Továrna BMW Mnichov bude od roku 2027 vyrábět jen elektromobily

Éra mnichovských automobilů se spalovacími motory skončí po 75 letech na konci roku 2027. Postará se o to investice 650 milionů eur.

Pro závod BMW v Mnichově nastává nová éra: od roku 2026 se v ikonickém mateřském závodě bude vyrábět sedan Neue Klasse. Již o rok později bude továrna vyrábět pouze plně elektrické modely, čímž se mnichovský závod stane prvním místem ve stávající výrobní síti BMW Group, které od konce roku 2027 úspěšně dokončí transformaci na E-mobilitu.

„Mnichovský závod je vynikajícím příkladem naší schopnosti přizpůsobit se. Investujeme zde 650 milionů eur a od konce roku 2027 budeme v našem mateřském závodě vyrábět výhradně plně elektrické vozy,“ říká Milan Nedeljković, člen představenstva BMW AG, divize Výroba. „Jen v loňském roce se začalo vyrábět šest plně elektrických modelů. Zároveň jsme dosáhli výrobního rekordu, což dokazuje, že jsme v naší výrobní síti schopni současně dodávat i utvářet budoucnost.“

Mnichovský závod BMW Group je ukázkovým příkladem plynulého přechodu do éry elektromobility. V roce 2015 se na stejné výrobní lince jako spalovací vozy začaly vyrábět první plug-in hybridní modely BMW řady 3. V roce 2021 se BMW i4 stalo prvním plně elektrickým vozidlem vyráběným na stejné výrobní lince. V současné době má každé druhé vozidlo, které sjede z výrobní linky, plně elektrický pohon.

Od roku 2026 bude výroba vozů Neue Klasse v mnichovském závodě zpočátku probíhat souběžně s výrobou současných modelů. O dobrý rok později, od konce roku 2027, bude mateřský závod BMW Group prvním stávajícím závodem v celosvětové výrobní síti, který bude vyrábět výhradně plně elektrické vozy, neboť byl odpovídajícím způsobem transformován. Éra vozidel se spalovacími motory se tak v Mnichově uzavře 75 let po uvedení modelu BMW 501 na trh v roce 1952.

Po zahájení výroby v novém závodě v maďarském Debrecínu a v Mnichově se budou vozidla Neue Klasse vyrábět také v čínském Šen-jangu a v mexickém San Luis Potosí.

Během své více než stoleté historie prošla mnichovská továrna BMW Group mnoha změnami a opakovaně se přetvářela. Spolu s přechodem od výroby leteckých motorů ke konstrukci automobilů představuje úspěšné zavedení modelu Neue Klasse v 60. letech 20. století milník ve výčtu změn v celé historii společnosti.

V současné době jsou důkazem obratu četné velké stavby, které připravují půdu pro příchod Neue Klasse od roku 2026. Investice v hodnotě 650 milionů eur zahrnuje čtyři budovy, včetně nové montážní linky s logistickými prostory a nové karosárny.

Aby bylo možné vytvořit prostor v rámci omezené plochy závodu v centru Mnichova, byla tradiční výroba motorů po zhruba 70 letech v mateřském závodě přesunuta do Hams-Hallu ve Velké Británii a Steyru v Rakousku. Pro různé výrobní strategie bylo v Mnichově vyškoleno 1 200 zaměstnanců, nebo se nechali zaměstnat na jiných místech výrobní sítě.

Stejně jako v 60. letech a při všech dalších změnách od té doby probíhá i současná transformace závodu BMW Group v Mnichově za současného pokračování výroby. Bez ohledu na stavební práce sjíždí z výrobní linky každý den zhruba 1 000 vozů, včetně BMW řady 3 a BMW i4 – všechny na stejné montážní lince.

Rozsáhlá změna orientace závodu zajišťuje dlouhodobou budoucnost závodu v Mnichově a je také významnou investicí do Bavorska jako průmyslové lokality.

Digitalizace mnichovského závodu

Principy BMW iFACTORY zaručují maximální flexibilitu, vynikající procesy a mimořádnou integrovatelnost ve všech závodech BMW Group – od zcela nového závodu v Debrecíně až po mateřský závod v Mnichově, který je starý více než 100 let a v němž je transformace v plném proudu.

BMW iFACTORY je synonymem pro vynikající výrobní zkušenosti v celé výrobní síti. Důležitým aspektem je komplexní digitalizace s holistickým přístupem k interakci mezi lidmi, procesy a systémy. Optimalizuje procesy a podporuje zaměstnance při jejich práci. Implementace probíhá ve třech oblastech: datová věda, umělá inteligence (AI) a virtualizace.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář