Role biomasy v v energetice České republiky poroste, zřejmě i díky kůrovci

Do roku 2030 má využití obnovitelných zdrojů tvořit 16,9 % celkové výroby elektrické energie v Česku. I přes výrazný nárůst podílu obnovitelných zdrojů se jedná o jeden z nejnižších závazků mezi státy Evropské unie.

Zvýšené popularitě biomasy má nahrávat i nucená těžba dřeva způsobena kalamitou kůrovce.
foto: roberto_bellasio, licence Pixabay

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvádí, že v roce 2018 se spalování biomasy podílelo na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů z 22,5 % a 2,41 % na celkové hrubé produkci elektřiny. V současnosti se jedná o formě podpory pro biomasové zdroje energie.

Téma vyšší ochrany životního prostředí hýbe celým světem. S ním úzce souvisí i využití obnovitelných zdrojů v energetice (OZE). V roce 2018 dosáhla podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu hrubá výroba elektřiny z OZE podílů 10,7 % na celkové tuzemské hrubé výrobě elektřiny.

OZE se umístilo za spalováním fosilních zdrojů a tradičně silné zastoupení mají i jaderné elektrárny. Avšak energetická evoluce se nevyhýbá ani naší zemi. Český klimatický plán počítá s navýšením podílu OZE. V letošním roce mají tvořit obnovitelné zdroje 13 % a za dalších 10 let pak 16,9 % energetického mixu.

I přes tento plánovaný nárůst patří Česko mezi nejkonzervativnější země Evropské unie. Slovensko v roce 2030 totiž počítá s 25 %, Německo dokonce s 65% podílem. K absolutní špičce pak patří severské země.

Například ve Švédsku je již více než polovina energie vyrobena s využitím obnovitelných zdrojů. Velmi výrazně se do statistik promítne využití biomasy, neboli hmot získaných z rostlin či organismů. Tuto prognózu naplňuje i zvýšená těžba dřeva vynucená kalamitou kůrovce.

Biomasa a role kůrovce

Evropská unie dlouhodobě pracuje na odklonu od zdrojů, které nejvíce znečišťují životní prostředí. Klíčovou roli v tomto procesu hraje biomasa, stejně jako u nás. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvádí, že v roce 2018 se elektrárny využívající biomasu podílely z více než 22,5 % na celkové energii získané z obnovitelných zdrojů.

„Budoucí vývoj zpracování biomasy může výrazně ovlivnit podpora ze strany státu. Pokud k ní dojde, podíl biomasy na objemu vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů pravděpodobně výrazně vzroste,“ odhaduje vývoj Jakub Dalecký, analytik obnovitelných zdrojů energie (OZE) ze společnosti Portiva.

Co si představit pod pojmem biomasa? Obecně se jedná o látky, které tvoří veškerý život – rostliny, houby či živočichové. Pro energetické zpracování se však zpravidla využívá pouze první jmenovaná skupina. Z běžného vytápění domů do kategorie biomasa spadají například pelety či brikety.

V elektroenergetice nebo kombinované výrobě elektřiny a tepla se zase zpracovávají zemědělské zbytky, sláma, či dřevní štěpka. Právě ta by měla být v příštích letech snadno dostupná.

„Na vině je především kalamita kůrovce, která podle Lesů ČR zasáhla už všechny kraje. Vynucená těžba dřeva s sebou přináší i zvýšenou produkci štěpky. Český trh už dnes nedokáže pojmout její množství, a tak se statisíce tun vyvážejí do zahraničí, například do Číny. V současnosti nic nenapovídá tomu, že by se v příštích letech mělo cokoliv změnit,“ popisuje Dalecký.

Zpracování biomasy: pro a proti

Zpracování biomasy skýtá hned několik výhod. Jednak představuje efektivní využití bioodpadu (například právě peletek) a zdroje energie jsou neustále dostupné, stejně jako technologie pro její spalování. Palivo lze přitom upravovat a využít i v domácnostech. S výrobou elektřiny zároveň vzniká i teplo, které se též prodává.

