Polsko se stává evropským lídrem ve výrobě baterií pro elektromobily

Továrna SK Innovation v Polsku na výrobu separátorů pro baterie do elektromobilů. foto: SK Innovation
Továrna SK Innovation v Polsku na výrobu separátorů pro baterie do elektromobilů. foto: SK Innovation

V sousedním Polsku dnes funguje 61 továren na výrobu baterií a souvisejících materiálů. Nejnovější továrnu na výrobu separátorů otevřela v Polsku jihokorejská společnost SK Innovation.

Baterie pro elektromobily se rychle stávají klíčovou součástí polského exportu. V polské Vratislavi je dnes největší továrna na světě na výrobu baterií pro elektromobily. Provozuje ji společnost LG Chem a ročně vyrobí přes 100 GWh baterií.

Zástupci LG Chem už v roce 2017 avizovali, že z Polska udělají světovou mekku výroby baterií pro elektromobily. Švédská společnost Northvolt aktuálně ohlásila, že investuje $200 mil. do stavby nového bateriového závodu nedaleko Gdaňsku.

Ve světle zpráv o tom, jak Škoda Auto musí přerušit výrobu aut do konce roku a Volkswagen odložil své rozhodnutí o stavbě potenciálně první gigatovárny na území Česka o půl roku to vypadá, že Česká republika před sebou s ohledem na průmysl budoucnost nemá právě světlé vyhlídky.

V Polsku navíc začíná vyrůstat i dodavatelský řetězec pro tyto bateriové továrny. SK Innovation tam aktuálně otevřela první ze čtyř plánovaných továren na výrobu bateriových separátorů. Roční kapacita je 340 milionů m2, což stačí pro 300 000 baterií. Výroba se má naplno rozjet ve 4. čtvrtletí tohoto roku. Všechny čtyři továrny mají vyrůst v polském Slezsku.

Druhá továrna má být otevřena ve druhém čtvrtletí roku 2023, bude mít zhruba stejný roční výkon. Továrny 3 a 4 nabídnout roční výrobu až 430 mil. m2 a jejich start je plánován na konec roku 2023 a začátek 2024. Investice do posledních dvou bude mít hodnotu 850 mil. eur.

zdroj: Electrive, TheFirstNews

22 komentářů u “Polsko se stává evropským lídrem ve výrobě baterií pro elektromobily”

 1. Off, ale zajimavy koment ze seznamzpravy.cz
  Jan Novák
  Před 13 minutami
  mame radost jak se libtardí ovce vztekaji!…to je primo balzam na dusi!…tak, a ted do prace bando lína, resit ekonomickou krizi, brzy bude totiz desna legrace, ja jsem se nastesti jiz na toto davno pripravil a zabezpecil….ted si jen koupim popkorn a budu v TV a na netu sledovat tu kavarenskou demo komedi, jak se v tom ty nýmandi budou topit!…😆
  https://www.seznamzpravy.cz/diskuze/nemam-vam-co-rict-odbyl-ovcacek-reportera-seznam-zprav-177545
  Skoro bych rekl, ze runner je Jan Novak.

  1. Není ponižující, číst taková média, jako seznamzpravy.cz?

   A co se týká obsahu příspěvku, Jan Novák má moje sympatie. Samozřejmě každý, kdo má IQ větší než veverka a Leodendula, na první pohled pozná, že to není můj příspěvek.
   Když se zeptáš doma někoho chytřejšího, třeba ti poradí, proč je to chytřejším lidem naprosto jasné.

  1. Jak dlouho to jeste vydrzi? Rok, dva nebo mene? CR vypadnul do konce roku nejvetsi exporter, platce dani a vubec pater CR.
   Edit. Kdyby investori koukali hlavne na mzdove naklady, tak by tady asi nevyrostlo tolik firem. Nebo jak vysvetlite, proc sli drive do CR i pres vyssi naklady? A ted uz to neplati. Jo aha, ja zapomel, ve vlade budou Pirati. Ze jo, to je ten pravy duvod.

       1. Vlastenecká vláda je ta, která upřednostňuje vlastní občany před cizími občany. Národní cítění má za následek, že je spousta lidí, kteří se snaží něco udělat pro národ a ne jen pro svoji vlastní kapsu. Prostě vlastenecká vláda chce v dané zemi zůstat, probruselské vládě jsou vlastní občani putna a oni sami se cíti euroobčany a ne vlastenci. Po skončení vlády jim je jedno, jestli v dané zemi zůstanou nebo se přestěhují jinam.

        1. Například je nutí dejchat ohromný množství sajrajtu z uhelných elektráren.

        2. Ja bych rekl, ze vam mezou med kolem huby a rikaji, ze chteji vase nejlepsi, tak jste tomu spatne rozumel. Oni chteji doopravdy nase nejlepsi a to jsou nase penize.

   1. Dlaždiči, chápu že s tvým nickem se ani jinak vyjadřovt nemůžeš, ale já mám rodokmen minimálně do šestýcho kolena a většinou to byli sedláci z jižních Čech a příjmení mám staročeské. Takže se o většinu Čechů i o sám sebe s klidným svědomím otírat můžu. Obecně jsme konzervativní tupci, kteří si dělají srandu z každé blbiny, ale pak skutek utek.

Napsat komentář