítal, že moje elektrárna se energeticky vyrovnala za 29 měsíců a to mám staré „neefektivní“ panely. Data už bohužel nemám, odešla s HDD…

        1. Bavíme se o elektrárně která běžně jezdí na ponorkách
         Bavíme se o elektrárně která běžně jezdí na ponorkách …

        2. Ve vode je chladiva dost… neznam ale moc elektraren ktere by
         Ve vode je chladiva dost… neznam ale moc elektraren ktere by byli pojizdne 🙂
         Kdyby to nebylo tezke, tak verim ze i v letadlech by mohli byt lokalni JE.
         NASA pouziva i ve vesmiru slabe reakturky s termoelektrickym jevem.

        3. A jaká by byla zhruba cena elektřiny z takové „kapesné“
         A jaká by byla zhruba cena elektřiny z takové „kapesné“ atomovky?

        4. To nevím. Nicméně je to už zvládnutá technologie. Kdysi
         To nevím. Nicméně je to už zvládnutá technologie. Kdysi to chtěla primátorka Varů koupit. Nevím jestli to už někde ve světě běhá – kromě lodí a ponorek.

        5. Jo… bylo by to super, nejdůležitější je bezpečnost,
         Jo… bylo by to super, nejdůležitější je bezpečnost, jak to uchladit a pak cena energie z takového zdroje.

        6. sany:
         Jo aha.
         Takže tam poženeš vodu z nějakého velkého

         sany:
         Jo aha.
         Takže tam poženeš vodu z nějakého velkého mlýnského náhonu, ano?
         Jenže jsi zapomněl, že ponorka je na moři, ne v sídlišti, takže chlapečku, tři okjruhy, nikoli jen dva, víš…?

         :O)))

        7. To vám nikdo neprodá, tam se používají reaktory
         To vám nikdo neprodá, tam se používají reaktory běžící na vysoce obohacené palivo. Nikdo nebude riskovat, že byste si chtěl zahrát na Unabombera.

     1. Sanyho nadšení pro JE mi připomíná nadšení z
      Sanyho nadšení pro JE mi připomíná nadšení z padesátých let. Tuším v Mladém technikovi bylo plno článků jak nám to úžasné záření pomůže. Ozářené brambory nebudou klíčit a kdoví co ještě. Ten supermoderní reaktorek do každého RD by byl jistě i superbezpečný. Asi jako Fukušima, do prvního výbucu něčí chybou. Děkuji, nechci.

       1. Ty žvásty o tom, že se v Černobylu vlastně nic nestalo,
        Ty žvásty o tom, že se v Černobylu vlastně nic nestalo, vyprávějte lidem co tam žili. A proč je z něj město duchů, když se nic nestalo? Průběžnou údržu zbytků elektrárny jim platí taky asi Marťani a ne EU s celým světem. JE jsou ekologické, bezpečné a cenově výhodné. Jistě…

        1. Až bouchnou Jaslovské Bohunice, tak budou Slováci zpívat
         Až bouchnou Jaslovské Bohunice, tak budou Slováci zpívat „kde domov můj“ a Češi „nad Tatrou sa blíská“. A ještě jeden efekt to bude mít. Srabi odtáhnou do prdele.

        2. A blbci co se považujou za hrdiny rovnou pochcípaj.
         A blbci co se považujou za hrdiny rovnou pochcípaj.

    1. TAk všichni snad budou souhlasit, že FVE patří primárně
     TAk všichni snad budou souhlasit, že FVE patří primárně na střechy tj. již zastavěnou plochu. Případně nad již zastavěnou plochu. Když už to stavět tak třeba nad parkovištěm, třeba takové parkoviště pro zaměstnance ve Škoda Auto… to by byla panečku elektrárna. A takových ploch je u nás tolik, že by v klidu tyto FVE pokryly denní spotřebu celé ČR od března až do října. Zbytek jádro, případně nějaký vhodný úložiště + třeba 10-20% fosil jako záloha. Ano, bude to drahé a bude to chtít hledat nová řešení, ale když by se chtělo, tak by to šlo.

   1. Máte pravdu. FVE jedině na střechy. Jinde nemají smysl.
    Máte pravdu. FVE jedině na střechy. Jinde nemají smysl. Proč bychom se měli bránit změně klimatu výstavbou FVE na přírodních plochách? Zachráníme klima a zlikvidujeme prostředí. FVE na louce je oplocená sterilní plocha, to že tam rostou pampelišky nic neznamená. Kde bude dravec lovit myši? Pod FV panelem? S větrnými elekrárnami to samé – vyrábí čistou elektřinu a likvidují přitom ptactvo a netopýry.

    Jediná rozumná cesta je samozásobitelství (nebo aspoň částečné) energiemi, vodou a vlastní likvidace odpadů. Nové stavby bez vyřešení těchto problémů by ani neměli vznikat.

    Píšu stanoviska z pohledu územního plánu a většina projektů, je úplně neekologická. Žádné FVE, žádná recyklace vody, minimální počet tepelně úsporných budov s adekvátní dispozicí. Současná strategie architektů je udělat co nejrychleji projekt ,který bude odpovídat požadavkům norem a jít na další projekt samozřejmě ruku v ruce s developeri horských apartmánů (kamrdlíků-šmajchlkabinetů), kterým je naprosto lhostejné, jak se v tom baráku bude žít.

   2. Zabraná plocha není problém. Energie produkovaná z
    Zabraná plocha není problém. Energie produkovaná z jednotky plochy FVE je větší než energie produkovaná z jednotky plochy řepky (biopaliva). A to násobně. To znamená, že kdybychom zrušili biopaliva a na zlonku plochy řepky provozovali FVE, bylo by to efektivnější a ve výsledku bychom zabrali méně zemědělské půdy – více by zbylo na potraviny. Půda pod FVE není ničena a může sloužit třeba jako pastvina. Jistě že by bylo lepší to mít na střechách, ale umístění na půdě není až takový problém jak by se zdálo.

   3. FVE patří určitě hlavně na střechy, ale ve Španělsku
    FVE patří určitě hlavně na střechy, ale ve Španělsku nají místa a slunce i na takovéto FVE dle mne dost. Jen cestou ze Salamanky do Porta v Portugalsku by jich na ten rozpálený písek a kamení kolem dálnice vešlo několik. A nikomu by ta zabraná plocha asi nechyběla.

  1. Jistě, lokální generování na prvním místě. Pokud by i
   Jistě, lokální generování na prvním místě. Pokud by i u nás každá vesnice měla FVE park, VTE park, MVE (pokud mají vodní tok) a vše se zálohováno kogenerační jednotkou na vodík nebo metan tak můžeme konečně odstranit ty hrozné elektrické stožáry a dráty VVN z krajiny. Decentralizace je bezpečnější a v delším horizontu nejlevnější.

Napsat komentář