V Austrálii vyroste solární elektrárna s výkonem 10 Temelínů a gigantickou baterií

Austrálie se konečně chopí příležitosti. Má tam vyrůst 20 GW/42 GWh solární elektrárna s úložištěm.

Společnost Sun Cable, kterou založili investoři Mike Cannon-Brookes a Andrew Forrest, odhalila zatím asi světově nejambicióznější solární projekt Solar Precinct. U města Powell Creek v australském Severním teritoriu (1,42 mil. km2; někde tam je slavná skála Uluru a skoro žádní lidé, jako ostatně ve většině Austrálie) chce vybudovat solární elektrárnu o špičkovém výkonu 20 GW a k tomu bateriové úložiště o kapacitě 42 GWh.

Zatím se na místě pouze testuje. foto: Sun Cable

Zároveň bude třeba vybudovat 6,4 GW nových 600kV přenosových linek do 800 km vzdáleného města Darwin. Ty se potáhnou podél hlavního severojižního železničního koridoru. Cílem je mimo jiné dodávat tuto elektřinu do Singapupru s pomocí podmořského kabelu. Elektrárnu má čtyři roky budovat 1100 lidí. Projekt zabere 12 000 ha půdy, které je tady ale víc než dost. Výstavba má začít koncem roku 2024. Životnost bude 70 let s pravidelnými výměnami komponent po 40 letech (solární panely) či 15 letech (baterie).

zdroj: Reneweconomy

92 Comments on “V Austrálii vyroste solární elektrárna s výkonem 10 Temelínů a gigantickou baterií”

  1. Nas minister hospodarstva vyhlasil, ze treba zrusit emisne povolenky (ktore predstavuju 2/5 z ceny el. energie) a nezatvarat jadrove elektrarne v Nemecku. Tusim mozme Putinovi podakovat za navratenie zdraveho rozumu. Tusim su tieto krizy prospesne, lebo inak rozum ludia nedostanu. Keby nezomierali nevinni ludia, tak by som povedal, ze sa mi ta vojna aj paci.

  2. no jsem rad ze panely mam ji zobjednane, takoveto mega-projekty budou pristich par let asi zvedat cenu panelu celkem slusne

    ja nakonec zvolil 650Wp kousky, tak ted jeste zbytek k nim, ale nastesti ja se pohybuju v nizsich vykonovych „vodach“ kde je zatim tech menicu/stridacu k dostani celkem dost od mnoha vyrobcu i z EU a za rozumne penize, problem jsou spise baterie, objednavka 5,2kWh clanku me bude odbavena asi az v cervnu 🙁 zato ale za rozumnych cca 4900,- za kWh s clanky o cyklovosti cca 6000, a cene vcerne BMS

    jinak to ze tam dnes neziji temer zadni lide v te oblasti Australie vesmes bude znamenat, ze tam lide zacnou zit asi hodne, jen samotna ta elektrarna si vyzada obsluhu nizsich tisicu lidi, a nepocitaje samotne stavby ktera asi zamestna hezkych par tisic lidi na mnoho mesicu az nizsich let

      1. jak si v cinzovnim dome asi tak postavim stabylni zdroj energie? az to rozlousknes tak dej vedet 😀

