Potenciál elektromobility v ČR je velký, ale podpora státu je nedostatečná

Podle výzkumu, který si v únoru letošního roku nechala zpracovat firma ChargeUp od společnosti Ipsos, má 40 % českých podnikatelů pozitivní vztah k elektromobilitě. Z analýzy odpovědí navíc vyplynulo, že podniky a živnostníci jsou dobře informováni o možnostech získání státních dotací na elektromobily a dobíjecí stanice. Většina z nich ale přesto považuje podporu ze strany státu za nedostatečnou. „Významnou bariérou je nedostatečná dobíjecí síť,“ řekl na tiskové konferenci v komplexu Masaryčka výkonný ředitel firmy ChargeUp Daniel Ševčík.

„Více než dvě třetiny podnikatelů odpovědělo, že jsou seznámeni s oběma formami státní podpory, což naznačuje vysoký zájem o elektromobilitu. Přesto si zatím o dotaci na nákup elektromobilů požádalo pouze sedm procent a na dobíjecí infrastrukturu šest procent dotázaných,“ zmiňuje výsledky výzkumu Daniel Ševčík. 

Česká společnost ChargeUp je jedním z největších dodavatelů komplexního řešení pro firemní, veřejné i domácí dobíjení složené ze špičkových stanic a příslušenství, spolehlivého řídicího softwaru ChargeUp CPO a souvisejících služeb. Také proto si ji společnost Penta Real Estate vybrala pro dodávku dobíjecí infrastruktury do svého unikátního projektu Masaryčka, který je dílem architektů z ateliéru proslulé Zahy Hadid.

Nadstandardní počet parkovacích míst pro elektroauta

Objekt spojující převážně kanceláře a prodejní plochy poskytuje v podzemních garážích
155 parkovacích míst, z nichž 45, tedy téměř třetina, je vybavena nebo připravena na instalaci dobíjecí stanice.

„Aktuální podíl elektrických aut na trhu je v jednotkách procent, ale budovy musíme plánovat v horizontu desítek let. Vnímáme rostoucí zájem klientů a věříme v postupný výrazný rozvoj elektromobility, jsme na něj připraveni,“ říká obchodní ředitel Penta Real Estate Pavel Streblov.

Nyní je v Masaryčce instalováno 16 dobíjecích stanic, další ale přibudou dle požadavků klientů. „Penta prozíravě zvolila řešení, které bude možné podle potřeby rozšířit. Pod stropem garáže je totiž instalována sběrnice, z níž lze snadno svést kabel k zemi a připojit dobíjecí stanici,“ popisuje Daniel Ševčík a dodává, že v garáže osadili českými nabíječkami MyBox.

Komplexní řešení ChargeUp ovšem nespočívá pouze v přivedení elektřiny do auta. Kromě celkového řízení dobíjecí sítě, včetně autorizace uživatelů a monitorování alarmů, například při výpadcích, nabízí také dynamický pricing, správu dobíjení firemních flotil  a možnost vystavení podkladů pro vyúčtování.

„Díky našemu softwarovému řešení umíme pracovat s flexibilním řízením zátěže nabíjení, což znamená, že auta získají požadovaný dobíjecí výkon, ale zároveň nepřekročí maximální elektrický odběr budovy,“ vysvětlil Daniel Ševčík, a dodal, že jejich systém úspěšně funguje u řady firemních zákazníků a také ve dvou evropských městech – v norském Oslu a švédském Göteborgu. 

Kvalita, spolehlivost a preference českých produktů

Právě v kontextu motivace k nákupu dobíjecích stanic byla dle zveřejněného průzkumu pro podnikatele největším faktorem kvalita a spolehlivost zařízení, kterou zdůraznilo 62 % dotázaných. Výzkum také ukázal, že preferují české nebo evropské elektromobily, přičemž 40 % z nich má obavy z čínských elektroaut.

Podle průzkumu 35 % živnostníků již elektromobily využívá a dalších 38 % zvažuje jejich pořízení. Přibližně třetina živnostníků však považuje přechod na elektromobily za předčasný. Daniel Ševčík upozorňuje, že více než polovina podnikatelů se domnívá, že v Česku nejsou dostatečně motivující podmínky pro pořízení elektroaut, přičemž hlavním důvodem je nedostatečná dobíjecí infrastruktura. 

Podpora elektromobility ze strany státu

Z aktuálního průzkumu také vyplývá, že 58 % oslovených živnostníků vnímá státní podporu elektromobility jako nedostatečnou. Podobně kriticky hodnotí podporu elektromobility ze strany obcí, kterou jako nedostatečnou uvedlo 47 % dotázaných. Firmy a podnikatelé mohou nově od Národní rozvojové banky žádat finanční příspěvek ve výši až 300 tisíc korun na vozidlo a až 150 tisíc korun na dobíjecí stanici.

„Výsledky průzkumu dokládají pozitivní trend ve vnímání elektromobility mezi českými živnostníky. Zároveň ale poukazují na potřebu větší podpory ze strany státu a obcí pro lepší využití potenciálu elektromobility v podnikovém sektoru,“ hodnotí Daniel Ševčík závěry výzkumu, který společnost Ipsos sestavila na vzorku 146 podnikatelů ze všech krajů ČR, kteří ve firmách rozhodují nebo spolurozhodují o vozovém parku.

Vzorek respondentů zahrnoval střední podniky do 250 zaměstnanců (25 %), malé podniky do 50 zaměstnanců (30 %) a OSVČ (45 %). Výzkum se uskutečnil online v únoru roku 2024.

zdroj: tisková zpráva

89 Comments on “Potenciál elektromobility v ČR je velký, ale podpora státu je nedostatečná”

 1. pro Drvoblba: Bože, ty jseš ale dement a hovado. Vůbec mi nestojíš za to, abych se s tebou dál bavil, rusofilcko.

  Ani já nemám moc rád Amíky, z důvodů, které popisuješ. Oproti Rusákům je mám však raději, protože oni nás mezi lety 1968 – 1991 neokupovali, ani nám nikdy nevyhrožovali jaderným holokaustem.

   1. pro Konečníka… Nějak ti tečou nervičky … Doporučuji: Nekomol a nebudeš komolen 😉
    K věci…. Nechápu kde furt bereš že jsem snad fanda Putina, nebo dokonce souhlasím s prasáckou okupací 1968😅
    Mám svoji teorii, proč Brežněv a spol považovali okupaci ČSSR za nutnou. Ale byla i jiná řešení. (Podobně jako Hirošima/Nagasaki nebyla nutná a nestálo by to ani jeden americký život navíc)

    Že ,,Ukrajinci tuhle válku nezačali ani nevyprovokovali“… Tahle válka je pokračováním občanské války po nedemokratickém převratu, při kterém bylo pošlapáno volební právo o trošku víc než 50% voličů…
    Položil sis někdy otázku proč se nemohlo počkat na další volby, nebo pokračovat běžnou cestou – předčasnými volbami po přiměřeném tlaku ,,ulice“??…
    Já ti to povím: protože tahle válka měla a musela začít… A máš pravdu že to nebyla ukrajinská akce… Ale ani ruská…A rozhodně tohle vzájemné vraždění nebylo v zájmu ani jedněch ani druhých…
    A už si to dopočítej sám🧮😐

    1. Co ma puvod v kremlu, to je vzdy zlocinna akce. Vsechny akce proti zlocincum z kremlu jsou legitimni. Zlocinec janukovic byl kremlem dosazeny „heydrich“. Stejne jako prazka heydrichiada tak i Kievsky Majdan byly osvobozenecke akce proti cizacke nadvlade. Jednou pro vzdy si zapamatuj, odpor proti cizackym vrahun je legitimni.
     A pokud bys byl konzistentni ve svem mysleni, tak bys musel bolsevickou revoluci 1917 odsuzovat mnohem vic a neustale. To byl totiz zacatek vseho novodobeho zla na zemekouli.

     1. 😆 Tak se mi líbíš.👍
      Určitě ti je znám únik nahrávky hovoru mezi Nulandovou a myslím tehdejším velvyslancem USA na Ukrajině v období Euromajdanu… Doslova vybírají kandidáty do vládních funkcí a na prezidenta… A jejich ,,volba“ je převedena do praxe (aspoň takhle to mám uložené v hlavě)….
      Takhle by měla vypadat demokracie!!😁
      Zástupci impéria vědí nejlépe, které loutky jsou nejlepší v čele vazalských protektorátů.😃😁

      1. Kdyby ste rekl, ze privezla listinu a predlozila ji jako pozadavek bez diskuze, znelo by to aspon trochu dramaticky.
       US diplomacie samozrejme nemuze te rusacke konkurovat. rusaci maji tah na branu a kdo stoji v ceste, ten ma smulu, ze mu konci draha zivota.Tech mrtvych jsou doslova kopce. A vy tady operujete s nejakym odposlechem o vybirani kandidatu. A ti kandidati musi byt jeste schvaleni parlamentem. Kazda vlada ma sve poradce. Trochu asymetricka situace.

       1. Který poslanci parlamentu museli potvrdit ,,volbu“ Nulandové? Myslíš toho s pistolí u hlavy, nebo toho profackovaného a hozeného do kontejneru na odpadky? 😃
        Už otevíráš šampáňo? Teroristi ehm bojovníci za svobodu vraždí v Moskvě…. Asi je cílem vyvolat ruskou odvetu, tentokrát už doopravdy zaměřenou na civilní obyvatelstvo Ukrajiny…. Fašouni začínají dělat zoufalé akce… Snad se blíží konec jejich režimu.

        1. Ja vedel ze si mimo, ale az tak…
         IS se rusakum pomstil za Syrii, kde rusaci s assadem zavrazdili statisice az milion civilistu. Vlastne jsem to cekal uz davno a divil jsem se, ze nic neprislo.

        2. V ukrajinském žoldu slouží i čečenští islamisté. S jedním z nich byl dokonce rozhovor na ČT pár měsíců po ruské invazi na Ukrajinu. Rozhodně se v Moskvě vyznají lépe než Syřani….
         A jestli to byli Čečenci tak je jejich napojení na tajné služby Ukrajiny a USA téměř jisté, ať se oficiálně prohlašuje cokoliv… Neználek a mimóza jsi ty brouku 😘

        3. rusaci vyvrazdili pulku Cecenska, kadyrow je krizenec putina s kimem z kldr a Cecenci trpi pod rusackou dominanci. Tak at to udelali Cecenci nebo Syrane, v kazdem pripade maji oba narody/etnika dostatek padnych duvodu si s rusackem vyridit ucty. Je skoda ze zarvali civiliste, utok na vojenske a politicke spicky by byl na miste. Kdo vi co jeste prijde.
         A kdyz US tajne sluzby varovaly pred utokem v rusacku, tak rusaci vse ignorovali a jeste mlzili. Tak at si v kremlu nechaji neco projit hlavou. Na razi vubec nezalezi.

        4. Vrahounum z kremlu muzu jen doporucit, aby stahli sve silove slozky zpet do rusacka aby se mohly koncentrovat na vnitrni bezpecnost. Jejich expedice na Ukrajinu skodi jak Ukrajine, tak i rusacku. Tak kluci rusacky, nohy na ramena a zpet domu. Mate doma neporadek.

        5. Ano, to byl asi cíl akce… Pokud pomineme málo pravděpodobnou možnost, že teroristická událost nijak nesouvisí s Ukrajinou, jde o to změnit vývoj situace na frontě… Rusové jedou jak parní válec – pomalu ale prakticky nezadržitelně. Aby měl kijevský režim aspoň nějakou šanci, musí NĚCO změnit. Proto to nesmyslné předmostí za Dněprem, nově sebevražedná inkurse do Belgorodského pohraničí. A úplně aktuálně islamistický teror v Moskvě…
         Prostě fašouni ze zoufalství zkouší kde co a čekají na zázrak, který se s největší pravděpodobností konat NEBUDE 😉

        6. rusti fasouni zacinaji delat zoufale akce.
         Hele chmimirove, meli byste podporit vase „mirove“ snahy jednim jiz drive pouzitym heslem. „Vzdejte se, nic se vam nestane“. To by nadherne popisovalo rusacke chapani miru.

   2. Jen přijali zákon rok zpětně legitimizující puč, přijali zákon stanovující jazykové kvóty včetně výhradní ukrajinštiny v ruských regionech, porušili Minsk II a jako třešničku na dortu podrazili vlastní vyjednavače, kteří 29. března 2022 domluvili příměří a stažení ruské armády od Kyjeva a Černihivu.

    Pokud někdo vědomě podpořil řešení v duchu husitského „Tedy to rozhodneme pěstmi“, nemá právo brečet, když dostane do držky.

  1. Věcně zcela nesprávné tvrzení. Naopak jaderným holokaustem Západ vyhrožoval vždy a byla na tom postavena celá západní obranná doktrína.
   Od skončení druhé světové války bylo jasné, že Západ nedokáže v případě konfliktu Sovětský svaz porazit konvenčními zbraněmi. Byla proto přijata koncepce taktických jaderných úderů proti svazkům armád varšavské smlouvy, které měly získat čas pro nasazení strategických jaderných sil. V první fázi konfliktu byl na úder proti ČSLA vyčleněn 7. armádní sbor, který měl zasáhnout letiště a tankové a pěchotní divize jadernými střelami Persching (dislokovanými u 4. oddílu taktických řízených střel).
   Údery na civilní cíle pak rozpracovávaly plány nasazení strategických jaderných sil, které USA připravovaly od padesátých let, jako Charioteer, Dropshot, Trojan apod.

   Nesoudím. V situaci naprosté nerovnováhy konvenčních sil, která mimochodem přetrvává dodnes, je to víceméně pochopitelná strategie. Ale netvařme se, že to tak není.

   1. Mate v tom logickou chybu. Jaderne udery mely prijit na radu v pripade, ze by rusacko a VP napadnul zeme NATO. Nikoliv jako ted v pripade rusacka, kdyz by vojska NATO dostavaly pres drzku pri obsazovani a niceni statu Varsavskeho paktu. NATO totiz zadnou doktrinu nebo plany pro napadeni statu byvaleho VP nemelo, nema a nikdy mit nebude. Je to totiz vylucne obranny pakt. Tak si ty vase teorie zase seberte a splachnete do hajzlu.

    1. Opět zcela nesprávné tvrzení. Citované plány i další podobné navazující z padesátých let byly vypracovány podle americké koncepce prvního preventivního jaderného úderu (viz direktiva DoDD 1496-2) proti SSSR a jeho satelitům. Nezapomínejte, že to bylo krátce poté, co USA první jaderný úder již provedly.

     Že tato koncepce nakonec nebyla realizována bylo ze dvou hlavních důvodů.
     1) Konvenční síly států Varšavské smlouvy a především obrněné divize vyrostly tempem, že ani americký preventivní jaderný úder by nestačil na jejich zásadní oslabení. V padesátých letech se počet amerických jaderných zbraní pohyboval v řádu nižších stovek kusů.
     2) Sovětský svaz na americkou jadernou hrozbu reagoval podle paretova pravidla především budováním mobilních odpalovacích zařízení. Tato mobilní zařízení, na rozdíl od raketových sil ICBM a letišť, nebylo možné před odpalem lokalizovat a zasáhnout prvním úderem (podobně jako ponorkové nosiče, které ovšem byly o několik řádů dražší), a právě z nich by byl veden odvetný úder. Takto vznikla doktrína zaručeného vzájemného zničení, která uzamkla v padesátých a šedesátých letech USA i SSSR v nashově strategické rovnováze a posledních osmdesát let zajišťuje mír mezi USA a Ruskem.

  1. Smejd putin si uz hrabe docela dlouho a docela hluboko. Jojo, Nulandova bude urcite nejbohatsi clovek na svete, pry je hlavou deep state a vubec ma vetsi moc nez prezidenti vsech zemi sveta. A pry to je dcera Sorose a vubec pravnucka hitlera a Calligula byl jeji praprapra…
   Tak kdyz uz ji drvostep odriznul vostrou Stihlkou, tak ted bude mir na celem svete.

   1. Smějící se bestie mají od patnáctého století vtisknutý odpor vůči vnucovaným autoritám. Čím více se na Čechy tlačí, tím se zvyšuje jejich rezistence.
    Ano, vidle mám a brzo nastane čas je nabrousit. A také připravit druhý stožár pro vlajku Ruské federace, kterou budeme vítat našeho osvoboditele Putina.
    Protože k tomu vše směřuje. Jen za poslední týden to máte povinná emisní neutralita všech nemovitostí do roku 2050, nové výkaznictví majitelů lesů k nevykonávaným činnostem a Evropské nařízení o svobodě médií, což je tvrdý cenzorní zákon srovnatelný s nejtužšími totalitními režimy, ve kterém je svobody stejně jako míru v Mírovém fondu pro nákup zbraní Ukrajině.

    1. Chceš na Ukrajině trvalý mír? Musíš porazit Rusy takovým způsobem, aby si jednou provždy nechali zajít chuť.
     Jiná možnost při jednání s nimi, bohužel, není. A že se Obama, Merkel nebo Macron fakt snažili.
     To s tím ruským stožárem, to je taky dobré chucpe. Putin tě tak maximálně osvobodí od nutnosti vybrat si svého kandidáty na vedoucí místa ve státě.

     1. pro J.V…. Že se někdo ze západu upřímně snažil vyjednávat mír na Ukrajině??? … To je teda divné, že se zrovna tebou zmiňovaná Merkel před nedávnem prokecla, že Minské dohody byly jen pro získání času na přípravu Kijevského loutkového režimu na ozbrojený konflikt s Ruskem.🤔

       1. V podstatě už je teď jedno kdo co plánoval. (I když kdo není úplně blbej nebo navedenej ví dost přesně kdo a jak) …Teď jde už jen o to ať to skončí co nejdříve a asi to nebude jinak než bezpodmínečnou kapitulací Kijeva….
        Ty vaše rady ať se Ukrajinci nechají zdecimovat, se vám z gauče dobře rozdávají…

        1. V podstate to neni jedno, protoze rusaci jsou agresivni valecny zlocinci a prepadli mnohem slabsiho souseda. Kdo porad tvrdi, ze zapad a NATO chce vyvolat svetovou valku, tak ma IQ asi tak 10-20 bodu. Ten kdo chce vyvolat svetovou valku, musi byt predem patricne vyzbrojen a musi mit patricne vojsko. NATO urcite neni patricne vybaveno ani zbranemi, ani munici a vojaci jsou spis pro zabavu nez na bojovani. Zato rusacko se pripravovalo cela desetileti na valku a ma/melo sklady nacpane zbranemi a munici jako by chteli valcit 30 let. Myslite si, ze se NATO chysta do valky a pritom nejak nenastartovalo zbrojni prumysl. Neni vam trochu trapne porad psat takove kraviny?

        2. jo pak bezpodminecna kapitulace Polska, Slovensko a Mad’arsko v podstate uz kapitulovaly,
         pak na rade Cesko
         uz mas pripravenou vlajku na uvitani ruskych tanku?

        3. @xden. vostep ruku v ruce s „runcou“ budou vitat rusacke vrahy. Ale jen do te doby nez jim prostreli vakuovou nadobu.

        4. Hele hošové, je potřeba rozlišovat mezi přáním a realitou….
         Tebe Xden neznám, ale Leodendula umí být pěkný křivák… On totiž ví moc dobře, že bezpodmínečnou kapitulaci Ukrajiny považuji pro Česko za nevýhodnou. Spousta prchajících uhajlovanců by totiž skončila v exilu právě tady😱

        5. To nechápu o čem mluvíš. Asi moc čteš nebo díváš se na ruskou propagandu. Fakt nechápu kde se takové v Česku berou. Máš nějaké známé rusy? Nebo čerpáš přímo ze zdroje?

        6. Pro Xden… Čemupak nerozumíš? – Pro příště by bylo vhodné být konkrétnější, aby člověk nemusel hádat tvoje myšlenky…
         Asi narážíš na tu vysokou promořenost obyvatel západní Ukrajiny ultranacionalismem a neskrývaným neonazismem?? Sleduju dění na UA poctivě od Euromajdanu a jen nezpochybnitelných video-důkazů jsem viděl možná desítky… Např. jsem viděl celou hajlující tribunu na Dinamu Kiev… To jsou vyšší tisíce nácků… jinde ve světě jich neuvidíš pohromadě více než pár stovek…
         Taky jsem viděl pochodňové průvody ,,obyčejných“ Ukrajinců obou pohlaví a různého věku pod vlajkami Pravého sektoru a s fotkami S. Banderi…
         Viděl jsem hajlující děti na dětských táborech Azovu, viděl jsem děti zdravící ukrajinské tanky zdviženou pravicí…
         Viděl jsem fotografie ,,dobrovolníků“ v řadách UA armády. Oni totiž neonazi – žoldnéři z celého světa přesně vědí, která strana konfliktu je ta jejich…
         O neskrývaně neonazi ozbrojených uskupeních jako Azov, Ajdar a další není třeba dokazovat nic – na své náckovství jsou vysloveně hrdí…A mimochodem byli to právě tito ,,hrdinové“, kdo začali na UA občanskou válku střelbou z těžkých zbraní…☠️☠️☠️
         Píšeš že nechápeš, kde se berou lidi jako já… Já zas nechápu tebe. Jsi snad nevidomý?? Ono se správně říká: ,,Není slepějšího slepce než toho, kdo nechce vidět“ 🙈🙉

        7. Pro Drvoštěp
         Jo ty viděl videa. Neviděl náhodou videa ruských nácků? Nebo vidíš nějak vybíravé? Někdo pro tebe ti videa pečlivě pozbiral a hlavně okomentoval. Válku na Ukrajině začalo Rusko tečka. Žádná občanská válka se nekoná. To ti říkám jako člověk který na Ukrajine bydlel většinu života. Byl přímo v Doněcku na jaře 2014. A mluvím celý život rusky a nácky naživo neviděl. To je záhada. Já netvrdím že nejsou. Dokonce jednoho nacionalistu sleduji na youtube, ze zvedavosti. Prostě neviděl nazivo. A Rusko je nějak přecitlive na cizí nácky, vlastní jsou ale ok. Mimochodem ti české jsem naživo viděl.
         Pak „vysokou promořenost obyvatel západní Ukrajiny ultranacionalismem a neskrývaným neonazismem“ takový nesmysl může lézt jen z ruské televize. Byl jsi tam někdy na té západní Ukrajině? Víš alespoň odkud je organizátor toho hrozneho „pravého sektoru“, o kterém jsem už dlouho neslyšel. V celku vidím že máš fakt v hlavě nasráno.

        8. pro Xden… Neviděl si UA nácky???!!!! A ještě budeš drze lhát, že jsou to Rusáci….. Ty jsi fakt morální kripl a lhář tak nestoudnej, že se to vážně běžně nevidí… Leodendula je proti tobě čajíček.
         Tak přidej pohádky o neexistující občanské válce, jak si byl v Doněcku 2014 a JEDNOTNÝ ukrajinský národ společně bojoval proti ruským provokatérům…
         Škoda že jsi v té době nebyl i v Oděse u Domu odborů, kde dav neonacistů zaživa upálil a jinak povraždil odpůrce Kijevského převratu…To bys mohl vyprávět… Videa z té události si jistě taky neviděl…
         Ty jsi vážně kanón 😱😅

        9. Pro Drvoštěp
         to je pořád dokola Azov, Oděsa. To slyším léta a zdroj je jasný.
         Máš tam pěkně starý hovno.
         Jen že tvůj miláček Putin ublížil tolika lidem a zabil už tolik nevinných lidí že i to čím oponuješ je prostě směšný. Mimochodem je obdivovatelem Hitlera, pokud si to nevěděl.

        10. Nevim proc se rusofilcky porad otiraji o Banderu. To nas cesky Zizka a vsichni husitsky bojovnici byli ve sve dobe teroriste a banditi. Pod zaminkou boje o ceske hodnoty plenili mesta a vesnice. Kazdy stat ma sve „hrdiny“ kteri byli vsechno jen ne hrdinove. Hlavne ze to nandali tem ostatnim a tim byli za hrdiny.
         A co ten zastup rusackych vrahu v prubehu historie? To rusofilckam zrejme nevadi. Nejvestsi svetovy reznici pochazi z rusacka a putin se k nim pridal. V rusacku je stalin modla vsech rusaku. Maji byt na co pysni. Vrahove rusacky.

