Maroko vybuduje obří 10,5GW solárně-větrnou elektrárnu, pošle elektřinu do Británie

V marockém regionu Guelmim-Oued Noun vyroste solární a větrná elektrárna o výkonu 10,5 GW. Dva 1,8GW podmořské HVDC kabely, nejdelší svého druhu, budou elektřinu přenášet do Británie.

Za projektem obří marocké solárně-větrné elektrárny stojí společnost Xlinks. Elektrárna má pokrýt plochu 1500 km2. Podmořské kabely spojující ji s Británií budou dlouhé 3800 km. Položeny mají být v mělkých vodách podél pobřeží Maroka, Španělska, Portugalska a Francie.

Odhadované náklady jsou $21,9 mld. Obří elektrárna se bude skládat ze 7GW solární elektrárny a 3,5 GW větrných elektráren. Navíc bude v místě také 20GWh/5GW baterie. Položeny budou celkem čtyři podmořské kabely. První má být aktivní v roce 2027, tři další do roku 2029. V Británii se připojí k rozvodné síti ve městě Alverdiscott v hrabství Devon.

Jakmile bude projekt dokončen, postará se o 8 % britské spotřeby elektřiny. Výrobu kabelů obstará společnost XLCC, která mimo jiné i pro to vybuduje novou továrnu ve skotském Hunderstonu. Spotřebuje na to mimo jiné 90 000 tun oceli.

zdroj: Electrek.co

182 Comments on “Maroko vybuduje obří 10,5GW solárně-větrnou elektrárnu, pošle elektřinu do Británie”

    1. 1 garsonka Vysoké Mýto+1 garsonka Hradec Králové+1 rodinný dům s kotlem na pelety+
      2 luxusní auta. Dělat revoluci=prodat majetek.
      Navíc třeba ročník 1979 těch revolucí asi hodně pamatuje. Avšak to NEJSI TY, jsi mnohem starší a tak mluvíme čistě hypoteticky…
      Zní mi to logicky…
      😀 😀 😀

      1. Nápad je to jistě zajímavý, ale počet nemovitostí i umístění máš špatně, počet aut máš špatně, ročník narození máš špatně a v revoluci se majetek rozhodně neprodává.

        Směsice věcných chyb a nereálných představ – tedy standardní příspěvek elektromobilisty do diskuze.

  1. Pokusil jsem se sám o jednoduché srovnání:

    a) Dostavba dalšího bloku JE Dukovany o výkonu 1,2 GW bude stát, když to dobře půjde, 160 miliard Kč. Tento nový blok za rok vyrobí cca 1,2 * 8760 = 10,5 TWh (když nebudu počítat odstávky).

    b) Investiční náklady na FVE jsou cca 20 Kč / 1 Wp. FVE o špičkovém výkonu 1,2 GWp by tedy stály 24 miliard Kč + cena bateriových úložišť pro vykrytí noční spotřeby během sezóny, která u FVE trvá cca 9 měsíců v roce. Tyto FVE, s náležitě dimenzovanými bateriovými úložišti, jsou schopny za celý rok vyprodukovat elektrickou energii cca 1,2 TWh. To je tedy cca desetina oproti JE stejného výkonu.

    V našich podmínkách totiž pro FVE platí nepsané pravidlo „maximální el. energie, vyprodukovatelná jednou FVE v Wh, = její špičkový výkon ve Wp * 1000“. Už jsem se o tom mnohokrát přesvědčil.

    Kolik místa by zabraly FVE o výkonu 1,2 GWp? Na 1 m2 uvažujme výkon 300 Wp. Pak mi vychází plocha 4 miliony m2, tj. 4 km2.

    Závěr:
    K pokrytí výroby 70 TWh elektrické energie by teoreticky bylo zapotřebí postavit FVE o špičkovém výkonu 70 GWp. Stály by 1,4 bilionu Kč, tj. cca 1 státní rozpočet ČR, plus ještě bateriová úložiště (jejich cenu neznám). Samotné FV panely by zabraly plochu 233,3 km2.

    Z výše uvedených důvodů se tedy obávám, že cca 70 TWh ročně, které nyní naše elektrárny produkují, nebude snadné nahradit výhradně OZE, jejichž jasnou většinu představují právě FVE.

    1. Ještě dovětek: 233,3 km2 je sice pocitově obrovská plocha, ale na druhou stranu to představuje pouze 0,3 % plochy ČR (78 871 km2). Při umístění FV panelů přednostně tam, kam patří, tj. na střechy a fasády domů (a případně nad silnice, dálnice a železnice) se domnívám, že to je zvládnutelné. I s bateriovými úložišti na vykrytí výkyvů během dne po dobu cca 9 měsíců. Stále tady však zbývá otázka, jak vykrýt spotřebu na zbývajících cca 3 měsíce v roce.

      Skladování zeleného vodíku by mohla být jednou z možností, protože vodík má vysokou energetickou hustotu. Další možností je skladování syntetických uhlovodíků, které by bylo z hlediska logistiky jednodušší, ovšem jejich výroba je dražší.

      1. To je zajímavá úvaha. Jinak solární panely nepatří jen na střechy, ale i úrodná pole. Říká se tomu Agrovoltaika= synergická kombinace obnovitelné energie a výroby potravin nebo chovatelství. Další možností je instalace SP na neplodnou půdu, které je také dostatečné množství. Vše však vyžaduje dobrou přípravu, propočty a poradu s odborníky na tuto problematiku.

            1. Můj názor, že úmyslné poškozování hospodářské struktury a prosazování zastavění úrodné půdy v období hrozícího nedostatku základních potravin je teroristický útok ve stádiu přípravy a že ti za to patří vyjímečný trest, je moje ústavou zaručené politické právo.
              Stejně jako prosazovat obnovení trestu smrti pro zvláště závažné případy vlastizrady, terorismu a sabotáže.

              Kromě toho, pokud vážně uvažuješ o zastavování úrodné půdy v okamžiku hrozícího hladomoru hned v několika částech světa, jsi opravdu blbec.

              1. Ano, tahle fixace na půdu je typická pro komunistické plánovače a pro městské floutky, kteří se akorát jezdí na venkov kochat krajinou. O zemědělství v ČR ví akorát tak houbelec.
                Tak, pro ty, které to zajímá:
                – ČR je čistý exportér obilnin, mléka a hovězího masa. Ze základních potravin je ČR silně závislá na dovozu vepřového a drůbežího masa. Ale tam existuje dostatek volných kapacit na navýšení produkce, bude-li zájem.
                – Ta teoreticky zastavěná plocha odpovídá cca 0.5% půdy využívané k zemědělské činnosti, cca 6% zemědělské půdy užívané k pěstování řepky olejné nebo 2% zemědělské půdy užívané k pěstování pšenice.
                – FVE nijak nepřekážejí pastvě zvířat. Louky a pastviny mají v ČR asi milion hektarů.
                – V ČR jsou statisíce hektarů zemědělské půdy, pro kterou aktuálně neexistuje smysluplné využití.
                – Čeští zemědělci (ti, co mají silo) teď trhli za obilí rekordní částky a za rekordní cenu už prodali i příští úrodu. Počítejte s tím, že příští rok rekordně stoupne osetá plocha.
                – U potravin jako jsou brambory nebo zelenina zvyšuje jejich pěstování pod FV panely výnosy. Jsou velmi dobré zkušenosti s bifaciálními FV panely postavenými „na stojáka“ v řádcích na vinohradech.
                Suma sumárum: Běhna kecá o něčem, čemu nerozumí, a maluje bubáky na zeď.

                1. Zemědělství je o produkci a výnosech v limitech legislativy, zdrojů, času a ceny.
                  Nesmím hnojit nad limit a znehodnocovat půdu, musím zvážit kolik zvládnu s jakými zdroji obhospodařovat půdy – orba, setí, hnojení, sklizeň, musím zvážit časová omezení na jednotlivé etapy, musím zvážit zda se mi to vypatí.

                  Píšeš umístit pany na stojáka na pole. To znamená investovat do technologie, která se mi díky mizerné efektivitě nikdy nevrátí a jako bonus dostanu extrémně ztížený pohyb a obhospodařování půdy, takže všechno mi zabere několikanásobně tak dlouho = mnohem menší výnos a mnohem větší náklady.

                  Klidně si postav FVE panel na svoji zahradu. Ale dobrá rada – až stoupnou ceny potravin na dvojnásobek až trojnásobek, za názor „dejme na pole FVE“ můžeš dost špatně dopadnout.
                  Protože lidé co budou mít problém uživit rodinu tento návrh budou považovat za provokaci.

                  Znova tady opakuji – cena rohlíku je nepřímo uměrná vzálenosti vidlí od krční tepny politiků.
                  Takže opatrně.

              2. Behna, ostatne jako vzdy, mele o tom, cemu vubec nerozumi a je vedle jak ta jedle. Realita je takova, ze FVE jsou pro zemedelskou pudu pozehnanim, nebot ji chrani pred erozi zpusobenou soucasnym extenzivnim hospodarenim. Jako vlastnik kousku pole po dedovi vim o cem mluvim. FVE na zemedelske pude je zase jen slameny panak, proti kteremu lze udatne a hlavne bez nebezpeci bojovat 🙂 Realita je ale takova, ze FVE lze odstranit a puda pod ni nijak neutrpi, prave naopak. Narozdil od lanu repky, psenice nebo kukurice, ktere pudu vycerpavaji, vystavuji erozi a prirodu nici pesticidy a herbicidy ktere tam tecou proudem. Zlata FVE. Energeticka vyteznost nasobne vyssi, biodiverzita, pokud se o ni jen trochu usiluje, nasobne lepsi. Toz asi tak.

                1. Z 1 ha pole s FVE se vytezi mnohem vic energie nez ze stejne plochy repky. Kdo tady mrha zdroji je agrofert. Podporil bych zakon ktery zakazuje pestovani repky na olej ktery pak putuje do PHM. Potravinovy olej z repky je ale nutny, proto ten zakaz jen pro PHM.

              3. Kolbene, já psal o Agrovoltaice, tak se to nesnaž překroutit. Sprostota a nějaké ohánění ústavou? Ono stačí, že v ČR máme Policii, která slouží k udržování pořádku uvnitř státu a jeho vnitřní bezpečnosti.

                Ta už si s různými křiváky a zločinci poradí, ale to jistě víš.

                1. V pohodě, počkej půl roku, vezmi megafon, vyber si náměstí, a hlásej „fotovoltaiku na úrodná pole“. A spoléhej na Policii ČR, že tě ochrání.

                2. Budu spoléhat na Policii ČR, Kolbene. Různým křivákům a zločincům se nesmí ustupovat. Hlavně ne takovým, kteří plácají něco o vidlích a nějakých revolucích. V ČR fungují zákony a je tomu tak správně, ale to jistě dobře víš.

                3. Každá naše generace byla účastníkem nějaké revoluce a krveprolití. V roce 89 to pravda bylo bez té krve (bohužel), nicméně o to drsnější to může být teď.

                4. Kolbene, Pozor!!!

                  § 353=Nebezpečné vyhrožování
                  § 357=Šíření poplašné zprávy

                  V ČR máme Policii, která slouží k udržování pořádku.

                5. Tak si ty zákony hlavně přečti a začni článkem 17 LZPS, soudruhu.

                6. Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.

                  To víš, že čtu, Kolbene!

        1. Děkuji. Mám rád tvrdá data (aspoň odhady) a nesnáším plané řeči.

          O agrovoltaice a zemědělství obecně nevím skoro nic. Selským rozumem usuzuji, že každá rostlina potřebuje ke svému růstu sluneční záření. Některá více, některá méně. Obyčejná tráva a brambory evidentně patří do té druhé skupiny. Ale u těch vinohradů mě to překvapuje. Nicméně, pokud budou FV panely umístěny tak, aby vrhaly stín převážně do uličky mezi řádky, a ne přímo na vinou révu, tak proč ne…

          1. Zde máte zhruba pojednání o tomto=cs.wikipedia.org/wiki/Agrovoltaika
            Zde články z internetu=www.fintag.cz/2022/01/19/solarni-panely-nepatri-jen-na-strechy-ale-i-urodna-pole/
            Podobných najdete plno, kde je to vysvětleno. Agrov. není tedy žádné znehodnocení úrodné půdy a neplodné už vůbec. Jen je třeba dávat pozor na různé překrucovače faktů.

          2. Umisťování fotovoltaických panelů k výrobě elektřiny na polích se říká agrofotovoltaika, někdy také agrivoltaika. Zkušenosti s ní mají zemědělci ve Francii, Nizozemsku a Německu. Tamní projekty dokládají, že čistou energii lze vyrábět i na zemědělských plochách, aniž by došlo ke ztrátě jejich hlavní funkce, tedy produkci potravin…

            Články najdeš na internetu a na wikipedii je vysvětlení pojmu.

            1. Díky. Kouknu.

              Zajímavé je, že u nás něco takového prý zatím není legislativně možné. Abys totiž mohl někde na poli postavit FVE, musel bys to pole napřed nechat vyjmout z půdního fondu. A to když Ti povolí, tak zase tam pak těžko budeš něco pěstovat… Prostě naše legislativa nejde dost rychle s dobou.

                1. +Už tam máte v čase 7:47 i odkazy, které jsem přidával.

    2. Máte tam chyby:
      1) U JE musíte počítat odstávky, poruchy a tlumení výkonu. U JE je typické využití někde okolo 90%, resp. ekvivalent 8000 h/rok plného výkonu (což je trochu více než 90%). Takže jste na nějakých 9.5-9.6 TWh/rok z toho plánovaného reaktoru.
      2) Cena FVE se s časem mění. Dnes je to ~20 Kč/W, ale je to veličina, která nezůstane stejná. Vzhledem k tomu, že to je ve velkém produkované zboží, praví ekonomické zákonitosti jasně, že cena půjde dolů, dolů, dolů. Dnes jsou FVE 5x levnější než byly před 12 lety a klidně se vsaďte, že cena bude do 2030 poloviční.
      3) 1000 hodin/rok není rozhodně desetina ani z 8760 hodin/rok, ani z realistických 8000 hodin/rok.
      4) Pro cenové srovnání musíte brát v úvahu i cenu peněz (úroky) a provozní náklady. Jinak je to bezcenné počtářské cvičení.
      5) Je nesmysl uvažovat o 100% pokrytí výroby elektřiny jedním zdrojem.
      6) Výhodou FVE je, že je může postavit a zprovoznit kdejaký elektrikář, resp. parta montérů + elektrikář. Nic na tom není, žádné unikátní jaderné know-how, žádné problémy s tím jak ty panely/baterie dostat na místo. To otvírá cestu konkurenci. Lidi v ČR mají cca 3 biliony úspor a firmy, počítám, stejně nebo více. Jen musí pro ně FVE začít dávat smysl. Jak je to teď? Na instalace jsou půl roku čekací doby 🙂
      Patička montérů dělá 4 MW FVE denně

      1. Chyby? Ale ne. Říkejme tomu „hrubá zjednodušení“, kterých jsem si vědom.

        Například: „U JE musíte počítat odstávky, poruchy a tlumení výkonu.“ Samozřejmě, ale ne v mém modelu, který pro přibližnou představu postačí. Jinak palivo se do každého reaktoru zaváží jednou za 3 roky, takže to s těmi odstávkami asi nebude tak horké.

        Ta zákonitost, že roční produkce FVE ve Wh = její špičkový výkon ve Wp * 1000, v našich podmínkách prostě platí. O tom nemá cenu polemizovat. Můžu uvést důkazy, pokud Vás to zajímá.

        A to číslo 70 TWh, pro které uvažuji produkci z FVE, je pouze hypotéza, abych si ověřil, zda je něco takového vůbec možné. Jinak počítejme s tím, že s masivní instalací tepelných čerpadel a s přechodem na elektromobilitu bude muset produkce elektrické energie v ČR vzrůst, pokud ji nechceme dovážet.

        Závěřem:
        Každý matematický model, s výjimkou velmi jednoduchých případů, je jen určitým zjednodušením reality. Pokud bych nešel touto cestou, zamotal bych se do toho a žádného smysluplného výsledku bych se nedobral.

        1. „Například: „U JE musíte počítat odstávky, poruchy a tlumení výkonu.“ Samozřejmě, ale ne v mém modelu, který pro přibližnou představu postačí. Jinak palivo se do každého reaktoru zaváží jednou za 3 roky, takže to s těmi odstávkami asi nebude tak horké.“ – Těch 8000 h/rok jsou průměrné hodnoty pro dobře vedené JE. Palivové tyče v reaktoru 3 roky vydrží, ale každoročně se jich část mění. Já si to číslo z prstu nevycucal.
          „Ta zákonitost, že roční produkce FVE ve Wh = její špičkový výkon ve Wp * 1000, v našich podmínkách prostě platí. O tom nemá cenu polemizovat. Můžu uvést důkazy, pokud Vás to zajímá.“ – Nepotřebuju, tohle číslo jsem nerozporoval. Přečtěte si ten odstavec ještě jednou.
          „Jinak počítejme s tím, že s masivní instalací tepelných čerpadel a s přechodem na elektromobilitu bude muset produkce elektrické energie v ČR vzrůst, pokud ji nechceme dovážet.“ – Co je tak strašně špatného na importu elektrické energie?
          „Každý matematický model, s výjimkou velmi jednoduchých případů, je jen určitým zjednodušením reality. Pokud bych nešel touto cestou, zamotal bych se do toho a žádného smysluplného výsledku bych se nedobral.“ – Mě matematické modelování živí, to mi vysvětlovat nemusíte. Na stranu druhou, moje výhrady ten váš model nijak zvláště nekomplikují. Naopak, do žádného modelu by neměly vstupovat hrubé chyby (jako, že 1000 je 10x menší než 8760). Pak se totiž dostáváte do teritoria „garbage in, garbage out“ modelů.

          1. Ok. Ten desetinásobek jsem však nikde nepočítal jako 8760 / 1000 (h), ale jako 10,5 / 1,2 TWh (produkce JE / produkce FVE). To se rovná 8,75 (-).

            Máte pravdu, že mezivýsledky by se zaokrouhlovat neměly. Já jsme ale z toho „desetinásobku“ žádný závěr, stran dimenzování FVE, nedělal. Velikost FVE jsem odvodil z čísla 1,2 TWh.

      2. A protože je můj model pouze hrubým zjednodušením reality, můžete mě klidně opravit a moje výsledky opravit. Ale, prosím, čísla, ne prázdné kecy o ničem, které podstatu problému jenom zamlžují.

        Takže: Jak velkou plochu v km2 by zabrala FVE s roční produkcí nového bloku Dukovan? A kolik by to stálo?
        a) Bez jakékoli akumulace elektrické energie. A nejlépe také:
        b) Včetně bateriového úložiště na vykrytí noční spotřeby po dobu 9 měsíců v roce.
        c) Včetně úložiště zeleného vodíku, který by vykryl i spotřebu v zimě (to ale znamenalo ještě zvýšit instalovaný špičkový výkon FVE, aby přebytky v létě pokryly spotřebu v zimě).

        Při znalosti odpovědí na tyto otázky lze pak snadno celý model rozšířit na větší produkci, která může být například i těch zmíněných 70 TWh.

        Počítejme, prosím, s tím, že při větším podílu OZE typu „FVE a větrníky“ bude nějaká forma akumulace elektrické energie nezbytně nutná. Jinak tyto OZE nebudou efektivně využity (když vyrábí) a zimní spotřebu (když nevyrábí) bude třeba pokrýt jinak (např. sezónním spouštěním uhelných nebo paroplynových elektráren). Bioplynové stanice nás asi v tomto směru nevytrhnou, že?

        1. Pokud by JE v ČR měly vyrábět výrazně více než dnes, bez masivní akumulace to taky nepůjde. Už teď je to na hranici možnosti systému s minimem akumulace a nebýt spolupráce s rakouskou soustavou a jejími obřími kapacitami vodních elektráren, by už to teď by nepříjemně drahý problém.

        2. Právě proto je nejlevnější rozdělit FVE lidem na střechy. 1 GW je 200 tisíc střech po 5 kW. Na dotacích to přijde na polovinu ceny velké FVE. Navíc ti lidi mají většinou baterku což by ta velká neměla. A provozní náklady jsou nula, opravy už si řeší lidi sami. Pořád tvrdíte, že dotace jsou zlo?

    3. Jednu chybu ve svých úvahách jsem si přece jenom uvědomil, a to dost podstatnou: Pro srovnání JE a FVE není relevantní srovnávat jejich výkon, ale jejich roční produkci v TWh.

      Pro nový blok JE vychází roční produkce maximálně zmíněných 10,5 TWh. K výrobě stejné roční produkce by měly stačit FVE o špičkovém výkonu 10,5 GW, s plochou FV panelů 35 milionů m2 (300 Wp/m2), resp. 35 km2. A stálo by to přibližně 210 miliard Kč. Tedy více, než je předpokládaná cena Temelína. Bez bateriového úložiště, které by pokryly výkyvy alespoň denní spotřeby! Nemluvě o dlouhodobé akumulaci „na zimu“. Pak bychom se s cenou i plochou FVE dostali ještě výš.

      Stejný závěr lze zohlednit pro jakkoli velkou FVE. Stále platí, že 70 TWh elektrické energie lze teoreticky pokrýt FV panely o ploše 233 km2. Pokud bychom však chtěli tuto energii spotřebovávat během celého roku rovnoměrně (i přes zimu), znamenalo by to vybudovat nějaké vysokokapacitní úložiště na zelený vodík (nebo syntetické uhlovodíky) a celou plochu FVE ještě o něco rozšířit, protože tento způsob akumulace je oproti baterkám výrazně ztrátový.

      1. Díky. Kouknu na to.

        Také posílám něco k tématu:
        https://www.e15.cz/rozhovory/vetrniky-postavime-i-v-cesku-verime-si-na-nizsi-desitky-megawattu-rika-clen-vedeni-cez-1389511

        „Polostátní skupina ČEZ si loni předsevzala, že do roku 2030 vybuduje obnovitelné zdroje o výkonu až šest gigawattů, tedy trojnásobek temelínské elektrárny.“

        Pěkné. Ještě by mě ale zajímalo, kolik těch OZE o špičkovém výkonu 6 GW vyrobí z rok TWh elektrické energie? Bez úložišť / s úložišti..?

          1. V tom případě přestaly platit ekonomické zákonitosti nebo nějaký trouba neumí od sebe odlišit krátkodobé fluktuace komoditních trhů a dlouhodobé ekonomické trendy. Vsadil bych si na to druhé, protože ten samý člověk tady mele i nějaké nesmysly o dlouhodobých úložištích na zimu.

              1. VtE vyrábí více v zimním období a FVE v letním. Vhodným poměrem se to tedy dá vybalancovat. Řešit to v rámci jednotlivých států je ale komplikované a neefektivní. Třeba u nás nemáme dost vhodných míst pro VtE abychom byli soběstační i v zimě. Musí se to tedy řešit spíše na celoevropské úrovni a to i včetně vysokonapěťového propojení a akumulačních/balančních prvků.

                1. Jo, ale já by byl v zakladních zdrojích, jako je el. radši nezávislý na dovozu, a zvláště v krizových obdobích.Proti propojení a vyrovnávaní sítí nic nemám, a ta akumulace je v současnosti stále krátkodobá.

                2. @kkk: To je ovšem chyba v logice. To je jako mít na hranici trvale mobilizovanou armádu, protože jednou by mohl někdo zaútočit. Je to plýtvání lidmi a penězi. Správný postup je normálně obchodovat s okolím a celým světem, ALE být připravený na situace, že by se mohly věci podělat. Pak je moc užitečná schopnost nezávislého fungování. Ale v ten okamžik, protože je nouze, sere Bílý Tesák na cenu, na globální oteplování, …
                  To je ovšem úloha, která se řeší úplně jinak.

                3. J.V:V ideálním světě by ty Vaše vize asi fungovaly, ale realita je jinde, a máte toho plnou historii, a srovnávat to s armádou je mimo mísu. Nikde nepíšu, že bych neobchodoval s okolním světem.

              2. V zimě se stejně musí topit. Teplárny mají generátory nebo kogeneraci. Takže zimní výpadek FVE v podstatě nevadí. Podstatné je, že OZE ušetří v průběhu roku až 80% paliva, emisí i peněz. Měli snad Němci v zimě nějaký problém? Přitom mají teď 8x menší výkon jádra na počet obyvatel než my.

                1. Jo, ale ty teplárny/elektrárny jedou na fosilní paliva.Já osobně bych dal soláry, pokud to jde na všechny budovy parkoviště atd., ale bez jádra se u nás dle mě min. 20-30 let neobejdeme.Teď mají Němci z uhlí cca. 27%, plynu 8% a jádra 6%, a to svítí a slušně fouká, a to je jenom elektřina, čím by jste nahradil topení chem. průmysl atd.?

