Středočeský kraj a Svaz moderní energetiky spojují síly v dekarbonizaci regionální energetiky

Rozvoj komunitní energetiky, podpora využívání obnovitelných zdrojů i úspornější nakládání s energiemi, to jsou hlavní cíle nově navázané spolupráce mezi Středočeským krajem a Svazem moderní energetiky. Obě organizace nyní budou společně usilovat o systematický přístup k transformaci energetiky a posílení energetické bezpečnosti a soběstačnosti středních Čech.

„I když již existují projekty, například na vodíkové autobusy nebo energetické úspory v budovách kraje a jeho organizací, považuji za důležité, aby se Středočeský kraj věnoval oblasti transformace energetiky v České republice více systematicky. Proto chceme navázat bližší spolupráci jak s dalšími kraji, tak se Svazem moderní energetiky a také chystáme zadání vlastního klimatického plánu, jehož bude energetika důležitou součástí,“ shrnuje Jana Skopalíková, radní pro životní prostředí a zemědělství. Členství ve Svazu krajské zastupitelstvo schválilo loni na podzim s účinností od 1. ledna 2024.

Svaz moderní energetiky bude v rámci spolupráce vyhledávat pro kraj i starosty obcí příležitosti v oblasti energetických společenství, rozvoje bezemisních zdrojů energie, zvyšování energetických úspor nebo poskytovat kraji podporu v oblasti organizování edukativních akcí a seminářů pro obecní zastupitele.

„Středočeský kraj s takřka 1,4 milionu obyvatel je nejlidnatějším krajem České republiky a sídlí v něm řada klíčových průmyslových podniků, které se připravují na nástup nízkouhlíkovvé či bezuhlíkové ekonomiky. Vnímáme také, že kraj dlouhodobě posiluje své aktivity v oblasti udržitelnosti a lokálních obnovitelných zdrojů energie, proto jsme rádi, že nyní můžeme kraji v rámci členství se Svazem pomoci těchto cílů dosáhnout. Svaz kraji nabídne své experty, kteří pomohou v rámci přípravy strategií či vzdělávání zastupitelů měst a obcí v oblasti nové energetiky,” komentuje nově navázanou spolupráci Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

První společnou plánovanou akcí Středočeského kraje a Svazu bude velký seminář pro starosty měst a obcí, na kterém budou diskutovány otázky instalace místních obnovitelných zdrojů i příležitosti v oblasti komunitní energetiky.

Svaz moderní energetiky sdružuje nejvýznamnější oborové asociace moderní energetiky i klíčová výzkumná univerzitní centra. Díky průřezovému zastoupení expertů umí Svaz nabídnout ucelený pohled na možnosti rozvíjejícího se oboru nové nízkouhlíkové energetiky.

Svaz má za cíl proaktivně vstupovat do české i evropské debaty o možnostech proměny energetiky. Zároveň přináší klíčové impulsy, které zajistí přední pozici ČR v oblasti vývoje a výroby progresivních technologií.

Právě k příležitostem, které se v oblasti přechodu na nízkouhlíkovou energetiku otevírají, chce v Česku vést širokou diskusi zaměřenou na prosazení opatření, které podpoří samovýrobu elektřiny, rozvoj akumulace energie, posílí možnosti společné výroby elektřiny a tepla, implementaci chytrých sítí, elektromobility nebo nových prvků v rámci energetického trhu přicházejících s digitalizací. Více informací na www.modernienergetika.cz.

zdroj: tisková zpráva

3 Comments on “Středočeský kraj a Svaz moderní energetiky spojují síly v dekarbonizaci regionální energetiky”

  1. Německému průmyslu dochází trpělivost s německou vládou a především green deal energetikou.
    Farmáři zatím byi jen takový předvoj, ale až se spojí s nespokojeným průmyslem, dostane někdo hodně do držky. A bude to brzo.

    hxxps://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/russwurm-scholtz-energetika-prumysl-nemecko.A240208_114839_eko-zahranicni_ven

    Začátek roku je plný indícií, že loď evropského greendealu narazila na mělčinu.

  2. Hysterický výlev ekologických extrémistů ve Westminsteru, kdy ze zastavení růstu prodejů elektromobilů v Británii třetí rok po sobě obvinili celý svět včetně Rowana Atkinsona, otřásl i otrlými pozorovalteli. Je signifikantní, že se tito ekofašos vůbec nezabývají otázkou, zda lidé chtějí EV kupovat. Mentalita tyranů.

    hxxps://www.msn.com/en-gb/cars/news/is-the-public-s-love-affair-with-electric-cars-over-as-house-of-lords-committee-blames-a-comedian-for-green-motor-sales-stall-charging-points-across-the-uk-lie-empty-and-ev-forecasts-are-missed-so-who-is-to-blame/ar-BB1hVE7W

Napsat komentář