Naopak provozovatel výrobny musí počítat s nižší účinností při výrobě elektřiny či dodatečnými náklady na dopravu a úpravu paliva. Ta je v některých případech nutná. Zároveň pro paliva potřebuje skladovací prostory. Mimo to se výroba neobejde bez emisí.

V České republice je největší elektrárnou na biomasu Elektrárna Hodonín. Ta z biomasy v roce 2018 vyprodukovala více než 296 GWh. Stále vyšší produkci elektrické energie z biomasy mají i Elektrárna Poříčí a Energetické centrum Jindřichův Hradec.

Ve světě je pak největší elektrárnou tohoto typu britský Drax, který přechází ze spalování uhlí na biomasu. Ta dnes tvoří zhruba dvě třetiny materiálu, jež se v elektrárně využije.

„Skupina Portiva sleduje vývoj na trhu s energií z obnovitelných zdrojů velmi pozorně. Zvažujeme také investice do této oblasti. Věříme, že udržitelná energie je budoucnost, a proto je rozšíření našeho portfolia tímto směrem logickým krokem,“ říká Pavel Svoreň, výkonný ředitel skupiny Portiva.

tisková zpráva

47 Comments on “Role biomasy v v energetice České republiky poroste, zřejmě i díky kůrovci”

  1. „Slovensko v roce 2030 totiž počítá s 25 %, Německo
    „Slovensko v roce 2030 totiž počítá s 25 %, Německo dokonce s 65% podílem. “
    .
    .
    .

    „A proto ČSSR počítá díky rozvoji jaderné energetiky až s třetinovým poklesem spotřeby ropy do konce roku 1993“

    Komouši už zase dělají plány… 😀

              1. Omyl, hošánku. Takových lidí, co fetují vzduch ať je
                Omyl, hošánku. Takových lidí, co fetují vzduch ať je jakýkoliv a nemají z toho žádné duševní ani fyzické (zdravotní) trauma jsou desetitisíce? Ty nepotkáváš ráno, v poledne, večer za každého počasí, za každé povětrnostní (smogové i nesmogové) situace lidi co urputně běží pro svou fyzičku, pro svůj dobrý pocit z pohybu…? A ten dobrý pocit jim vyplavuje do těla endrofíny a pokud něco ve vnímání vás tady všech jednosmylových (čili s přehnaně háklivými nosy) – tak pokud nadechnou „něco škodlivého“ tak zase ty endorfíny a kompletní mechanismy obranné jsou pohybem stimulovány atd. atd. Takže ve výsledku – nula o nuly pojde, lidé běhají pro své zdraví a nikdo na trochu smradu nepojde. To jen vy, hošíčci hrbící se za compy pochcípáte na jakékoliv civilizační choroby ale hlavně na svůj přehnaně citlivý nos, protože vás zabije vaše vyděšení. A jak známo, smrt z vyděšení je strašná :-). Čus, Dlaždič.

                1. Takže v těch nevětraných podzemních garážích budete
                  Takže v těch nevětraných podzemních garážích budete fetovat vy dva.

                2. Už jsem to tu kdysi psal – vzhledem ke Tvému zápatí a
                  Už jsem to tu kdysi psal – vzhledem ke Tvému zápatí a zmínce o BTC – právě Tebe tipuji na hošíčka hrbícího se za compem, kterého trafí šlak dříve, než si to své bohatství zakódované v BTC stačí užít nebo než se vůbec někdy stačí nadechnout čerstvého či jen toho strašně škodlivého vzduchu. Je mi Tě upřímně líto, jestli Tě to hraní na BTC zruinovalo na tolik, že permanentně musíš v těch podzemních garážích bydlet. Tam Ti hrozí ještě regma a krysy…. Čus, Dlaždič.

                3. Chci oponovat Vasi vete „nikdo na trochu smradu
                  Chci oponovat Vasi vete „nikdo na trochu smradu nepojde“.
                  Nejen tento clanek rika opak. Dle shazovani kancelarskych krys jste jiste vitalni staresina, ktereho jen tak nic neschvati, jak dlouho vydrzite v zavrene garazi s nastartovanym modernim dieslem, nez pocitite nejake negativni ucinky? 🙂 Dokazte nam, prosim, ze ke tak neskodny, jak tvrdite.