  2. Pro Drvoštěpa: „JE – poděkovat a nechat dosloužit…“

    No, ačkoliv jsem stále zastáncem JE, také mě to napadlo. I když Dukovany a Temelín rozšíříme, jaký užitek z toho bude mít český daňový poplatník? Bude pak pro nás elektrická energie dostupnější a levnější?! Protože stát dereguloval výrobu a obchodování na poli energetiky, tak veškerá el. energie vyrobená v našich elektrárnách se prodá na burze někde v Německu za cenu, kterou by zřejmě znala vědma Jolanda, kdyby ještě žila. Jaký z toho plyne užitek pro občany ČR v případě, že se obě naše stávající JE dostaví? Mohl by mi to někdo, prosím, vysvětlit?

  3. Takže jestli to chápu správně, stačí jedna 70 let stará hlubinná nálož, shozená kdekoliv na těch 3800km mezinárodních vod i vod několika států, a Británie přijde o 10% elektrické energie?

    A jinak jsou soudruzi progresivisté normální? Žádné poučení z posledních měsíců?

  4. Je to zajímavý, dech beroucí projekt. Ano, zabírá to spoustu místa, ale to je na poušti tak nějak jedno, ne? Afrika, a především rovníková Afrika, má pro výrobu elektrické energie a zeleného vodíku z FVE obrovský potenciál. Jenže světová spotřeba je jinde. Takže je zde nutný přenos elektrické energie na velké vzdálenosti, z velké části po mořském dně.

    Až doteď jsem si myslel, že vvn a zvn kabely nelze na mořské dno pokládat kvůli bezpečnosti. Přišlo mi to stejné jako pokládat kabel CYKY do vany, ve které se koupou děti. No, asi jsem se mýlil…

    1. No ked som bol maly tiez som si to myslel no a potom som prisiel na to, ze napr. na pusti bude vysoka prasnost, cize FVE mozu mat celkom problem s tymto. Uz davnejsie su realizovane aj projekty zrkadloveho solarneho systemu, ktory ma naviac tu vyhodu, ze energiu moze produkovat aj v noci (z akumulovaneho tepla vo forme nejakych roztavenych soli). Realizacia takeho projektu je podla mna lacnejsia nez pri FVE, ale ten problem s prasnostou zostava.

                1. Kdyz na svahu odbrzdite jakekoliv auto a poslete ho dolu, tak to musi vyrobce take vysvetlovat? Je to stejne jako kdyz nekdo susi kocku v mikrovlnce. Lidi jsou pitomci.

                2. Odpoved Leodendule jelikoz na jeho prispevek odpovedet nelze. neni tam tlacitko. Proc to nevim.
                  Jestli tomu dobre rozumim tak to byla funkce summon. To se snad neda srovnat s odbrzdenim auta v kopci. Nezlobte se na me ale vy Tesle nadrzujete vic nez je zdravo. Pokud funkce Tesla summon narazi do letadla tak to moc nefunguje. (Rikam POKUD to tak bylo.) Takhle to FSD asi brzo nebude.

                3. @anonym2044. Summon je schvaleny k pouzivani jen za primeho dohledu. Ten borec to pouzil a byl nekde v hangaru a vubec nevidel kam auto jede. To je jako poustet dalkove ovladany dron aniz by dotycny videl kde leta. Ze existuje moznost neco spustit, neznamena ze to lze delat bez premysleni. To pusteni auta ze svahu by podle vasi definice take nesmelo fungovat.

                1. Tak teď zase nerozumím já, ale narozdíl od tebe to nepředstírám 🥴…

      1. Jasně. Problém s prašností mají jenom FV panely. Zrcadla ne. 😉
        Ha, ha, ha.

        Pokud by to byl takový problém, jak píšete, tak by tu FVE v Maroku Britové asi nestavěli, ne?

        No co. V nejhorším se zaplatí pár Afričanů, kteří budou FV panely podle potřeby čistit (beztak mají houby co na práci). Ale nemyslím si, že by to byl tak obrovský a neřešitelný problém, jak se nám snažíte namluvit.

        1. Ha ha ha naucte sa citat vid. posledna veta. Skor je to do placu nez smiechu.

          Tak uz sa vyhodilo vela penazi na podobne nezmysly.

          Jasne, mozme zaplatit napr. nejakych trpaslikov co budu cistit panely alebo zrkadla. Nieco ako mala tusim toyota v reklame, kde mali japoncik pod kapotou stieral okno stieracmi.

          1. Ok, dostal jste mě. Nicméně, FVE v poušti se budou realizovat – i přes problém s prašností, na který poukazujete.

            Ještě k tomuhle: „Uz davnejsie su realizovane aj projekty zrkadloveho solarneho systemu, ktory ma naviac tu vyhodu, ze energiu moze produkovat aj v noci (z akumulovaneho tepla vo forme nejakych roztavenych soli).“

            No, a FVE dokáže v noci produkovat (akumulovanou) elektrickou energii z baterií. V čem jsou ty roztavené soli podle Vás lepší?

  5. Osobně si říkám, že tady je obrovský potenciál pokud jde o jižní státy a nemusí to být nutně afrika. Kdykoli jsem jel do Chorvatka, tak sem nechápal ty obrovské nevyužité neúrodné plochy kolem dálnice, samý kámen kam až oko dohlédne. To jsou tisíce kilometrů čtverečních, které by minimálně od jara do podzimu zvládli napájet polovinu evropy.
    Tak třeba teď bude nový impuls…

        1. Vesměs s Vámi souhlasím. V našich končinách mně však přijde naprosto na hlavu, když vidím spoustu FV panelů zabírat ornou půdu. Naproti tomu, na většině střech a fasád budov žádné FV panely nejsou! Prostě paradox, který nějak špatně rozdýchávám.

          A když už jste zmínil ty dálnice, které zabírají obrovské množství plochy, napadlo mě, že by nebylo od věci, instalovat FV panely nejen podél dálnic – vedle nich, ale i přímo nad nimi – jako takový poloprůhledný (nebo i zcela průhledný) přístřešek. FV panely by nebyly umístěné těsně u sebe, ale s takovými mezerami, aby na vozovku pronikalo dost denního světla (krom toho, existují i poloprůhledné a brzy snad i zcela průhledné FV panely).

          A pod ten „dálniční přístřešek“ by nepadala voda ani sníh, takže by i silničáři mohli být spokojení. Taková strategie „win – win“. 😉

          1. Presne tak. FVE patria na strechy budov a nie do prirody. Aspon mozu strechy generovat cast energie.

            Inak zatial som nepocul o tom, zeby niekto realizoval aj chladenie FVE clankov v lete vo forme obehovej kvapaliny, z ktorej by sa dalo teplo znovu premenit na el. energiu (termoclanky, stirling,…). Otazka je cena a efektivita takeho systemu. Kazdopadne by to zvysilo efektivitu FVE cez velmi teple dni.

    1. Ano ale co s tou druhou polovicou roka? FVE nie je nahrada za stabilny zdroj. Museli by ste mat nadprodukciu taku, aby vam dokazala vykrit straty z vyroby a dlhodobeho uskladnenia energie (baterie, vodik,…). Skuste si niekto vypocitat o aku energiu ide ked budete pocitat el. energiu + ropa + zemny plyn. Treba tam samozrejme zapocitat straty pri konverziach z tychto druhov energie. FVE su dobre iba pre jednotlivcov, ktory na to maju peniaze a firmy co ich montuju.

        1. Nie, druha polovica roka je prave tak kedy sa vodik vyrabat neda. Museli by ste vyrobit obrovske mnozstvo vodiku a pokryt straty pri jeho vyrobe, straty pri jeho uskladneni a straty pri jeho distribucii. Potom si musite zobrat energiu z el.+plyn+ropa a pripcitat k energii zo strat. Potom zistite kolko vodiku musite vyrobit pri FVE s efektivitou 20% a aj to iba pocas slnecnych dni. Obavam sa ze to budu sialene cisla. Samozrejme treba vzdy pocitat s nejakou rezervou, povedzme 5-10% z tej hodnoty co vypocitate, lebo co ak bude dazdivejsi rok.

          Toto zelene mozocky nejak nevedia pochopit alebo ich neucili rovnice na skole.

            1. Nie, bavime sa o Chorvatsku resp. Europe.

              Afrika ma svoje problemy. Na pusti toho vela nepostavite, kedze pust ma tendenciu sa presuvat a taktiez je tam otazna prasnost, ako som pisal inde. Vodik je taktiez nie dobra volba, kedze jeho distribucia bude drahsia a energeticky narocnejsia, nez presunut el. energiu sem do Europy a vyrobit ho tu.