        system bude mit 1300Wp, 5kWh, vyuzitelnych cca 3kWh, a jediny spotrebic ktery na tom bude napojeny bude PC se spotrebou od 60 do 230-250W (cele PC vcetne routru, switche, monitoru, tiskarny, audia), a samozrejme s moznosti premnuti na verejnou rozvod sit, predpoklad tedy je, ze prez leto, jaro a podzim to pojede velice casto na dane OZE, a v zimnich mesicich kdys nebude moc svitit, se na dany OZE system dajen routr, switch a treba tiskarna, aktualni naklady na celej system jsou necelych 60 tisic korun, a rocni usporu odhaduju na 5-6 tisic korun, ale s dovetkem, ze celej OZE system vesmes bude slouzit i jako UPSka ktera u toho PC ted je a ktera stala cca 30 tisic korun a zacina delat problemy (bohuzel UPSky jsou prutokace, takze cca co 5 let nova baterie, a ted po necelych 11 letech se jiz zacinaj ozivat i kondiky a jiz byla 2x na servisu a dalsi jiz resit nehodlam, celkove jiz ta UPS vysla na vice nez 45 tisic) takze pokud me mnohem lepe resenej OZE system zajisti UPS parametry cca 5-6x kapacitnejsi nez dana UPS a vyjde to cele jen o 15 tisic draz, a pravdepodobne to vydrzi dele nez 11-12 let, tak proc tech 15 tisic navic do toho nedat ze

        plug-in hybrid tim fakt nabijet nebudu 😀

      1. Slovenská firma Konštrukta Defence začíná opravovat a modernizovat ukrajinskou bojovou techniku. První objednávka se týká desítek obrněných vozidel BRDM-2. Informoval o tom dnes slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

        Sláva Ukrajině a poděkování Slovensku+posílám vlajky: 🇺🇦🇸🇰

                1. Nejsou to ty z toho Bakova? Ty už jsem viděl a nechci.

              1. 42:co vím, tak se ta fugina před broděním musela dotěsňovat, ale detaily si už nepamatuju.Zajímavé hodnocení toho „nejvyššího na zemi“::Podle deníku Corriere della Sera papež přemýšlí, co Putina k nynější válce vedlo. „Možná štěkání NATO u ruských dveří přimělo šéfa Kremlu jednat takto zle a vyvolat konflikt,“ řekl papež. Dodal, že to nemůže označit za příčinu, ale že to možná k Putinovu rozhodnutí přispělo.:::cnn.iprima.cz/stekani-nato-u-ruskych-dveri-ci-schuzka-s-putinem-papez-premital-o-valce-na-ukrajine-

        1. Jo a mimochodem, neměl bys tam mít spíš kanadskou vlajku?

          „Kanadský generál Trevor Cadier byl zatčen při pokusu o útěk z oblíkčení v Azovstalu. Trevor Cadier je podle výpovědi ukrajinských zajatců velitel Biolabu 1. Generál byl odvezen k výslechu a soudnímu procesu do Moskvy“.

          No není to zajímavé? 😉 Jsem zvědavý, kdo a co ještě z té noenazi jímky vyplave.

            1. „According to the Ministry of National Defense, Trevor Cadier resigned from the Canadian Armed Forces on April 5, after which he went to Ukraine with the intention of becoming a “volunteer” in the army of this country, the newspaper writes.“
              😀 😀 😀 😀 😀

              To si tak prostě generál NATO jako vzpomněl, že pojede na Ukrajinu, vplíží že do v té době již obklíčeného Azovstalu a o měsíc později se zase nepozorovaně pokusí vytratit.
              Armádě jako vůbec nevadilo, že má prověrku na přísně tajné se kterou nesmí ani na zahraniční dovolenou. Prostě jako odcestoval.
              A NATO si vlastně až teď naprostou náhodou jako vzpomnělo, že vlastně před měsícem rezignoval.

              😀 😀 😀

              Dost směšný propagandistický pokus zaretušovat hodně velký průšvih. Nevím jestli se víc smát, nebo víc plakat.

              1. Kanadští zákonodárci jednomyslně označili ruské působení na Ukrajině za genocidu. Poslanci uvedli, že existuje dostatek důkazů o systémových a rozsáhlých válečných zločinech proti lidskosti páchaných Moskvou.

                Posílám kanad. vlajku🇨🇦 pro Kolbena a dodávám Sláva Ukrajině!🇺🇦

              2. To že je stát v NATO neznamená, že každý jeho generál je NATO generál.

                S prověrkou PT nesmí na zahraniční dovolenou? Takže třeba velká část lidí v našich zpravodajských službách a nemalá část lidí v Armádě a Policii plat 50-150 tisíc měsíčně má každé léto hromadnou akci na Mácháči, protože nesmí za hranice? To si se zasekl někde v dobách Varšavské smlouvy. 😀

                1. Ano Hurvínku, s prověrkou stupně PT nesmíš vycestovat jinak, než na základě vyslání.
                  V Policii ČR nemá prověrku stupně PT až na pár výjimek nikdo.

                  Prověrku na stupeň PT má část ústavních a armádních činitelů, velitelé některých útvarů armády a zpravodajských služeb, operativci UZSI, BIS a VZ, vybraní armádní specialisté a specialisté vývojových a dodavatelských firem (v ČR díky historii vývoje především prostředků radioelektronického boje).

                2. Hraješ si na Spejbla, že zase všechno víš a všude si byl? 😀

                  Přečti si Zákon č. 412/2005 Sb. Nic o zákazu vycestování tam nenajdeš a taková věc musí být řešena zákonem nebo nařízením vlády. Asi ti nedokážu z otevřených zdrojů, že zase plácáš.

                  Nechci se moc rozepisovat, ale do určitých zemí není „doporučeno“ cestovat. Když to uděláš tak jdeš na kobereček, ale zakázané to není.

                  Ne fakt jako představa, že značná část generálů nesmí jet na lyžovačku do Rakouska nebo někam k moři aby něco nevynesli v dnešní době IT je fakt úsměvná.

  3. Vysvětlete mi jak tohle může být technologie co spasí planetu?

    Panely jsou černé:
    + čím vyšší účinnost tím víc fotonů přemění na elektrickou energii
    + zbytek se přemění na tepelné záření

    Tj. místo toho aby se část záření odrážela zpátky do vesmíru, zůstává na zemi a otepluje jí.

    Co se s tou energií stane?
    + drtivá většina se přemění na teplo (klimatizace, topení, ledničky)
    + zbytek budou ztráty na bateriích a dálkových kabelech

    Ekologie je fajn, ale buďme při zemi a naučme se počítat…

      1. Na druhej strane to nie je nic nove ani pre zelene mozocky. Nevedia si spocitat efektivitu, stabilitu a naklady. Im staci ze to maju zapojene doma a keby nieco maju pristup do siete, ze?

        Btw. pri tomto rieseni by sa este viac oplatilo zbierat aj to teplo a premenit ho na el. energiu cim sa zaroven ochladi clanok a zvysi sa mu efektivita.

    1. Albedo písku je asi 0,4. Tzn 40% energie slunce se odrazí od písku zpět do vesmíru a 60% se promění v teplo. Solární panel 20% vyrobí elektřinu a 80% přemění na teplo. Okolí solární elektrárny se tak bude přehřívat.
      Otázkou je jak by to dopadlo, kdyby dali mezi solární panely zrcadla, ale takto snížená teplota by asi nebyla dostatečná, aby zrcadla zaplatila ve formě vyššího výkonu solárních panelů, jejichž účinnost při vyšší teplotě klesá.

      1. Zkuste si v létě sáhnout na černé auto a na bílé auto které bude teplejší.

        Když jsem jako mladý jezdil na plachetnici, tak jsem trval na tom, že paluba bude modrá, ale světlounce modrá. Na tmavěmodré v létě jednoduše nešlo sedět jak to bylo horké a změnila se jen samotná barva.

    2. Pokud je mi známo, tak i když jsou panely tmavé, tak hot spoty nevznikají. Naopak, například měřením povrchové teploty zjistíte, že panely jsou chladnější než okolní prostředí. Fyzikální zákony platí u FV panelů trochu jinak, když se asi 25% světla přemění na elektrickou energii.Na albedo se spoléhat nedá.