        11. Pro Xden… Samozřejmě že toho mám víc, mnohem víc… Ale proč ti budu něco vysvětlovat, vždyť jsi placený lhář… A mimochodem dost průhledný 😘👋

        12. Jo vadí jim že jménem Bandery bylo zabito spousta lidi. Vadí jim že spolupracoval s nacisty. To že Stalin s nima také spolupracoval (a ještě jak!) jim nějak nevadí, to že jménem Lenina bylo zabito tolik lidí že Bandera je mravenec proti němu. Lenin ale klidně dál leží v piramidce a stojí v sochách po celém rusku. Ale válka je vůbec ne o tom. Válka je o tom že současné rusko vůbec nepotřebuje něčí jméno aby zabíjelo.

        13. pro Drvoštěp
         jo jsem placený lhář to určitě.
         To ty jsi pytel s ruským hovnem.

        14. Technická: všimněte si jak se Xden v příspěvku z 9:55 dnešního data snaží předstírat drobné nedokonalosti v česky psaném projevu, aby tak dal váhu svým lžím o svém ukrajinském původu nebo aspoň naturalizaci…
         Brzy ho to omrzelo a v dalších komentářích už píše normálně. A samozřejmě ani v jeho předchozích textech nic takového není…🤡😃🙄

        15. Drvohovnoštěp netuší že existují lidé, které umí víc než 1 jazyk. 🙂

        16. Pěkně se do toho zamotáváš klaune😉 … Osobně jsem se nejvíc zasmál tvému tvrzení, že na Donbase ,,,,nebyla žádná občanská válka a tečka““😁
         Ono i lhát se trochu musí umět, nebo si fakt myslíš, že se dá sežrat úplně všechno?? To by se tě pak taky mohl někdo zeptat, kdo to vlastně bojuje v milicích Doněcké a Luhanské lidové republiky?… A proč milión válečných uprchlíků z východní Ukrajiny utíkal k ,,nepříteli“ do Ruska a ne ke kámošům do Kijeva a dál na západ?…
         A to jsem věřil, že propaganda už nemůže být stupidnější a hle: ,,Bydlel jsem na Ukrajině a nikdy jsem neviděl nácka“….. 😆😂 Ty bys měl jít do televize, tyhle perly si zaslouží širší publikum….

        17. @vostep. Videa vytvorena pomoci KI te totalne dostanou. Nebudes ani vedet kde je nahore a dole a pritom budes placat jak jsou lidi zmanipulovany. Ty ses cilova skupina lovcu ctvrtmozku. Ten 1/4 mozek ti priznavam protoze si aspon poznal ze EV je realita.

        18. Taky ti ze stejného důvodu kousek mozku přiznám Bambulo😉, ale teď zase meleš ze zoufalství blbosti.
         Dýpfejkový videa jsou blízká budoucnost, přinejlepším žhavá současnost a z více důvodů nemají nic společného s důkazy o kterých píšu.

      1. Gerhard Schröder a po něm Angela Merkel se snažili rozvíjet byznys s Ruskem do té míry, aby pro ně nebylo výhodné útočit na ostatní země. To byl postup, který vedl k narovnání vztahů a velmi výhodné oboustranné spolupráci uvnitř Evropy.
       Rusové to nepochopili a Angela pochopila, že to Rusové nepochopili. Tak se podle toho zařídila. A Německo Minské dohody neporušili. To Rusové si s Budapešťským memorandem vytřeli zadek.

       1. Oprava – Budapeštské memoradum byla mezinárodní dohoda, nikoliv smlouva. Nestanovovala sankce nebo povinnosti jednotlivých stran v případě porušení této dohody.
        Její relevantnost fakticky skončila v roce 2013, kdy byly zavedeny ekonomické sankce vůči Bělorusku, což bylo porušením článku 3. Stejně tak západní země porušily opakovaně článek 5, což Ukrajina hlasitě kritizovala (viz Zelensky na mnichovské bezpečnostní konferenci).
        Dovolávat se závaznosti dohody, kterou sám opakovaně porušuješ, je názorným příkladem západního pokrytectví. Naprosto chápu, že z pohledu Ruska je to mrtvá věc.
        Druhé MInské dohody neporušilo Německo, ani Rusko. Porušila je Ukrajina a veřejně se k tomu přihlásila. Což je na jedné straně jejich právo, na straně druhé to znamenalo legitimní důvod pro Rusko k zahájení invaze.

