V Česku brzy vyrostou první solární elektrárny za evropské peníze

V Česku již brzy vyroste na pět desítek velkých solárních elektráren, které uspěly v soutěžní výzvě z Modernizačního fondu. Je to další důležitý krok v transformaci české ekonomiky závislé na fosilních palivech na ekonomiku klimaticky neutrální.

Podstatné zvýšení podílu čisté energie vyrobené z obnovitelných zdrojů je prioritou České republiky na nadcházející roky a právě Modernizační fond bude v této transformaci hrát zásadní roli. V následující dekádě přinese do Česka minimálně 150 miliard korun, na rozvoj obnovitelných zdrojů půjde podstatná část, bezmála 40 %. Již na podzim loňského roku získalo dotaci 12 menších elektráren, nyní se k nim přidaly další úspěšné projekty z výzvy č. 2/2021 RES zaměřené na instalace s výkonem nad 1MW.

„Obnovitelné energie budou čím dál důležitější součástí energetického mixu. S každým nově podpořeným projektem jsme blíže k odklonu od drahých fosilních paliv. Navíc jde i o strategickou investici do naší energetické bezpečnosti,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Více než tři miliardy z Modernizačního fondu jdou do větších solárních parků, které vyrostou převážně na brownfieldech, tedy na plochách, které jsou kvůli předchozí, například průmyslové, činnosti, nevyužitelné„Žadatelé podali celkem 151 projektů, akceptovali jsme jich 113, které mezi sebou následně soutěžily. K podpoře bylo doporučeno 57 záměrů,“ popisuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a dodává: „Předkladatelé projektů, které byly přijaty, ale nezískaly takový počet bodů, aby mohly být podpořeny, budou mít možnost předložit žádost do nové výzvy na konci jara a soutěžit znovu.“

„Pokud chceme Česko zbavit závislosti na spalování uhlí, potřebujeme restartovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Posvěcení prvních projektů podpořených v Modernizačním fondu je nejzásadnějším impulsem pro dekarbonizaci domácí energetiky za poslední roky. Právě solární energetika je klíčem k zajištění levné a čisté energie do budoucna. Přínosem je nyní i fakt, že za energii slunce nemusíme posílat peníze do Ruska,” komentuje výsledek Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Projekty mezi sebou soutěžily v jednokolové výzvě. Body dostávaly podle několika kritérií na základě nákladové efektivity a technické úrovně projektu, kde byla posuzována především míra akumulace a typ instalace. Projekty z regionů postižených útlumem těžby uhlí, kterými jsou Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj, byly při bodování zvýhodněny. Při výběru projektů byla rovněž zohledněna podmínka programu, že 60 % prostředků je určeno pro výrobce elektřiny podle článku 10c evropské směrnice pro obchodování s emisními povolenkami.

Zelenou například dostal fotovoltaický zdroj ve Skoranově u Třemošnice. Během roku 2023 by měla vyrůst solární elektrárna s instalovaným výkonem bezmála 6 MW. Doplněna bude o technologii akumulace elektrické energie v podobě velkokapacitního bateriového úložiště o využitelné kapacitě 2,0 MW. Vyrobená elektrická energie bude přímo dodávána do distribuční soustavy. FVE elektrárna vznikne částečně na zastavěné ploše bývalého průmyslového areálu zařazeného mezi brownfieldy a částečně na volné ploše. Předpokládá se, že díky novému zdroji dojde ke snížení emisí CO2 o cca pět tisíc tun za rok.

Na plochách průmyslového areálu bude fungovat i další podpořená elektrárna v Oseku na Ústecku. Energii využije pro vlastní potřebu areálu průmyslového podniku, přebytky půjdou do veřejné části distribuční sítě. Dvě fotovoltaické elektrárny budou umístěny na nezastavěných pozemcích vedených jako manipulační nebo jiná plocha. Zbývajících deset elektráren bude umístěno na střechách průmyslových hal. Sluneční energii budou chytat více než dvě tisícovky panelů, součástí projektu je i bateriové úložiště. Elektrárna by mohla být do provozu uvedena už letos v říjnu.

Intenzivní podpora fotovoltaiky bude pokračovat i letos. „Na druhé čtvrtletí letošního roku jsou plánovány výzvy na podporu FVE pro menší i větší instalace nad 1MWp. Další dvě nové výzvy podpoří fotovoltaiku v rámci komunální energetiky,“ informuje ředitel Státního fondu životního prostředí CŘ Petr Valdman. Výzvy by měly být vyhlášeny na přelomu dubna a května a rozdělovat se bude až deset miliard korun.