  4. Německo dnes připustilo embrago na dovoz ruské ropy, protože si s tím prý dokáže nějak poradit.
    Jen tak cvičně jsem si spočítal dopad na českou ekonomiku, a pokud k tomu dojde, budou lidé vděčně vzpomínat na 20% inflaci z roku 1993.
    Pokud simulace neklame, tak bez zákazu importu se do konce roku stejně dostaneme na inflaci 23%. Pokud bude vývoj příznivý a dojde k ukončení války do července. Pokud by k zákazu došlo na úrovni EU, budeme atakovat inflaci >40%.

      1. Ono je to asi relativní „za vodou“.
        AP právě napsali, že „Ruská státní plynárenská společnost Gazprom od ledna do dubna meziročně snížila dodávky plynu do Evropské unie a Turecka o 26,9 procenta na 50,1 miliardy krychlových metrů. Firma zároveň uvedla, že dodávky do Číny prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře naopak o 60 procent vzrostly.“

        Těch -27% ovšem neobsahuje žádné sankce, ale pouze nižší spotřebu. A za nižší spotřebou je především nižší průmyslová výroba, která v Q1 v EU klesla o desítky procent.

        Takže to vypadá, že přechod na jiné dodavatele energie může být opravdu rychlejší. Stačí jen nechat zbankrotovat vlastní průmysl.

          1. Až na to, že žádné přesměrování nenastává. Naleziště pro Evropu nejsou spojené s nalezišti pro Asii. Takže to co kluci nedodali do Evropy nikam jinam nešlo (v malé míře možná přes LNG).

            Síla Sibiře o které mluví Runner je v provozu od prosince 2019 a stále se rozjíždí. To navýšení 60 % je pouze v rámci toho plynovodu a nikoliv celkový vývoz LNG+plyn do Číny a nastalo by to, i kdyby žádná válka nebo sankce nebyly.

            Nižší spotřeba není jen kvůli nižší výrobě (kovid, zpřetrhané logistické řetězce…), ale i vyššímu dovozu LNG, teplejšímu období a všeobecnému šetření s drahým plynem.

            1. Ona ta síla sibiře je zatím jen pro zasmání…
              Plynovod byl spuštěn koncem roku 2019. Jeho maximální přepravní kapacity mělo být podle původních plánů dosaženo v roce 2025, kdy Rusko mělo Číně dodávat 38 miliard m3 plynu ročně. V roce 2021 byl objem přepraveného plynu necelých 10 miliard m3 (česká spotřeba plynu činí necelých 9 mld. m3).

              Ruský export na západní trhy je mnohem větší. Tím pádem Rus před zavřením kohoutků do EU musí sehnat odběratele, kteří odeberou stejné množství plynu za minimálně stejnou částku+vybudovaná kvalitní infrastruktura. Jinak by to bylo prodělečné.

              A Kolben stále kvoká a stále kvoká…

                1. Termíny se zkracovat můžou, to na podstatě věci nic nemění. Těžím plyn=něco je na domácí spotřebu a zbytek je všechno export. Netěžím a neprodávám=nemám peníze.

                  Jestliže mám z něčeho 100 Kč a najednou nemám jak příjem nahradit, tak nemám zisk, ale nulu.(to pochopí i ekonomický analfabet)

                2. Netazim a budem neskor = peniaze budu neskor. Predavat zacnem tym co budu odoberat a spravim si z nich spojencov. Okrem ropy a plynu samozrejme tazim aj drahe a vzacne kovy a rozne materialy, ktore hadaj komu predam?

                3. Este treba spomenut aj jeden parameter a to je Cina. Nikto a svete nestavia veci rychlejsie nez Cina. Dialnice, vlaky, budovy, tovarne. Je to pekne vidiet na tovarni Tesly, kde nemali problem pracovat 24/7. Postavit plynovod aj ked 2000km, pre nich bude otazka 2 rokov a to nestavaju cez more. Ropovod detto, aj ked ropa by sa dala prevazat aj tankermi, ci zeleznicou.