          1. O účinnosti FVE by se dalo polemizovat. Aktuálně nejlepší, komerčně dostupné FV panely mají účinnost 23 %. Křemíkové panely v kombinaci s perovskity prý dosáhnou účinnosti až 30 %, protože budou využívat širší spektrum vlnových délek. Teoretické maximum FV panelu je 34 %.

            Tepelná elektrárna má účinnost 35 – 40 %.

            Fotosyntéza má maximální účinnost pouze 4 %. Takže co? Přestaneme kvůli tomu snad topit dřevem a uhlím, protože to „nedává ekonomický smysl“? A s výrobou zeleného vodíku to máte podobné.

            1. No a JE ma ucinnost kolko, kedze sa spotrebuje len 5% paliva a ostatok sa povazuje za odpad? Preco sa nestavaju JE ktore spotrebuju 60% paliva? Pri JE je to ako keby sme zjedli iba supku z jablka a ostatok zahodili.

              Ucinnost FVE je nizka. 30% by bolo fajn ale perovskit tu mal byt na trhu 2020 a stale nemam pocit, zeby som si taky panel s touto efektivitou vedel kupit. Skor som mal pocit, ze to chcu aplikovat na okna s s vyuzitim tych 5%, kedze perovskit je priehladny.

              1. Tady vůbec nejde o účinnost ale o provozní náklady. JE nemá šanci v dnešní době se uživit za tržní ceny. Stát to bude muset dotovat. Množství kvalifikovaných zaměstnanců musí někdo zaplatit. Za komunistů se JE vyplatily protože byly nízké platy. Na FVE stačí jeden dědek se psem. Zeptejte se lidí jestli jsou ochotni platit 2x tolik než dnes. Slunce je zadarmo a i při malé účinnosti je pořád zadarmo.

                1. To se mi nějak nezdá, co píšete. Vůbec se mi to nezdá. Můžete svá tvrzení opřít o nějakou analýzu?

                  Dukovany si na sebe už vydělaly několikrát a Temelín, myslím, také. Výroba elektrické energie z JE vždy patřila k těm nejlevnějším. Problém je, že se zvyšováním bezpečnostních standardů podstatně vzrostly investiční náklady na jejich výstavbu.

                2. Pro JK… a máš odepsanou výstavbu a několik milénií trvající údržbu a kontrolu trvalého úložiště ☢️ odpadu 😉 ??

              2. No, ale to je přesně to, o čem píšu: Relativně nízká efektivita určitého zdroje elektrické energie ještě neznamená, že je daný zdroj nepoužitelný. Rozhodují i jiné aspekty.

                V našich podmínkách se mi jako optimální energetický mix jeví 50 % z jádra a zbytek z OZE.

                1. Pro JK…☢️ Poděkovat a nechat dosloužit…Za 30 let už ztratí význam… Hlavně nestavět nové 🥴

          1. Aha… nepřekvapivě schopnost imaginace nula… Tak tady to máš ,,polopatě“: Lidi jako ty, co melou jak mlýnek ,,Nejde to nepůjde to“ tady byli vždycky. A vždycky se ukázalo, že se mýlí. Jakou máš asi šanci stát se výjimkou??…A jestli se poučíš nebo urazíš nechám na tobě.😉

            1. Nie, len nerozumiem jazyku vasho kmena. Schvalne 1 2 5 44 7 5 5 aa abx. Co som povedal? Tiez nedostatok imaginacie alebo sa da ten clovek co toto napise povazovat za idiota co sa nevie vyjadrit?

              Ja nikde nepisem, ze sa nieco neda. Skoda ze vasa inteligencia nie je dost vysoka aby to pochopila. Ja hovorim o efektivite a vyslednych vlastnostiach takych systemov. Tu je par chytrakov co si dali panely na strechu a teraz sa pasuju za riesitelov globalneho problemu s energiu. Pritom kolki z nich maju tie gule ist na offgrid? Vsetci maju „backup“ v podobe pripojenia do siete a to aj ked maju kladnu bilanciu vyroby energie a velke baterky v garazi (mozno vedla ferrari). Vobec netusia o com energia je. Som ale zvedavy kolko z nich by dokazalo ist offgrid, nabijat svoje dve auta, vykurovat dom a to prosim pekne celorocne a bez obmedzovania. Pride zima a zacne to. Otazky typu: Nabijem svoje auto alebo manzelkine? Z tych 4 izieb by sme mohli zit dvoch a vykurovat iba tie? Budeme tento tyzden prat (susit samozrejme iba vonku)? Bude zamracene aj dalsi den? Pripojim ten benzinovy generator?

              Mna vasa hlupost neuraza ale hneva, takze tu si pletiete moje pocity.

              1. Proc by nekdo s FVE na strese mel fungovat off-grid. Porad mate takove militantni pozadavky. To muzete po nekom kdo ma plynovy kotel take pozadovat aby byl bez pripojky elektriny, protoze ji nevyuziva k maximalni spokojenosti distributora. Nebo muzete pozadovat, ze majitel auta by nemel mit moznost letat letadlem, nebo jezdit metrem. A kdo ma doma garaz, nesmel by parkovat na verejnem parkovisti. Kdo si pestuje svou zeleninu, nesmel by kupovat v obchode atd. Vase mysleni je takove vyhranene az absolutisticke. Nastesti muzete akorat placat na webu a nemate zadne pravomoce. Ale v russku byste udelal karieru, tam je takove uvazovani zadouci.

                1. V tom pripade mate pravdu ze to uzivatel pouzival blbe. Souhlasim. Ale trochu me zarazi ze ten FSD system kterej ma uz, (spis uz nekolik let mel) ridit uplne sam je neschopen rozeznat takovou prekazku a narazi do ni. (Je take mozne ze uzivatel FSD nemel zaplacene.) Tim se Tesle nevysmivam, sam jsem programator takze si aspon trochu dovedu predstavit jak tezke to musi byt naprogramovat ale stejne to nemile prekvapi.

              2. Pro XMen… Nejsi poněkud přidrzlý?😃 Píšeš ty svoje neználkovské nesmysly slovenštinou bez diakritiky na českojazyčný web a ještě si stěžuješ. Pokud nerozumíš, použij překladače, slovníky a neobtěžuj… Nebo sem nelez- stejně se tu jen ztrapňuješ, i když ti nedochází…
                K věci: Správně ti odpověděl Leodendula, jen dodám, že i ostrovní systém je zcela proveditelný…

                1. Hele Drevostep nerozumi slovensky? To se teda mate cim chlubit. 🙂

              3. Tu přípojku nn ze sítě je dobré mít nejen kvůli nedostatku výkonu FVE přes zimu, ale i kvůli jeho přebytku v létě (!). Viz virtuální baterie. Takže pak podle prosté bilance „dodal do sítě – odebral ze sítě“ může být každý RD energeticky soběstačný.

                Můžete však oprávněně namítnout, že s virtuální baterií se problém přesune od spotřebitele na výrobce a distributora elektrické energie.

                Šanci na úplnou soběstačnost „off-grid“ aktuálně vidím v redoxních průtokových bateriích. Bo elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku, kompresor a tlakovou nádrž si běžný člověk do baráku asi nedá…

                1. Urcita moznost skladovani energie je v pouziti louhu sodneho. V lete se odparenim vytvori vyssi koncentrace a v zime se redi pomoci nizkoteplotni pary pri nizkem tlaku, blizko vakua. Pri prijmu pary se ziska kondenzacni energie obsazena v pare. Paru lze generovat ohrevem v zemnim kolektoru. Ve Svycarsku to testuji.
                  ingenieur.de/technik/fachbereiche/energie/wie-natronlauge-sommerwaerme-fuer-winter-speichert/#:~:text=Sommerw%C3%A4rme%20im%20Speichertank&text=F%C3%BChrt%20man%20verd%C3%BCnnter%20Natronlauge%20Energie,Monate%20und%20sogar%20Jahre%20aufbewahren.

                1. 😳co prosím???… Přemýšlím jak vtipně a kousavě odpovědět, ale tvá mimóza je fakt odzbrojující 😃…

    1. tak za prve maroko nebude nikdy tak dominantni dodavatel jako rusko, neb takovych zemi si bude konkurovat mnoho. A ano, dulezite je, ze Maroko nema problem s tim, ze by nenavidelo zapad a obvinovalo ho ze vsech svych problemu, navic nema jaderne zbrane kterym by vsem vyhrozovalo, atd.atd… proste mnohem lepsi obchodni partner ve vsech ohledech. Vlastne nevim o nicem, cim by Maroko Evrope vyhrozovalo, divny stat, ze?

