Solar Global rozbíhá novou vlnu pozemních fotovoltaik

Skupina Solar Global patří mezi úspěšné žadatele o podporu pro realizaci nových solárních elektráren z Modernizačního fondu. Díky úspěšným žádostem nyní zahájila výstavbu prvních dvou fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu téměř 2 MW, které vyrostou na nezemědělských pozemcích na Prostějovsku.

V dané lokalitě Ochoz již 12 let funguje a čistou energii vyrábí 3,5MW solární park. Nově přibudou ve stejném areálu další dva parky s výkonem 976,8 kW a 990 kW. Projekty s očekávanou investicí 38 milionů korun jsou realizovány s 35% podporou Modernizačního fondu. Každý rok přinese výroba čisté sluneční elektřiny celkovou úsporu téměř 2000 tun oxidu uhličitého. Společnost počítá, že plochu solární elektrárny využije také pro chov ovcí, které se tak efektivně a ekologicky postarají o údržbu pozemku.

“Po 12 letech se vracíme do Česka s možností vybudovat větší solární park. Těší nás, že naším úsilím podpořeným Modernizačním fondem pomůžeme chránit životní prostředí i posílit českou energetickou nezávislost. Postupně zvyšující se množství levné solární elektřiny navíc pomůže k dostupným účtům za energie pro domácí spotřebitele,” uvádí k výhodám restartu fotovoltaiky v Česku Vítězslav Skopal, předseda představenstva skupiny Solar Global.

SOUVISEJÍCÍ: Evropská fotovoltaika raketově roste

Jde přitom o první projekt z celkem 9 úspěšně vysoutěžených podpor získaných z Modernizačního fondu. Plány Solar Global počítají s realizací celkem až 31 MW, které mohou vyrůst ve Zlínském, Moravskoslezském či Středočeském kraji. K solárním elektrárnám mají přibýt také bateriová úložiště s kapacitou 11 MWh. Na třech lokalitách pak počítá Solar Global také s akumulací pomocí výroby zeleného vodíku.

Zahraniční expanze

Solar Global expanduje také na řadě evropských trzích. Další projekty v řádu desítek megawattů připravuje ve Španělsku, Německu, Polsku či Rumunsku. Nejblíže dokončený projekt je Geaca (ve středním Rumunsku) s výkonem 3,5 MW. Stavba solárního parku začala v září 2022 a předpokládaný termín dokončení je do konce letošního roku.

“Evropa cítí, že právě solární energie je rychlý recept na posílení energetické bezpečnosti a nezávislosti na ruském zemním plynu. Na zahraničních projektech těžíme z výhody dobře nastaveného systému přípravy a schvalování nových projektů. Vše běží pružně s cílem zajistit pro danou zemi dostatek levné energie nezávislé na Rusku. Potěšilo by nás, pokud by takový přístup měla i Česká republika. Pomohlo by například zařazení projektů obnovitelných zdrojů mezi zdroje budované ve veřejném zájmu,” uzavírá Vítězslav Skopal.

zdroj: tisková zpráva

4 Comments on “Solar Global rozbíhá novou vlnu pozemních fotovoltaik”

  1. Na střechách budov ok – sám FTV na střeše mám už přes 15 let. Ale proč zase znova na zemědělských pozemcích? Vždyť jen v ČR máme cca 16TWh energetických přebytků, takže nedostatkem elektřiny rozhodně netrpíme: Někdo si fakt myslí, že takto vyrobená elektřina nahradí plyn? Že ještě vyšší výroba ele elektřinu zlevní? Plyn se snad z 99% využívá na „výrobu“ tepla. Jako že průmyslové podniky začnou pro toto nyní využívat elektřinu?
    OK, a i kdyby, tak část ruského plynu nedovezem, za to se budou dovážet zemědělské plodiny. Těch pár ovcí mezi panely to nevytrhnou… Tohle vidím pouze jako dobrou investiční obchodní příležitost, rozhodně to nemá nic společného s ruským plynem atp

    1. v clanku pisou „vyrostou na nezemědělských pozemcích“. Vas komentar je jaksi bezpredmetny. Brownfieldu je v CR dostatek a projekty smerujou tam. Zemedelskou pudu nikdo neobjetuje, protoze zemedelske dotace jsou mozna vynosnejsi nez FVE.
      Velke FVE jsou vyhodnejsi nez stresni a tudiz je dobre je budovat soucasne se stresnimi. Cim vic, tim lip.
      I dnes se pali v lete velke mnozstvi plynu na ruzne procesy. V lete to muze prevzit elektrina a plyn usetrime na zimu. Proto to ma hodne spolecneho s ruskym plynem.

      1. máte pravdu, přečetl jsem to asi v rychlosti blbě – je to na nezemědělských pozemcích. Každopádně si nedovedu představit, že by podstatným způsobem mohla elektřina plyn nahradit ať už se jedná o chemické, hutní nebo průmyslové oblasti – tam je krom zimního topení spotřeba plynu největší. Toto překopat na elektřinu je záležitost desítek let a obrovských investic. Kdo ví kde v té době Rusko bude…

        1. Kdyz udajne musi prerusit vyrobu z nedostatku plynu, tak to je velka motivace udelat i nemozne na pockani. Pekarny, susicky a podobne provozy lze elektrifikovat vcelku okamzite. Priprava TUV v domacnostech, prumyslu i administrativnich budovach je mozne zmenit temer pres noc. Kazdy usetreny kubik se pocita.

Napsat komentář