Nano Green chystá pro odběratele elektřiny program rezidenční flexibility

Česká společnost Nano Green patří mezi nejprogresivnější dodavatele elektřiny v Česku. Přinášíme rozhovor s Davidem Brožíkem, jednatelem a provozním ředitelem.

Energetický trh je doslova pod palbou. Řada zákazníků má dnes velké obavy přecházet k menším společnostem. Můžete přiblížit, jak vlastně Nano Green jakožto dodavatel funguje a co dělá jinak, resp. co dělá proto, aby nedopadl jako jiné společnosti, které v průběhu uplynulých společností musely ukončit svou činnost?

David Brožík: Nano Green se odlišuje tím, že dodává 100% zelenou elektřinu v našich tarifech Nazeleno. Ta pochází od konkrétních menších českých a moravských výrobců (cca 100), kteří vyrábějí 100 % zelenou elektřinu a od domácností (tzv. mikrozdroje), které nám prodávají svoje přebytky (např. z FVE panelů). Náš mix tvoří z 29 % větrná, z 5 % sluneční a  z 50 % vodní energie a k tomu ještě 16 % bioplyn. Další rozdíl je v tom, že za společností stojí silní akcionáři, kteří nám dali důvěru k inovacím a vývoji nových produktů, které povedou k větší udržitelnosti našeho byznysu. Já jsem do Nano Green s partnery přišel letos v létě (viz tisková zpráva) proto, abychom našli způsob, jak do něj přenést svěží myšlenky z technologických startupů. Konkrétně se chceme zaměřit na  rezidenční flexibilitu, tedy chytré řízení spotřeby elektřiny v domácnostech, městských komunitách a v malých firmách. Připravujeme k tomu aplikaci, která bude velké domácí spotřebiče, baterie, bojlery, čerpadla nebo elektroauta řídit podle toho, jaká je aktuální cena elektřiny. Představte si to třeba tak, že spotřebitel si může například odkládat zapínání některých spotřebičů a tím šetřit nebo dokonce do budoucna i vydělávat prostředniczvím tzv. podpůrné služby pro národní energetickou síť. Detailně jsme pro to naše zákazníky popsali tady.

Cena elektřiny na burze poslední dobou skáče každý den i o desítky eur. Troufáte si dnes odhadnout, jak se bude cena vyvíjet během zimy a příštího jara?

David Brožík: Cena elektřiny na trzích za poslední měsíc kontinuálně padá. Na zimní měsíce sahaly ceny future kontraktů až přes 1000 EUR/MWh, ale od té doby spadly pod 50 % této hodnoty. Stále se ale může cokoliv změnit, proto je opravdu těžké předvídat, co se stane s celoevropským trhem po tom, co začnou platit opatření, která EU plošně připravuje, a také jak se se dále bude vyvíjet geopolitická situace.

Jaké výhody už dnes může společnost Nano Energies nabídnout zákazníkům v porovnání s konkurenčními společnostmi?

David Brožík: Jednak víte, že berete elektřinu, která nijak nepoškozuje životní prostředí, a druhak, díky spotovým tarifům, máte možnost získat výhodnější ceny, ve chvíli, kdy se ocitnou pod schváleným stropem. Pokud mají naší klienti chytrý elektroměr, tak si své náklady mohou výrazně snížit, pokud budou se svou spotřebou během dne nakládat chytře. Pokud jste také výrobce (např. máte FVE panely na střeše domu nebo jiný zdroj) získáváte možnost prodávat svoji produkci taktéž za tržní tedy spotové ceny. 

V následujících týdnech chcete začít nabízet možnost získávat aktuální SPOTové ceny na následující den tak, aby je bylo možné jednoduše integrovat do chytrých domácností či zařízení a vytvořit na základě těchto cen pravidla spotřeby domácích spotřebičů. Jak přesně to bude fungovat?

David Brožík: Spotové tarify pro prodej a výkup u nás platí od 1.10. 2022. Z počátku to bude fungovat tak, že pro nejvíce používané domácí automatizace na trhu vytvoříme předpřipravené moduly, které si pak lidé jednoduše nainstalují. Pro domácnosti bez automatizací, ale s chytrými spotřebiči, pak nabídneme tyto moduly skrze různé automatizační platformy a služby jako je například IFTTT. U toho ale neskončíme. Dalším krokem bude možnost připojit spotřebiče přímo (hlavně bojlery, tepelné čerpadla a věřím, že i elektroauta) a my je budeme online řídit. Takže nebude potřeba manuálně cokoliv instalovat nebo sledovat. Výsledkem bude úspora. A pak přijde třetí fáze: jakmile budeme mít připojený dostatečný počet zařízení, tak začneme jejich flexibilní kapacitu nabízet na tzv. podpůrné a další služby pro vyrovnávání sítě, které reálně generují peníze jejich majitelům.

V příštím roce chcete začít nabízet možnost vzdáleně ovládat spotřebu elektrických bojlerů, tepelných čerpadel, domácích baterií nebo nabíjení elektrických aut. Můžete přiblížit, jak přesně to bude fungovat? Budou díky tomu moc spotřebitelé také začít vydělávat?

David Brožík: Tuto možnost chceme v příštím roce otestovat spolu s pilotní skupinou našich zákazníků. Finální produkt si představte jako mobilní aplikaci pro chytrou domácnost, která každou hodinu sleduje současné a budoucí ceny energií a podle jejich pohybu optimalizuje spotřebu zapojených zařízení jako je třeba váš bojler nebo elektroauto. Celý systém vás nižší cenou elektřiny odměňuje za to, že spotřebováváte přednostně v době, kdy ve větší míře vyrábějí obnovitelné zdroje. Podobně jako jiné aplikace pro chytrou domácnost vás ani naše platforma nebude zatěžovat neustálým sledováním toho, co se děje. Vše bude díky vzdálenému řízení probíhat automatizovaně a vy jen budete sledovat, kolik díky flexibilní spotřebě šetříte. Klíčové slovo je tady ale rezidenční flexibilita, tedy možnost pro domácnosti a nebo třeba městské komunity poskytovat svou elektrickou flexibilitu pro vyrovnávání celostátní soustavy a dostat za to zaplaceno. Fakticky to znamená, že zákazníci s nízkým napětím mohou nejen spořit náklady na elektřinu, ale také využívat své domácí zdroje k profitu, který si dosud rozdělovali velcí průmysloví vysokonapětoví hráči prostřednictvím tzv. podpůrných služeb. Pevně věříme, že pilotní program rezidenční flexibility pro první zákazníky spustíme v průběhu příštího roku. Už teď máme několik stovek zájemců. Další nám případně mohou psát na info@nanogreen.cz. Úplně nové rozměry pak celý program rezidenční flexibility dostane s legislativními změnami, které by měly být účinné od roku 2024, a které umožní tyto služby masivně naškálovat a přinášet zisky výrazně většímu počtu domácností.

Jak vnímáte aktuálně připravovanou [pozn.: již schválenou] novelu energetického zákona, která má mimo jiné umožnit bez licence provozovat až 50kW solární elektrárny a přináší i další zjednodušení?

David Brožík: Novelu určitě vítáme. Je to další krok k větší decentralizaci výroby elektřiny, což znamená, že pro domácnosti bude snazší získávat profit z výroby elektřiny, který by jinak šel velkým elektrárnám. Současně se tím zvýší poměr obnovitelných zdrojů v českém národním energetickém mixu, což je vždy dobrá zprávy pro lidi i přídodu. Pro celý trh by určitě bylo snazší, pokud by se energetický zákon novelizoval během dvou měsíců jednou a ne třikrát, ale fakt, že se zjednoduší byrokracie pro zájemce o provoz malých FVE je určitě dobrá zpráva.

V Česku máme jako jedni z mála na světě účtování elektřiny po fázích místo běžného součtového. Vláda jej zavedla v roce 2011, jako jednu z reakcí na nezvládnutou podporu obnovitelných zdrojů energie. Je podle vás toto jedna klíčových z věcí, kterou by měla tato, případně další novely také spravit, případně proč?

David Brožík: Určitě. Účtování po fázích je věc, které průměrný uživatel s FVE elektrárnou nerozumí a bývá nemile překvapen, když mu přijde vyúčtování. Důsledkem platné normy ji i pokřivení českého trhu s fotovoltaickými  instalacemi, protože se pro náš trh vyrábí speciální střídače, které s touto realitou pracuji, jsou ale díky tomu dražší. Stávající legislativní úprava je také jednou z příčin toho, proč je v Česku výrazně vyšší poměr instalací baterií k FVE elektrárnám ve srovnání se zbytkem Evropy, což pak zvyšuje cenu FVE instalace. Částečným řešením je spotový tarif pro spotřebu i výrobu. Na druhou stranu, plně rozumím argumentům distributorů, proč tomu tak aktuálně je a že změna na součet jim způsobí ztráty. Proto je potřeba hledat řešení společně.

Jakým směrem se podle vás bude česká elektroenergetika vyvíjet v následujících pěti letech? V čem spatřujete hlavní trendy v oblasti malých výroben, ale i velkých elektráren?

David Brožík: Pro nás to bude rozhodně o flexibilitě, která logicky souvisí s digitalizací. Už dnes naše sesterská firma Digital Energy Services poskytuje provozovateli národní sítě ČEPS díky chytrému řízení flexibility takzvané podpůrné služby pro vyrovnávání sítě. Pomáhájí mu tím balancovat napětí v síti a předcházet blackoutům. Tak to už funguje, ale většinu flexibility poskytují velké zdroje jako kogenerační jednotky, elektrárny nebo velcí spotřebitelé a odběratelé jako jsou mrazírny, průmyslové provozy nebo administrativní komplexy budov. Za poskytování energetické flexibility jsou výrobci i spotřebitelé v průmyslu placeni. Naším záměrem je přesunou tyto platby i na malé zákazníky, kteří si tím budou moci něco vydělat či uspořit. Když třeba bude mít odběratel elektromobil, může mu přinášet peníze navíc za to, že se jeho baterie bude nabíjet proměnlivým výkonem podle toho, jak to zrovna elektrická síť potřebuje. To je směr, kterým chceme jít. Pro nás je důležitá motivace fakt, že když pomáháme flexibilně řídit výrobu a spotřebu, tak tím vyvažujeme soustavu a zjednodušujeme zapojení obnovitelných zdrojů, kterých pak v síti může být postupně mnohem více. S ohledem na dekarbonizaci energetiky je to klíčový a nutný krok, jak dosáhnout většího podílu obnovitelných zdrojů v celkovém mixu a současně nezpůsobit nestabilitu např. v podobě blackoutů. Samozřejmě nejde jen o jediné řešení –  je potřeba se dále věnovat i skladování elektřiny v podobě baterií nebo vodíku. Kombinace těchto řešení pak vidím jako klíčové pro úspěšnou dekarbonizaci Česka.

BIO: David Brožík

V létě 2014 spoluzaložil vývojářskou společnost S9Y. Stojí i za startupem Instacover, který se zaměřuje na využití umělé inteligence v pojišťovnictví. Zkušenosti sbíral v Socialbakers, kde se věnoval primárně produktu a softwarovému developmentu z pozice VP of Engineering. V Nano Green působí od léta 2022 na pozici provozního ředitele. Společnost chce posunout do prostředí, které bude postaveno na pro zákazníky úplně jiném typu služeb, které jim elektřinu decentralizují, dekarbonizují, ale hlavně zlevní.

zdroj: vlastní

18 Comments on “Nano Green chystá pro odběratele elektřiny program rezidenční flexibility”

        1. Ano Tvoje OZE vytlačí každou jinou elektřinu a proto stav té jiné vytlačené elektřiny fotíš a jinak dokumentuješ na elektroměru a svůj postup doporučuješ jiným? Fakt Ti není trapné tady dělat dokolečka ze sebe OZEdebila? Více než zdárně konkuruješ ve veletočích Babišovi, Putinovi, Mlaskovi a jiným komikům.

      1. Viacero moznosti:

        1. bicykel + dynamo + konvertor na AC 230V
        2. Tukabel tukabel (odbocka od suseda bez FVE – pouzva sa u nas v osadach)
        3. Energia vakua (technologia, kde sa najskor energia pouzije a az potom vyrobi)
        4. Bateria (vela vela baterii alebo gravitacna bateria, prip. vlastna precerpavacia elektrarna za humnom)
        5. Vodik udrziavany v podchladenom stave -200C prip. stlaceny v podzemnych nadrziach
        6. Nic. Proste elektrinu nevyrabaju. Nekuria, nesvietia. (to sa mi paci, len tak vecer a pocas dna sediet pri krbe a pocut praskanie ohnika bez nutnosti zapinat PC, proste romantika)
        7. Kogeneracia (hlavne drbostep s tou jeho kogeneraciou na drevo (vraj nepouziva stirling ale clanky, tazko uoveritelne) – asi ma vlastny les. Uhlie isto isto nepouziva, fuj)

        Verim, ze sa este najdu aj dalsie sposoby. Urcite to tu fundovany kolegovia rozpisu podrobnejsie. Takze nebojte sa nic, ked nebude elektrina a teplo pojdeme sa zhriat k nim. Snad uz stihli nakupit pohostenie. Ja mam rad zeleny caj 😉

                1. Máš recht, vývoj cen energií mě vůbec nedává za pravdu, vše je naprosto v pořádku, vůbec je soudruzi v křeči nestropují na 180 Euro/MWh a samozřejmě jsi letadlo.
                  V pohodě Leošku, v pohodě. Vem si svoje ranní léky (nezapoměň, je středa) a běž se raději projít.

Napsat komentář