      1. 8% mi ako dominancia pride aj celkom dost. A energie su zda sa lepsia zbran nez jadrovky.

        Tak preco sem pustaju migrantov? Myslim do Spanielska. Kazdopadne necham politiku nabok. Vyhanat zavislost inou zavislostou je hlupost ale na druhej strane to je normalny stav v EU (ocividne v tom bude GB pokracovat).

          1. Preco? Lebo Norsko presadzuje politiku ako zvysok „jadra“ EU. Zoberte si ale za priklad GB. Tam su doteraz tahanice a tako povedat ako sa skoncia. Maroko vsak nie je spriatelena krajina s EU. Tych 8% moze byt jedin v pripade, ze dokazem bez nich dlhodobo prezit a teda mal dobre diverzifikovane zdroje.

          1. Je naprosto jedno, z jakého zdroje v globalizovaném světě bereme ropu a plyn, protože trh je naprosto propojen.

            Náš politický postoj agresivní čivavy je k smíchu. Pojďme si shrnout výsledky naší politiky za poslední dva měsíce…

            Vojenský pohled:
            – východ a jih Ukrajiny o rozloze 80 tisíc km2 je po dvou měsících a nasazení pouhých 200 tisíc vojáků (proti plně mobilizovné Ukrajinské armádě v počtu 5+ milionů) v ruských rukách.
            – technologická převaha Ruska je bez ohledu na žvanění „expertů“ v našich médiích zdrcující a díky ní je i při obrovském nepoměru sil vojenská iniciativa na straně Ruska.
            – ukrajinská armádní technika je naprosto zdecimovaná a přišla u všechny útočné zbraně, letectvo, a výkonnější PVO.

            Ekonomický pohled:
            – sankce EU způsobily Rusku k dnešnímu dni inflaci 20%, inflace v EU je 10%, v ČR se podle zdroje pohybuje někde mezi 15-25%
            – rubl nejen smazal všechny ztráty, ale je na dvouletém maximu
            – sankce přijalo 10 zemí + země EU. Část zemí již sankční seznam omezila (např. USA opět dovážejí hnojiva a další dříve zakázané produkty). Navíc země, které sankce přijaly, je samy nedodržují a obchod funguje dále přes čínské a vietnamské prostředníky.
            – Ukrajina je totálně ekonomicky zdecimovaná a účet už zaslala… Západu. Náklady na udržování války ponese především již zadlužená EU, a ty budou gigantické.

            Je mi to fakt líto, ale podle mého názoru v tuto chvíli jednoznačně vítězí Rusko a budeme se s tím muset dříve či později srovnat.

            Takže přestože souhlasím s vaší definicí „problémové Rusko“, je třeba na prvním místě ukázat na viníky a chybnou politiku, která nás do této situace přivedla, a na druhém místě se vrátit k politice racionální energetické bezpečnosti, která je naprostým opakem ideologické energetické utopie prosazované EU.

            Dnes „problémové Rusko“, zítra „problémový Katar“, pozítří „problémové“ Maroko“ atd atd. Ve skutečnosti ten problém je u nás.

            1. (proti plně mobilizovné Ukrajinské armádě v počtu 5+ milionů)
              Pokud vím, na Ukrajině žádná všeobecná mobilizace dosud neproběhla.

              I kdyby Rusko válku na UA náhodou vyhrálo, bude to Pyrrhovo vítězství, jehož trpké plody bude sklízet desetiletí.

              Ta vaše věčná proruská, vlezdoprdelistická politická agitka je k smíchu. Běžte s tím na Novinky nebo na nějaký jiný komoušský web. Tady se bavíme o technice – o zdrojích elektrické energie apod.

              1. Tak to víte špatně.
                Všeobecná mobilizace byla Ukrajinou vyhlášena již 24.2. a do dnešního dne proběhla z cca 50%, přičemž ale výzbroj a bojová hodnota mobilizovaných záloh je nevalná.
                Každopádně došlo k posílení východní a jižní fronty o cca 5 milionů mužů a k vylidnění celých vesnic od mužské populace 18-60 let.
                I přes ukrajinskou početní převahu 25:1 Rusové stále postupují.

                O skutečných faktech této války se na mainstream médiích nedočtete. Za poslední měsíc jsem zaznamenal jedinou světlou výjimku, reportéra ČT Davida Borka, který přestože „fandí“ Ukrajině, udržuje si alespoň částečně objektivitu a lze ho tak na rozdíl od soudruhů propagandistů poslouchat, viz zde hxxps://tv.idnes.cz/rozstrel/rozstrel-david-borek-cely-zaznam.V220426_173022_idnestv_krr

                A co se týká tématu, tak otázku energetické bezpečnosti a problémového Ruska s imperiálními choutkami jste otevřel vy.

                1. Co to meleš za blbosti prosím tě. Ukrajina sice mobilizuje, ale nejsou to Rusové aby poslali na frontu lidi s jednodenním výcvikem. Naopak požadují minimálně 2 měsíční výcvik pro nasazení mimo teritoriální obranu.

                  To také vidíme na frontě, kdy teprve v posledních dnech byly nasazeny první mobilizované jednotky u Záporoží. V příštích dvou měsících se na frontu dostane velká část (cca 150 tisíc) mobilizovaných jednotek a kvůli tomu také Asertovič ohlásil ofenzívu na znovudobytí celého území až na půlku června.

                  Posílení fronty o 5 milionů mužů to si úplně spadnul z dezinformační višně. To kdyby se jen rozeběhlo, tak by Rusové nestihli ani přebíjet a dávno je válka už u konce.

                  Vylidnění celých vesnic 18-60 let si pleteš s Rusy okupovanými samozvanými republikami. Tam už opravdu nemají kde brát. Je to krásná ukázka toho co se stane proruskými blbečky a kolaboranty. Dostanou 60 let staré AK nebo 100 let starý Mosin, pracáky a v teniskách je poženou Islamisti od Kadyrovců proti kulometům.

                2. Víš co, poslechni si ten rozhovovor a pak to zkus znovu.

                3. Poslechl jsem si to snad 3x. Pokud z vyjádření zhruba „Ukrajinský venkov je země žen, dětí a starých mužů“ usuzuješ, že UA má na východě 5 milionů mužů ve zbrani a že všichni muži 18-60 let jsou na frontě, tak asi nemá moc smysl se dál bavit.

                  Ono stačí trochu přemýšlet. Samozřejmě, že v západní části a obecně hlavně na venkově bude přetlak žen, dětí a starých. Každý trochu myslící otec od rodiny pošle ženu a děti co nejdále od bojů a ideálně na venkov (k prarodičům), kde je riziko bombardování malé a kde jsou relativně soběstační.

                  Drtivá většina těch „odvedených“ se cvičí a budou nasazeni v příštích dvou měsících. Dalších možná 400 tisíc bude bojová podpora. Snad žádný z analytiků (i těch proruských) nepracuje v současnosti s miliony (ani s jedním milionem) kombatantů na UA straně natož soustředěných přímo na frontě.

            2. Katar ani Maroko bezpečnost v Evropě neohrožují ani náznakem. Ropa a plyn o Arabáků je mi 100x milejší než z imperiálního Ruska, které furt jenom machruje, někomu vyhrožuje a nyní i vraždí a decimuje ve velkém.

              Úplný nebo alespoň 50 % přechod na OZE bude nějakou dobu trvat, ale je neodvratný. Do té doby bude dobré brát fosilní paliva v maximální možné míře od Arabů. Čím víc Rusko zchudne, tím menší bude mít schopnost na někoho útočit.

              1. Pokud budeme brát více od Arabů a soutěžit s jinými odběrateli, globální cena půjde nahoru. Pokud půjde globální cena nahoru, o to snadněji a za víc Rus prodá jinde.

                Stačí se podívat na aktuální čísla – Gazprom je v rekordním zisku, ze kterého by mohl financovat deset podobných válek.

                1. Pokud bude Západ kupovat ropu a plyn od Arabů (a z USA), tak tím cena pro Západ zřejmě vzroste, ale Rusákům nezbyde nic jiného, než prodávat pod cenou Číňanům a Indii (za rupie). K tomu však nemají potřebnou infrastrukturu. Plynovody a ropovody jsou vedeny jiným směrem.

                2. Furt ti uniká v čem je problém. Problém je v infrastruktuře a kapacitách přepravy ochotných vozit Ruskou krvavou ropu a plyn.

