Prodeje elektromobilů drží flotilové emise značky Hyundai rekordně nízko

Hyundai je díky rekordním prodejům elektromobilů jednou z nejvíce elektrifikovaných značek v Evropě.

Hyundai Motor je o krok blíž k dosažení kompletní uhlíkové neutrality do roku 2045. Značka dosáhla za rok 2021 v Evropě hodnoty flotilových emisí 108,0 g, což je výrazně méně, než požadují emisní cíle Evropské unie.

Za tímto úspěchem částečně stojí pokračující růst podílu vozidel s nulovými emisemi v prodejích společnosti. V prvních dvou měsících roku 2022 tvořily bezemisní vozy 20 % prodaných automobilů Hyundai v Evropě, což je nárůst o 102 % v porovnání s únorem 2021. V roce 2021 se přitom vozidla s nulovými emisemi podílela na prodejích značky Hyundai v Evropě 14,1 %. Současný vývoj naznačuje, že společnost Hyundai jejich podíl v roce 2022 znovu výrazně zvýší.

Úspěšný trend prodeje vozů Hyundai ze závěru roku 2021 pokračuje i v roce 2022. V lednu a únoru 2022 bylo v Evropské unii, zemích Evropského sdružení volného obchodu (ESVO) a Velké Británii registrováno 74 661 vozů Hyundai, jak vyplývá z nejnovějších údajů zveřejněných Evropskou asociací výrobců automobilů ACEA. V porovnání se stejným obdobím roku 2021 to představuje zvýšení o 28,8 %. Jen v únoru 2022 bylo v Evropě registrováno 37 032 vozů Hyundai, o 25,5 % více než v únoru 2021.

Nejenže Hyundai překonal své vlastní prodejní výsledky ze stejného období předchozího roku, ale společnost si také vedla lépe, než jaký byl vývoj celého automobilového trhu. V zemích EU i ESVO a ve Velké Británii bylo v lednu a únoru letošního roku registrováno 1 626 350 vozidel, což je meziročně o 3,9 % méně.

V prvních dvou měsících roku 2022 byly v Evropě nejoblíbenější následující modely značky Hyundai: TUCSON, jehož podíl na prodeji byl 29,3 %; KONA s podílem 21,4 %; a i20 s podílem 11,1 %. V uvedených výsledcích jsou zahrnuty varianty se spalovacími motory i elektrifikovanými pohony. TUCSON je k dispozici v hybridních a plug-in hybridních verzích; KONA se dodává se spalovacími motory, hybridním pohonem i jako elektromobil. Nyní připadá pozoruhodná část prodejního mixu značky Hyundai také na model IONIQ 5, který byl uveden na trh před pouhým jedním rokem. Vlajková loď značky Hyundai v segmentu bateriových elektromobilů se v současnosti podílí na prodeji 10,3 %.

Rekordní podíly na klíčových evropských trzích

Hyundai vytrvale pokračuje ve zvyšování svého tržního podílu v Evropě díky lepšímu vývoji prodeje, než jaký zaznamenává celkový trh. V únoru 2022 tvořila vozidla Hyundai 4,6 % evropského trhu – to je o 1,1 procentního bodu více než v únoru 2021 a o 0,2 procentního bodu více než za celý rok 2021.

V roce 2021 byl tržní podíl společnosti o jeden procentní bod vyšší než v předchozím roce. Tyto výsledky tedy svědčí o pokračujícím trendu posilování pozice značky Hyundai v Evropě. Z jednotlivých trhů k uvedeným výsledkům nejvíce přispěly Španělsko a Velká Británie. Hyundai v těchto zemích dosáhl v prvních dvou měsících roku 2022 rekordního tržního podílu 6,0 %, resp. 5,0 %. To představuje meziroční nárůst o 37,5 % ve Španělsku a o 100,6 % ve Velké Británii.
V Německu zvýšila značka Hyundai svůj podíl na trhu o 0,3 procentního bodu na 3,7 % v porovnání s únorem 2021.

