Prodej elektromobilu – jak vozidlo přepsat na nového majitele?

S prodejem vozidla je spojeno několik administrativních úkonů. Nedílnou součástí celého procesu je přepis vozidla, který obnáší návštěvu úřadu obce s rozšířenou působností. Jaké doklady a dokumenty jsou k přepisu potřeba? Kde hledat formulář k přepisu vozidla? A na co by prodejce ani nový majitel neměli zapomenout?

Prodej elektromobilu není složitý. Auto lze nabídnout například známému nebo potenciální zájemce oslovit prostřednictvím portálu s ojetými auty. Jakmile se kupec objeví, je potřeba zařídit několik věcí, které mají jasně daný postup.

Kromě sepsání kupní smlouvy je nutné auto přepsat v registru motorových vozidel. K tomu slouží již zmíněný formulář k přepisu vozidla, respektive Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla, která je k dispozici na webu Ministerstva dopravy ČR.

Je nutné, aby se při přepisu na úřad dostavil jak prodávající, tak kupující. Případně lze využít plnou moc k přepisu vozidla, na základě níž může jednu či druhou stranu zastupovat jiná osoba (např. prodávající kupujícího).

Předešlý majitel auta by neměl zapomenout zrušit povinné ručení. Pojištění se stává starostí nového vlastníka, který si jej může sjednat online prostřednictvím kalkulačky pojištění auta. Dobrou zprávou je, že cena povinného ručení pro elektromobily bývá o něco nižší než cena pojištění běžného auta.

Jaké doklady jsou potřeba k přepisu elektromobilu?

V minulosti bylo nutné auto nejprve odhlásit z registru motorových vozidel. Tento úkon se v současnosti neprovádí, což přepis auta značně zjednodušuje. V podstatě tedy stačí zajít na úřad a předložit potřebnou dokumentaci.

K přepisu jsou potřeba následující doklady a dokumenty:

  • formulář k přepisu vozidla
  • doklady totožnosti
  • velký a malý technický průkaz
  • protokol o evidenční kontrole
  • zelená karta
  • popř. také plná moc k přepisu vozidla

Formulář k přepisu vozidla si lze stáhnout a v klidu vyplnit předem. K dostání je samozřejmě také na místě, a tak je možné se na úřad dostavit i bez něj. Zároveň platí, že o přepis lze zažádat na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností, není tedy nutné chodit na místně příslušné pracoviště.

Je důležité pamatovat na to, že přepis vozidla musí proběhnout do 10 dnů od podpisu kupní smlouvy. Za převod registrace je zodpovědný prodávající. Pokud nebude dodržena uvedená lhůta, hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Jak je vidět, přepis vozidla je v dnešní době rychlý, jednoduchý a administrativně vcelku nenáročný. Díky zrušení povinnosti odhlásit auto z registru stačí jedna návštěva libovolného úřadu obce s rozšířenou působností a záležitost je vyřízena.

zdroj: placená inzerce

6 Comments on “Prodej elektromobilu – jak vozidlo přepsat na nového majitele?”

Napsat komentář