Nová Asociace komunitní energetiky ČR podporuje decentralizaci a energetické komunity

Podpora decentralizace energetiky a vytváření energetických komunit napříč celou Českou republikou. Takové jsou hlavní cíle nově vzniklé Asociace komunitní energetiky ČR, v jejímž čele stanula Patrícia Čekanová.

Asociace komunitní energetiky ČR (AKE ČR) je dobrovolným sdružením, jehož členy jsou podporovatelé komunitní energetiky. Vedle hlavních cílů, mezi kterými nechybí přispívání k dosažení decentralizace energetiky a vytváření podmínek pro vznik energetických komunit, se chce nová asociace zabývat také zvyšováním povědomí o komunitní energetice. Ta je mimo jiné založena i na využívání obnovitelné energie prostřednictvím fotovoltaických elektráren.

Velice si vážím příležitosti vést Asociaci komunitní energetiky ČR. Společně s našimi kolegy uděláme maximum, abychom v Česku podporovali iniciativy, které mají za cíl decentralizaci energetiky či tvorbu nových energetických komunit,“ říká Patrícia Čekanová, která byla zvolena prezidentkou AKE ČR.

Patrícia Čekanová má s oblastí energetiky dlouholeté zkušenosti. Po vystudování Strojírenské fakulty Technické univerzity v Košicích, kde později působila i v roli vyučující na katedře energetiky, přednášela na řadě různých konferencí, zaměřených na problematiku využití obnovitelných zdrojů energie. Také její další profesní činnost byla zaměřena na energetiku a v této oblasti působila i ve veřejné sféře.

Od roku 2021 je předsedkyní Energetického družstva vlastníků FVE, které patří mezi zakládající členy AKE ČR.„Věřím, že Asociace komunitní energetiky ČR velkým dílem přispěje k rozvoji energetických komunit i k využívání zelené energie obecně. Plánujeme spojit vlastníkyzdrojů obnovitelných energií, kteří získávají energii pomocí solárních, větrných či vodních elektráren, a budeme pro ně skrze spolupráci s veřejnými institucemi vyjednávat lepší podmínky pro jejich činnost,“ líčí perspektivy a cíle AKE ČR Patrícia Čekanová.

18 komentářů u “Nová Asociace komunitní energetiky ČR podporuje decentralizaci a energetické komunity”

     1. Dokud z něho nevyhodíme Německo. Pak může EU vesele fungovat dál a mohli by jsme přizvat Británii zpátky. Německo může klidně nadále rozvíjet spolupráci s Ruskem. Polsko už zkušenosti se společnou invazí Německa a Ruska má a tentokrát by jim to už neprošlo. Teď budu jednu z nejsilnějších armád v EU.

  1. treba sa prebrať z fílií všetkých strán.
   on tenn putin má pravdu!
   aby to nebolo o európanoch rusofiloch, tak dám odkaz:
   https://www.spiegel.de/international/world/nato-s-eastward-expansion-is-vladimir-putin-right-a-bf318d2c-7aeb-4b59-8d5f-1d8c94e1964d

   Skutočnosť však bola trošku komplikovanejšia. Nemecký magazín Spiegel, ktorý sa pred týždňom pokúsil zhrnúť, čo sa vlastne k téme rozširovania NATO povedalo a dohodlo na začiatku 90. rokov, dospel k záveru, že predstavitelia Washingtonu, Londýna a Bonnu naozaj signalizovali Moskve, že Severoatlantická aliancia sa na východ rozširovať nebude. A nešlo o žiadnu lesť, ale o skutočné vtedajšie úmysly politikov, ktorí tieto prísľuby dávali. Nemecko, rozšírené o bývalú NDR, malo byť jedinou dohodnutou expanziou NATO na východ.
   takže spomenutí v príspevku sú v tom nevinne, do nato nás zavliekli Valesa a pacifista Havel!

   1. Zdravím do Kremlu. Smlouvu o tom máte kde? Tohle je totiž „jedna babka povídala“. Hledat ji není třeba, protože není. Co je psáno, to je dáno. Ukrajině taky slíbili celistvost a svobodu (písemně). První za SSSR a po druhé, když vrátili jaderné zbraně zpět do Ruska. Jenže když ztratili trumfy, začal Puťka zkoušet co mu projde.

     1. Putin toho uz napovidal a jeho ciny jsou uplne jine. Jen blbec muze argumentovat tim, co si tenkrat mezi sebou co povidali. Pisemne smlouvy jsou zavazne. I kdyz rusaci je stejne porusuji. Tak proc ten skret vytahuje nejake babske reci. Tim akorat potvrzuje, ze zadne zavazne omezeni rozsirovani NATO v Evrope neexistuje. A kdyz stavite na slovech, tak bezte vymahat sliby politiku v jejich vyjadreni treba v TV. Vsude se vam vysmejou. A svet se smeje putlerovi jak je naivni. Mozna si kupuje i zazracne hrnce za 100 tisic a veri vsemu co mu o nich nakukaji. Proste blbec na n-tou ktery vede svet do zahuby.

        1. „-)
         čiže mám pravdu. postkomunistické zmýšľania ostalo.
         aj rádio jerevan zrušili keď nevedelo odpovedať na otázku čo budete jesť ak na celom svete bude socík.
         pseudo záchrancovia planéty musia viac kúriť v tepelných elektrárňach keď akosi prestalo na balte fúkať.

        2. Nemusi foukat na Baltu. Severni more je mnohem urodnejsi na sklizeni energie.

        3. Komoušské smýšlení je především v EU. A korunované naprosto totální neshopností obludných rozměrů.
         A když myslím EU, tak myslím i ČR.

         Armáda je k smíchu. Rozpočet na ni až to poslední. Závazky neplníme. Blbouni nejapní se v parlamentu smějou, když SPD mluví u nutnosti doplnění armády o jednotky teritoriání obrany.

         A teď ti samí dem*nti budou vyjadřovat zděšení, opravdu ale tentokrát už opravdu OSTRÉ odsouzení a směrem k Rusku mlet hubou a házet maximálně trapný kecy.

         Trapáctví nehrubšího zrna.

         A co te týká Ukrajiny, tak americká loutková vláda se sesype, jako ta afgánská. To se můžeš vsadit.

 1. Až třeba dojde na ty blackouty z důvodu chyb při transformaci fosilní energetiky, zůstanou svítit ti, co mají hybridní FV systémy nebo elektrocentrály. Bude-li to trvat déle, v elektrocentrálách dojde ropa, benzínky bez elektřiny nefungují, takže už svítí jenom solárníci. Ti co nejvíce řvali, jak jsou špatné ty OZE a do teď si mysleli, že elektřinu vyrábí zásuvka na základě keců a prachů, tak přijdou první na návštěvu, vždyť přece na to mají právo, vždycky to tak bylo… Když ale nebude solárník dostatečně sdílný, tak ho třeba umlátí, se stejnou jiskrou v oku, kterou před tím měli, když tvrdili jak jsou ty OZE k h…u.

 2. A o čem jsem včera psal? Že asociace, agilní skupiny a ……. a je úplně jedno, jak všechny ty další lehkoživky nabalené na OZE, BEV a jiné „módní“ trendy nazveme. Zkrátka přibývá jich rychleji, než samotných OZE zdrojů a BEV typů a za chvíli si v boji o státní cecík vyškrábou oči. Z mého pohledu nejlépe ať se navzájem vytráví….

Napsat komentář