V České republice značka mezi ostatními výrobci stabilně drží druhou příčku s 2710 registrovanými osobními vozy a tržním podílem 8,89 %. Podíl bateriových elektromobilů činí 1,44 %. Hyundai plánuje, že do roku 2030 bude na celém světě prodávat 1,87 milionu bateriových vozidel a dosáhne sedmiprocentního podílu na trhu.

zdroj: tisková zpráva

83 Comments on “Prodeje elektromobilů drží flotilové emise značky Hyundai rekordně nízko”

  1. To je sranada, jak prý má USA velký dluh.Její dluh je tvořen především tím, že vláda dluží především sama sobě. Bezmála 23 % dluhu vlastní fyzické a právnické osoby na území USA. Necelá třetina federálního dluhu je v zahraničí. Z celkového objemu připadá na Čínu včetně Hong Kongu jen asi 7,6 % a na Rusko asi 1,2 %.

    Takže nějaký větší věřitel je pouze Čína. Kdyby Čína přestala kupovat americké dluhopisy, poněkud by vzrostly úrokové sazby, ale nic zvláštního by se nestalo.

    😊Docela sranda a není dluh jako dluh.👍

        1. Možná to bude nějaký flastenec a zastánce všeslovanství.👍 Mimochodem skupinu Východní Slované tvoří právě Rusové, Ukrajinci a Bělorusové. Jako kdyby Česká republika válčila se Slovenskem.

          🔥Snad bude války brzy konec a psychopatům v čele s Putinem zazvoní definitivně zvonec.🔔

    1. „Její dluh je tvořen především tím, že vláda dluží především sama sobě.“
      😀 😀 😀 Ty kecale.

      Státní dluh USA je přes 30 bilionů dolarů. Z toho 6,5 bilionu opravdu dluží vláda USA sama sobě.
      Nicméně ze zbývajících 23,5 bilionu dolarů je 7 bilionů zahraniční dluh, což představuje třetinu(!) jejich HDP. Souhrnný zahraniční dluh pak dosahuje naprosto neuvěřitelných 26 bilionů dolarů, což je asi 120% HDP.
      Zatímco souhrnný zahraniční dluh Ruska proti tomu dosahuje směšných 400 miliard dolarů, což je asi 10% jejich HDP. V podstatě nic. Například souhrnný zahraniční dluh České republiky je 4,5 bilionu dolarů, tedy 10x více.

      Místo baštění propagandy by bylo rozumné si uvědomit, že Rusko je přes zahraniční dluh v podstatě nevydíratelné.

      1. A další perla pro šaška(snad umí anglicky a nebo si to přeloží). The net international investment position (NIIP) is the difference between the external financial assets and liabilities of a country. External debt of a country includes government debt and private debt.

        Tak schválně, jestli ty data pochopíš.USA=-14,320,275 (US$MM), ale GDP=+22,675,271 (US$MM). Před Ruskem takové ministátečky jako Jižní Korea, Švýcarsko, Nizozemí a podobně. 👍👍

        Těším se na další poznatky o ekonomické síle Ruska.😊😊

      2. Úplně pleteš pojmy. Jednoduše 7 bilionů USD je zahraniční dluh a cca 23 bilionů USD je dluh domácí vlastněný USA firmami, fondy nebo běžnými USA občany.

        Zkusím to vysvětlit úplně jednoduše. Jeden brácha chudý a má blbou neperspektivní práci (Rusko) tak mu banka nechce půjčit ani korunu nebo třeba jen něco málo za 20 %+. Druhý brácha je bohatý s velkou vilou a s dobrou prací (USA), tak mu půjčí každý třeba za 2,34 % (úrok na 10 letém dluhopisu).

      3. Tady jde spíše o to, že dolar je světová rezevní měna. Takže nevadí když příjmy rozpočtu USA tvoří jen polovinu výdajů. Dolarem se platí, takže ho lidi chtějí bez ohledu na ekonomiku v USA. Pro USA je situace kolem SWIFT do nebezpečná, kdyby svět začal ve větší míře odcházet od dolaru jako rezervní měny, tak si takovýto schodkový rozpočet nemůže USA dovolit a museli by začít šetřit.

        1. Správná úvaha, ale i USA si nemůžou půjčovat do nekonečna, takže ty schodky budou muset začít dřív nebo později omezovat a držet dluh k HDP v rozumné míře jinak by mohli dostat horší rating, což by byl opravdu problém. Fakt, že USD je rezervní měna jim dává ale ohromný manévrovací prostor.

