Obnovitelné zdroje energie snižují inflaci, potvrzuje česká studie

Nedávno zveřejněná studie výzkumníků z pražské Vysoké školy ekonomické poukazuje na jednu z příčin současné inflace v Česku a s ním spojené chudoby a ekonomické krize. 

Energie tvoří podstatnou část nákladů v každé ekonomice. Podíl elektřiny na celkové spotřebě energie se neustále zvyšuje. Coby průmyslová země, Česko spotřebuje například 4 x více elektřiny než Polsko v přepočtu na hlavu.  Tento nárůst se však správně neodráží ve spotřebním koši relevantním pro měření inflace, a tedy pro formulaci měnové politiky. Tvrdí, že energetický mix promítnutý do inflace by měl být revidován ve prospěch elektřiny.

TIP: Studii českých ekonomů naleznete na tomto odkaze.

Předkládáme analýzu inflačních tlaků v Evropě a rozkládá vliv jednotlivých kategorií energií na celkovou inflaci. Na základě rámce inflačních očekávání tato studie zkoumá charakteristiky a rozsah současné dynamiky cen energií a kvantifikuje jejich podíl na efektivní inflaci v jednotlivých zemích. Výzkum také potvrzuje přesvědčivý pohled na energetickou strukturu země a inflační tlaky, když se ukazuje, že větší podíl obnovitelných zdrojů elektřiny je spojen s nižší inflací.

V neposlední řadě tvrdíme, že na cenový šok v energetice nelze pohlížet jako na jednorázovou událost, jako tomu bylo v případě šoků v cenách ropy v minulosti. Studie vyvozuje doporučení pro formulaci měnové politiky. Dopad obnovitelných zdrojů na inflaci by měl zajímat tvůrce opatření, zejména v době vysoké, téměř pádící míry inflace v některých evropských zemích, nestabilních dodávek fosilních zdrojů energie v důsledku geopolitické nestability a klimatické krize.

Český energetický mix je z větší části tvořen fosilními palivy, které negativně přispívají ke zvyšování inflace. Zároveň jsme v posledních 10 letech v Česku nepostavili jedinou větrnou elektrárnu a stavba těch solárních stagnovala. Česko má přitom potenciál pokrýt až 1/3 své spotřeby právě větrnými zdroji. Největší potenciál pro výstavbu větrných elektráren má Jihomoravský kraj (překvapivě, na druhé straně v Dolních Rakousích již stojí celé větrné parky). Výstavbu obnovitelných zdrojů přitom veřejnost podporuje – ve výzkumech se ukazuje, že podle nich představuje nejúčinnější boj proti změně klimatu, 80% české veřejnosti by podpořilo stavbu solární elektrárny v blízkosti svého bydliště a 56% by podpořilo v místě kde bydlí stavbu větrné elektrárny. 

zdroj: tisková zpráva

55 komentářů u “Obnovitelné zdroje energie snižují inflaci, potvrzuje česká studie”

 1. Občasné zdroje energie a jejich netržní podpora významně přispěly k destrukci stability evropského trhu energií, růstu cen a ztráty konkurenceschopnosti socialistické Evropské unie, na jejímž konci je krize, bída a smrt.

  I evropské politické špičky si uvědomují, že je to v pr“***. Green dealem způsobený růst cen energií se zcela vymkl kontrole, expanze do nového ekonomického prostoru Ukrajiny, která měla být tučným ziskem se proměnila v obří ztrátu a napůjčované peníze pro záchranu jižních států nepřinesly předpokládaný efekt.

  Evropská unie je na konci.

   1. Co čeká země bývalého SSSR je jejich věc.
    U nás se blíží čas, kdy bude možné pouze s malými obměnami recyklovat Havlův projev.

    Milí spoluobčané,
    třicet let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších miliónů aut jsme vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme Evropské Unii a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají.

    Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal.

    Naše země nevzkvétá. Velký tvůrčí a duchovní potenciál našeho národa není smysluplně využit. Celá odvětví průmyslu zanikla, v montovnách se vyrábějí věci, o které není zájem, zatímco toho, co potřebujeme, se nám nedostává.“

    Atd. atd.

