Solkiss: hladinová solární elektrárna, která rotuje

Společnost Solkiss, která se v Asii specializuje na slibně se rozvíjející sektor plovoucích solárních elektráren, se chce pokusit zlomit vlastní rekord.

Rotace má snížit opotřebení a přehřívání, a přitom optimalizovat výkon hladinové instalace.
foto: Solkiss

Na vodní nádrži v jihokorejském Deoku hodlá Solkiss instalovat svou největší plovoucí solární elektrárnu, která navíc bude v průběhu dne rotovat kolem své osy.

Investice do motorů, které budou panely na vodní ploše zvolna otáčet, se ale má provozovateli plovoucí fotovoltaické instalace vyplatit. Jak tvrdí v tiskové zprávě Solkiss:

„Tato technologie zvýší výkon plovoucí solární farmy o 22 % ve srovnání s fixovanými suchozemskými farmami, a o 16 % ve srovnání s těmi plovoucími.“ Rotace má zabraňovat přehřívání a také snižovat případné opotřebení.

Pohyb solární farmy po hladině má rovněž optimalizovat příjem slunečního záření, tak aby se vždy ocitla v nejlepších podmínkách. Výkon farmy má přitom dosahovat 2,67 MW.

Pokud se tento projekt osvědčí, je Solkiss připravena realizovat ještě dvě podobné zakázky, na nedaleké vodní nádrži Myeoku. Teoreticky by přitom měly být všechny tři plně funkční už letos v prosinci.

Solkiss vstoupila do sektoru hladinových solárních elektráren relativně nedávno, a to v roce 2014. Její první realizovaná zakázka, s kapacitou 456 kW, byla instalována na nádrži Anseong, jižně od Soulu.

A vzhledem k tomu, že Jižní Korea nyní hledá nejrůznější alternativní náhrady za jaderné a tepelné elektrárny, poměrně rychle se společnost etablovala v dosud nezmapovaném sektoru.

Mezi šampiony na poli plovoucích solárních elektráren se dnes počítá Indie, ale Jižní Korea má potenciál k daleko rychlejšímu nástupu. Pokud se navíc „rotační“ technologie prokáže jako efektivní řešení, dá se očekávat, že aplikace od Solkiss nabudou rychle na popularitě.

3 Comments on “Solkiss: hladinová solární elektrárna, která rotuje”

      1. Na vodě si s rotací 360 stupňů moc nepomůžeš, není
        Na vodě si s rotací 360 stupňů moc nepomůžeš, není tam žádná setrvačnost, voda příliš brzdí.
        Když jsem navrhovali menší projekt, tak jsme z pevných bodů na břehu jenom tahali za lanka nejdříve na jednu a večer zase na opačnou stranu.

Napsat komentář