          Když by svět začal odcházet od plateb v USD, tak by to oslabovalo dolar a tím i zvyšovalo inflaci přes import. Paradoxně by to ale pomohlo poměrově snižovat státní dluh.

        2. Takže by na dolaru mohlo být napsáno třeba: ,,Tato bankovka je pevná díky síle zbraní USA a moci její politiky“….Já tomu vážně moc nerozumím, tak musím použít selský rozum… Dolar jako rezervní měna mi přijde neudržitelný hlavně s rostoucí ekonomickou mocí Číny. Jejich domácí měna by se jim na pozici dolaru jako rezervní měna asi líbila víc. Nebo ne?…Nademnou píše Leo, že by byla změna chaos… Ale všechno jde. Třeba salámovou metodou?

          1. Každému státu na světě by se líbilo, aby jeho měna byla rezervní včetně Číny, ale nejde jen o uplatnitelnost v mezinárodním obchodu a sílu ekonomiky, ale i o důvěru a třeba i rozvinutost burzovního obchodu.

            Čína má největší obchodní výměnu na světě a je druhá největší ekonomika, ale ve většině světa nemá tu důvěru a ve velikosti burzovního obchodování nedosahuje na první příčku. Pokud by se to ale změnilo, tak se její měna může stát hlavní rezervní měnou světa, ale nemyslím si že se toho dožijeme. Důvěra se buduje dlouhé desítky let.

            1. Dejme tomu ze by byl renmimbi svetova rezervni mena. Pak by musely byt i ratingove agentury cinske. Pak by investori museli pouzivat na rozhodovani nejaky redukcni parametr aby to sedelo. U Cinanu se vse musi delit tremi aby se dosahlo realnych hodnot. A kdyby se soudruhum nejaky parametr nelibil, tak ho bud zakazou nebo zfalsujou. Rekl bych, ze Cina nikdy nemuze nahradit USA a USD. Ne ze by Cinane lhali jako russaci, ale oni pouzivaji kreativni vyklad. Neco jako cinny vykon kW a jalovy vykon kVA u elektriny.

              1. Pro rezervní měnu není důvod aby byly ratingové agentury z dané země.
                Čína může nahradit USA jedině když se z ní stane důvěryhodná země, kde platí zákony pro všechny a bude mít nezávislé instituce.

                Když to řeknu úplně jednoduše. Až bude většina obyvatel ochotna mít svůj penzijní fond většinově investovaný v Číně nebo Čínské měně, tak pak může Čína přemýšlet o vlastní rezervní měně. 😀

                1. Rezervni mena musi nabidnout all in a hlavne musi byt citelna. Kdyby byla pod dohledem nejake strany, tak ji nikdo nebude verit. Vemte si jako priklad jak cinska komunisticka strana resila aliexpress, Evergrande a dalsi financni kolosy. Vrazi z Shanghai Hang Seng by pak mela uplne jinou dimenzi.

                2. Tak řeknu to ještě jasněji. Až skončí v Číně totalitní vláda, tak teprve potom mohou začít přemýšlet o rezervní měně.

                3. Az padne totalita a pak to potrva aspon 30 let nez lidi prestanou myslet po bolsevicku. Vidime to u nas. A pak je otazkou, komu bude vyhovovat, ze Cina bude 2x tolik zneuzivat svou moc. Jen masochista by chtel jeste vetsi bic. Cina nam dava neustale na vedomi jak nas maji uz ted v hrsti. Chapu ze se nekomu nelibi sila USA, ale kvuli tomu jit do horsiho uz vyzaduje hodne zoufalstvi.
                  Tim nemyslim vas, ale cele staty ktere to ted propaguji.

                1. Ukrajina se stala ruskou kolonií přesně v okamžiku, kdy NATO přiznalo, že do globální války nejde. Tím bylo rozhodnuto. Zbytek je nepodstatný.
                  Takže jestli bude někdo recyklovat, budou to ruské firmy.

                2. Dejte jeden jediny priklad ktery krutovladce neskoncil porazkou. Drive ci pozdeji se vsichni polozi.

                3. To si děláš kozy, ne? Se prober! Mao, Čingischán, Sulejman I a další a další.

                4. Nepoprel ste zarazenim putina mezi ty nejvetsi hrdlorezy co ste dosud tvrdil? putin je totiz v soucasnosti hrdlorez cilo jedna. Globalne.

