Umělá inteligence od českých MycroftMind umí odhalit černé odběry elektřiny i pěstitele marihuany

Vývojáři z českého MycroftMind se prosazují v energetikách po celém světe. Jejich umělá inteligence a strojové učení odhalí i černé odběry.

Česká technologická společnost MycroftMind, která se věnuje umělé inteligenci v oblasti smart grids, uzavřela partnerství s leaderem norského energetického trhu, technologickou společností Greenbird.

Vývojáři z českého MycroftMind se prosazují v energetikách po celém světe. Jejich umělá inteligence a strojové učení odhalí i černé odběry.
foto: aitoff, licence CC0 Creative Commons

Spolupráce urychlí inovace v oblasti využití dat z inteligentních energetických sítí. Tím se otevírají další možnosti pro zvýšení stability a flexibility energetických sítí a také například pro efektivnější odhalování černých odběrů.

Umělá inteligence a strojové učení

Inovativní systémy české softwarové společnosti MycroftMind pro zpracování a analýzu tzv. Big Data z inteligentních energetických sítí, v kombinaci s nejmodernějšími integračními nástroji společnosti Greenbird, která spravuje v Norsku téměř 80 % tamního energetického trhu, pomohou v rámci nového partnerství energetikám využívat data sbíraná z chytrých elektroměrů a trafostanic pro efektivnější provoz a řízení rozvoje sítě.

Přístup s využitím umělé inteligence umožňuje širší pochopení chování sítě a lze díky němu řešit problémy, které tradičními postupy zpracování dat dosud řešit nešly. Systémy společnosti MycroftMind využívají při sběru dat z energetických soustav algoritmy strojového učení a umělou inteligenci.

„Energetiky po celém světě investovaly velké peníze do instalace chytrých elektroměrů a postupně se učí tato data využívat. Vyžaduje to ale propojení nových analytických metod s hlubokou znalostí skutečných potřeb energetik. Díky dlouholeté spolupráci se společnostní ČEZ Distribuce a českými výzkumnými institucemi jsme schopni našim zákazníkům po celém světě takováto řešení nabízet,“ říká zakladatel společnosti MycroftMind Filip Procházka a dodává:

„Základem je rychlý přístup k existujícím datům. Ta jsou však často spravována v oddělených systémech od různých dodavatelů. Inovativní integrační platforma Metercloud našeho nového norského partnera Greenbird zvýšila rychlost, s jakou se dokážeme na data napojit a odstranila překážky, které jsou s integracemi dat typicky spojeny.“

Norský Greenbird umí propojit rozdílné systémy

Norská společnost Greenbird jako globální dodavatel softwaru se svou platformou Metercloud poskytuje inovativní nástroj pro integraci dat s implementovanou podporou rozsáhlých datových toků.

Dosavadní konkurenční nástroje, které pracovaly s tradičně pojatou integrací pro podporu svých operačních procesů, se vyznačovaly vysokými náklady i provozními riziky. Společnosti Greenbird pro svou platformu zvolila přístup „out-of-box“, tyto negativní faktory odstranila a dobu integrace z řádu měsíců zkrátila na několik dní.

„Uzavřením partnerství s MycroftMind pomáháme v rozšiřování celému ekosystému Metercloud, abychom v oblasti urychlení digitální transformace založené na rozhraní API a přidané hodnotě ve formě analytiky byli platformou první volby,“ uvádí Kent Narvhus Oksdøl, Vice President pro strategií a partnerství ve společnosti Greenbird.

„Partnerství s firmou Greenbird představuje pro společnost MycroftMind urychleni růstu a expanzi na zahraniční trhy. Díky vyplnění technologické mezery, která s sebou nese i nový business model SaaS (software jako služba) atraktivní pro koncového zákazníka, máme obchodní příležitosti v Evropě, Indii, Kataru a na Středním Východě, kde již s některými klienty aktivně spolupracujeme,“ dodává Ivana Hančíková, ředitelka ICT a Business Developmentu ve společnosti MycroftMind.

MycroftMind je česká technologická společnost s více než sedmi lety zkušeností na energetickém trhu a špička na trhu v oblasti zpracovaní Big Data pro analýzu dat z inteligentních energetických sítí, tzv. smart grids.