        1. Oprava – žádné tyto důvody nebyly legitimní pro invazi Ruska na Ukrajinu.
         Nebyly to v žádném případě důvody pro ostřelování celé Ukrajiny, civilního obyvatelstva, infrastruktury atd.
         Nebyly to důvody ke zničení ukrajinského státu a národa, jak rádi prohlašují Putin, Medveděv, Solovjov a mnozí další.
         Jediný důvod byl, že se Ukrajina snažila dostat ze sféry vlivu Ruska.

        2. Zbytečně zacyklená argumentace, kde na jedné straně stojí právo na sebeurčení populace Donbasu a na druhé straně právo státu na ochranu územní integrity.
         Kdo poruší status quo, nemá právo brečet nad následky. Poslední status quo byl Minsk II. Ukrajina ho porušila. Což je neodkecatelný fakt.

        3. Legitimní důvod pro zahájení invaze? Jste normální?!

         A co bylo důvodem k zákeřné anexi Krymu, kde ruskojazyčnému obyvatelstvu nikdo neubližoval? Měli rozsáhlou autonomii a svůj vlastní parlament, ale stejně je Rusáci zákeřně anektovali pomocí „domobrany“. Proč? Jenom kvůli Majdanu? A co je Moskvě vůbec do toho, jestli v jiném státě proběhl nějaký převrat nebo ne?!

         A pak to hned rozdrbali na Donbasu pomocí „dovolenkářů“. Bez nich by k povstání separatistů vůbec nedošlo, případně by toto povstání bylo potlačeno během pár týdnů. RF Ukrajinu přepadla už v roce 2014, byť skrytě. To je prostě fakt, který neokecáte.

         Jinak ani na Donbasu se ruskojazyčnému obyvatelstvu, do roku 2014, nic zlého nedělo. Mimo jiné, na půdě OSN se žádné porušování lidských práv do té doby nikdy neřešilo.

         Prostě zde jde jenom o ruskou sféru vlivu a ukojení jejich imperiálních choutek, o nic jiného.

        4. Legitimní důvod ≠ legitimní invaze.

         Porušení dohod Minsku II Ukrajinou zvrátilo status quo před tuto dohodu a fakticky znamenalo návrat ke konfliktu Ukrajina vs. Seperatistické republiky. Vyhlášení nezávislosti a požádání ochrany separatistickými republikami je pak naprosto stejně legitimní a Chartou OSN uznané právo, jako snaha Ukrajiny o zachování územní integrity.

         Invaze a snaha ovládnout celou Ukrajinu legitimní není.

        5. „Právo na sebeurčení Rusů na Ukrajině.“ Směšné. A v případě Podněstří, které s Ruskem nesousedí a je to pidiúzemí mezi Ukrajinou a Moldavskem, je to ještě směšnější. Bože, to je taková chujovina. Chucpe…

         Copak Rusové nemají svůj vlastní stát? Mají! A dokonce největší na světě (díky neustálým výbojům carských vojsk v minulých staletích). Tak jaképak právo na sebeurčení? Když se Rusákům v cizích zemích nelíbí, tak ať táhnou zpět do své pravlasti – zemi zaslíbené. Ale ne, aby se ta „pravlast“ rozšiřovala za nimi. To je jasná agrese!

        6. @runner42:
         Píšete:
         Vyhlášení nezávislosti a požádání ochrany separatistickými republikami je pak naprosto stejně legitimní a Chartou OSN uznané právo.

         Kolik státu uznalo Krym?
         Kolik států uznalo „separatistické republiky“?
         Legitimní podle Ruska jistě, podle většiny ostatních nikoliv.
         Ono je totiž podstatné, jak se nezávislosti dosáhne.

        7. Hlavní důvod anexe Krymu byl přístav Sevastopol. Rusům končil nájem, věděli, že už jim to neprodlouží a přístav nutně potřebovali. Tak to vyřešili násilnou krádeží celého poloostrova. A tím to všechno začalo, protože toto je prostě v mezinárodním právu nepřípustné. Tak se vyrojili „náckové“ a začalo se to mydlit. Proč to neudělal třeba Hong Kong když jim skončil nájem? 99,9% obyvatel do Číny nechtěli. Proč nevypsali referendum?
         Protože takové prasečiny se v cilivizovaném světě nedělají. To dokáže jenom Rus.

        8. rusakum nikdy o rusy v cizim uzemi neslo. Vzdy je pouzili jako zaminku a kdyz bylo v zajmu kremlu, tak ty zachraneny rusy klidne pozabijeli jen aby kreml dosahl svych cilu. V rusacku byl clovek vzdy bran jako material se kterym se da soupat dle zajmu, ale nikdy nemel cenu vetsi nez jako cislo do poctu. V rusacku se lidskost povazuje za slabost.

        9. Uznání ostatními zeměmi má svoji váhu z pohledu mezinárodní diplomacie. Avšak není faktorem, který by rozhodoval o uplatnění práva na sebeurčení.

         U anexe Krymu není naprosto podstatné, co si kdo myslí. I z pohledu mezinárodního práva není Krym Ukrajina. Politicky nepopulární pravda, kterou co si pamatuji, si dovolil z české exekutivy vyslovit zatím jen Zeman. Aby si totiž stát mohl nárokovat nějaké území, musí nad ním prokazatelně zajistit uplatňování své moci zákonodárné, výkonné a soudní. Což se prokazatelně deset let neděje.