Budování fotovoltaických elektráren na brownfieldech, výsypkách nebo plochách bývalých dolů je nejdostupnějším řešením pro naplnění klimatických závazků České republiky. Potvrzují to i kalkulace společnosti Deloitte ve studii, která je zpracovaná pro Svaz moderní energetiky. Právě Svaz moderní energetiky v minulosti upozornil na to, že rozvoj solární energetiky by Česku přinesl potřebný impuls v rámci restartu ekonomiky. Podle studie, kterou zpracovali konzultanti společnosti Deloitte pro Svaz moderní energetiky, lze v Česku vybudovat až 7 500 megawattů nových solárních elektráren do roku 2030. Zároveň by zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v elektroenergetice přineslo až 33 tisíc pracovních míst a růst HDP až o 7 %.

Velmi důležitou roli ve snižování závislosti na fosilních palivech hraje také snižování spotřeby energií v budovách. Právě na tato opatření je možné čerpat prostředky z Národního plánu obnovy, ze kterého bude prvním úspěšným žadatelům vyplaceno přes 600 mil. Kč. Obce a města za ně zrekonstruují veřejné budovy jako například školy, radnice, kulturní domy. Velkou část z nich využije hlavní město Praha, které uspělo s komplexními žádostmi na snížení energetické náročnosti vybraných objektů v památkové zóně i mimo ni. Dalších 17 milionů z Národního plánu obnovy posílí rozpočty obcí a měst i v oblasti lepšího hospodaření s dešťovou vodou.

Svaz moderní energetiky současně upozorňuje, že vláda Petra Fialy může dát ještě silnější impuls pro rozvoj obnovitelných zdrojů, a to zařazením fotovoltaiky také mezi zdroje, které se budou moci ucházet o provozní podporu v tzv. aukcích. Ty nyní připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu a bohužel právě pro solární elektrárny navrhuje na příští roky čistou nulu. Aukční podpora je přitom model podpory úspěšně vyzkoušený v zahraniční. Využívají ho na podporu fotovoltaiky například v Německu, Polsku nebo Maďarsku.

zdroj: tisková zpráva

45 Comments on “V Česku brzy vyrostou první solární elektrárny za evropské peníze”

  1. Podle mě na Hybridu chybí článek o brutálním růstu cen lithia, niklu, baterií obecně o stovky procent a o zdražování elektromobilů o desítky procent.

    Možná by mohl být doprovozen novým ceníčkem ČEZíčku a vydaný jako pokračování článečku o ekonomické výhodnosti elektromobilitičky 😉

    1. Co se ti nezdá na ceníčku ČEZíčku? Tarif „Elektřina pro soláry“ je teď super, virtuální baterka 1:1. Celý den to valím do sítě a v noci si nabíjím auto. Zaplatím za distribuci 1 Kč/kWh takže mě „plná nádrž“ stojí 52 Kč. Ty za to koupíš jen 1 litr smradlavé kapaliny.😉

    1. Lithum dnes po týdnu cenové stabilizace obnovilo růst na neuvěřitelných 78322 USD za tunu. Patří tak mezi jediné tři komodity (ještě uhlí a plyn), které meziročně zdražily o stovky procent a je to jediná komodita, která si udržuje růstový trend (uhlí a plyn klesají o desítky procent denně).

      Gratulujeme evropským automobilkám a posíláme jim pěknou písničku
      https://www.youtube.com/watch?v=0oqU0NModSQ

      Proti tomu je nějaká česká rozkrádačka veřejných zdrojů celkem nic.

            1. Před dvěmi lety byla v polovině léta cena materiálu 64kWh NCA baterie následující:
              Lithium (přesněji Li2CO3) – 1000 $
              Kobalt – 700 $
              Horčík – 50 $
              Nikl – 1600 $
              Hliník – 340 $
              Měď – 320 $

              Celkem 4010 $.

              Dnes ta cena vypadá následovně:
              Lithium – 7000 $
              Kobalt – 1000 $
              Hořčík – 120 $
              Nikl – 4400 $
              Hliník – 600 $
              Měď – 550 $

              Celkem 13670 $

              Takže dnes je cena materiálu baterie na 340% ceny roku 2019.
              Jelikož materiál činí cca 70% ceny celé baterie, bavíme se o zdražení nákladů na výrobu baterií elektromobilů jen v materiálu v řádu desítek až stovek tisíc Kč.

              Děkuji ti a panu čtyřprocentnímu výše za ranní mentální rozcvičku.

              1. Jasně, protože v baterii je stejný podíl všech těch materiálů, takže to můžeš takhle jednoduše sečíst.

                Zapomněl jsi na grafit, což je jeden z nejvíce obsažených materiálů.

