Nový Prius plug-in snižuje spotřebu paliva díky předvídání jízdy

Nová Toyota Prius Plug-in Hybrid je nejen nejdynamičtější, ale i nejúspornější generace v historii tohoto modelu. Dlouhý dojezd v elektrickém režimu (EV) a nízká spotřeba paliva jsou zásluhou vyspělých technologií. Podle dosavadních jízd a stylu řidiče dokáže například upravit výkon hybridního systému. 

Pátá generace modelu Prius představuje skutečný průlom. Vůz přitahuje pozornost nejen siluetou čtyřdveřového kupé, kterou podtrhují elektrické kliky zadních dveří ukryté ve sloupcích, ale také inovativními a průkopnickými řešeními. 

Toyota Prius

Největší změny oproti předchozí generaci přineslo plug-in hybridní (PHEV) hnací ústrojí, jež kombinuje výkon skutečného elektromobilu s komfortem poskytovaným nejnovější hybridní technologií.

Výkonný hybrid 5. generace

Nová Toyota Prius Plug-in Hybrid je neobyčejně živý. Hybridní pohonný systém páté generace zrychlí vůz z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy, jde tak o nejdynamičtější model v historii značky Prius. Auto kombinuje dvoulitrový motor TNGA o výkonu 112 kW s novým předním elektromotorem o výkonu 120 kW. Celkový výkon soustavy je 164 kW, což je téměř dvojnásobek výkonu předchozí generace modelu Prius Plug-in Hybrid (90 kW).

Celý systém podvozku byl vyladěn na nejlepší výkon v historii modelu. Nižší hmotnost a vyšší tuhost jsou zásluhou platformy GA-C druhé generace v architektuře TNGA. Díky tomu má nový Prius stabilní a předvídatelné jízdní vlastnosti. Nízké těžiště získal umístěním akumulátoru pod zadní sedadlo a posunutím palivové nádrže níže a více dopředu ve srovnání s předchozí generací.

Toyota Prius

Nízká spotřeba paliva díky systému Predictive Efficient Drive

Výkonný hybridní systém nového modelu Prius je rovněž vysoce účinný a dosahuje spotřeby paliva pouhých 0,5-0,7 l/100 km, což odpovídá extrémně nízkým emisím CO2 v kombinovaném cyklu – 11-16 g/km podle testovací normy WLTP.

Prius Plug-in Hybrid je také první model Toyoty s novým systémem Predictive Efficient Drive umožňujícím snížit spotřebu paliva. Na základě uskutečněných jízd a jízdního stylu řidiče automaticky optimalizuje výkon hybridního systému. 

Toyota Prius

Díky údajům z navigačního systému dokáže identifikovat místa, kde řidič nejčastěji brzdí příliš prudce, a navrhne mu brzdit dříve, aby získal zpět co nejvíce energie. Když se vůz blíží k dálnici nebo příjezdové cestě, kde je potřeba vyšší výkon, systém přepne vůz do hybridního režimu a v městských zónách zajistí automatická aktivace režimu EV tichou jízdu bez emisí. S přibývajícím počtem ujetých kilometrů, a tedy i získaných údajů, se zvyšuje účinnost systému.

Ještě delší dojezd v režimu EV

V každodenním provozu lze vůz Toyota Prius Plug-in Hybrid používat jako elektromobil. Díky velké baterii s kapacitou 13,6 kWh je dojezd v režimu EV až 86 km, což umožňuje každodenní jízdu bez nutnosti spouštět spalovací motor. Použití baterie s vyšší kapacitou umožnil také systém (Regeneration Boost). 

zdroj: tisková zpráva, Toyota

57 Comments on “Nový Prius plug-in snižuje spotřebu paliva díky předvídání jízdy”

   1. Co myslíš? No čekal jsem co Ukrajinci na toho 24.8. vymyslí, když byla ta reklamní kampaň, významné pomrkávání, animované hrdinské filmy a tak…
    Zachytil jsem akorát, že jich pár uprostřed noci na gumových člunech doplavalo na Krym, na nějakou dřevěnou boudu připíchli nějaký hadr, což měla být asi jejich vlajka, hrdinsky párkrát vystřílili směrem prázdninový stanový kemp a za dvě minuty se zase zdekovali.
    Jestli Ukrajinci v nčem nad Rusy zaručeně vedou, je to v trapáctví a okopávání kotníků.

     1. tak kolektivni putin, na tomto foru personifikovany nicky behna a drvostep, povazuje uspesnost zasahu podle poctu zabitych civilistu, ne podle poctu eliminovanych vojenskych cilu. Timhle na nej dojem neudelas, kolektivni putin chce krev, nejlepe zen a deti (Líbí, nelíbí. Trp, krasavice, vzkázal Putin Ukrajine).

