Elektromobil

Jan Horčík - 17 Září 2009

elektromobil Mitsubishi i MiEV Sport

se stal zaklínadlem světa po ekonomické krizi. Automobilky prožily strmý pád. General Motors, předtím největší automobilka světa, zkrachovaly a opět povstaly. Elektromobily jsou nám médii předhazovány jako budoucnost nejen osobní dopravy. Co je tedy vlastně elektroauto či elektrický automobil?
elektromobil Nissan Tama
Jde o dopravní prostředek poháněný čistě elektřinou, resp. elektromotorem napájeným baterií nebo generátorem. Na elektřinu se však může pohovat prakticky vše od jízdných kol (elektrokola) přes motorky (elektromotorky), (elektroskútry) až po letadla či lodě a dokonce i vesmírné koráby. Stupeň pod elektromobilem jsou plug-in hybridy.

Elektromobily se poprvé objevily už během poloviny 19. století. Elektřina tehdy byla preferovaným způsobem pohonu automobilů. Jezdily jich tisíce. Elektrický proud poskytoval dostatečný komfort i jednoduchost ovládání, čehož nebylo možné s tehdejšími spalovacími motory dosáhnout. Elektromobily byly tiché a nesmrděly. Postupem let, v masovém měřítku zejména po 1. a 2. světové válce, však spalovací motory zcela nahradily elektrický pohon.
elektromobil Detroit Electric
Je dobře známo, že během 30. let skupovala společnot National City Lines ve městech po celé Americe tramvajové linky. Šlo o konspirační společnost založenou firmami General Motors, Firestone a Standard Oil of California (později nechvalně známý Chevron). Jakmile tramvajové linky skoupily, okamžitě je nechaly rozmontovat a nahradily je autobusy. Dnes existuje tramvajová infrastruktura v pozůstatcích pouze např. v San Francisku či Seattlu.

Na počátku 21. století, kdy média víří takovými pojmy jako je globální oteplování a klimatická krize, se však slovo elektromobily opět vynořily. V současné době už asi nikdo nepochybuje, že budoucnost patří právě jim. Otázkou je jen jak vzdálená budoucnost?

Už během 70. a 80. let 20. století se elektromobily začaly opět vyrábět, a to i v Evropě, zejména ve Francii se o ně zajímaly značky Renault a Peugeot. Počátkem 90. let přišli General Motors s "revolučním" elektromobilem GM EV1, který byl v Kalifornii k dispozici k pronájmu mezi lety 1996-1999. Později však General Motors všechny elektrické vozy nechali stáhnout a většinu z nich i sešrotovat. Více o historii tohoto podivuhodného auta vypráví film Kdo zabil elektromobil?
elektromobil Argo
V roce 2008 uvedla na americký trh společnost Tesla Motors svůj elektrický sporťák Tesla Roadster. Do dnešního dne bylo prodáno na 700 kusů a nedávno byl otevřen první showroom v Evropě, konkrétně v Mnichově. Verze s řízením pravo bude však k dispozici až v roce 2010.
Tesla Roadster Sport

Tesla Roadster Sport Tesla Roadster Sport Tesla Roadster Sport

V současné době, tedy koncem roku 2009, se vývojem elektromobilů zabývá snad každá větší automobilka. Japonské Mitsubishi uvádí na domácí trh první kousky svého elektrického Mitsubishi iMiEV, které se bude v Evropě prodávat pod značkou Peugeot iOn snad už od konce roku 2010.

Mitsubishi i MiEV

Mitsubishi i MiEV Mitsubishi i MiEV Mitsubishi i MiEV
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil