Evropský parlament schválil svou pozici k nové legislativě o tzv. screeningu zahraničních investic. Cílem je posílit ochranu klíčových evropských sektorů před vlivem nepřátelských režimů, jako jsou Čína, Rusko nebo Írán.
Zákonodárci tak reagují na rostoucí obavy z toho, že investice do strategické infrastruktury mohou být zneužity ke špionáži, sabotáži nebo krádeži technologií. Europoslankyně Markéta Gregorová se na vyjednávání nových pravidel významně podílí z pozice stínové zpravodajky Výboru pro mezinárodní obchod (INTA).
„Evropa už si nemůže dovolit být naivní. Viděli jsme, co se stalo s Huawei a 5G sítí – teď se Čína chystá na 6G. Jak jsou zranitelné naše telekomunikace. Rusko bez kontroly staví jadernou elektrárnu v Maďarsku, čínské konglomeráty ovládají klíčové přístavy v EU. Tohle není běžný byznys – to je cílené budování vlivu, který nás může ohrozit,“ uvedla europoslankyně Markéta Gregorová.
Nová pravidla zavádějí jednotný rámec pro to, jak členské státy prověřují zahraniční investice do oblastí jako jsou energetika, média, volební infrastruktura, umělá inteligence nebo dopravní uzly.
Gregorová prosadila mimo jiné i důslednější hodnocení rizik, jasnější vymezení chráněných odvětví a sjednocení pravidel napříč členskými státy, kdy některé aplikovaly vlastní přísnou kontrolu, zatímco jiné podobný zákon vůbec nemají.
„Doteď jsme umožňovali, aby si autoritářské režimy vybíraly ten nejslabší členský stát s nejmírnějšími pravidly a tím obešly zbytek Unie. Nově budou mít všechny státy povinnost chránit strategická odvětví – nejen samy sebe, ale i své sousedy,“ zdůraznila Gregorová.
Významnou změnou je i posílení role Evropské komise, která bude mít pravomoc vyšetřovat podezřelé investice a vydávat závazná stanoviska.
„Komise dostává do ruky silnější nástroje, ale je to potřeba – členské státy musí mít nejen podporu, ale i dohled. Nejde o omezování jejich suverenity, ale o společnou obranu proti zneužívání našich slabin. Každý stát má jinou kapacitu i politickou vůli řešit tyto otázky s potřebnou důsledností. Když se někde otevřou vrátka autoritářskému kapitálu, dopad to může mít na celou Unii. Posílení pravomocí Komise je proto logický krok – je to pojistka, že žádný členský stát nebude slabinou celé Evropy,““ dodala Gregorová.
Parlamentní pozice se nyní stává základem pro vyjednávání s členskými státy, která proběhnou v rámci tzv. trialogů. Cílem je dosáhnout dohody na finálním znění legislativy, která by Unii poskytla dlouhodobě funkční systém obrany proti nepřátelskému zahraničnímu vlivu a zvýšit její ekonomickou bezpečnost.
zdroj: tisková zpráva


Za pár let tady nikdo jadernou elektrárnu už nebude umět postavit. U nás už lidi, co to kdysi uměli, vymírají, ve Francii to jaderní fyzici z Afriky taky umět nebudou, takže kdo to bude umět stavět? Jedině Rosatom. Ale Lejno stále mele svou.
Jaderky nám dostaví společně Rusko a Čína až ovládnou Evropu. Pomalu se to blíží. EU je totálně impotentní a směřuje ke kolapsu. Fico a Orbán už to pochopili dávno.
Haha. Číňani směřují k tomu být dalším Japonskem nebo Jižní Koreou nebo se utopí ve vlastních vnitřních problémech. Rusové vymírají závratným tempem a každý, kdo za něco stojí se z toho jejich blbákova snaží zdrhnout. A celou svou vojenskou sílu pohřbili na Ukrajině.
Ty dvě zdrádcovské špíny na tom nic nezmění.
Fico a Orban nejsou navzdy a troufam si tvrdit, ze pristi volby nedopadnou pro ne dobre. Kdo vi, zda bude jeste ruSSko existovat v te forme jako dnes. Vidim to spis na krach podle modelu cccp 1991.
Spíše krach podle modelu Ruského impéria 1917-18. Akorát to bude horší v tom, že jsou zároveň v hluboké demografické prdeli.
Demograficky jsou na tom špatně hlavně USA a západní Evropa, ale muslimové jim to určitě napraví a křivku porodnosti zvednou.
Muslimů je v Rusku mnohem více než na západě, takže pokud čekáte od Ruska „záchradu tradičních hodnot“, tak budete zklamaný.
…V roce 2003, tedy skoro před dvaceti roky, prohlásil ruský prezident Putin, že v Rusku žije více než 20 milionů muslimů. Kolik jich tam tedy žije dnes, je velmi těžké odhadnout, protože nejsou žádné spolehlivé statistiky, a tedy i odhady se pohybují mezi 14 až 30 miliony muslimů. Někteří komentátoři hovoří o tom, že již dnes tvoří muslimové v Rusku zhruba 14 procent populace a do roku 2034 mají tvořit až 30 % populace v Rusku….
hxxps://www.reflex.cz/clanek/komentare/108706/rusko-jde-na-ruku-muslimum-putin-je-vstricnejsi-nez-merkelova.html
Já od Ruska nečekám nic, nikdy jsem tam nebyl a nemám to v plánu. Rusko už teď ovládá Čína a bude se to dál prohlubovat. Pro nás je problém islamizace Německa, Rakouska, Francie, Británie. Tyhle země se blíží ke kolapsu a my se nejspíše svezeme s nima. Mě nezajímá Rusko, ale sebedestruktivní západní Evropa, protože nás to přímo ohrožuje. Mám v Německu rodinu, takže moc dobře vím jak to tam vypadá.
Náš hlavní problém jsou lidi jako „Jano“, kteří šíří ověřitelné lži a nesmysly.
Islamizace západní Evropy je nezpochybnitelný fakt. Islamisté si vždy velice dobře rozuměli s nacisty a zřejmě i s Veselým. Měl by jste se dovzdělat v historii, ať se neprezentujete jako ignorant. Ideologie to vám jde, racionální myšlení chybí.
Myslím že volby nedopadnou dobře spíše pro Emanuela Fialu.
I ty Urválku jeden, …
Kolaborant Emanuel Fiala to má spočítané. Neumí nic jiného než lhát, okrádat a dělat dluhy. Toho může volit jenom nácek Veselý.
ty RusSSko,
ak by Česko russaci neoslobodili, tak by si v lepšom prípade nežil, v horšom by si bol vyvezený niekde k otrockej práci a potom ako by si prestal plniť vykonove normy by ťa ešte ekonomicky využili, koža, mydlo, hnojivo, ….
takže sa stlm, pretože trump po dohode s putinom a Si vycúva z Európy
kapisto ty fialový trol
Pise ruSSak nebo jejich onuce.
takže aby sme boli na čistom – môj najstarší strýko padol v bojoch s boľševikom v kaliningrade, aspoň tak to píšu v zoznamoch padlých.
čím okrem dvoch esiek sa môžeš pochváliť ty?
deo otáčal v ’68 im smerové tabule
vlajocky na prvého mája ste v oknách lepili opačne
mas v supliku odznak člena bsp
….
Vidím, že tady začíná fungovat cenzura.
Držte se tématu.
To by se měli držet všichni, ne jenom já. Blokujete i jiné ?
Ano
On ne, jeho rodina byla na poražené straně. Proto Rusko za srdce nenávidí. Že Německo zahájilo program vyhlazení Čechů a ostatních Slovanů ho netrápí. Já to mám nepřekvapivě obráceně. Německou rukou byla zavražděna řada mých příbuzných a v přímé linii se to má tak, že příchod Sovětů zachránil mojí babičce život (a tím i moji existenci) doslova na poslední chvíli.
Protiruská propaganda mě jako příslušníka národa určeného k likvidaci neovlivní. Prostě nemůže. Protože nezapomínám.
To bylo před 80-ti lety, nebyl jsi na světě. Ty jsi menší Slovan než Ukrajinec (pokud vůbec jsi nějaký). Jsi příslušník podřadné západní rasy určené k likvidaci. Poslechni si ruskou propagandu.
ak by išlo o radenie národov, národnosti, etník, batuška Stalin to zariadil tak, že sa navzájom nenavidia až na SMRŤ.
tuhšie ako indické kastovnictvo je delenie v postzssr Moskviči, Rusi, dlho nič, Ukrajinci/chocholi, ….. tak to bolo v časoch mojej ZVS v 70tych rokoch v SA kasarnach
Rodina Kolben byli zidove. Ty nam tady porad podstrkavas, ze jses jejich potomek. Nestydis se ani trochu?
Šalom.
realne stavba jaderky je stavbou jaderky asi z 5%, ten zbytek je normalni stavba, to nejdulezitejsi je cca do 1% z te stavby a ta technologie se jen doveze jiz hotova a namontuje do stavby, to co nam schazi a kdo z CR odchazi nejsou delnici a udrzbari kteri tvori 90% jaderky, ale ti co umej takovou technologii ovladat co se tyce IT, tam je potreba jak vzdelani ohledne jaderne fyziky, tak ohledne IT, a odchazi prave proto, ze v CR pro ne jiz neni moc prace, spousta Cechu co to umi pracuje ve Francii
realne stejne skoncime u SMR kde toho personalu je podstatne mene a stavba je z 99,9% uplne normalni stavbou co umi kdejaka Ceska firma, ostatne jiz byla podana zadost o posouzeni takove SMR, a to v lokalite Tusimice, jestli si to pamatuju spravne tak by tam mel,o bejt nekolik SMR do 500MWe, a je dost realne ze tam budou driv nez vubec zacne pristavba Dukovan, a pokud se to takto stihne, tak maj Dukovany smulu uplne, zjistej ze stavet velke bloky nedava vubec smysl a je proste ekonomictejsi tam prdnout proste dve SMR misto jednoho velkeho bloku
SMR jsou dnes v drtivé většině jen ve formě powerpointů, plánů a možná pár staveb prototypů. Z tohohle mraku jen tak nezaprší.
vsechno zacina prototypy a demonstratory
resi se jiz licence, tedy finalni projekt je jiz hotovej a to hned u 4 firem, je otazka casu kde se zacne stavet prvni z nich v Evrope, a veskrze prave ta prvni stavba az se dokonci tak urci celej smer, tam se zjistikonkretni problemy a realne naklady, coz je to co trh potrebuje pro pripadnou seriovou vyrobu a stavbu dalsich kusu
kdyby vsichni byli jako ty, tak dneska sedime v jeskynich a bojime se vykouknout ven
Problém SMR je to, že začali asi o 40 let později než měli. Na základě jiných technologií umím celkem dobře odhadnout co se bude dít.
– Nejdříve budou muset výrobci mít funkční prototypy s produkční historií (10-15 let).
– Ty prototypy a první série budou dost drahé, budou mít vůbec nějaký trh do začátku?
– Pak bude muset proběhnout drsná selekce, aby se z těch více než 50 řešení vybralo několik málo, která budou mít potenciál dalšího rozvoje a HLAVNĚ poklesu ceny (5-10 let).
– Bude se muset naškálovat průmyslová produkce a snižovat cena a zvyšovat kvalita a spolehlivost (5-10 let).
Takže se klidně můžeme tady sejít kolik roku 2050 a bavit se o tom jestli ze SMR něco je nebo to byl nepovedený experiment. Mě nevadí do té technologie investovat peníze, čas a úsilí, ale až realita ukáže jejich životaschopnost. A je proto nesmysl na tuhle technologii nějak zvlášť spoléhat.
Jiné jsou k dispozici tady a teď.
takhle pomalu to dnes jiz nefunguje, o 40 let zpet jsi asi zustal zaseknuty ty
Rosatom neumí ani v pořádku dodat projektovou dokumentaci. A navíc, co s jadernými elektrárnami? Stavět je stejně nemá smyl, to už je dnes marginální technologie. I Číňani se k tak chovají. 300 GW nových OZE v Číně jen za loňský rok hovoří samo za sebe.
Mate pravdu, Cina sazi predevsim na OZE. Ale kazdy dezolat ktery strili proti OZE poukazuje na stavbu x jadernych elektraren v Cine. Ale pravda je takova, ze Cina ma podil elektriny z jadra jen pouhych 5%. Oproti tomu v CR 37%. Tak chcimiri a dezolati, lzou zase jako vzdy.
Zlatý voči kluci zelení. Čína loni postavila uhelky s výkonem cca 100 GW, 60% elektřiny vyrábí z uhlí, v Číně se staví nejvíce uhelek a jaderek na světě. OZE stavějí taky, ale podíl OZE činí asi 25%, takže zanechte lhaní zelenáči.
a nebo taky vubec, OZE v Cine dodaji rocne cca 32-35% z energetickeho mixu, a to jeste nejsou data za 2024 komplet, data jsou dostupny jen ze 30 z 34 provincii, a to ve dvou z tech co zatim nereportovali 2024 maji dve dost podstartne vodni elektrarny a vykonme v Cine 6 a 8 nejvetsi vetrnej park, takze je mozne ze za 2024 bylo v Cine jiz z OZE 40+ elektriny
v Cine je naporosto bezne ze se stavi ikdys se to nespusti, takze to ze nekde stavej nejake uhleky nebo jaderky neznamena, ze je nekdy spustej, ano slavne 5 letky ktere se dodrzuji
myslim ze v Cinskem developerstvi se celkem vyznam, kdys jsem skoro 8 let delal na mnoha projektech v Cine, mimo jine a i na casti mesta duchu
Ok ,tak si vyhodnotíme poslední týden Rosatomu…
8. května – Uzbekistán schválil lokalitu pro RITM-200N, stavět se začne příští rok, dokončení do 2028.
11. května – Vietnam uzavřel dohodu o šesti blocích (4x VVER1000 a 2x VVER 1200), stavět se začne za dva roky, dokončení do 2035.
Co tam máš dál?