                  Je celá řada bezpáteřních států a režimů, které by hrozně moc rádi koupily všechnu Ruskou ropu se slevou, ale nikdo jim to nedoveze, nikdo jim to nesloží a nikdo jim ty lodě nepojistí.

                3. @Venca „nikdo jim to nedoveze, nikdo jim to nesloží a nikdo jim ty lodě nepojistí“
                  To myslíš opravdu vážně? Hele víš že z Ruska do Číny se dokončuje nová vysokokapacitní železnice? A víš, kdo ji přeze všechny „sankce“ stále staví? Že by Němci? 😉
                  Víš, že německé společnosti, co slavně ohlasily ukončení výroby a odchod z Ruska, se zadními dveřmi potichu vrátly a výrobu obnovily? Dobrá zpráva, Continental zase frčí, takže zimní gumy budou 😉

                  Business jede a pojede bez ohledu na politiku. To je realita.

                4. Takže plyn a ropu z nalezišť pro Evropu budou do Číny vyvážet po železnici?
                  Bavíme se snad o ropě a plynu. Si zase úplně mimo téma.

                  Nebudu ztrácet čas zjišťováním co z toho co píšeš je pravda. Jen mě udivuje, že Rusové si musí zvát Němce aby jim postavili železnici do Číny. 😀

                  Pneumatiky fajn, aspoň můžou přezout ty Panciry. 😀
                  Co ten Uralvagonzavod? Už běží? Modernizované tanky už začínají pomalu docházet.

                5. Ty nevíš, že se ropa přepravuje po železnici? 😀
                  Promiň, ale někde se ti musím fakt nahlas zasmát.

                  Jestli funguje Uralvagonzavod nevím, nestíhám sledovat veškeré dění všude.

                6. Směješ se svému nepochopení psaného textu? 😀

                  Já jsem nepsal, že nevím, že se ropa a plyn vozí po železnici. Všechno jde když se chce a někde to asi má smysl.

                  Ptal jsem se jestli plánují vozit miliony barelů ropy a miliardy metrů plynu denně po nějaké tisíce kilometrů dlouhé železnici. Navíc když tu často vykřikuješ jak hned vedle bude stát plynovod a ropovod. Takže ta železnice bude spíše pro jiné zboží nemyslíš?

              1. Mě spotřebitelský koš statistického úřadu nezajímá a počítám si inflaci z vlastních dat. Když je porovnám s daty ČSU tak je od minulého roku evidentní, že výsledek koše ČSU je cca o třetinu pod inflací reálnou.
                Důvody neznám, ale předpokládám, že se jedná o úmyslnou optimalizaci mezi potřebou přesné hodnoty a protiinflační valorizační brzdou.

            3. Proč furt tak lžeš?

              Vojenský pohled:
              -Rusové za poslední měsíc ztratili polovinu obsazeného území.
              -„pouhých“ 200 tisíc vojáků (po KIA, MIA, WIA + posily v současnosti cca 150 tisíc) je maximální síla kterou jsou schopní bez mobilizace nasadit.
              -technologická převaha začíná být pomalu minulostí po dodávkách moderních zbraní
              -Ukrajinská armáda je zdecimovaná jen v Ruských snech, PVO stále jede (ty rakety fakt MANPADS nesestřelí) Rusové létají hlavně nad svým územím a občas nad frontou (tzn. žádné hloubkové bombardování), Rusové stále údajně sestřelují TB2 a včera spadl jeden Su24 takže letectvo asi funguje, útočných zbraní neměla UA nikdy více než dnes hlavně díky Rusku

              Ekonomický pohled:
              -Inflace v EU 8 %, Rusko 20 %, ČR 13 %, s tvojí definicí inflace nikdo renomovaný nepracuje
              – nelži, Rubl je na úrovni z listopadu minulého roku, důvod je brutální zvýšení sazeb, intervence centrální banky a razantní propad importu, kurz je imaginární když se s Rublem skoro neobchoduje
              -To si zase popletl. Zákaz vývozu hnojiv z Ruska je ze Ruské strany od 10.3. Pokud to tedy znovu povolili tak jim asi dochází prachy.
              – 7 miliard USD měsíčně je malá částka pro ekonomiky USA+EU, Rusko stojí jen přímé válečné úsilí 1-2 miliardy USD denně

              Líto ti to být nemůže, protože podle toho co říkáš tvoje strana vítězí. Sice vítězí už víc jak dva měsíce, ale jednou přece jen zvítězí i kdyby prohráli.

              S problémovým Katarem nebo Marokem se dá „domluvit“, protože řinčení zbraněmi by z jejich strany bylo pro nás spíše cinkání rolniček.

              1. Děkuji. Nemám čas ani chuť se s ním tady o těchto věcech dohadovat. Vidím to ale podobně, jako Vy.

                Jinak by bylo zajímavé vědět, co je to za člověka, ten runner42. Buď tomu opravdu věří, čemu píše, nebo je za to placený. Nevím.

                Na googlu jsem našel tohle: https://www.nissanclub.cz/member_detail.php?id=14071

                A nedávno tady zase byl odkaz, že se údajně jmenuje Kolben. Jenže jediný Kolben v ČR bydlí v Praze a je mu 90: https://www.kdejsme.cz/prijmeni/Kolben/hustota/

                Runner42 je z Vysokého Mýta, stejně jako já. Osobně ho ale neznám a ani poznat nechci.

                1. Jo, tak už vím, kdo to je ten runner42. Přiřadil jsem si ho podle těch jeho aut, se kterými se tak rád chlubí.

                  Poznal jsem ho jen letmo, od vidění, takže není moc, co bych o něm napsal. Snad jen, že mně do oka nikdy nepadnul. Jájínek, co se rád prosazuje a dává na odiv svůj majetek. Prý podniká v oboru IT.

                  A v Mejtě teď už asi nebydlí, protože jsem ho tam už spoustu let neviděl.

                2. Opravdu je všude. To nemůže stíhat. Určitě má elektromobil a nudí se u nabíječek. 😉

                3. 😀Minule psal, že bude pěstovat nebo kupovat rychle rostoucí dřeviny a z nich dělat brikety, které pak bude pálit. Tak nevím, asi má automatický kotel a většinu dne píše něco na internety.

                4. No, je až s podivem, co ten člověk všechno stíhá, kde všude byl a co všechno (ne)zná. 😉

                  Asi už bude v ajťácko – manažerském důchodu, když má tolik času furt viset na netu.

                5. Do Vysokého Mýta jsem jezdil na okruh, na volné jízdy pro veřejnost, nejdříve se Zetkem a následně s Miatou. Tak před deseti lety to byl můj oblíbený okruh, když jsem začínal jezdit okruhy. Jednou jsem tam byl i s Mustangem, ale to byla dost strašná zkušenost.

                  Ve Vysokém Mýtě jsem nikdy nebydlel a žádného Jiřího Konečného neznám, takže pochybuji, že by nějaký Jiří Konečný znal moje povahové vlastnosti nebo majetkové poměry 😉

                6. Pro runner42: Tak v tom případě to ale musí být neuvěřitelná shoda náhod. To se moc omlouvám.

                  Člověk, kterého jsem v Mýtě před 10 lety pravidelně potkával, si tam koupil garsonku, kam si vodil slečny. Druhý byt měl v Hradci, kde i pracoval.

                  A měl zrovna taková auta, jakými se na webu chlubí jistý runner42: Černého Nissana a modrou Audinu. Jednou přijel s Nissanem, jindy s Audinou. Takový plešatý záprtek, co vážil asi 60 kilo i s postelí. Vážně to nejste Vy? 😉

                7. Plešatý záprtek s chlupatejma zádama a vypadanejma zubama jsem, taky se moc nekoupu, ale garsonka ve Vysokém Mýtě a byt v Hradci (Králové?)… to by jste mě urazil 😀

                  Jen ze zvědavosti – ten fyzický popis Jožina z Bažin a vodit si slečny do garsonky… jde to k sobě?