      1. Pro pituru…. Zajímavé komentáře ty tvoje kousky – a hned dva nad sebou…
       Jsi originální jak východ slunce ☀️
       (původně jsem chtěl napsat ,,originální jak šplouchnutí hovna 💩 do hajzlu“, ale pak mi to přišlo pod moji úroveň“😃)

       Mimochodem: Neotravuj ubožáku. Že tě platí od hádky je evidentní – provokatére 😘

       1. kolektivni putin se ozval skrz nick drvostep 🙂 tak pro nej mam milou pozornost, zivotni osudy jednoho z jeho hrdnu, donbaskeho separatisty, ruskeho osvoboditele. „Ve Finsku zatkli petrohradského neonacistu, jednoho z vůdců nenacistického ruského pluku Rusič, Jana Petrovského. Je podezřelý ze spáchání válečných zločinů v r. 2014-15 na Donbase. Ukrajina už požádala o jeho vydání“ Bozi mlyny melou drvostepe, a semelou i takoveho lhare a krivaka jako jsi ty.

        1. pro pituru …. Vím že za moji odpověď bereš prachy, ale někdy to asi jinak nejde: Několikrát jsem zde psal o svém antiputinovském anticarismu…
         Pokud to jen tak free ignoruješ, dělá to křiváka a lháře z tebe…
         I když je možné, že si nemůžeš pomoci…(Co pánbů nedá, v apatice nekoupíš – debile)

        2. putin se musi probouzet strachem ze ho uz odvadi v zelezech.

        3. Je to možné… Noční můry budou mít ty dva trpajzlici asi podobné 😱😱

        4. uzasne pochopeni vyznamu slova „vedet“ od clena sekty kolektivniho putina v podani drvostepa. „Vím že za moji odpověď bereš prachy“ 🙂 vis hovno drvostepe, ty ani nevis co takove slovo vedet vubec znamena 🙂

         ohledne narceni ze lzi: nevim nic o udajnem vyroku o „antiputinovském anticarismu“ a ani vedet nepotrebuju. Kazdy, kdo tak uporne siri kremelskou, putinovskou a russackou propagandu je automaticky clenem sekty kolektivniho putina. Bez ohledu na pripadny antiputinovsky anticarismus , s tim si muzes vytrit zadek. Vsichni zname tvoje papouskovani lzive putinovy propagandy, toho je tady dost, chces dukaz?

        5. Pro popírače holokaustu pituru 😃…. Samozřejmě že sem sypej ,,důkazy“ svých lží a nešetři… Ať nemáš svůj nuzný žold bezpracně… Sopáku 😁

        6. běž si nastudovat význam slova vědět a neztrapnuj se tady 😂 dokud to nepochopíš, tak se nevracej, jsi tady jen pro smích, ty vědmo 😂 co se dokáže ztrapnit už v půlce první věty

        7. pro popírače holokaustu pituru….
         To jsou ty tebou nabízené důkazy mého putinovství??… Tak to je zdrcující 😆

        8. ty chudáčku si už ani nepamatuješ, že v posledním příspěvku chceš úplně jiné důkazy 😛 ty jsi fakt jelito, co už neví co plkalo před hodinou 😂 každý stupidní chatbot je chytřejší než ty. ale neboj, jak z tebe začne padat kremelska propaganda, hned tě upozorním, to nebude dlouho trvat, dlouho to nevydržís

        9. Pro popírače holokaustu pituru….
         Z toho se nevykroutíš Šmudlo…
         Trochu mě mrzí že tě nechám vydělat, ale co – ať se máš kryso🤑
         Sám si nabízel důkazy, že ,,papouškuju Putinovu propagandu“, já jen souhlasil s tvojí nabídkou.
         TAK SEM S NIMA…
         To tě neučili v Pomocný Elfský, že nemáš vyhrožovat ničím, co nezvládneš splnit???
         Ty musíš bejt pro svý nadřízený čirá radost 🤪😅

        10. že jsi to ty, osvěžim ti paměť ty holoto russacka, co tady soustavně blejes: Ukrajinci jsou nacisti. majdan byl vojenský puč. Ukrajině vládne nacisticka chunta, Ukrajinu je třeba denazifikovat, Ukrajina jako stát neexistuje, za válku může západ. atd…. demente ani nevíš co tady meleš, ztráta času s tebou, běž si hajlovat spolu s osvojitelem Utkinem, sám sis vybral stranu, tak je snad teď nezradis 😄

        11. Pro popírače holokaustu pituru…
         A to má být papouškování Putina ty prvoku ❓
         Za prvé: nic z toho co jsi napsal ty a teď, jsem já nenapsal nikdy… Ovládáš umění použít polopravdu a vytvořit celolež 👍(To muselo dát fušku se naučit že 😃)

         Ne všichni Ukr., ale bouchači v silových složkách jsou neonacisti…
         Putinova propaganda?… Nee…pluk Azov (a možná i Ajdar) byl v roce 2014 (2015?) zapsán na index USA neonazi organizací …

         Za válku může západ… Na to mám potřebovat Putina?….Nee..Moc dobře si pamatuji, jak sesazení demokraticky zvoleného prezidenta UA přiletěli na Euromaidan podporovat a SPONZOROVAT západní politici…Tys byl asi ještě kojenec, ale reportovaly nám to nadšeně naše média…
         A dnešní válka je pokračování událostí z roku 2014…Nee… Ani toto neřekl Putin, ale….věř nevěř… Voloďa Zelenskij…

         Že Ukrajina není DE FACTO stejný stát
         jako v roce 2014?? .. A to mi jako musel naznačit Putin ty gumo?🙄

         Od té doby co je na dovče Venca, toho tady fašouni moc nepředvádíte 👎

        12. Děkujeme kolektivnimu putinovi že promluvil prostřednictvím účtu drvostep a potvrdil tím, že je kolektivním putinem. Přeji všem sledujicim hezky víkend.

        13. Bravo!…👏👋
         Čest poraženým a sláva …vítězům!
         A víš ty co, já tu slávu vlastně nepotřebuju… Nejsem nácek 😉😘

   2. Jak by mohl citit smutek? City jsou vysadou lidi. Na ruskeho muzika se nic takoveho nevztahuje, ten maximalne pocituje ohrozeni a dezorientaci v pripade ze prijde o sveho vudce smecky. Putka zije, tak je behna spokojeny. Az nebude putka, je treba rychle najit nekoho noveho, jinak budou behna s drvostepem trpet jak zvirata.

    1. Brics je stejne jen o cine a indii. Ostatni staty dlouhodobe stagnuji a jsou vicemene v prdeli. A cina zda se, ma tentokrat uz asi opravdu zadelano na stagnaci. Uvidime, nic neroste do nebe. To uz by zustala pouze Indie, jako tahoun. Hlavne nechapu, co si od toho behna jako slibuje. Zrejme tonouci se stebla chyta a nic jineho mu nezbyva.

      1. je to hodne smutne, ale bohuzel naprosto pravdive. Byl jsem naivni, ale treba do brazilcu a indu bych to drive nerekl. Cina to je jasne, to jsou nacionalisti a rasisti uplne jako russaci, krmeni nenavisti uz dlouho, ale ta indie, to je smutny pribeh. Tak snad to alespon zapadnim snilkum trochu otevre oci.

    1. Ve zkratce:
     – BRICS nic není, jen zkrátka z názvu zemí, kde bylo v roce 2007 výhodnější investovat do dluhopisů než v USA. Nemají prakticky nic společného a už vůbec ne společné zájmy.
     – Indie a Čína si budou dělat co chtějí, JAR se topí ve vlastních problémech a marně hledají cestu ven, Brazílie, kromě Číny se zbytkem zemí nemá nic společného a Rusko ztratilo veškerý kredit.
     – Saúdská Arábie a SAE existenčně závisí na USA. Mají hafo bezpečnostních problémů a armády neschopné cokoliv dělat mimo klimatizované místnosti.
     – Egypt má hafo staré ruské výzbroje, které se chce zbavit. A Rusové ji teď schání, kde se dá.
     – Etiopie je jedna z nejchudších zemí světa, nemají ani moře a ani Číňané tam nejsou ochotni investovat.
     – Írán, Saúdská Arábie a Egypt se navzájem nesnáší.
     – Přijetím těchto zemí do organizace se z nich stane akorát ještě méně akceschopný maglajz. Budou mít problém vůbec najít nějaký společný zájem.

     1. pro J.V….. Máš pravdu – jsou to většinou země s velkými problémy… A navíc jsou nuceny prakticky bezdůvodně platit bakšiš za používání dolaru…
      Ty jim nepřeješ pozitivní vývoj a definitivní poděkování 😉 parazitovy??
      Proč?? Nespekuluješ náhodou na burze tak trochu?😃

      1. Otázka pro kolektivního putina: spolupráce jaké země s Ruskem ji přinesla pozitivní vývoj? 😂 Severní Koree? Nebo Kubě, či Venezuele? Nebo snad Československu, speciálně v 68 ta spolupráce byla fakt plodna. Nebo snad Ukrajině, kde Kreml spáchal pravděpodobně největší genocidu v dějinách lidstva? Díky kolatorante, nikdy víc tu ruskou svoloc. 👍

       1. pro pituru… Tebe vykopnou dveřma a vrátíš se komínem kolaborante 😃
        Trochu přeceňuješ moji ochotu tě dovzdělávat…. Tak jen CCCP/ČSSR..
        1968…
        Velká chyba Moskvy, která se jim vrátila jak bumerang a jen díky ní dostali lumpové po roce 1989 v Praze a okolí povolení plenit… Pro tebe příliš komplexní…
        ALE … Okupace byla jen politická, ne ekonomická…. Když se rozpadl východní blok, zůstal SSSR dlužit ČSSR dost peněz, které splatil do roku 2000 (?) nějakou vojenskou technikou (snad vrtulníky?) a jejím servisem do budoucna….
        OTÁZKA: Která západní koloniální mocnost nějaké své kolonii přiznala (a splatila) dluhy?…

        1. Kolektivní putine, ty jsi král všech zoufalcu : Kauza ruský dluh: Třetina vznikla až po listopadu 1989, za doby ministra Klause. Zeman většinu dluhu odpustil.

         Zkus nějaký jiný chvalozpev na russacke okupanty 😂

        2. pro pituru… Dobrá… Nepochopils…
         Tak ještě jednou: Která západní koloniální země někdy přiznala dluhy své kolonii???
         Je to důležité, když je řeč o BRICS…
         Proč myslíš, že zdůrazňují vzájemné vztahy založené na respektu a podpoře?
         Proč myslíš, že má celý Globální jih, západních pijavic plné zuby?
         Jsou to děsný nevděčníci, ty žebráci barevný, že? 😜

     2. Rozšíření BRICS se nese v duchu odříznutí Západu od energetických zdrojů. Od ledna příštího roku bude BRICS kontrolovat přes 80% celosvětových zásob energetických surovin a podobné procento vzácných kovů. Až se tak stane, země BRICS opustí obchodování v dolarech. Přípravy na to jsou všudypřítomné. Saúdové od začátku roku umožnili obchodování ropy v jiných měnách, což je ve skutečnosti testování přechodu, všechny země BRICS se zbavují maximálním možným tempem dolarových rezerv… indicie jsou naprosto jasné.

      Etiopie jsou žebráci. Do BRICS jsou promptně přijati z jediného důvodu – aby Západ neovládl 7 bilionů kubických metrů plynu v Ogadenu. Rusko a Čína nás dlouhé roky naprosto systematicky a velmi úspěšné odřezávají od zdrojů Jižní Ameriky a Afriky. Posledních patnáct let geopoliticky velmi slábneme.

      1. USA tím šaškováním s energiemi neohrozí. Ti mají svých dost. Pro EU je to další signál, že je třeba se co nejrychleji ztřepat používání ropných paliv v dopravě. A nechápu smysl nutnosti vymýšlet další OPEC+, to jsou sice taky hnusáci, ale aspoň je pojí společný zájem a jsou schopní se domluvit.
       P.S.: Know-how na rozjetí plynového pole mají firmy že západní Evropy a z USA. Jsem fakt zvědavý, kdo z BRICS jim ho vybuduje.

  1. Pro člověka, který bydlí v paneláku a nemá možnost nabíjet z vlastní FVE skoro zadarmo, je totální hovadina elektromobil.

   Pokud člověk vlastní FVE má, pak se při výrazně vyšších pořizovacích nákladech elektromobil může vyplatit, pokud s ním jezdí hodně.

   Ve všech ostatních případech je to (zatím) jen hračka pro zelené fanatiky nebo pro bohaté, kteří neví co s penězi.

      1. Tak v tom se taky schodnem 😉
       Kdy už se konečně nájemníci dohodnou a přestanou živit úžerníky na účet svých dětí?!… Díky internetu je to už dnes snadné – nechápu na co ty trdla čekaj…I kdyby výzvu k ukončení plateb vyslyšela jen polovina zotročených domácností, neměli by neofeudální vyděrači šanci…
       Ale tys to asi takhle nemyslel že 😁

       1. Ja nemuzu mluvit za jine. Ja mam svuj majetek jen pro sebe a nikomu nic nepronajimam. Je pravda, ze takovou vzdalenejsi obdobu pronajmu provozuji, pri ktere dostavam neco jako najemne. Mam nejake penize a tim ze je necham na bankovnim trhu pracovat, dostavam „najemne“. Ale k tvemu dotazu sdeluji, ze s tou revoluci jsem to tak nemyslel. Ale sam si to rozpoznal. Kdo si neumi poridit vlastni hnizdo, musi si ho pronajmout. Existuji vyjimky, kukacky. Ty nikomu neplati a jeste se nechaji krmit.

Napsat komentář