Solární elektrárny v Česku vyrobily skoro o desetinu víc elektřiny

Zatímco letos se až do této chvíle podle dat solarbranche.de vyrobily solární elektrárny v ČR 2266 GWh bezemisní elektřiny, loni to za stejné období bylo 2089 GWh.

Srovnání s loňským méně slunečným rokem vyznívá příznivě pro většinu evropských zemí, pozitivně působily příznivé klimatické podmínky i nově instalované solární elektrárny. Ze sousedních zemí zaznamenaly růst produkce z fotovoltaik Polsko (101 %) a Německo (18 %), naopak k poklesu došlo na Slovensku a v Rakousku (obě země -12 %).

Skupina ČEZ, která v prvním letošním pololetí vyrobila ve fotovoltaických elektrárnách meziročně o 18 % elektřiny více, chce tento bezemisní energetický zdroj rozvíjet i v dalších letech. Z celkového výkonu 6 tisíc MW, který ČEZ plánuje postavit do roku 2030, budou tvořit podstatnou část právě elektrárny využívající energii slunečního záření.

zdroj: tisková zpráva

23 komentářů u “Solární elektrárny v Česku vyrobily skoro o desetinu víc elektřiny”

    1. Ale nese.r zase. Takovi jako Ty umi „akumulovat“ jen do vlastni kapsy. Stejne jako kdyz ridici sporadane cekaji ‚ve dvou pruzich aby se pak zazipovali do pruhu jednoho a podobni „akumulatori“ jedou tretim pruhem urcenym ke sjezdu z te komunikace ovsem na konci jejich pruhu nesjedou nybrz udelaji mysku a zaradi se do cela zipu pred vsechny pokorne cekajici. Vim, pokorne cekat je ta nejvetsi prekazka v lidskem mysleni, ze?

      1. jé to je pěkné 😃… Mě taky napadla ilustrace…Silnice o dvou pruzích jedním směrem je věčně ucpaná a nervózně po ní poskakujouj přiotrávený Dlaždiči, Runneři a spol… Jednoho rána se objeví třetí pruh, ale má ZELENÝ asfalt!!…Dlažky, Runnči a spol na něj čumí jako krávy na východ slunce, ale neodváží se vjet. Když okolo nich občas ,,do neznáma“ profrčí nějaký odvážlivec, sprostě mu nadávají, hrozí z okna pěstí a občas po něm i hodí kelímek od kafe, petku a další bordel z kabiny.😁

       1. Červotoči, klíďo si po té zelené dálnici jeď až do broskve. Než však odfičíš do pi.i, nechej si na ostrově vybagrovat jámu a do ní si napusť energii, je prý dnes za hubičku či dokonce za nula hubiček. A svým spolusoudruhům zeleným netáhlům navař do foroty rajskou, bramborovou kaši a klíh, ať se mají čím lepit lepiči, když ty odfičíš …..no do broskve.

        1. Netáhlo?! …Co to plácáš?.. Dost možná udělám za pár týdnů víc práce než ty za celej život 😉

       2. @DrDrDrDrDrrrrrrrrrrr: Jo, to štymuje. Pakliže spolu s ostatními zelenými netáhly považuješ za práci účast v diskusních skupinách pak ano, Tvá průměrná týdenní výkonnost je větší než můj výkon půlroční. Akorát, že ve Tvém případě se jedná tedy o výron a nikoliv výkon.

       3. Opět pro Drrrrrrrrrrrrrrrrrrr: Ono je povinnost být vtipnej? Pokud jo, nech se zaměstnat v Tíví Prima nebo Joj či jak se ty rádoby nositelky ostrovtipu jmenují? Mi stačí, že trefím hřebiček…..A že jsem trefil dokládá to, že se jako pravý zelený progresivista zmůžeš akorát na armádu smajlíků, která má maskovat Tvou nemohoucnost. I ve smajlíkách mně drtíš na celé čáře, mistře grafického výronu.

        1. pro Lžidlaždič…. právě že jseš úplná mimóza, tak aspoň kdyby s tebou byla bžunda 😁…No nic, klidně se ztrapňuj dál.🤡😱

        2. pro Tomáše… Božínku to ale bylo ošklivé od tebe 😃😉

       4. Velmi pekne prirovnanie. A teraz sa vsetci z tych dvoch pruhov narvu do toho jedneho noveho, lebo ved tam nikto doteraz nejazdil a jazdou v nom sa daju ziskat nejake peniaze. Naviac je na vsetkych bilboardoch reklama, ze jazdit v zelenom pruhu je uzasne, moderne a dokonca tie dva stare pruhy uzavrieme, lebo nie su zelene. Takze schvalne. Sice logika vam velmi nejde ale co sa stane, ked tie auta v dvoch pruhoch pojdu po tom jednom zelenom? Velmi velmi pekna analogia zelenej hluposti.

  1. Niet sa comu divit aj ked som si kedysi vodik predtavoval prave pri tazkych nakladnych autach a vlakoch. Vodik ma vela problemov ci uz v efektivite, pouzivanych vzacnych kovov, distribucii a skladovatelnosti. Trochu som dufal, ze sa casom rozvinu superkapacitatory ale nevidim to ruzovo. Na pohon vlakov su teda stale najlepsie troleje a za istych okolnosti by boli pouzitelne aj pre nakladne auta aj ked tento koncept je zda sa taktiez nezivotaschopny.

   1. Jo tohle si myslím už dávno. Mask to ví také. Jen některé automobilky co do toho vložili spooosty peněz chtějí nějaký zpět.
    Ale to se nestane doku někdo nevyšlo zázrak díky kterému se vodík bude moci jednoduše skladovat, převážet a zase čerpat. Součást a možnost je nesmysl.
    A kdyby se náhodou našel ještě druhý zázrak a dokázal se vodík jednoduše vyrobit tak
    Ano pak tu máme alternativu k dodávka elektřiny pro elektrická auta. Rozhodně to ale není konkurence. 😂.
    Takže ano jsem pro vědu a vodik ale nestrjejte to naším dokud nejdete tyto možnosti.

Napsat komentář