Využívá algoritmy strojového učení a umělé inteligence na data z energetických soustav, aby identifikovala fázové připojení odběrných míst, monitorovala fázové nesymetrie, lokalizovala netechnické ztráty, sledovala vliv výroby fotovoltaický zdrojů na sítě s nízkým napětím, ale i problematiku nabíjení EV a další možnosti využívající stávající data z inteligentních sítí.

Pro sběr a pokročilé zpracování dat vyvinula systém DeepGrid, který obsahuje výkonné algoritmy strojového učení a umělé inteligence. Tyto algoritmy dovedou detekovat vzory chování, anomálie nebo předpovídat reakce sítě na měnící se podmínky. Dále identifikuje chování spotřebitelů i aktuální trendy, které jsou klíčové pro přípravu měst na udržitelnost v oblasti inteligentní energie budoucích smart cities. Více na www.mycroftmind.com.

tisková zpráva

43 komentářů u “Umělá inteligence od českých MycroftMind umí odhalit černé odběry elektřiny i pěstitele marihuany”

   1. Zajímavý článek tady…
    Zajímavý článek tady…

    https://learningenglish.voanews.com/a/ai-used-by-judges-to-rule-on-prisoners/4236134.html

    ale o vypnutí z titulu rasové předpojatosti ani slova.

    P.S. V USA je použití AI u soudů celkem pomoc, protože mají precedenční systém práva a není v lidských silách se orientovat ve všech sporech z minulosti při posouzení toho aktuálního. Evropa se historicky řídí právem Římským a precedensy z minulosti se nehledají.
    Podstatný rozdíl je ale v rychlosti soudů. V USA ve větších městech je na soudech 24 hodinový provoz. Prostě policajti přivedou k soudci i ve tři ráno borce co má u sebe víc koksu než je limit a podle článku z linku soudce s pomocí AI stanovuje buď výšku kauce, resp. uvalení vazby. Procesů před velkou porotou se (zatím) AI netýká ….

 1. znouzecnost od debilů z bruselu !! :DDDDDDD
  V Bruselu mají

  znouzecnost od debilů z bruselu !! :DDDDDDD

  V Bruselu mají od 01.10.2018 trapnou nízkoemisní zónu…
  moc se s ní nechlubí protože zakazuje vjezd Dízlpopelnicím pouze EURO 0 a 1

  auto.idnes.cz/emisni-zona-diesel-registrace-dkj-/auto_ojetiny.aspx?c=A181019_152520_auto_ojetiny_fdv

  dost bída na to že i v čezký díře už roky nejezdí dízlpopelnice euro 0,1 a tahá se sem minimálně dízl Euro 4 :))))) a bez DPF si s dalším zpřísněním STK 2019 na kouřivost ani ten už neškrtne….

  kcc-hho.webnode.cz/diesel-jed/

  1. Seznam členů expertního týmu prezidenta republiky!
   Marie

   Seznam členů expertního týmu prezidenta republiky!
   Marie Benešová (70) – prokurátorka
   František Čuba (82) – legenda socialistiského byznysu
   Jaroslav Hanák (65) – ekonom dopravy
   Hynek Kmoníček (56) – diplomat
   Vratislav Mynář (51) – inženýr stavař, podnikatel v železářství a v turistice
   Martin Nejedlý (52) – obchodník s auty, prodejce leteckého benzínu
   Jiří Rusnok (58) – ekonom, finančník
   Jaroslav Zavadil (74) – profesionální odborář

   To je teda sbírka mezinárodně uznávaných expertů na energetiku 🙂

 2. Luky ty jsi nekde instaloval novou nabijecku? EVMapa ma jeden
  Luky ty jsi nekde instaloval novou nabijecku? EVMapa ma jeden prirustek, akorat neni jasne kde. Bylo by tak moc tezke tam dodelat nejakou historii, kde by se vypsalo setridene pod sebe do tabulky, kdy byla ktera nabijecka zprovoznena? Tak by clovek hned videl, ktera je ta nova.

  1. Jak se pozná, že je nová nabíječka na EVmapa?
   Poslední

   Jak se pozná, že je nová nabíječka na EVmapa?

   Poslední co jsem zprovoznil před měsícem je v Bystřici pod Hostýnem.