                5. Nikoho nikam neřadím.
                  Odpovídám na tvoji žádost o uvedení příkladu krutovládce, který neskončil porážkou.

                6. Vsechny vase priklady ale zanikly a byly nahrazeny. I ten putinovsky vrazedny system zanikne. Krutovlady stavi vzdy na nemocnych blaznech a kdych chcipnou, tak je vsemu konec. Casto na konci tece hodne krve. Tentokrat se toho konce nejspis i sam zlocinec putin dozije.

              1. Rusko je výrazně exportní země už dnes (poměr export import skoro 2:1), takže to není nic nového. Samozřejmě, že se Rusko bude přeorientovávat na Čínu, ale na to je potřeba infrastruktura a přepravní kapacity. Ani jedno Rusko tím směrem nemá dostatečné a nelze to postavit za rok ani za dva. Čína bude taky vědět, že si může diktovat podmínky, takže pro Rusko velice špatná situace.

                Dobře to zhodnotil Rusnok dnes v OVM. Řekl něco jako že Rusko vynalezlo stroj času a 24. února se jím dostalo 20 let zpátky. V podstatě ztracená generace. Plný dopad sankcí neuvidíme hned, ale v horizontu měsíců až let.

                1. „nelze to postavit za rok ani za dva.“
                  A jste si tím jistý? Síla Sibiře se stavěla čtyři roky, Nord Stram tři. Abychom za dva roky nekoukali s otevřenou hubou na hotový čínský plynovod o přepravní kapacitě všech plynovodů do Evropy.

                  „Čína bude taky vědět, že si může diktovat podmínky“
                  Aha, ok, takže EU si nic nediktuje a panuje zde vzájemná shoda a porozumění, takže to bude pro Rusko zásadní rozdíl, jo?

                2. Tak jsem to konzultoval a situace je následující:
                  – Rusové akcelerují připojování Síly sibiře 1, aby do roka a půl dosáhla maximální přepravní kapacity 60 BCM.
                  – Současně Čína a Rusko dokončují projekt Síly Sibiře 2 a ještě v létě započnou stavební práce, u kterých se předpokládá dokončení do konce roku 2023. Odhadovaná kapacita SS2 je 80 BCM.

                  Pokud budeme uvažovat, že se obě strany budou fakt snažit a náběh SS2 na plnou přepravní kapacitu bude trvat rok, tak v zimě 2024/2025 bude Rusko schopné realizovat skoro celý stávající objem na jiném než EU trhu.

                  Takže máme tři roky.

                  Bude Evropa schopna zajistit do té doby adekvátní náhradu?
                  Pokud ano, budeme schopni Rusko ekonomicky poškodit, protože nebudeme vydíratelní.
                  Pokud ne, bude to znamenat další hluboký ekonomický propad.

                3. Jako plány dobré. Podle jiných plánů pár let starých mělo být dnes k dispozici 1000 Armat pro nasazení na Ukrajině. Podle zase jiných plánů měli být Ruští vojáci už dávno ze cvičení doma.

                  EU má zase plány do konce roku tedy za 9 měsíců nahradit 2/3 plynu z Ruska jinými dodávkami.
                  Hlavní je ale ropa, na které se více vydělává a to by mělo být ještě jednodušší než plyn. Měli by tedy kromě SS2 stavět ještě nějaký ropovod do Číny. Už teď mají velké výpadky po tankerech, protože jim to nikdo nechce vozit. Jsme zvědavý kam to budou dávat.

                4. Tato diskuze už zde byla vedena.
                  Rusko na Ukrajině nenasazuje žádné moderní/cenné/drahé zbraně, snad kromě teď použitého Kindžálu, což ale chápu spíš jako promo/test/odstrašení. Co bylo modernější byly systémy PVO, které ale už splnily účel a ukrajinské letectvo už dlouhou dobu neexistuje. Kdy naposled letělo nějaké ukrajinské letadlo? Dva týdny dozadu?

                  Je to až na naprosté výjimky starý vysloužilý šrot a obětování pěšáci z Doněcka a Luhanska, na kterých leží většina bojů.