  1. V Lipsku se drazi prave jen prebytky. Nase spotreba se drazi na prazske burze. Ty bachorky o Lipske burze siri jen kolaboranti a zradci.
   Tomu vasemu napadu se rika znarodnovani, neboli kradez. Majitel elektrarny ma plne dispozicni pravo svoje zbozi vyuzit dle sveho uvazeni. Popripade obchodnik, ktery to zbozi od jineho majitele koupil. Pokud se vam zachce, pozadejte Tykace aby dodaval elektrinu zadara. Lina huba, holy nestesti. Ale take drza huba, rozbita huba.

   1. Tento názor má asi většina minoritních akcionářů a je to pochopitelné. Kdyby chtěl stát vaše akcie odkoupit tak asi budete proti. Kdyby vás chtěl donutit tak by to bylo znárodnění. Ale nemůže vás stát jako majoritní akcionář přehlasovat? Já tomu nerozumím, jenom mě to zajímá.

    1. Pokud stát nabídne dobrou cenu, tak nemám problém akcie státu odprodat. A jako majoritní vlastník může stát minoritní přehlasovat, samozřejmě ale přehlasování nesmí minority poškodit. Příklad: nyní je cena akcie 1010 Kč. Aby to bylo fér tak musí minoritám nabídnout bonus, řekněme 1200 Kč za akcii.

 2. Kachni krivka znazornuje nejlepe tlaceni ceny elektriny dolu diky OZE/FVE. Cim vic OZE, tim lacinejsi je elektrina. Drive byla elektrina pres den nejdrazsi. Dnes je diky OZE a hlavne FVE nejlevnejsi. I ty nejvic dotovane FVE z let 2005/6 dodavaji elektrinu levneji nez dnesni fosilni elektrarny. Misto „solarnich baronu“ mame „solarni sponzory“. Ted je treba trestat „fosilni barony“. Prispevek POZE by logicky mel byt zrusen.

 3. Tak to je celkem logické, že nyní OZE nevycházejí tak špatně. Jenže je to způsobené tím, že jsme uvalili sankce na Rusko a tím se zvedla cena plynu. Důsledkem jsou obrovské ceny elektřiny a plynu. Cena elektřiny je 700 Eur/MWh neboli 17 Kč/kWh + OZE + DPH + distribuce a jsme na 25 Kč za kWh. Při spotřebě EV 20 kWh je to 5 Kč/km. Přitom v benzínu je to nyní 2,8 Kč/km. Skoro se bude vyplácet si koupit elektrocentrálu na naftu a z ní brát elektřinu.
  Těch 25 Kč za kWh se samozřejmě do ceníků nepropíše hned, protože jsou fixace ale bude to fičák.
  Kdyby se nyní Evropa dohodla s Putinem, tak by sice cena plynu a elektřiny na burze klesla na původní hodnoty před rokem, ale distributoři už nakupují za vysoké ceny, takže pro další období by stejně byla cena elektřiny vysoká.

  1. Mini elektrocentrály s možností vodního chlazení je velká díra na trhu.

   Jezdit s EV nabájeným ze spalovací elektrocentrály je energeticky srovnatelné s přímým spalovacím ježděním:
   https://electrek.co/2018/02/16/tesla-model-s-charged-diesel-generator/

   Při využití odpadního tepla je ale energetické využití ropy více než dvojnásobné:
   https://www.hybrid.cz/o-bezemisni-energetice-nerozhodnou-technologie-ale-lide/comment-page-1/#comment-291357

    1. Spalovák stále běžící v ideální zátěži je nejúspronější forma jeho využití a tím pádem i produkující nejmíň emisí. Ne nadarmo dává Toyota do svých hybridů spalovák s Atkinsonovým cyklem a ty nejméně čisté a nejméně úsporné fáze provozu přebírá elektromotor živený větší baterkou.

  2. Neni to tim, ze jsme uvalili sankce na russko. Je to russkou agresi proti Ukrajine a vlastne i Evrope. russka energeticka vyderacska strategie je starsi nez sankce. russak planoval valku uz dlouho a potreboval nas nahnat tam kde jsme. Povedlo se to diky kolaborantum, zradcum a pitomcum, kteri porad dokola odmitali LNG z USA. Pry ze je moc drahy. Ten russky plyn byl ten nejdrazsi ktery jsme vubec mohli kupovat. Ten russky plyn byl toxicky vzdy. Russko nesmime financne ani politicky podporovat. Russko bylo, je a zrejme dlouho bude zlocinecky/teroristicky stat.

    1. Kdyby se odber LNG z USA a Kataru organicky navysoval uz delsi dobu, tak by existovala infrastruktura, dlouhodobe kontrakty a dodavatele by mohli svou tezbu kontinualne navysovat. Ted muselo jit vse hrrr hrrr a proto jsou ceny vysoke. Nikdo na to nebyl pripraveny a vsude to skripe. Tak si ted musime priplatit nejakou kacku za expresni dodavku. Co se tyka ekologie, tak to neni zase takova katastrofa, lode jezdi na odpareny plyn z nakladu a necoudi jako ropne tankery, kterych jezdi po mori 100x vic. A russaci vozi z Kamalu do Ciny take LNG lodi, tak muzou drzet hubu. Diky zradcum, kolaborantum a pitomcum kteri rvali „LNG neee“, platime ted dan za blbost.
     Edit. Ted je nutne ty zradce a kolaboranty odchytat. Pitomci snad uz procitli a poucili se. Mimochodem Merkel radim k pitomcum.

     1. Problém je, že logika, fyzika a politika se neprotínají. OZE zálohované plynovou kogenerací jsou logické řešení využívající současných technologií a faktické dostupnosti zdrojů. Doprava plynu trubkou je jednodušší a efektivnější, než zkapalňování a dovážení. Takže vlastně všechno bylo správně, akorát se neodhadlo, kde komu prdne v bedně a co z toho bude.

      1. Samozrejme ze trubkou to je jednodussi. Ale realne uvazujici clovek musel ten vyvoj russaku uz davno prokouknout. Ja odmitam kseftovani s russackem uz desetileti. Je to stejna cesta do pekel jako kupovani drog od dealeru. Cim vic jim date vydelat, tim vetsi maji moc a tim vic ohrozuji celou spolecnost. A kdyz chcete prestat, tak je hodne zle. Jak abstak, tak natlak dealera. Proto by se melo vic strategicky myslet a ne jen cumet na halere. A tim uzaviram parabelu, logika se musi protinat s politikou i hospodarstvim. Fyziku v tom nema co delat.

        1. Tak to doufám, že máš dva pytliky 😃😆… pardon… jsem z těch útoků na moji osobu (tady jinde) nějak našlápnutej 😉

        2. No to by mě taky zajímalo, jak tohle dilema řešil Artur. 😃

        1. Neni to dobra zprava. Russko na Ukrajine vrazdi a nejradsi by spolklo i nas. Takze plazeni se pred agresorem NENI dobra zprava.

  3. To je pěknej blábol. Je to způsobený tím, že fašouni z russka agresivně napadly z Ukrsjinu a my nebudem dál podporovat teroristickej stát a jeho další vraždění. Ty sankce nejsou jen tak pro nic za nic. To jen Orbán a naši SSPD dezoláti chtěj dál platit russáckejm vrahům krvavý peníze za to aby měli levnej plyn.

   1. Ale tie ceny vychadzaju z nedostatku a nie z charakteru. Preco by ceny OZE energii mali klesat ked vsetky ostatne stupaju? To je trhovy nezmysel. Skor ceny instalacii OZE zacali stupat co je este umocnene ich nedostatkom a bude to horsie, kedze na fosiloch mame zalozene prakticky vsetky aspekty ich vyroby.

    Nizsia inflacia v krajinach s vacsim podielom OZE moze byt sposobena aj dalsimi vplyvmi. Napr. ich mensou zavislostou na Ruskych energetickych a materialovych surovinach a tiez treba brat do uvahy aj „oneskorenie“ inflacie s tym, ze priemyselne krajiny mozu mat problem s vyrobou a dodavkami produktov za rozumnu cenu. Podla mna teraz najvacsim znizovatelom inflacie su Cina a India, ktore su schopne vyrabat lacno ale momentalne maju vypadky (hlavne Cina).

Napsat komentář