                4. Oponuj si jak chceš, do alelůja, Pavlíku. Proč máš
                  Oponuj si jak chceš, do alelůja, Pavlíku. Proč máš neustále potřebu zde dělat ze sebe blba tím, že papouškuješ mantru ostatních jenosmyslových “ zavřete se s dieslem do garáže….. a ble, ble, ble“. Jsi-li tak „skvělý“ programátor, že nemáš na víc, než na to, aby sis vydělal na garáž a musel v ní bydlet s celou famílii – tak je mi Tě líto Pavlíku zrovna tak jako Tvého předřečníka a pak Ti skutečně nezbyde nic jiného než zainvestovat do EV. Čus. Dlaždič.

                5. Protoze tvrdite, ze „nikdo na trochu smradu nepojde“. Navic
                  Protoze tvrdite, ze „nikdo na trochu smradu nepojde“. Navic tvrdite, ze Vas diesel je cisty. Stejne jako Vas kotel na drevo. Bud jste chlap a za svym rcenim stojite, nebo jste chlap a dokazete uznat, ze jste se spletl. A nebo nejste chlap?
                  Michelin muze potvrdit, ze neziji v garazi, i kdyz uprimne receno, muj dum na prvni pohled moc vabne nevypada 🙂 Ale asi mate pravdu, jsem klasicka socka s domem a BEV.

                6. Jo, seš bohužel úplně blbá socka, Pavlíku, zase mám
                  Jo, seš bohužel úplně blbá socka, Pavlíku, zase mám dost plkání s Tebou tak na měsíc dopředu, na tohle nemám nervy, BEV kolovrátku….

                7. Jsme sice blba socka, ale aspon jsem chlap 🙂 Cest je pro me
                  Jsme sice blba socka, ale aspon jsem chlap 🙂 Cest je pro me vice jak penize a IQ 180 🙂

                8. Existuji studie, kde umrtnost na Covid je umerna se
                  Existuji studie, kde umrtnost na Covid je umerna se znecistenim vzduchu. Zrovna v Milane a okoli jsou hodnoty znecisteni vysoke. To same ve Wuhanu, v prumyslovych mestech v DE a jinde. Takze nekteri pitomci kteri holduji smradochum podporuji umrti spoluobcanu. To by mel byt trestny cin.

                9. Existují studie, kdy kuřáci jsou odolní viru, takže
                  Existují studie, kdy kuřáci jsou odolní viru, takže ochrana před cigaretou má být trestním činem???

                  Dělali se měření v německu na CO, ted kdy přestali jezdit auta, prekvapive narostli hodnoty, takze bude trestne snizovat provoz, prtoze co zabíjí 😀

                  Co napsat místo těch tvých demagogických žvástů, že studiu na cokoliv si dnes vycucá každej, ale jaksi platí pouze a jenom tvrdá data ne studie, které časem potvrdí/vyvrátí zda studie, které každý včetně tebe používá stylem „vyberu co se mi líbí“ budou potvrzeny, protože jsou to pouze teorie a ty je používáš jako fakta 😀

                  Míííín lidí jako ty…

                10. Mate to nepresne napsane. Kuraci maji horsi prubeh nemoci. Ale
                  Mate to nepresne napsane. Kuraci maji horsi prubeh nemoci. Ale nikotin zvysuje odolnost. Takze kurak je na tom hur, ale na druhou stranu ho nikotin trochu ochrani. Nikotin muzete aplikovat pres naplast a tim nebudou plice poskozeny a nikotin vas ochrani. Nesmite vse zamixovat.

                11. To nejsou studie ale korelace. Kazdopadne se odhaduje, ze za
                  To nejsou studie ale korelace. Kazdopadne se odhaduje, ze za to muze nikotin, ktery neni nijak skodlivy. Skodlivy je dehet. Takze i presto vsichni odbornici rikaji,z enikdo nema zacit kvuli koronaviru kourit, ale ze se zacnou zkoumat ucinky nikotinovych naplasti a zvykacek.
                  A co rikate temto studiim, ktere tvrdi opak nez Vy? Tady mate i tvrzeni ESA + dokazujici satelitni snimky. Dalsi odkaz zde.. A muzete toho najit daleko vice. A zde jsou porovnavaci snimky, docela sila. Stale si stojite za tim, ze ovzdusi se nezlepsilo?
                  Vite, ze ten treti odstavec plati na Vas? 🙂

                12. Můžete poskytnout odkaz na tuto studii?
                  Můžete poskytnout odkaz na tuto studii?

                13. „Evropskou unii stojí znečištění ovzduší každoročně
                  „Evropskou unii stojí znečištění ovzduší každoročně asi 400 000 předčasně zemřelých lidí, odhaduje Evropská agentura pro životní prostředí“

                  Já bych doplnil, že úředníci existenčně závislí na regulaci to odhadují bez objektivních vstupních dat.

                14. A nebo jina citace z clanku: „Evropská unie vytáhla do boje
                  A nebo jina citace z clanku: „Evropská unie vytáhla do boje se znečištěným ovzduším, které každý rok podle statistik předčasně ukončí život 400 tisícům Evropanů.“ Statistiky uz berete jako objektivni vstupni data? No a za zpusob, jak je napsany clanek, mohou urdenici nebo autor? 🙂

  2. Je mi smutno ked citam taketo clanky. Biomasa nema co hladat
    Je mi smutno ked citam taketo clanky. Biomasa nema co hladat medzi OZE. Ekologia sa rovna klasickej spalovacej elektrarni na uhlie. Namiesto toho aby sme sa pokusali o cisty zdroj, si ideme zasierat ovzdusie exhalatmi. Navyse ta biomasa okrem energie presuva aj potrebne prvky pre dalsi rast biomasy. Ci budeme hnojit okrem poli uz aj lesy?

    1. Přesně tak, štěpka má zůstat v lese a co se u nás
      Přesně tak, štěpka má zůstat v lese a co se u nás vyrobí, má se taky spotřebovat, ale ne jen tupě spálit. Navíc za jak dlouho dojde dřevo po kůrovci? Pán je přesvědčen, že tu kalamita bude navěky a tak vesele můžeme vyvážet třeba do Číny, což je obrovský nesmysl:
      „Na vině je především kalamita kůrovce, která podle Lesů ČR zasáhla už všechny kraje. Vynucená těžba dřeva s sebou přináší i zvýšenou produkci štěpky. Český trh už dnes nedokáže pojmout její množství, a tak se statisíce tun vyvážejí do zahraničí, například do Číny. V současnosti nic nenapovídá tomu, že by se v příštích letech mělo cokoliv změnit,“ popisuje Dalecký.“

    1. Pokud to zpusobila ta turbina, tak at potrestaji projektanta a
      Pokud to zpusobila ta turbina, tak at potrestaji projektanta a vodopravni urad ktery to schvaloval. Provozovatel pokud to provozuje v souladu s povolenim to asi nezavinil. Leda ze odstranil nejakou ochranu, nebo zavrel rybi schody.

              1. Ty minimální průtoky musí ta kontrola nějak změřit, to
                Ty minimální průtoky musí ta kontrola nějak změřit, to samé např ty česle.U některých, ne tak turisticky vytížených toků je díky oplocení dost velký problém při sjíždění obejít.Jo, správně je vodočet.Ten odkaz byl jenom příklad, že je to problém.Na raftu byl o té nutnosti nahlašovat předem článek, nebo diskuze, je možné,že tam proběla nedávno nějaká změna, ale do samotného objektu elektrány se vloupat nemůžete.

                1. Každá MVE má předepsanou výšku vodní hladiny na jezu,
                  Každá MVE má předepsanou výšku vodní hladiny na jezu, proto ten vodocet, takže kontrola zjišťuje výšku vodní hladiny na vodoteci, povodí opravdu nikde žádné kontroly nenahlasuje, a průběžně kontroluje několikrát do roka i na malých tocích..
                  Do objektu MVE se skutečně nepotřebují vloupavat

                2. Někde jsou rybí přechody součastí objektu elektrárny,
                  Někde jsou rybí přechody součastí objektu elektrárny, takže přes jez nemusí jít ani kapka, loni na hronu jsme jeden obcházeli, a bez přelezení plotu se tam nedostanete, další příkladu by se u nás také určitě našly.

                3. Jo nemusí jít ani kapka, jde to vše rybím přechodem, ale
                  Jo nemusí jít ani kapka, jde to vše rybím přechodem, ale zase to souvisí s výškou hladiny v nadjezi..
                  Pokud povodí dovolují oplotit vodní toky a jezy pak je asi něco špatně…
                  Ale my to nezmenime…

                4. Ale na tu kontrolu se tam nedostanete bez souhlasu vlastníka,
                  Ale na tu kontrolu se tam nedostanete bez souhlasu vlastníka, a to kolik vody jde do turbíny a do rybího přechodu nemusí souviset se stavem v „nadjezí“ tady máte foto, byla to šalková a je jich tam více.https://www.raft.cz/slovensko/hron.aspx?ID_reky=60&kilo=jezy Je to soukromé vlastnicví,a bohužel to obcházení díky oplocení je někde vopruz, jsou tam i jezy,kde to jde sjíždět rybím přechodem.

                5. Tak v dnešní době dronů není žádný plot dost
                  Tak v dnešní době dronů není žádný plot dost vysoký….
                  Množství vody do rybího přechodu je spočitane podle nějakého vzorce a výška hladiny před vstupem do rybího přechodu je alfou a omegou…

                6. Jo ty drony mě taky napadly, ale zase, soukromý pozemek a
                  Jo ty drony mě taky napadly, ale zase, soukromý pozemek a povolení s deseti razítky.Vzhledem k tomu,že jsem ty přechody na lodi používal tak vím, že se dají uplně zavřít, bez ohledu na stav vody.Ty rybí přechody nejsou na množství vody problém na rozdíl od jezů kde nejsou a jde to původním korytem, proto jsou tam největší problémy.Tím bych to uzavřel a časem možná najdu odkaz na ty kontroly.

                7. „Přestože kontrol byla celá řada, ne vždy skončily
                  „Přestože kontrol byla celá řada, ne vždy skončily zjištěním toho, že je něco v nepořádku,“ uvedl ředitel Geuss. Inspektoři podle něj musí kontrolu předem ohlásit, aby jim majitel elektrárnu zpřístupnil. Nedostatky tak provozovatelé mají příležitost před příchodem inspektorů napravit.https://zpravy.aktualne.cz/domaci/pokuty-za-1-4-milionu-vodni-elektrarny-zpusobuji-suche-jezy/r~89c361a420b411e5bfa2002590604f2e/ Je to starší, tak to možná už neplatí.

                8. Spíš je rozdíl kontrol povodí a cizp
                  Na druhou stranu je

                  Spíš je rozdíl kontrol povodí a cizp
                  Na druhou stranu je mi jasné čím větší MVE, tím více peněz, více právníků, více kliček…

                9. Je jasné že ČIŽP je důslednější (viz předchozí
                  Je jasné že ČIŽP je důslednější (viz předchozí odkaz), než povodí, (nevím, že by dali někdy pokuty) kde „ruka ruku myje“, bohužel to pro pár kilowat a korun navíc zase odnese příroda a my s ní.

        1. Přesně tak, to musela být buď závada nebo úmysl,
          Přesně tak, to musela být buď závada nebo úmysl, protože nikdo si na drahou turbínu nepustí binec z řeky, proto tam ty česle má a proto je pravidelně čistí. Často jsou napevno a binec odklízí oběžný systém na bázi páternosteru do žlabu vedle. Vypadá to takhle http://jza.smerem.cz/Temata/Mala_vodni_elektrarna_dolni_lhota/mala_vodni_elektrarna_dolni_lhota_4.jpg, v provozu jsou i různé lopaty, hrábě a radlice https://www.youtube.com/watch?time_continue=25&v=QVyLR35mC_Y&feature=emb_logo

Napsat komentář