                  A co týká ruských plánů, nevím, kdo je zná. Jsem ale přesvědčen, že zcela jistě ne analytici žvanící o ruském harmonogramu do našich médií.

                5. Celemu russku preju zkazu apokaliptickych rozmeru. Cele russko at se propadne do pekla. A ty jejich rakety at exploduji pri startu. Kdo vrazdi nevinne lidi je vrah a nema pravo na existenci.

                6. Ano, už jsme se o tom tady bavili co všechno tam Rusové mají. Už jsem viděl i ty Mi-28, takže opravdu kromě Armat a su-57 bylo vidět všechno.

                  UA letectvo létá každý den minimálně s TB2. Při protiofenzivě u Mikolajeva byly 18.3. použity su-25 a su-24.

                  Jak si tvrdil, že PVO UA už neexistuje a že mají jen MANPAD, tak sestřelit balistickou raketu MANPADem bych chtěl vidět. 😀

                  Jinak určitě si zaznamenal stahování jednotek a techniky z Gruzie. Když jde všechno v pohodě, tak proč stahovat jednotky z takto horkého území? Moldavsko si už brousí zuby na Podněstří a Gruzie toho také možná využije.

                  Jako ne vždy jde vše podle plánu, ale jestli bylo v plánu ztratit během prvního měsíce 6 generálů, tak to je jiná.

                7. Vypada to, ze v Belorusku russakum nekdo nici techniku a sabotuje jejich vlaky smer UA. Ted by byl ten spravny cas aby opozice vyhnala diktatora. To same v ostatnich satelitech. russakum se musi vse drolit pod nohama az ztrati uplne vse. russko musi zaniknout, musi byt rozdeleno na minimalne 10 malych statu pod externim dohledem.

                8. A je to tady. Rusko už nepotřebuje západní měny.

                  hxxps://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/plyn-rusko-rubly-dolary-euro.A220323_134931_eko-zahranicni_ijan

  2. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor‘s snížila úvěrový rating Ruska hlouběji do podřadného pásma z dosavadní známky CCC- na stupeň CC. Země oznámila, že má potíže se splácením dluhopisů.

    Nacpané vagóny, konstantní příliv aut a autobusů. Tak to v posledních dnech vypadá na rusko-finské hranici. Mnozí Rusové totiž ve strachu, že prezident Vladimir Putin znemožní odchod ze země či zavede ve státě stanné právo, raději prchají do zahraničí.

    To jsou také fakta a Rusům se bude žít zle. Snad války bude brzy konec a válečným agresorům v čele s Putinem zazvoní zvonec.🔔

    1. Rusko oznámilo, že má problém se splácením dluhu?? 😂 Jinak jste normální?
      To je fakt sranda 😁 Rusko má 29x menší dluh na obyvatele než USA a jeho obsluha se pohybuje v naprosto komických hodnotách desítek milionů dolarů.
      A protože si nepotřebuje půjčovat, nějaký politicky motivovaný rating má naprosto na salámu…

      1. Víš co znamená Rating na úrovni C? Zhruba 20 % úrok. Rusko má sice relativně malý dluh, ale i tak mu nikdo nechce půjčit, takže nebudou moci využívat standardní vydávání nových dluhopisů pro splácení starých. To znamená neuvěřitelný tlak na volné peněžní toky (zisky z ropy nepůjdou na důchody nebo válku, ale na splácení dluhu) nebo si půjčovat za těch 20 %. 😀

        Rusko směřuje ke kolektivizaci celého hospodářství, jinak vše začne postupně krachovat.

          1. Ale ty to nechápeš. To není jen o kapitálu ze zahraničí nebo z nějakého upoceného MMF, ale i o kapitálu z Ruska. Prostě Rusové také nebudou půjčovat Ruské vládě za méně než 20 %.

            Znamená to teda nutnost vyrovnaných nebo přebytkových rozpočtů, když ti nikdo nepůjčí a to je z hlediska financování investic nebo čehokoliv dost blbá situace, ale to ti jako podnikateli vůbec nemusím vysvětlovat přece.

            1. 1) za kolik budou nebo nebudou rusové půjčovat vládě se zcela jistě nebude řídit americkou ratingovou agenturou.
              2) desáté nejméně zadlužené vládě světa a nejméně zadlužené velké ekonomice světa to může být naprosto jedno.

