Nová vídeňská sportovní hala využije fotovoltaiku i tepelná čerpadla

Vídeň staví novou moderní sportovní halu s plochou třináct tisíc metrů čtverečních. Vedle špičkového sportovního zázemí, které využijí sportovci ze všech koutů světa v rámci mezinárodních závodů, se nová budova bude moct chlubit i udržitelnou energetickou koncepcí. Provozována bude totiž z obnovitelné kombinace fotovoltaiky, tepelného čerpadla a geotermální energie. Hotová by měla být v roce 2025.

Na místě bývalého sportovního stadionu Ferry-Dusika v druhém vídeňském okrese Vídeň zahájila stavbu nové multifunkční sportovní haly. První sportovci se do haly budou moct podívat už koncem roku 2024. Uprostřed sportovní arény se bude nacházet hala pro míčové sporty, která nabídne místo pro tři tisíce diváků.

Vedle míčových sportů se na ploše 8 000 m2 budou nacházet speciální haly i pro gymnastiku a lehkou atletiku. Sportovní areál počítá i s dalšími multifunkčními místnostmi, které budou určeny pro tréninkové účely nebo mezinárodní závody. Kromě špičkových sportovců budou moct halu využívat i děti a mládež.  

Sázka na obnovitelné energie

Nová sportovní hala bude napájena z obnovitelných zdrojů. Na střeše bude instalován fotovoltaický systém a další energii získá hala udržitelně a levně pomocí tepelných čerpadel a geotermální energie. Účinný systém větrání se systémem rekuperace tepla navíc podle vídeňských městských zástupců zajistí dobrou regulaci teploty v místnostech.

Uvnitř i venku bude hala osvětlena nejnovější generací energeticky úsporných LED svítidel. To má nejen šetřit zdroje, ale také zabránit možnému oslnění okolních budov – světlo tak bude svítit pouze dolů směrem k zemi.

Dřívější stadion Ferry Dusika byl demolován a udržitelným způsobem demontován minulé léto. Došlo zde k odstranění škodlivých materiálů i PVC podlah. Rozbitý beton a výkopová zemina budou podle města znovu využity a dřevěné části budou použity jako bednění pro nový vnější plášť.

zdroj: tisková zpráva

9 komentářů u “Nová vídeňská sportovní hala využije fotovoltaiku i tepelná čerpadla”

   1. Preco by malo? Minule to niekto vychvaloval modularne reaktory. Nikto si ale neuvedomuje ze to je III+ generacia. Cize su to len zmensene reaktory tych ktore uz mame. Vykon maju mat 77MW vs nase existujuce 440MW+. Cize v podstate to nie je ziadna novinka a to je zaroven achilovka. Totiz nejde o uzatvoreny cyklus, takze je to stale reaktor produkujuci velke mnozstvo vysoko aktivneho odpadu, ktory sa da upravit na nove palivo ALE iba za podmienky, ze palivovy cyklus uzatvorime s reaktormi 4. generacie. Tie mali byt hotove uz teraz ale existuje iba par testovacich kusov a to hlavne v tom zlom zlom Rusku. Bohuzial technologicky a hlavne casovy gap 30 rokov, ktory tu vznikol pretoze nam vladli zelene mozocky sa uz zacina prejavovat. A bude to iba horsie.

    btw. uz sa rozvija aj koncept 5. generacie reaktorov ale kedze to nema ziadnu podporu, tak to skonci horsie nez fuzia. Fuzia tu nebude ani v roku 2050. Stale sme od nej 30 rokov daleko. Mozno jedine nejake testovacie reaktory.

    1. Všiml jsem si, že zatímco já slovensky rozumím, ty máš s chápáním češtiny velké problémy…
     Nápověda.. Píšeš, že mají být otestované do 2030.. Velké opoždění je dnes v jádru VŽDY. Tak 2035 … Potom pomalý nájezd výroby… Zkrátka: Jestli první elektřinu vyrobí ve 2050 bude to úspěch…už to chápeš Šmudlo??☢️🤮

Napsat komentář