   Jinak připravených mám asi 5 ale většina stojí kvůli sestavení nových radních, takže asi až konec roku nebo začátek nového.
   Jsou tam nějaké i u podnikatelů a to by mohlo být i dřív.

   1. Jak probíhá debata na radnicích? U nás máme prioritní
    Jak probíhá debata na radnicích? U nás máme prioritní chodníky, veřejné osvětlení…. nabíjecí stanice u nově projektovaného jakéhokoliv kabelu je science fiction. O něčem takovém jako je nabíjecí stanice většinou slyšel jen projektant, ale nikdy to ještě nedělal a tak si v projektu nechce ani moc komplikovat život. Takový jsem měl pocit.

    1. Úplně stejně jako s jakýmkoliv člověkem.
     Někdo Vás

     Úplně stejně jako s jakýmkoliv člověkem.

     Někdo Vás pošle do prd..le hned, někdo použije spousty slov na to aby Vám řekl, že ANO, ale teď ještě NE a někdo Vám nabídne a vybere místo kde by to šlo, jelikož tam je rezerva výkonu.
     Musí tomu být ten člověk dost nakloněn (většinou starosta nebo jeho zástupce, stranická příslušnost v tom nehraje absolutně žádnou roli, možná všimné, to já ale ze zásady nedávám), protože prosadit to v radě je zdlouhavé a náročné, v každé radě jsou lidé jako zde co jsou proti elektromobilům a ty se musí přehlasovat.

     Dost pomůže, když nerozhodné svezete EV, ty antimobilisty NE, těm nepomůže ani praštit palicí.

     No a když to vše dobře proběhne, tak už po půl roce se může realizovat a to pak bývá do 10 dní hotové.

     PS:
     Většinou je to nic nestojí, financuji to já, takže na ty chodníky neubudou finance, co byly v příkladu.

        1. Pokud nebude funkcni nabijecka v Kunovicich nebo ve Zline, tak
         Pokud nebude funkcni nabijecka v Kunovicich nebo ve Zline, tak pak je kazda dostupna zasuvka dobra.

       1. Jak tak koukám, tak drazí rodičové mají barák v bílém
        Jak tak koukám, tak drazí rodičové mají barák v bílém místě ale je to hrozná pr.el 😀

        Nehodív, 20km východně od Klatov.
        A taky netuším co by tam případný nabíjející těch pár hodin dělal, je tam jenom hospodo-radnice 😀

        1. Děkuji za tuto první reakci.
         Samozřejmě, že lepší je

         Děkuji za tuto první reakci.

         Samozřejmě, že lepší je když by to bylo právě u té hospody nebo radnice ale vhodnější je to u nějakého motorestu, soukromé benzinky a podobně.
         Jinak to místo na připojení by mělo mít nejméně jistič 32A, protože je dost EV co nabíjí v jedné fázi 30A.

         Co by tam případný nabíjecí dělal, nemám obavu, to co vidím na jiných nabíječkách, kde i má kam zajít, většina sedí v autě a nabíjí, protože jsou rádi, že po nabití můžou pokračovat dále.

         Jinak ten Wallbox, tam nemusí být navždy, až bude poblíž lepší místo může se zrušit nebo přesunout na jiné místo.

        2. Děkuji.
         Něco se rýsuje v Nepomuku, je po volbách tak,

         Děkuji.
         Něco se rýsuje v Nepomuku, je po volbách tak, pokud se nezměnil starosta, tak by tom tam mohlo vyjít.

        3. To je dobře.
         Rodičové mají jen 25A, bohužel bez

         To je dobře.
         Rodičové mají jen 25A, bohužel bez elektrovytápění se jim 32A nevyplatí. Zato mají na pozemku příjezdovku za kterou chtějí udělat „parkoviště“, přímo naproti sloupku s jističem.

         Poslal jsem je zeptat se na jistič u hospody ale je to vážně zapadákov. Benzina nejblíže v Plánicích, tam by se turista i měl kde projít na kafíčko a tak…

         Jenže to by bylo jenom proto že tam mám rodiče já 😀 .
         A člověk stojí s jednáním na bodě 0.

         Kdyby stačilo 25A a jedna hospoda tak si tam klidně půjdu udělat brigádu aby tam bylo kde slušně parkovat ;-).
         I kdyby to mělo být jen než najdete něco lepšího.

Napsat komentář