              Vy to prostě pořád nechápete – Rusko nemá v podstatě žádné dluhy a optika vnímání dluhu jako nástroje geopolitického boje na něj neplatí. Chápu, že pro obyvatele Západu to může být problém pochopit, protože žijeme už třicet let ve světě dluhu veřejných financí, hypoték atd atd. Ale takto ruský svět nefunguje.

              1. Ale Ruští investoři nejsou vypatlaní. Oni nebudou DOBROVOLNĚ půjčovat Ruské vládě za 5 %, když reálná sazba Ruské národní banky je 20 %.

                Zeptej se sám sebe jestli by jsi nakoupil Ruské státní dluhopisy s 5% úrokem.

                Bezdomovec také nemá žádný dluh a neřekl bych, že je bohatší než někdo s bytem, autem a půjčkou na auto.

                1. Ale ruská vláda si půjčovat NEPOTŘEBUJE, chápeš? Vytvořila si v posledních letech gigantické rezervy, včetně rezerv devizových. A její stávající dluh má stejný význam, jako když mi někdo zaplatí oběd, když si zapomenu v autě peněženku.

                  Soukromý sektor bude trpět, ale příjmy z něj netvoří významnou část. A příjmy strategických státních podniků jsou větší, než kdy jindy.

                  Rusko nedokážeme zlomit ani vojensky, ani ekonomicky. Takže jaké další možnosti máme?

                2. @russak42. Takove zvasty meli v 3. Risi take. A kratce nato meli kulovy.

                3. Myslíš ty zmražené devizové rezervy v zahraničních měnách a bankách?

                  Hlavní část příjmů Ruského rozpočtu tvoří asi jako ve většině světa daně. Příjmy ze státních podniků jsou asi 40 % rozpočtu.

                  Když lidé nebudou mít práci, nebude se stavět, firmy budou krachovat, tak těch peněz bude v rozpočtu méně. Před válkou mělo Rusko víceméně vyrovnaný rozpočet. Válka znamená ohromné vícenáklady a sankce znamenají pokles příjmů. To znamená, že omezí nějaké výdaje (důchody, investice, platy,) nebo si na to půjčí. Už jsem tu taky psal, že od dubna nastane poměrně razantní pokles vývozu ropy na tankerech, protože jim to nikdo nechce vozit.

                  Zlomit vojensky mno. Kyjev ani po měsíci není obléhaný, obléhání Charkova se rozpadlo, vylodění u Oděsy neproběhlo, od Mikolajeva byli vykopáni a Mariupol (to co z něj zůstalo) stále ještě drží. Fronta začíná být dost statická. Ztráty 6 generálů, cca 10 tisíc vojáků + 10-20 tisíc raněných + 10 tisíc z jiného důvodu nebojeschopných. Hromadné demonstrace na okupovaném území a nastrčené loutky jsou vražděny. Bělorusové se nepřidali.

      1. Konstatuji fakta. Mě je Rusko naprosto ukradené, ale co mě není ukradené je stav ekonomiky České republiky. A ten není dobrý.

        Všude neuvěřitelné množství keců o sankcích, jak je Rusko na lopatkách, rubl bezcenný, svět s Ruskem nebude obchodovat… a realita je naprosto jinde a je potřeba si ji přiznat.
        Vyřízená politicky izolovaná rakovinou prolezlá mrtvola kokainista Putin s mozkem rozměklým z braní steroidů si to evidentně spočítala lépe, než naši evropští gerojové. Když jim ještě trh věřil, bylo za 1 Euro 163 Rublů. Dneska je to ale jen 116. Sankce sice vyvolaly v Rusku inflaci, ničeho ale nedosáhly, a sami jsme se propadli do více jak dvojnásobné, takže kromě postupu na frontách válečných vítězí Rusko i na té ekonomické.

        1. Vyska inflace je jen kvuli rope a plynu. Kdyby russko muselo importovat tak predrazenou ropu a nemelo ji v hline, tak by uz ani neexistovalo. russaci zdimaji vychodni kolonie jako to delaly jine staty v 19. stoleti. Bohuzel tu russkou zver krmime. russaci nic neumi, nic prospesneho pro svet nevytvari, jen vyrabi zbrane a bidu a smrt. Jedine rychly zakaz spalovaku ukonci tu russkou agresi. Klidne i zakaz uz existujicich spalovaku, nebo benzin na pridel.

                1. A 40 milionu Ukrajincu maji znicenou zem, bydleni a cely zivot. Za potrestani tech russackych swiini je mozne trochu priskrtit topeni a mene si vozit zadky ve spalovaku.

                2. Doufam ze 9.5. budou mit russaci prilezitost videt Stingery a Javeliny na krvavem namesti v akci. A bloodymir pujde do pekla.

                3. Dlouhodobé kontrakty fixují cenu i odběr. Jen evropští zdegenerovaní mentálně retardovaní politici radí méně topit. Můžeš méně topit, ale Rusko má svoje jisté.

    1. Včerejší hodnota inflace?
      Hele víš, že se inflace vydává měsíčně, takže to bude spíše únorová inflace tedy po CELÝCH 4 dnech války? 😀

      Pominu to, že to jsou vyzobnuté ukazatele spíše než vybrané. Důležité je také, jaké procento z příjmů v daném státu lidé za tyto věci dají. V Rusku zbývá lidem daleko méně, takže jakékoliv zvýšení znamená, že si to jídlo prostě nekoupí, zatímco u nás prostě omezíme zbytné věci.

      Spíš se vyjádři k úrokové sazbě hypoték. Minule si tu říkal jaká katastrofa bude pro lidi v ČR úroky hypoték na 5-6 %. V Rusku totiž mají teď vysoko přes 20 % a za posledních 5 let se pohybovali mezi 6-8 %, takže solidní díra v rodinných rozpočtech. 😀

      1. Ano, to byla včerejší hodnota inflace.
        Představ si, že jsem ti schopen s poměrně velkou přesností spočítat inflaci v řádu hodin. Mám naskriptované vytěžování hlavních cenových ukazatelů, které mě prioritně zajímají, a BI mi to zpracovává v podstatě real-time.
        Snad si nemyslíš, že čekám na nějaké měsíční svodky v roce 2022 😀

        Mimochodem, když mluvíme o inflaci, tak všechny úvěry, kterými jsem překryl moji hotovost, už teď mám teď díky inflaci na dvacet let zadarmo, v několika případech je banka dokonce už ve ztrátě. Každý další inflační bod znamená, že vydělávám. To je naprosto příšerná situace a mám obavu, aby tohle banky ustály. Na mě prodělají kalhoty.

        1. Aha, takže inflace jako když si babička na konci roku porovná účtenky z obchodu. 😀
          Sory, já si počkám na důvěryhodná a tvrdá data.

          Zajímavá úvaha. Možná by si to měl říct všem těm ekonomům v bankách a na univerzitách, protože ti tvrdí, že bankovnímu sektoru se v době vysoké inflace a zvyšujících se sazeb daří nejlépe.

          A co teda ti Rusové, kteří budou refinancovat hypotéku ze 7 % třeba na 20 %? To je víc jak 100% nárůst měsíční splátky. Myslíš že to zvládnou? A když to nezvládnou a bude jich asi celkem dost, tak myslíš že to zvládnou Ruské banky? Co to asi udělá s trhem nemovitostí v Rusku když lidi začnou ve velkém zbavovat bytů na hypotéky? Zvýšená úmrtnost po kovidu a na frontě a lehký exodus obyvatel celkem podsekne poptávku a nemovitostnímu trhu asi moc nepomůže, takže hodně Rusů ani nesplatí hypotéku, když prodají byt. K tomu můžeme přičíst zvýšenou míru nezaměstnanosti, která nastane díky omezení investic a odchodu zahraničních firem.

          Prostě takový ekonomický ráj. 🙂

          1. Ano, v podstatě jako babička. Akorát sleduji těch účtenek tisíce. Ledkem na hnojení počínaje, nájmy konče. Je úžasné, kolik máš dnes otevřených informačních zdrojů.

            Rusové se nemusejí obávat, protože hned druhý den po vypuknutí konfliktu byly úrokové sazby hypoték pro domácnosti v Rusku zmrazeny, což se z našich médií určitě nedozvíš. Což znamená, že se nové hypotéky neuzavřou, ale stávající běží v neměnných podmínkách.