                Mohl si vzít ceny z 2018, ale to by nevyšlo tak dobře.

                Jak vidím, tak mýtus, že 70 % baterie tvoří materiál si žije dál svým životem. Stačí se podívat jak monstrózně kapitálově náročná je výroba baterii a nebo jednoduše spočítat cenu materiálu v baterii.

                Prostě standardně zásadní chyby v úvaze, opominutí důležitých faktorů a lhaní si do kapsy.

                1. Cena je již přepočtena podle podílu materiálu. Vstupem je paper od Kia, je to složení baterie Kia Niro 64kWh.

                2. Mohl si sem hodit rovnou ten paper nebo aspoň ty hodnoty hmotností. Když to přepočítám, tak mi vyjde jen na základě ceny těch prvků hmotnost větší než je hmotnost battery packu a to tam ještě nejsou všechny materiály.

                  Kia používá převážně NCM. NCA používá hlavně Tesla, respektive Panasonic, takže ten paper by mě vážně zajímal.

                1. Ceny uhličitanu lithného v Číně ve třetím březnovém týdnu vzrostly na 78k USD/tunu, což v roce 2022 znamená nárůst o více než 75 % než dosud…poptávky…nedostatku…Prodeje nových elektro Čína +157 % 2021 …nedostatek 26.000 / 2022 a 300.000 tun / 2030 tezlatrejtrsbtc … 😉

                  https://tradingeconomics.com/commodity/lithium

                2. Ano, přibližně polovinu hmotnosti dělá lithium. To jsi nevěděl?
                  Přesněji 2-4 gramy na 1Wh.

                3. Good point, počítal jsem hmotnost chybně, vzal jsem hodnoty hydroxidu (nebo uhličitanu, to vychází podobně). Ovšem na druhou stranu to v té ceně špatně není, protože hydroxid je to, co se skutečně obchoduje a spotřebovává.

              2. „Lithum dnes po týdnu cenové stabilizace obnovilo růst na neuvěřitelných 78322 USD za tunu“
                „Dnes ta cena vypadá následovně:
                Lithium – 7000 $“

                takze pokud je cena Lithia 78322 USD a v dane baterce je lithia za 7000 USA, tak je v te baterce teda jako 90 kilo? aha, a to tu baterku to taha na cem, na vleku? vis jak velkej objem je 90 kilo lithia? …..:D tech tvejch 90 kilo by znamenalo cca 170 litru, a pokud je prumerne v takove baterce do 6% litria, tak by ta baterka mela temer 2000 litru objemu 😉 dva metry krychlove

                hochu ty mas dost, prosimte co zobes, to je asi hodne extra matros co 😀 to fakt vypada ze ty tem svejm bludum fakt veris

                1. V Tesla S je ca 10kg lithia. russak42 ma sčot a asi se mu vysypaly kulicky. A zrejme i ulamaly zuby u kolecek ve strojovne na krku.

                2. Ano, skoro polovinu hmotnosti tvoří lithium. Přesněji většinou hydroxid lithný. Překvapen?

    1. Ad 1. Nevedel som ze sa zatykaju ludia ktory podporuju vojnu. Nemalo to byt skor pre tych co su proti?

      Ad 2. Mozno by nebolo, zle aby ste politicke komentare pisal na politicke weby. Administratori co robite? Nevidite ako ide kvalita diskusie dolu? Ak sa ma stat z hybridu politicky portal tak to prosim dajte vediet a uz ma tu neuvidite. Nemam potrebu, citat politicke dristy miestnych trolov a uz vobec nie pokial sa netykaju EV. Staci mi len odpoved ANO/NIE.

    2. Celý západ podporuje válku tím, že Ukrajinu narval NATO zbraněmi pro SS Azov (se kterými již zavraždili 14000 Ukrajinců od roku 2014), bio laboratořemi útočných zbraní a chtěli tam dát i americké atomovky. Takže naštěstí se velké válce teď podařilo vyhnout, opět nás Rusové zachránili ❤️ 🙂

      Hybrid cz chce asi atomovou válku, koukám 🙂

    3. Dneska jsem si otevřel česká mainstream média a nestačím se divit – Ukrajincům prý hrozí obklíčení v donsbaském kotli (obklíčení bylo uzavřeno před pěti dny), Ukrajina dnes přišla o přístup k Azovskému moři (to se stalo už před deseti dny), Rusové útočí na Mariupol (na Mariupol útočí deset dní, pět dní se bojuje v samotném městě a dnes už zůstávají jen izolovaná ohniska odporu neonacistického praporu Azov v několika čtvrtích včetně těžce bombardované továrny Azovstal).

