Plzeň má nový nabíjecí hub pro elektromobily v OC Olympia

Olympia zvládla nájezd smečky elektromobilů. U nového hubu 11 stanic ČEZ doplnilo baterie 22 e-aut najednou.

Cestování po České republice se pro elektrická auta stává stále jednodušší a pohodlnější. I díky dobíjecím hubům – místům, kde může v jednu chvíli a bez zbytečného čekání doplnit své baterie hned několik elektromobilů. Patří k nim i centrum Olympia Plzeň na okraji statutárního města Plzně poblíž dálnice D5, jehož 11 rychlodobíjecích stanic ABB nemá problém dodat jednorázově bezemisní energie do baterií až 22 elektromobilů. Právě tolik se jich sem dnes slétlo doslova z celého kraje.

Dvaadvacítka elektromobilů je se silami na konci, ale jedenáct 50kW dobíjecích stojanů od ČEZ je už naštěstí nadohled. Každá ze stanic může obsloužit dvě auta, která okamžitě začínají nabíjet. Vedle sebe tu stojí vozy z evropských i asijských automobilek, řidiči od Klatov, Rokycan nebo Stříbra. Jen tiché sotva postřehnutelné pískání elektrotechniky ve stojanech dává tušit, že e-auta právě dostávají vydatnou transfúzi nové energie. První spokojení řidiči odjíždějí asi po půlhodině, dobíjecí systém prokázal schopnost jednorázově obsloužit všechna auta.

V Plzeňském kraji ČEZ aktuálně provozuje 36 veřejných dobíjecích stanic (z toho 34 rychlodobíjecích). Kromě krajské metropole Plzně jsou také v Domažlicích, Kašperských Horách, Plasích, Přešticích, Železné Rudě, u dálnice D5 (včetně velkého dobíjecího hubu o 8 stanicích na 83. km u Šlovic) a na dalších místech. Loni řidiči e-aut na těchto stanicích odebrali celkem 69 802 kWh ekologické energie, tj. palivo pro 1938 plně nabitých elektromobilů střední třídy nebo dost energie pro 11 e-aut na cestu kolem světa). 

Více než 80% sítě ČEZ tvoří dnes dobíjecí stojany o výkonu 50 kW, které umožňují nabíjet všechny typy elektromobilů a doplnit většinu kapacity jejich akumulátorů v řádu desítek minut. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí přes 27 tisíc kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 75tisícového města.

Při využívání sítě se uživatel před dobíjením identifikuje RFID kartou nebo pomocí aplikace FUTUR/E/GO. Ta dokáže dobít elektromobil pomocí mobilního telefonu, vyhledat nejbližší dobíjecí místo a aktuální dobu dojezdu nebo ukázat momentální obsazenost jednotlivých stojanů. ČEZ nabízí jak několik tarifů šitých na míru zákazníkům, tak i možnost jednorázového dobíjení pro ostatní řidiče.

Přes 200 stanic sítě vyrostlo i díky evropskému grantu Connecting Europe Facility (CEF) a Operačnímu programu doprava, další desítky jich postavil ČEZ z vlastních prostředků.ČEZ si v rámci loni ohlášené vize Čistá Energie Zítřka vytyčil do roku 2025 dosáhnout hranice 800 provozovaných stojanů. Příští rok očekává prolomení hranice 4 milionů kWh odebrané energie.

Vstříc poptávce po zkrácení časů dobíjení vyšel loni zahájenou výstavbou stanic o výkonech od 150 do 180 kW. Pět nových stojanů už funguje u dálnice D1. Největší domácí síť veřejných dobíjecích stojanů srovnatelná se středně velkými řetězci čerpacích stanic loni poprvé v historii během jednoho roku přidala více než 100 nových stojanů. Celá síť má momentálně přes 400 stojanů a může v jednu chvíli obsloužit více než 800 aut. Loni dodala do akumulátorů elektrických aut bezemisní energii potřebnou pro plné nabití téměř 100 tisíc elektrických aut.

zdroj: tisková zpráva

Jeden komentář u “Plzeň má nový nabíjecí hub pro elektromobily v OC Olympia”

Napsat komentář