Průmysl může snížit spotřebu plynu o 25-70% v dalších 5 letech

Aktuálně vyšla nová studie Climact, která počítá možnosti evropského průmyslu snížit svou závislost na plynu a ulevit tak nákladům. Přichází v momentě, kdy česká společnost Amper meteo zveřejnila nové údaje o spotřebě plynu domácnostmi. 

Česko totiž úměrně k počasí snížili meziročně spotřebu již na začátku topné sezóny o 20 %, zatímco průmysl zatím nijak energiemi nešetří a namísto toho volá po záchranných dotacích. Domácnosti samotné přitom mohou být z 80% soběstačné do několika let díky komunitní energetice a úsporám energií, jak ukazují data EGÚ.

Energetická krize, kterou zažíváme není krizí domácností, ale průmyslu, který namísto aby se modernizoval neustále žádá státní rozpočet o další příspěvky. Nová studie Climact však ukazuje, že v průmyslových odvětvích, jako je chemický průmysl, sklářství a potravinářství, lze snížit spotřebu plynu až o 25 %. Zjištění výzkumníků ze společnosti Climact, která se zaměřují především na procesy s nízkou až střední teplotou v těchto odvětvích, určují, jak lze v příštích pěti letech dosáhnout snížení spotřeby fosilního plynu a jaký by byl nákladový přínos pro podniky na základě současných cen energie a kolísání dodávek.

Češi začali plynem výrazně šetřit – alespoň v domácnostech. foto: Amper Meteo

Studie rovněž upozorňuje na některé investiční pobídky, na které by se mohli tvůrci politik v EU a členských státech zaměřit, aby podpořili větší přechod na elektrické alternativy, jako jsou tepelná čerpadla. 

  • Evropský průmysl by mohl krátkodobými opatřeními v příštích 5 letech snížit poptávku po zemním plynu o 25 %.
  • Investice do nízkoteplotních tepelných čerpadel mohou průmyslu ušetřit miliony za energii a snížit závislost na dovozu fosilních plynů.
  • Odpojení průmyslu od plynu by mělo být pro EU prioritou. Domácí elektřina z obnovitelných zdrojů pro napájení výroby výrazně zvýší odolnost Evropy proti budoucím výkyvům. V Česku může být 80% domácností zásobováno ze zdrojů komunitní energetiky (soláry, větrníky a tepelná čerpadla instalované obcemi a sousedy)
  • Chemický průmysl – (zpracování) – Vysoce ambiciózní krátkodobá opatření by mohla přinést 30% snížení spotřeby fosilních plynů
  • Chemický průmysl – (suroviny) Vysoce ambiciózní krátkodobá opatření by mohla přinést 25-30% snížení spotřeby fosilních plynů.  Hlavní krátkodobý potenciál spočívá v elektrifikaci zpracování prostřednictvím tepelných čerpadel, rozvoji ekologických surovin a zvýšení míry opětovného použití/recyklace.
  • Potravinářský průmysl – vysoce ambiciózní krátkodobá opatření by mohla přinést 70% snížení spotřeby zemního plynu. Hlavní krátkodobý potenciál spočívá v elektrifikaci celkových procesů, protože potřeby vytápění jsou při nízkých teplotách.
  • Sklářský průmysl – Vysoce ambiciózní krátkodobá opatření by mohla přinést ~15% snížení spotřeby zemního plynu.
  • Keramický průmysl – Vysoce ambiciózní krátkodobá opatření by mohla přinést 30% snížení spotřeby zemního plynu. Hlavní krátkodobý potenciál spočívá ve využití odpadního tepla, rozvoji elektrifikace pecí.

„Snižování spotřeby zemního plynu v průmyslu je extrémně důležité, neboť v případě jeho nedostatku se průmyslová výroba vypíná dříve, než domácnosti. Navíc vysoké ceny zemního plynu ohrožují konkurenceschopnost evropského průmyslu a možnosti kompenzační podpory jsou velmi omezené a každopádně dočasné. Naopak zaměření na snižování závislosti na plynu, ale i uhlí, zajistí evropskému průmyslu lepší pozici na globálním trhu. To je alarmující zejména pro Česko, coby průmyslovou zemi orientovanou na vývoz.“ – Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí Duha

zdroj: tisková zpráva

16 Comments on “Průmysl může snížit spotřebu plynu o 25-70% v dalších 5 letech”

  1. 2023 se bude plyn kupovat v cele EU spolecne. Tim se snizi nakupni cena, zajisti prioritni dodani a zaroven to konecne zavre hubu ruzzkym kecum o drahem plynu z Nemecka.
    Bohuzel mame v EU jednoho zradce, madarsko. Doufam ze po porazce ruzzka se madarsku nic nezapomene a ze tu politickou skodu kterou ted zavinili budou draze platit. madari jsou polovicni turci nechapu co v EU vubec delaji.

      1. Tendence ↘️. Bohuzel nelze behem kratke doby napravit chyby ktere se delaly nekolik desetileti. V tom vasem odkaze se take pise jak ruzzko vykrvaci. Uz se to zacina hybat. ruzzko chtelo vse, nebude mit nic a nakonec bude rozdelene na male uzemi pod nucenou spravou.
        Vase spekulace je cista spekulace, jako vzdy.