              1. Ano pracují, ale už je pozdě. Do Indie moc není kudy, jsou ta hory.
                Ano přišli, protože když neprodali oni, tak prodal(á) někdo jiný a oni museli snížit těžbu.

                Asie novým nepřítelem Evropy? Naopak spojenectví a sympatie Evropy, Japonska, Jižní Koreje a Taiwanu se upevnily. To samé Austrálie.

            2. Nesmysl. Od začátku války naopak ruský vývoz plynu do Evropy stoupá. Celkový pokles za první kvartál jde výhradně za vleklou hospodářskou krizí EU a předválečné měsíce.

              „Vývoz ruského plynu do Evropy se v dubnu zvýšil meziročně o 7 % na 13 miliard metrů krychlových“ Bloomberg

              Tím se ale EU mainstream média nechlubí. Aktuálně platíme Rusku za plyn nejvíce v historii a od začátku války platby strmě zvyšujeme.

              „Net revenue from gas sales increased by 77% to 3.46 trillion rubles. Net revenue from gas sales to Europe and other countries increased by 117% to 2.46 trillion rubles. Net revenue from the sale of gas to the countries of the former Soviet Union increased by 34% to 267.3 billion rubles. Net revenue from gas sales in the Russian Federation increased by 18% to RUB 732.58 billion.“ Gazprom

              Hlavně si nic nenalhávat. Rusko žije z exportu energií. Na exportu energií aktuálně vydělává 2x více, než minulý rok. EU se může usankcionovat, ale Rusko to má naprosto na salámu. Nějaké náklady na válku? Ztráty ze sankcí? Západní bullshit. Gazprom po zvýšení cen surovin utáhne levou rukou sám celou ruskou ekonomiku.

              To je fundamentální realita, politické kecy evropských komunistů jsou naprosto mimo.

              Tahle krize má zatím dva vítěze – Rusko a USA. Poražená je EU a Ukrajina.

                1. Souhlasím. A dobrý článek, také jsem ho četl.

                  Pro zájemce zde:
                  hxxps://echo24.cz/a/Sngx4/sachs-velkou-chybou-usa-je-vira-ze-nato-porazi-rusko-typicka-americka-arogance-a-kratkozrakost

                2. NATO=obranná aliance, která útočit nebude. Brání své členy.
                  Rusko=válečný agresor, který napadl Ukrajinu.
                  Zcela srozumitelné.

                3. To víš že jo, obranná aliance bombardující Bělehrad. 🙁

                4. NATO=obranná aliance, která útočit nebude. Brání své členy.
                  Rusko=válečný agresor, který napadl Ukrajinu.
                  21.století

                  A Kolben stále kvoká…

                5. Ok, tak hádanka:

                  Militantní separatistické bojůvky po dohodě s agresorem vyhlásí nezávislost nějakého území, agresor tuto nezávislost obratem uzná a pod záminkou ochrany menšiny, samozřejmě bez schválení OSN, rozpoutá útočnou válku.

                  Kdopak je tím agresorem?

                6. Ok, tak přímá odpověď…

                  Rusko=válečný agresor, který napadl svrchovaný stát.
                  Nastuduj si dobře, co znamená svrchovaný stát. Zde nápověda…
                  Ukrajina je svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka.

                7. Ano, Rusko je válečný agresor, který napadl svrchovaný stát.
                  NATO je též válečný agresor, který napadl svrchovaný stát.
                  Toto se totiž vzájemně nevylučuje.

                  Pokud aplikujeme stejný metr, kterým měříme agresi Ruska vůči Ukrajině, na NATO, nevyhnutelně nám vyjde, že je NATO agresorem, který napadl Srbsko.

                  Ergo tvoje tvrzení o výhradně obranné alianci NENÍ PRAVDIVÉ.

                8. NATO=obranná aliance, která útočit nebude…(ph) 1=PRAVDA
                  Rusko=válečný agresor…(ph)1=PRAVDA

                  Tato dvě tvrzení JSOU PRAVDIVÁ. Pravdivostní hodnota je 1=PRAVDA. Jedná se tedy o tautologii=každé tvrzení o kterém lze jednoznačně určit, že je pravdivé.

