Stellantis má zajištěné lithium pro baterie

Stellantis podepsal dohodu se společností Controlled Thermal Resources o dodávkách nízkoemisního lithia pro výrobu elektromobilů v Severní Americe.

Stellantis N.V.a Controlled Thermal Resources Ltd (CTR) podepsaly závaznou dohodu o dodávkách hydroxidu lithného pro baterie určené pro elektrifikované vozy skupiny Stellantis vyráběné v Severní Americe. 

Projekt Hell’s Kitchen společnosti CTR v kalifornském okrese Imperial County bude získávat lithium k výrobě hydroxidu lithného pro baterie integrovaným uzavřeným procesem z geotermálních solanek s využitím obnovitelné energie a páry. Díky tomu není třeba používat odpařovací solné nádrže, povrchové doly ani fosilní paliva. 

„V souvislosti s naším bojem proti globálnímu oteplování je pro podporu našich odvážných elektrifikačních ambicí posílení dodavatelského řetězce při výrobě elektromobilů naprosto zásadní,“ prohlásil Carlos Tavares, generální ředitel skupiny Stellantis. „Bezuhlíkový, robustní a konkurenceschopný dodavatelský řetězec lithia od různých partnerů z celého světa nám umožní plnit naše závazky v oblasti odpovědné výroby elektromobilů.“  

Společnost CTR bude po dobu deseti let trvání dohody dodávat skupině Stellantis až 25 000 tun hydroxidu lithného ročně. Koncern Stellantis oznámil na konci roku 2021 podobnou dohodu o dodávkách na podporu výroby svých vozů v Evropě.

Skupina Stellantis v rámci svého strategického plánu Dare Forward 2030 oznámila, že hodlá do roku 2030 po celém světě prodávat pět milionů vozů BEV ročně, přičemž v Evropě půjde o 100 % osobních vozů na elektrický pohon a v Severní Americe o 50 % osobních vozů a pick-upů. Stellantis také plánuje zvýšit plánovanou kapacitu baterií o 140 GWh na přibližně 400 GWh, přičemž plánuje postavit pět giga továren v Evropě a Severní Americe a uzavřít další smlouvy na dodávky.

Společnost CTR bude v kalifornském okrese Imperial County vyrábět hydroxid lithný a uhličitan lithný pro baterie a produkovat geotermální energii s výrobní kapacitou přesahující 300 000 tun ročně.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář