Škoda Auto si staví novou ekologickou centrálu

Nová budova vedení společnosti Škoda Auto poskytne prostor až 1700 zaměstnancům. Dokončení budovy je plánováno na druhou polovinu roku 2023 .

V pondělí byl položen základní kámen pro komplex budov, které ponesou název Laurin &  Klement Kampus. Bude postaven naproti dosavadnímu objektu vedení společnosti a jeho dokončení je plánováno na druhou polovinu roku 2023. Nová budova se stane etalonem  trvalé udržitelnosti. 

Elektřinu bude mimo jiné dodávat  fotovoltaický systém s 330 panely a výkonem 100 pkW. Atraktivní  kancelářské prostory jsou založeny na moderní koncepci New Work a poskytují individuální řešení  různých požadavků na optimální pracovní prostředí. Pro stavbu budou použity trvale udržitelné odlehčené stropní moduly Cobiax, které pomohou snížit celkovou  hmotnost betonu a tím i zredukovat uhlíkovou stopu.

Budoucí hlavní sídlo české automobilky se bude rozprostírat na celkové ploše 44 000 m2. Ve čtyřech blocích budovy nalezne v pěti podlažích prostor až 1700 zaměstnanců. Jejich dosavadní administrativní pracoviště budou do novostavby integrována z jedenácti firemních a dalších ploch aktuálně pronajatých v Mladé Boleslavi. Tímto krokem docílí společnost  operativních úspor. Vedle kancelářských ploch bude nový komplex disponovat také závodní  restaurací o rozloze 2 100 m2, určenou pro 400 hostů, a konferenční zónou.  Podzemní garáž poskytne místo pro parkování až 300 vozidel. 

Zásobování nové budovy energií s neutrální bilancí emisí CO2 zajistí ŠKODA AUTO do roku 2025 přechodem na biomasu. Na střeše budovy bude umístěna fotovoltaická elektrárna provozovaná ve spolupráci s energetickou společností ČEZ, která bude s celkem 330 panely o maximálním výkonu  100 kW dodávat další elektrickou energii nutnou k provozu budovy. Celá řada stavebních úprav  a technických inovací zároveň přispěje k výraznému snížení spotřeby elektřiny.

Jen použitím  technologie LED a inteligentních světelných senzorů klesne množství potřebné energie ve srovnání  s klasickými zářivkami o polovinu. Vysoce účinná vzduchotechnika bude v noci ochlazovat  kancelářské prostory, klimatizační systémy zároveň dosáhnou zpětným získáváním energie  účinnosti rekuperace 80 %. Rolety budou účinně chránit před slunečním zářením, a sníží tak  zátěž spojenou s chlazením o 30 %.  

V centrální nádrži bude docházet k záchytu dešťové vody, která se bude upravovat pomocí  filtračního systému o kapacitě 776 m3. Následně ji bude možné používat například  pro zavlažování zeleně o rozloze 4070 m2, která na pozemku, jehož plocha  dosahuje téměř 13 400 metrů čtverečních, poskytne přirozený prostor pro život mnoha druhům  hmyzu a živočichů. 

Tato nová budova usiluje o zlatý certifikát od společnosti Deutsche Gesellschaft für nachhaltiges  Bauen (DGNB). Certifikační systém se prosadil jako celosvětové měřítko pro jasně definované  standardy v oblasti trvale udržitelné výstavby a zajišťuje tím mezinárodně měřitelné a srovnatelné  výsledky.

zdroj: tisková zpráva

Napsat komentář