                9. 24. března 1999 zahájilo NATO agresivní válku s tisícovkami obětí mezi civilním obyvatelstvem s cílem odtržení a okupace Kosova.

                  Fakticky tuto část Srbska okupuje NATO dodnes, viz Camp Bondsteel.

                10. Ruská invaze na Ukrajinu je ozbrojený konflikt, který začal zrána 24. února 2022 RUSKÝM útokem na Ukrajinu.
                  (ph)1=tvrzení je pravdivé

                  Rusko=válečný agresor.
                  (ph)1=tvrzení je pravdivé

                11. Výborně, tak se zdá, že už jsi to pochopil. Ano, toto tvoje tvrzení je pravdivé.

                12. Škoda, takže jsi to zase nepochopil. Nastuduj si operace s výroky. Učí se to na středních školách.

                13. Tiez suhlasim. Cina a rovnako aj India z toho mozu vela vytazit. Su to krajiny, ktore su hladne po energiach.

                14. @kkk
                  Čína je největší dovozce energií. I když nakoupí něco málo se slevou od Ruska, tak dnešní vysoké ceny znamenají pro ni neuvěřitelné náklady navíc. Sjednocený západ a jeho uvědomění si, že je potřeba více myslet strategicky a s tím související deglobalizace pro Čínu také není moc výhra.

                  Článek od Sahse jsem četl. Tím „porazit“ on myslí dobýt. To je takový „slaměný panák“, protože to rozhodně není cílem (není to v plánu) NATO ani USA. Cílem je maximálně oslabit Rusko vojensky, ekonomicky a politicky. To se teď děje. V podstatě probíhá demilitarizace Ruska. U některé techniky přišli za 2 měsíce o výrobu za x let, kterou nebudou moci ani znovu rozjet a NATO to stálo minimum nákladů. Je to cynické, ale je to tak.

                  S dodávkami naváděné dělostřelecké munice Excalibur a přesnými raketomety to bude akcelerovat.

                15. Demilitarizace Ruska =:-D Prosímtě dej si na hlavu ručník, asi máš úpal.

                  Doktrína Sovětského svazu a celé Varšavské smlouvy byla budovat velké konvenční pozemní síly. V osmdesátých letech disponovali gigantickými tankovými svazy, které byly pro Západ nezastavitelné bez použití jaderných zbraní. Proto Západní doktrína stavěla na taktickém použití jádra – jaderná dělostřelecká munice, jaderné miny apod.

                  Po rozpadu Východního bloku byly tankové síly samotného Ruska redukovány – částečně převedením jiným postsovětským republikám, částečně odprodejem do celého světa – Afrika, Blízký východ, Asie.

                  Nicméně i tak disponovalo samotné Rusko bez započtení donětských republik před zahájením invaze početnými tankovými svazy – 11 tisíc T-72, 3.5 tisíce T-80, 800 T-90.. atd.

                  Celkový počet se blíží 20 tisícům. Což výrazně převyšuje celý zbytek Evropy včetně Ukrajiny.

                  Ukrajina, která od začátku bojů zveřejňuje propagandisticky upravená čísla uvádí ruské ztráty na tankových silách 650 kusů. Reálně to bude třetina.

                  Takže na příkladu tanků vidíme, že ta tvoje „demilitarizace Ruska“ dosáhla zatím redukce ruských takových sil o 1%.

                  Což je mimochodem mnohem méně, než o kolik byly zredukovány tankové síly České republiky a dalších evropských zemí NATO.

                  Hlavně Vašíku nefantazírovat a držet se faktických čísel.

