První veřejná CNG plnicí stanice na Písecku

Včera, ve čtvrtek 11.4., byla slavnostně otevřena již 46. veřejná plnicí stanice na (). Jedná se o CNG stanici v Písku. První veřejná CNG stanice na Písecku je umístěna v průmyslové zóně u píseckého JITEXU.

Nová plnicí stanice v Písku
foto: Motor Jikov Group

V České republice dnes funguje již 46 veřejných plnicích CNG stanic. Provozovatelem nejnovější veřejné plnicí stanice je zlínská společnost ZLINER ENERGY, a.s. a výhradním dovozcem a dodavatelem plnicího zařízení v ČR společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. v Soběslavi. Denní výkon stanice činí 2 000 m³ zemního plynu, což stačí k naplnění přibližně 100 osobních vozů za den. Kapacita se ale může zdvojnásobit.

Tato stanice vznikla především díky zájmu společnosti ČSAD Autobusy České Budějovice a.s., která se již v loňském roce rozhodla pro pohon CNG. Provoz CNG autobusů vyzkoušela v Českém Krumlově, a protože z tohoto pohonu byli všichni nadšeni, rozhodl se dopravce pořídit další CNG vozidla, tentokrát pro Písek. Písek je tedy druhým jihočeským městem, kde jsou do ostrého městského provozu nasazeny zatím dva CNG autobusy.

ZVĚTŠIT MAPU NA CELOU OBRAZOVKU

Dvojitým kliknutím na některou z ikonek CNG stanice si ji přiblížíte

K nynějším dvěma vozům objednal dopravce ČSAD Autobusy České Budějovice a.s. dalších sedm a ve druhé polovině roku by měl mít kolem dvaceti vozů na CNG. To je desetina vozového parku, který představuje dvě stě až dvě stě deset vozidel, podle sezóny.

„Tak jako i jiní dopravci, ocenili i v ČSAD Autobusy České Budějovice a.s. nejen ekologické ale i ekonomické efekty CNG. Obecně důležitým faktem je i to, že CNG nelze zcizit. Tyto tzv. neviditelné úspory znamenají zamezení úniku skoro 4 procent nafty ze systému,“ říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV.

CNG stanice Písek

Výkon stanice vystačí k naplnění cca 100 osobních vozů za den.
foto: Motor Jikov Group

„Ve využití stlačeného zemního plynu v dopravě vidíme veliký potenciál. Proto naše společnost MOTOR JIKOV Strojírenská a.s. investuje do tohoto projektu nemalé finanční prostředky a mnoho lidské energie. Jsme nyní schopni nabídnout široké spektrum řešení, od domácího přímého plnění v objemu pěti metrů krychlových za hodinu až po vysoce výkonné stanice v řádech tisíců metrů krychlových. Budeme společně s našimi partnery pokračovat ve výstavbě veřejných plnicích stanic u nás a pracujeme i na projektech v zahraničí,“ říká Miroslav Dvořák, generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s.

tisková zpráva Asociace NGV

5 Comments on “První veřejná CNG plnicí stanice na Písecku”

  1. Cena plynu je různá Praha
    Cena plynu je různá Praha 23,40 Kč za 1 kg ovšem koeficient pro srovnání s 1 litrem PHM je cena děleno 1,4 = 16,71 za 1 litr v Praze. A platit o 20 Kč méně za 1 litr PHM je celkem na zváženou.
    plnička záleží jaká a s jakou kapacitou malá pro pár aut jde pořídit od pár set tisíc od Jikovu po velkou za několik milionů od jikovu, Bonnetu, Tvaja nebo prostě strejdu Google nasměrovat na itálii nebo Brazílii. Ono když se pak na čerpačce kounete na výrobní štítky tak tam toho českého moc není snad jikov tam toho má dost svého. vyrábí totiž domácí plničky. hezký den Karel

Napsat komentář