        1. A pak jste se probudil co ?A nyní realita:::::Němci plánují zastropovat plyn (až 200 miliard eur na energie) , od 1. ledna 2023 do konce dubna 2024 by měl německý průmysl platit 0,07 euro za kilowatthodinu za prvních 70 % loňské spotřeby plynu.My budeme mít strop cca. dvojnásobek.:::Ředitel Spolkové agentury pro sítě Klaus Müller minulý týden vyhlásil, že pokud Němci nezačnou s plynem šetřit, může ho v zimě chybět až 20 procent. Přes Německo proudí jak známo téměř všechen plyn spotřebovávaný v České republice.:::::Katarský emír Putinovi: Jsem hrdý na vztah s Ruskem:::::::OPEC+ zvažuje snížení těžby o více než milion barelů denně. To by znamenalo největší redukci těžby od začátku pandemie covidu-19.::::::A až se z toho po….m, tak máme další problém:::Zákaz vývozu břízy z Ruska žene vzhůru ceny toaletního papíru:::::.A pak můžete ty „Vaše tendence“ použít na záchodě, spolu s „paní inflací“.Jo a doplnění:::Musk už nechce platit stamiliony za internet na Ukrajině, píše CNN:::

          1. to je tak, kdyz vam podobni kriceli, ze jiny nez ruzzky plyn je moc drahy a ze ruzzko je spolehlivy obchodni partner. A jako korunu jste vy vsichni chlastenci bojovali proti OZE. Ted se ta vase chlastenecka strategie nadherne osvedcuje. Bohuzel v zajmu ruzzka. Tak uz zadna moudra nepiste, nebo to dopadne jeste hur.

            1. Můžete mě doložit, kde jsem bojoval proti OZE (proti českému solárnímu tunelu jsem bojoval)?Do té doby jste pro mě lhář.A cenu plynu řešte s Němci::::Evropská unie by měla zasáhnout kvůli přemrštěným cenám, které si účtují některé země, například USA, za zkapalněný plyn, tvrdí v deníku Neue Osnabrücker Zeitung německý ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení)::::

  2. Odkaz na článek Amper, kde se mimo jiné píše:
    „Ve třetím kvartále se ještě více zrychlil pokles spotřeby plynu, po očištění o vlivy počasí meziročně o 20 procent. A to díky odložení topné sezóny, ale zřejmě také kvůli ukončení nerentabilní činnosti některých firem. “ Neboli firma nemá na plyn, tak je nerentabilní.
    „Od začátku roku spotřebovala meziročně elektrárna Počerady o 34 % méně plynu. Celkově se podílela na spotřebě plynu od začátku roku z 5 %.“
    Takže pokles 2,5% ve spotřebě plynu jde čistě za elektrárnou Počerady.

    1. Pán co mi tady nemocný vozil kačírek mi tvrdil, že si nechali s dalšími nájemníky sepsat žalobu na jejich teplárnu. V jejich krajních panelákových bytech bylo předminulý týden 6, slovy ŠEST stupňů a musel přespávat jinde.
      Zřejmě odložení topné sezóny v extrémním provedení…

        1. Tady jsou aktuálně v noci 2 stupně a přes den 9-12. Takže v nevytápěné garáži bych měl 12 jen v případě, že bych pod podlahu zakopal pouzdro s vyhořelým jaderným palivem nebo jako ty, vytápěl ztrátami při nabíjení 😀

          Nikoho ubytovávat nehodlám, jen ať si to každý užije a vzpomene si na to u voleb.

          1. V garazi stoji zapraseny Porsche Cabrio (benzinovy) a ztratove nabijeni 12V baterky 1x za 2 mesice to fakt vyhreje aspon o 10 K. U nas uz parkrat dokonce v noci mrzlo, protoze na nebi ani mracek a pres den fve jela jako fretka.
            U voleb si vzpomenu, samozrejme na demokraticke strany, strany vladni koalice CR.

      1. Pokud mají teď v bytě +6°C, tak to buď není panelák ale stan a nebo kecáte.

        Mám v domě jeden volný a nevytápěný byt a aktuálně je v něm +16°C. Než jsem v bytě pod ním, kde bydlím, zapnul topení, tak v obydleném bytě bylo o 2-3°C tepleji než v tom volném. Prostě ty 2-3 stupně zvedne teplotu jen běžný provoz domácnosti (vaření, televize, počítač i ty osoby. Člověk topí do okolí cca 100W). Na 6°C nebo i 4°C ten volný byt vychladne až když začne opravdu mrznout několik dní v kuse. A jedná se o dům z roku 1908, takže ten panelák by měl být 32 let po revoluci lépe zateplen než můj více než stoletý „hrad“.

  3. „Je-li krize nevyšší, vždy můžete slíbit, že Santa Klaus už letí komínem.“

    Jinak bych doporučoval soudruhovi, který to psal, omezit nadužívání slovního spojení „vysoce ambiciózní krátkodobá opatření “ na každém druhém řádku. Na VUMLu jste se přeci učili i jiné krásné slovní obraty, třeba „pokrokově vizionářká opatření“ případně to celé nahradit „uderným akčním plánem“.

    Kupředu levá, že?

Napsat komentář