        10. @runner42:
         No jenže ten pohled má jiné Rusko a jiné ostatní státy.
         Podle té vaši logiky, když si tedy Rusko nárokovalo území Ukrajiny na Donbase, tak nad ním před tím vykonávalo moc zákonodárnou, výkonnou a soudní?
         Ale to nevím jak, když tam předsi žádné Rusko nebylo, jak tvrdil Putin.

         A nebo ji vykonává až po tom, co území násilně anektovalo?

         To by pak znamenalo, že cokoliv zabere a pak tam začne uplatňovat svou moc, tak je v pohodě, což je nesmysl.

        1. Ano, mě to vysvětlovat nemusíš, asi spíš Jirkovi.
         Proto píšu „velký z“. Jako velký kříž, čtvereček, smajlík….

       1. Jestli si okupant namaluje na všechny svoje okupační vehikly hákové kříže, rudé hvězdy, dva bílé pruhy nebo písmena (či symboly) „Z“, je úplně jedno. Stále to bude jen sprostý okupant a vrah.

        Tak tedy s velkým „Z“: ZLODĚJI, ZMRDI, ZKURVYSYNI.

        Je to takhle lepší?

        1. Pro J.K… Rudé hvězdy na vehiklách co hnaly hitlerovské vrahy až do Berlína ti vadí? 🤔…
         Tak povídej dál, ať se dozvíme víc. O tobě 😐

        2. pro Drvu: Vadí mně speciálně ty „rudé hvězdy“, co v Katyni povraždily 20 000 zajatých polských důstojníků (elitu polské armády) střelou do týla, jak řezníci prasata na jatkách. Také ty „rudé hvězdy“, co se v roce 1945 mstily v Maďarsku na nevinném civilním obyvatelstvu – a pak i u nás se často chovaly (chovali) jak utržení ze řetězu (ne všichni). Pak se znovu „vyznamenali“ opět v Maďarsku v roce 1956 (to už nebyla Rudá, ale Sovětská armáda). Potom u nás v roce 1968. V Afghánistánu, v Čečensku, Gruzii a teď na Ukrajině. Pořád to jsou lidé se stejným způsobem myšlení. To, že vyhráli WWII (s velkou pomocí Západu) je neopravňuje k tomu, aby si nárokovali půlku zeměkoule.

        3. pro Konečníka (😃)… No jo, spoustu zmaru a neštěstí jste vy fandové války způsobili…. A co bílé hvězdy, ty jsou v poho s vražděním dětí v Hirošimě a spálením (nejen) českých otroků v Drážďanech??… Vypadá to, že své oblíbené barvičce dost odpustíš 🤔

        4. pro Konču… Hele ještě k tomu Afghánistánu a Čečensku… Ty jsi fanda Tálibánu a Islámského Státu??… Já jen, že tam šlo i o tohle (kromě známého střetu imperiálních zájmů)…

     1. Tipoval bych, že „42“ je rok jeho narození (1942). A přezdívka „runner“ znamená, že chodí (kdysi chodil) rád běhat.

      Dále si myslím, že je to inteligentní, vzdělaný člověk, ale jinak, lidsky, hrozná svině, která svoji životní existenci založila na spolupráci s Ruskem (SSSR). Před rokem 1989 byla tato spolupráce politická, po převratu obchodní. Rád bych se mýlil.

       1. Nikdy jsem nic o Litomyšli nepsal, ale o Hradci. Ta dvě auta, která jsem často vídával u nás před barákem (modré Audi a černý Nissan GT), přesně odpovídala tomu, čím ses chlubil na webu. Že by zápůjčka synkovi?

        Nevím, jestli jsi nad hrobem, ale jako kovaný soudruh se rozhodně chováš. Dokazuješ to dnes a denně zde svými příspěvky.

        1. Ano to jsem já, otevřená střecha, vítr čechrá bílé kadeře… v šedesáti jsem si začal pořizovat sportovní auta a teď v osmdesáti, když už mě unavuje listovat podmínkami oblíbených dotačních programů, je mojí největší zábavou denně píglovat moji o čtyřicet let mladší manželku, se kterou mám syna důchodce, kterého posílám tajně parkovat naše auta k vám do Hradce před barák a večer se tomu společně všichni smějeme.

      1. Neprojde, lidi tě napíchnou na vrchol stožáru. 😉
       Ale stejně nevím co si od toho slibuješ. Dnes už Rusy neoslníš rudou knížkou jako v roce 68. Tenkrát byli komunisti všech národností bratři. Dnes pokud neprokážeš ruské předky tak jsi pro ně jen podřadná západní rasa vhodná k čištění hajzlů. Mávání vlajkou ti bude stejně tak platné jako černochovi hajlování.

Napsat komentář