                16. @runner
                  Proč se vůbec vyjadřuješ k něčemu čemu vůbec nerozumíš? To o čem tady plácáš jsou pouze papírová čísla, které sis přečetl někde na wiki. Stejně jako Ukrajina neměla před válkou cca 2500 tanků natož 2500 provozuschopných, tak ani Rusko nemá 11000 tanků natož 11000 tanků provozuschopných. (20 tisíc je možná 20 let starý údaj)

                  Reálně má Rusko možná 6000 tanků z toho polovina jsou uloženky původních verzí většinou zralé do šrotu často bez hlavních částí systémů jejihž částečné zprovoznění by trvalo měsíce. Prostě aby to vypadalo, že tam něco je. Ukrajinci hlásí 1000 zneškodněných tanků. Už jsem ti to tu sdílel, ale úspěšně si to ignoroval. Kluci z Oryxu zatím zdokumentovali 600.

                  hxxps://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html

                  Podívej se taky na poměr moderních a těch zastaralých aby sis uvědomil jaké blbosti si tu nedávno mlel o použití hlavně zastaralé techniky. Polovina zdokumentovaných ztrát jsou T90,T80, a T72B3.

                  Taky by ti mohlo třeba dotéct, že nelze nasadit naprosto všechno, takže Rusové už opravdu přišli možná o polovinu nastaditelných tanků. Proto jsem několikrát narážel na to jak Uralvagonzavod nejede, ale to ti taky nedoteklo.

              1. Sám jseš nesmysl a to co píšeš je jen tvůj pocit. Meziročně o 7 % myslíš ten minulý rok kdy bylo kvůli kovidu skoro vše zavřené a výroba omezená? Jako baví tě to neustále ignorovat naprosto zjevné věci a doufat, že ti to ostatní sežerou?

                Ano Rusko vydělává mnohem více, protože ceny energií jsou mnohem větší než v minulém kovidovém roce. To ale neznamená že Rusko v pohodě. Na dnešních cenách se můžou sotva trochu zahojit po minulých 2 hubených letech.

                Tahle válka nemá vítěze. Má jenom více či méně poražené. USA nemůže být vítěz, když jenom na pomoci Ukrajině zaplatilo už asi 20 mld USD a na zvýšené ceně ropy možná ještě více, ale nejvíce ztratí USA kvůli nižším příjmům IT gigantů. Tohle by si měl uvědomit i Andor.

                Rusko je asi největší poražený. Ukázalo, že jeho armáda a zbraně stojí za hovno. Dokázalo, že nepatří mezi civilizované státy a dokázalo sjednotit proti sobě snad všechny své nepřátele.

                1. V českých médiích se vytváří fiktivní realita, ve které Rusko ekonomicky strádá a má problém kvůli sankcím udat svoje energetické suroviny.

                  Pokud jsou předložena fakta, která nejsou v souladu s touto představou, hned naběhne nějaký zapálený diskutér a začne tato čísla relativizovat.

                  „Meziročně o 7 % myslíš ten minulý rok kdy bylo kvůli kovidu skoro vše zavřené a výroba omezená“
                  Ano, přesně ten myslím. A co k**va má s tím co dělat, jak se měla Evropa před rokem??
                  Prostě ruské prodeje v dubnu stouply a jejich zisky taky. To je prostě nezpochybnitelný fakt.

                2. Ale já ten fakt nezpochybňuji jen ho dávám do kontextu, který ty zase ignoruješ.

                  Když budu týden jíst 5 jídel denně (Rusko 2012-1019) a pak na den dostanu jen rohlík (2020) a další den 2 rohlíky (2021) a další den 4 rohlíky, tak sice podíl jídla roste o 100 % denně ale budu mít furt sakra hlad.

            3. Jo a mimochodem, vedlejším efektem je, že z 11. největší ekonomiky světa se stala 8. a Rusko přeskočilo Brazílii, Itálii i Kanadu.
              A pokud se to přepočítá podle parity kupní síly, tak se Rusko dotáhlo na Německo.

              A tady se obecní idioti plácají po ramenou, jak jsme jim to natřeli.

