USA podpoří skoro $3 mld. stavbu továren na baterie

Americké ministerstvo energetiky dá $2,8 mld. na rozvoj výrobní infrastruktury pro baterie elektromobilů ve 12 amerických státech.

O $2,8 mld. od DOE se podělí celkem 20 společností. Peníze jsou určeny jako dotace na stavbu zcela nových nebo rozšíření stávajících továren či provozů. Půjde o těžbu a zpracování lithia, grafitu, niklu a dalších materiálů pro baterie, vyrobu komponenty a demonstrace nových přístupů, včetně výroby komponent z recyklovaných materiálů.

Americká vláda chce zajistit výrobu dostatečného objemu lithia přímo v USA, aby to stačilo na 2 miliony elektromobilů ročně. U grafitu je cíl 1,2 milionu aut a pro nikl 400 000 aut. Navíc bude zafinancována také stavba prvního amerického závodu na výrobu lithiové elektrolytové soli (LiPF6). Dále budou zafinacovány také továrny na výrobu oxidu křemičitého pro vyrábu anodových materiálů pro 600 000 elektromobilů ročně, a také první americký závod na výrobu katodových materiálů pro baterie typu LFP.

Toto vše se dosud muselo dovážet ze zahraničí, mimo jiné z Číny. Právě taková závislost ale může být extrémně nebezpečná a volatilní, jak se ukazuje v případě Evropy a její závislosti na dovozu fosilních paliv z Ruska. Evropa se momentálně souběžně odstřihává od tohoto dovozu a zároveň se snaží si zajistit vlastní výrobní kapacity v oblasti baterií pro elektromobily.

zdroj: tisková zpráva

Dva komentáře u “USA podpoří skoro $3 mld. stavbu továren na baterie”

Napsat komentář