Přemýšlíte nad koupí elektromobilu? Tohle jsou jejich výhody a nevýhody

Téma elektromobility už nějakou dobu rezonuje nejen českou společností. Jestli patříte k jejich zastáncům a plánujete si auto s elektrickým motorem pořídit. Seznamte se nejdříve s jejich výhodami i nevýhodami.

Na čem u elektromobilů ušetříte

U elektromobilů se vyhnete běžné údržbě (výměna oleje, filtru, svíček apod.). Takže v průběhu let můžete na těchto položkách hezky ušetřit.

Úspor se dočkáte také u povinného ručení elektromobilů. Toto pojištění vás může klidně vyjít, oproti vozům s dieselovým nebo benzínovým motorem, až o polovinu levněji. Elektrické motory jsou totiž zařazeny mezi ty s nejnižším objemem. Stačí se podívat na srovnání povinného ručení – hezky a přehledně vám ho ukáže online kalkulačka povinného ručení.

U havarijního pojištění je ovšem zohledňována celková hodnota vozu, takže v tomto případě si za pojistku, stejně jako za samotný elektromobil, o něco připlatíte. 

K nabíjení stačí zásuvka

Stačit vám bude domácí zásuvka (ideálně za nízkého tarifu, kdy vás ujetí 100 km vyjde na méně než 30 Kč), veřejná dobíjecí stanice nebo rychlonabíječka. I když v případě potřeby elektromobil nenabijete na každé benzínce, nutno říct, že nabíječek v Česku přibývá a tento trend bude pokračovat i v dalších letech.

Pozor na vybíjení baterky v zimě

Starší elektromobily měly špatně izolované baterie, s čímž se pojilo jejich rychlé vybíjení při vytápění. Dnešní elektromobily k vytápění i chlazení používají malé tepelné čerpadlo, takže tenhle problém nehrozí.

Dojezd elektromobilů

Krátký dojezd se elektromobilům vyčítal ještě 5 let zpátky. Dnes tyto vozy zvládnou 200 až 300 km, Tesla pak i 400 km.

Cena elektromobilů

Toužíte po elektromobilu Tesla? Připravte si cca 1 milion korun. Nejlevnější elektromobily pořídíte přibližně za 600 tisíc, ty nejběžnější pak za 800 tisíc.

Vyšší nehodovost

Elektromobily navíc konkrétně v České republice způsobují v průměru mnohem více nehod než klasická auto. A to kvůli stylu jízdy a nevyhovující infrastruktuře. Je tedy potřeba myslet na své odpovídající zajištění, které zvládnete i z pohodlí domova díky povinnému ručení online.

zdroj: placená inzerce

17 komentářů u “Přemýšlíte nad koupí elektromobilu? Tohle jsou jejich výhody a nevýhody”

 1. Tohle je přesně důvod proč už v mojí firmě neobjednávám žádný PR články u agentury. Vždycky daj někomu napsat blábol na vybrané téma, ale když ten člověk tématu nerozumí a má pouze zadání, navíc je blbej jak necky, nikam to nevede a musel bych to akorát přepsat. O prachy si ale říct uměj jak kdyby to psal Hemingway s doktorátem v daném oboru, to teda jo 🙂

 2. @redakce
  Pane Hořčíku, mohla by redakce požádat inzerenta o dodání tvrdých dat k tvrzení v článku „Elektromobily navíc konkrétně v České republice způsobují v průměru mnohem více nehod než klasická auto. A to kvůli stylu jízdy a nevyhovující infrastruktuře.“? Předpokládám, že šlo o nějakou pojišťovnu, takže by to neměl být problém.
  A ještě bych poprosil, zda by jste v zahlaví reklamních článků mohli uvádět jméno toho, kdo za zveřejnění platí.
  Děkuji, Petr Koňařík.

  1. Zrejme narazi na fakt, ze starsi BEV jezdi vetsinou predepsanou rychlosti kvuli dojezdu k dalsi nabijecce a nervozni ridici spalovaku to tem zelenacum musi ukazat. Kolikrat me v Leafu predjizdi nejaky pomatenec ve spalovaku, ktery me to musi natrit. Bohuzel casto v mistech kde se to moc nehodi. A kdyz se ten spalovak vyboura, tak je podle nej samozrejme vinik se znackou EL. A pan co tento clanek napsal mel zrejme podobnou nehodu.

 3. „Elektromobily navíc konkrétně v České republice způsobují v průměru mnohem více nehod než klasická auto.“

  Chci vidět čísla! 🙂 Chci vidět na vlastní oči, to co si už roky myslím, že je to tady v diskuzích na Hybridu samý vrah, pronásledující v elektromobilu stařenky až na chodník.

  1. Taky mě to překvapilo, protože jezdím v EV mnohem opatrněji, ale našel nějaké články se studiemi od pojišťoven, ve kterých se píše, že elektromobily procentuálně bourají mnohem více než ostatní vozidla. Je to díky zrychlení, které je větší než u ostatních aut – menší škody než velké bouračky – nárazy do betonových sloupů na parkovišti, nedodržení vzdálenosti nebo nevhodná manipulace auta v okolí bydliště. Většina řidičů EV havaruje v prvním půlroce vlastnictví vozidla než si zvykne.

Napsat komentář