              1. Kolbene, to jsi Ty, ten obecní idiot? Srovnání v milionech $ podle HDP parity kupní síly…
                Německo=4 843 390
                Rusko=4 447 480
                Umíš počítat a vidíš jaký je rozdíl malého Německa proti velikému rusku, které má tolik nerostných surovin. Nemluvě o počtu obyvatel. Na první místě je Čína a na druhém USA. To je div.

                A Kolben stále kvoká a stále kvoká…

                1. Tvoje čísla platila před tím, než Gazprom zvýšil profit o 80%.

                2. Nastuduj si Kolbene co znamená parita kupní síly. Máš v tom velké nedostatky. Rozumíš vůbec něčemu?

                3. Připomínáš mi dědka, co na mě na křižovatce mával proč nejedu, a naprosto netušil, že je v oblasti bez upravené přednosti a má ji „z prava“.

                  Ty tady taky nepochopitelně poučuješ, aniž bys tušil rozdíl mezi nominálním HDP a HDP v paritě kupní síly. Prostě máváš stejně jako tamten idiot. 😀

                4. To jsi jel z Vysokého Mýta do Hradce Králové? To není moc věcný argument.

                  Připomínáš mi Kolbena, kerý stále kvoká a kvoká.
                  Ty ani netušíš rozdíl mezi nominálním HDP a reálným HDP.
                  Prostě kvokáš stejně jako nějaký Kolben😀

              2. A na to si přišel jak prosím tě, když data z HDP roku 2022 ještě logicky nejsou? 😀

                Zase nějaké vlastní šetření a vlastní sledované ukazatele?

                Počkej, nevzal jsi doufám čísla z minulých let a nepřepočítal je podle nového imaginárního kurzu Rublu? 😀

                Právě naopak Rusko nepochopilo, že snaha o vyřazení z G20 není politické rozhodnutí, ale spíše výhled do krátké budoucnosti.

        1. Kdyby rusové plyn vypnuli, tak náš průmysl končí. Nicméně to spíše vypadá, že se situace vyřešila a Evropa platí a bude platit v rublech. Rusko přímo ČR vypnout plyn nemůže, protože ČR nakupuje plyn na německé burze kam plyn dávají obchodníci, kteří mají kontrakt s Gazpromem.
          V současné situaci to funguje tak, že obchodníci s dlouhodobým kontraktem dodávají na burzu plyn, který v rámci dlouhodobého kontraktu nakupují za 7 Kč/m3. Tento plyn pak na burze prodávají za 25 Kč/m3. Nicméně plynárenské společnosti u nás naštěstí většinu plynu nakoupili na burze dopředu, kdy byly ceny ještě nízké, takže nemusí celý objem kupovat za 25.

      1. Saman:„Obávám se, že za ropovod Družba nemáme v tuto chvíli v České republice adekvátní náhradu,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys Stanislav Bruna, bývalý generální ředitel společnosti MERO.Více na :::seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-zachrani-cesko-ropa-ze-zapadu-bez-sance-rika-expert-191541

      2. Ano, to je správně.
        Ovšem to neznamená, že se škrtne 35% spotřeby a pohoda. V okamžiku, kdy by došlo k přerušení dodávek do EU, dojde zaprvé ke změně priorit distribuce i u dodavatelů zbývajících 65% a zadruhé cena této komodity na evropském trhu vyskočí o stovky procent.
        Česká republika má velmi nevýhodnou kombinaci vysokého podílu (a tedy případně vysokého výpadku) a nízké platební schopnosti. Výpadek dodávek ruské ropy by znamenal především přídělový systém a enormní tlak na naši ekonomiku.

        Naprosto reálně si pak dokážu představit dva scénáře – ještě větší ztráta autonomie vůči Německu, výměnou za „soudružskou pomoc“, nebo změna vlády a separátní dohoda s Ruskem po vzoru Maďarska a Slovenska. Upřednostnil bych variantu dvě.

Napsat komentář