            Znova opakuji – je chybné se opájet představou, jak je trestáme a všechno jim krachuje. Oni to plánovali dlouho dopředu a jsou na naši reakci velmi dobře připraveni a celou řadu opatření udělali dříve, než byly sankce vůbec vyhlášeny.

            PS: Jedna perlička k inflaci – před měsícem jsem platil za menší koupelnu pro hosty 93 tisíc. Včera jsem u obchodníka dořešoval další vanu, tak jsem si nechal tu starou objednávku ze srandy znova nacenit a hádej kolik… 148 tisíc. Takže sanita a obklady meziměsíčně +60%. Dobré, že?

            1. Nové hypotéky zmraženy, takže v podstatě konec hypotečního trhu = konec výstavby. Burza ještě neotevřela, takže asi konec akciového trhu.

              Zmražení úrokových sazeb pro domácnosti při konci fixace, takže reálná sazba je přes 20 %, ale banka musí půjčit za 7 %. Nejlepší recept na krach banky. 😀

              Pro podnikatele tedy zmražení nenastalo? Takže asi podnikatelé budou krachovat. Krachující podniky začne zachraňovat a znárodňovat stát.

              Jako Rusko se snaží a bylo částečně připravené, ale na chudobu se moc nedá připravit, ta se prostě stane. Oficiální Inflace bude klidně velice malá díky zastropování cen. Jaké to bude mít důsledky asi nemusím vysvětlovat.

              Jak už jsem jednou psal. Nebude to vyloženě krach nebo bankrot, ale z Ruska se stane státní socialistická ekonomika se všemi důsledky takového zřízení. Jestli to lidé přijmou nebo ne se uvidí.

              1. Ano, inflaci mohou mít reálně i 20-25%. A jakou myslíš, že máme my?

                Já jen, že kdybych se jmenoval Voloďa a seděl na židli v Petrohradě, mohl bych stejně tak psát o krizi EU a blížícím se krachu evropských bank, které mají třeba na 10 let zafixované úrokové sazby 2,5% a reálně inflaci nad 20%.

                1. Jako co ti na tohle mám napsat? Naše reálná inflace je ta inflace udávaná ČSU, protože nemáme zastropované ceny a dostupné je víceméně všechno. To, že se někomu stále nelíbí systém výpočtu je jeho problém.

                  Jaká bude reálná inflace v Rusku těžko říct. Jaká je cena něčeho co si nemůžeš koupit, protože to není? Teoreticky nekonečná.

                  Voloďa si to klidně psát může pokud nepoužije slovo válka, ale
                  naše banky můžou a také promítají vyšší úrokové sazby do nabízených úvěrů, takže je to nepotopí a až bude inflace zase klesat, tak na tom vydělají (proto má bankovní sektor rád vyšší inflaci). To (jak si sám napsal) Ruské banky dělat nemohou, když nemůžou poskytovat nové úvěry za vyšší sazby a stávající musí refixovat na zastropovaný úrok.

  3. Rozhodnutím soudního dvora EU se definitivně ruší možnost přenášet náklady na likvidaci solárních panelů na výrobce a jsou tak rozhodnuty spory státu a solárních zlodějů.
    Mimochodem, žalované náklady na likvidaci představují částku 2 miliardy a další nežalované 4 miliardy, z celkových až dvanácti miliard předpokládaných celkových nákladů na likvidaci stávajcích českých FVE.

    Jen likvidace tisíců hektarů dožitých FVE zabírajících úrodnou půdu představuje 1/8 nákladů na výstavbu jaderné elektrárny Temelín, která produkuje o řád více energie.

    Fotovoltaické elektrárny se tak stávají jedním z nejhorších ekonomických selhání v celých dějinách zemí Koruny české.

    EDIT: Po uzavření účtu budou náklady na fotovoltaikou vyrobenou 1kWh přibližně 20x vyšší, než u jiných zdrojů.

          1. No, pamatuji exkuzi v jedné německé atomové elektrárně kde turbínu ponáněla rovonou voda z primáráního okruhu. Stačilo jen několik desítek minut počkat po zastavení páry a bylo bezpečné to rozebírat pro údržbu (to že to musí vychladnout a to bude trvat déle je druhá věc). Takže druhotné ozáření není žádný zásadní problém. Všechno nesvítí jak vyhořelé palivo.

Napsat komentář