      Dobře vám tu ideově nekompatibilní realitu dávkují. 🙁

      1. Ty jseš fakt vtipnej. Můžeš mi prosím tě říct přesně, kde se ten kotel nachází? Na jihu linie Záporoží Huilapole a na severu je Izium. To je 180 km. Jestli to je ten slavný Donbaský kotel, o kterém si mluvil snad už před 14 dny jak je to hotová věc, tak to pak jo. 😀

        Minule si tvrdil něco o uskupeních, které obcházejí Záporoží a spojí se silami obcházejícími Charkov a uzavřou právě ten skoro 200 km kotel. Asi se někam rozplynuly. Asi vítr Máchale.

        Jediná věc, která má hlavu a patu z tvého příspěvku, že UK přišla o přístup k Azovskému moři. Každý kdo to trochu sleduje vidí, že už o to přišli dávno, když v podstatě padl Mariupol do obklíčení. Naše media to říkají, asi protože to nyní UK oficiálně prohlásili. Podle mě naprosto nepodstatná informace, když UK nemá stejně námořnictvo v Azovském moři a celé je pod blokádou Ruska. Media jsou tu ale od toho, aby tlumočili co říkají představitelé obou stran a ne kvůli vojenským analýzám.

          1. Ale já jsem nikdy nepopíral nějakou potenciální možnost nějakého kotle a i teď to může nastat, i když teda nevím jak efektivně se dá obklíčit skupina o víc jak 100 tisící lidech, když Rusové mají v té oblasti sotva 70 tisíc.

            Runner říkal, že je už 5 dní uzavřený, tak se ptám kde přesně, protože podle mě je tam stále maximálně jen náběh už tak 2 týdny.

            Jde o to, že Rusové a proruská media prodávají věci dopředu jak si myslí, že to bude a aby to vypadalo, že operace jede jako po másle. Proto třeba už 1.3. hlásili, že obsadili JE Záporoží, ale reálně se tak stalo až 4.3.

            Naše media prodávají jen to, co můžou potvrdit z důvěryhodného zdroje a jelikož na Ruské straně pouští z reportérů jen Rusy a jednoho Číňana, což jsou krajně nevěrohodné zdroje, tak máme zprávy hlavně z jedné strany.

            Poměrně dobře to analyzují třeba tady:

            https://www.facebook.com/WarNeverChange
            https://www.facebook.com/keksifarm.hayday

        1. Ano, mohu. Jedná se o uzavření line od Slovjansku a Kramatorsku po Velyka Novosilka dál po Mariupol.
          V kotli uvázly síly spoustředěné na východní frontě. Konkrétně:
          25. výsadková brigáda, národní prapory, speciální síly ministerstva obrany
          36. brigáda námořní pěchoty
          23. odloučený motorizovaný pěší prapor Khortitsa
          1. oddíl pohraniční stráže
          129. odloučená průzkumná jednotka
          503. odloučený prapor námořní pěchoty
          12. odloučená operační brigáda
          neonacistický pluk Národní gardy Ukrajiny Azov
          95. aeromobilní brigáda
          55. odloučená dělostřelecká brigáda
          53. mechanizovaná brigáda
          17. odloučená tanková brigáda
          3. odloučená tanková brigáda
          54. odloučená mechanizovaná brigáda
          56. odloučená motorizovaná pěší brigáda
          43. odloučená dělostřelecká brigáda
          95. odloučená výsadková brigáda
          30. odloučená mechanizovaná brigáda
          26. odloučená dělostřelecká brigáda
          24. mechanizovaná brigáda
          79. odloučená výsadková brigáda
          57. motorizovaná pěší brigáda
          2. odloučená tanková brigáda
          3. oddíl pohraniční stráže
          111. brigáda teritoriální obrany
          24. odloučená útočná brigáda Aydar
          30. vojenská pořádková jednotka.
          pluk zvláštního určení A Národní gardy Ukrajiny
          11. oddíl pohraniční stráže
          15. odloučený pluk Národní garda Ukrajiny
          81. výsadková brigáda speciální teritoriální obrany
          a některé další pomocné sbory.

          Dle aktuálních informací něco mezi 40-70 tisíci mužů.

          1. Takže ta linie obklíčení vede už 5 dní údajně mezi Slovjanskem a Severodoněckem?

            Rozptyl 40-70 tisíc je teda hodně zhruba. 😀

            A co to podpořit nějakým zdrojem jinak je to jen dlouhý výpis jednotek aby to vypadalo, že máš přehled.

            Dokonce i podle ruského analytika Jurije Podoljaka není Severodoněck obklíčen a ten si dost přihřívá jako Ruská media. Jestli ho teda sleduješ.

Napsat komentář