                8. Ještě jedna věc se mi vybavuje. Ten člověk, co tam napřed jezdil s černým Nissanem a pak s modrou Audinou, si při každém parkování dával za přední sklo výstražnou plastovou cedulku se symbolem kamery. Asi po nějaké negativní zkušenosti…

                  No, a tady jistý runner42 v té době píše, že mu nějaký zloděj rozbil na Audině boční okénko a ukradl mu z auta radar:
                  https://moje.auto.cz/runner42/audi-a5.html

                  https://moje.auto.cz/runner42/audi-a5.html?diskuse#p4f2fc38a1d659

                  Opravdu neuvěřitelná shoda náhod… Asi jako v tom filmu Vrchní, prchni! „Vypadá jako Vrána, ale je to Králík.“ 🙂

                  A jak jdou dohromady plešatý záprtek a slečny? Je známo, že ženy nejvíc oceňují na mužích charisma. A víte, jak takové charisma vypadá? Plešatý, obtloustlý, padesátiletý milionář. 🙂 🙂

                9. Nebudu čekat, až mi redakce možná v pondělí schválí můj příspěvek s odkazy. Tak tedy ještě jednou a bez odkazů.
                  ________________________________________________

                  Ještě jedna věc se mi vybavuje. Ten člověk, co tam napřed jezdil s černým Nissanem a pak s modrou Audinou, si při každém parkování dával za přední sklo výstražnou plastovou cedulku se symbolem kamery. Asi po nějaké své předchozí špatné zkušenosti… No, a tady jistý runner42 v té době zrovna píše na net, že mu nějaký zloděj rozbil na Audině boční okénko a ukradl mu z auta radar.

                  Opravdu neuvěřitelná náhoda, že 2 různí lidé v ČR používají ve stejné době 2 na chlup stejná auta, ne zrovna běžná.

                  Vzpomněl jsem si na film Vrchní, prchni! „Vypadá jako Vrána, ale je to Králík.“ 🙂

                  A jak jdou dohromady plešatý záprtek a slečny? Je známo, že ženy nejvíc oceňují na mužích charisma. A víte, jak takové správné charisma vypadá? Plešatý, pupkatý, padesátiletý milionář. 🙂

                10. @Jiří Konečný – Nějak se v tom ztrácím, kromě toho že mi uniká pointa.
                  Odkazovaná auta jsou moje. To je asi tak vše, co k tomu můžu říct.

                  Do Vysokého Mýta jsem jeden čas hodně jezdil na okruh a i tam pořádal několik akcí, hlavně pro Zetkaře. A jezdím tam stále, v létě tam budu s Catem. Ale v té době před deseti lety, ze které jsou tebou odkazované příspěvky, jsem byl čistokrevný pražák. Jestli jsem v té době ještě měl A5ku už nevím, takže jedinou věc kterou nemůžu vyloučit je, že jsem ta auta mohl střídat. Ale už fakt nevím.

                  Jestli ses některé z těch akcí účastnil, tak si tě bohužel nepamatuji, stejně jako desítky jiných lidí. A evidentně ani ty mě. Každopádně se neznáme, to vím naprosto jistě.

                  Zbytek nějak nechápu… asi společenská únava z čarodějnic nebo co…. Nic z toho není v mém případě pravda a bez urážky, je to nějaké blábolení, co nedává ani logický smysl.

                  Dva byty skoro vedle sebe? Tlustý milionář, co váží 60 kilo i s postelí? Quasimodo, co na své charisma balí ženský? Padesátiletý IT manažer placený za psaní příspěvků na internetu? 😀

                  Strašný kraviny. To patří do Encykopedie maloměsta, heslo Fáma.

                  Moje rada pro tebe je staré dobré osvědčené „Nejdřív myslet, potom mluvit.“.

                11. pro runner42: Přešli jsme na tykačku, Kolbene? Tak jo.

                  1) To poslední, co jsem napsal ve svém příchozím příspěvku o „tlustém milionáři, co má charisma“, byl vtip, který jsi evidentně nepochopil.

                  2) Na ten pidiokruh, co tady máme, skoro nechodím. Jednou jsem tam byl na škole smyku, párkrát na motokárách.

                  3) Před cca 10 – 12 lety jsem bydlel na sídlišti v místě, kde skutečně jezdila jakási namachrovaná, zakrslá chíplotina se dvěma vozy: S černým sportovním Nissanem, a pak s modrou Audi A5. Je možné, že se jedná o neuvěřitelnou shodu náhod. Nebo nepůjčoval jsi ta auta někomu..?

                  To je asi tak všechno, co bych k tomu napsal.

                12. Namachrovaná chcíplotina s autama bratru za 3-4 mega dávající na odiv svůj majetek bydlí ve Vysokém Mýtě na sídlišti. 😀 😀 😀 Tak ten byl dobrej. 😀

                  Zapomněl jsem se zeptat na toho Jájínka! Co to je a jak se to projevuje?

                13. Poslyš, Kolbene, co kdybychom spolu uzavřeli takovou džentlmenskou dohodu: Budeme se navzájem ignorovat. Já nebudu reagovat na tvoje příspěvky, ani je komentovat, a ty nebudeš reagovat na ty moje. Ok?

                14. Jsem pro. Za předpokladu, že mi vysvětlíš to s tím Jájínkem. Podle čeho údajně jsem Jájínek a na základě jaké osobní zkušenosti mě charakterizuješ, že „se rád prosazuji“.

                  Děkuji předem 😊

                15. Jo, to ti rád vysvětlím. Když jsem psal o Jájínkovi, psal jsem o té namachrované chcíplotině, co jsem ji před lety osobně poznal. Ne o to tobě.

                16. Prosím konkrétně, když už tady žongluješ druhý den nějakou mojí domnělou identitou. Třeba jsem to byl já a utrpěl sem nějaký úraz hlavy, že si to nepamatuji…

                  Jak se ta chcíplotina „ráda prosazovala“?

                17. Nevidím důvod, proč bych tady měl dál rozebírat osobu, se kterou evidentně nemáš nic společného.

                  Jedná se tedy o neuvěřitelnou souhru náhod (ta auta). Omlouvám se, že jsem ti mylně přiřadil cizí identitu. Ale věř, že jsem si nic z toho popisu oné osoby nevymyslel.

                18. Nějak podobně vyhýbavou odpověď jsem očekával.
                  Protože také silně pochybuji, že někdo jezdil do Vysokého Mýta se dvěma podobnými auty, co jsem měl tehdy já. Tím ale reálie končí, zbytek té faktografie osobnosti… to je teda slušný úlet. 😀 To sis prostě vycucnul z palce 😀

                19. Nic jsem si z palce nevycucal. Ten člověk sem opravdu jezdil a parkoval svoji A5 před naším panelákem. A vždycky si dával za přední sklo cedulku se symbolem kamery. Naivně věřil tomu, že to vandaly dokáže odradit.

                  Ano, kombinace „2 drahá auta a 2 byty v paneláku“ je vážně úlet.

                  Další bizár bývala jeho častá a rychlá proměna image. V podvečer jezdíval domů jako brýlatý, uhlazený manažer, v kvádru a kabátu. Na večer si pak nasadil kontaktní čočky a vyrážel do šumu jako rošťák v džísce a riflích, s pirátským černým šátkem na hlavě, kterým maskoval svoji plešku. Tehdy, kolem roku 2010, mu bylo cca 30 let.

                20. No sláva, sice o tom „prosazování se“ stále nic, ale ten tvůj popis náhodného kolemjdoucího můžu konečně definitivně negovat. Oblek nenosím, výhradně smoking na formální akce, do očí bych si nesáhnul ani za zlaté prase a před deseti lety mi opravdu nebylo ani přibližně třicet.
                  Takže tím to můžeme uzavřít. Někoho jsi evidentně neměl rád, tak trochu to zní jako maskovaná závist, ale to už je tvoje věc, u mě jsi na špatné adrese.

                  A díky za bonusový vtip o šumu 😀
                  Co si pamatuji, tak o víkendech bylo Vysoké Mýto vylidněné jak vesnice na západní Ukrajině. Já bydlíval v hotelu s tou pizzerií kousek od okruhu a večer nabylo ani kam jít.

                21. Já jsem moc rád za dostupné informace o Kolbenovi alias runnerovi42 alias… Psal nedávno něco o revolucích. No a revoluce něco stojí. Tím pádem dvě drahá auta+ dvě garsonky+něco dalšího se najde. Peníze na revoluce budou.

                  Tak Kolbene ten lid, jak píšeš je cca 8 276 000 registrovaných voličů v ČR se v revoluční době zastaví nejdříve u Tebe?😀

                22. Ano, neměl jsem ho rád, protože machroval. Ale ty auťáky jsem mu nezáviděl. Dávno totiž vím, že štěstí není o penězích. Prachy dokážou člověku život zpříjemnit, ale to je asi tak všechno.

                23. Však on do toho šumu jezdil do Hradce nebo do Pardubic, pokud vím.

                  A jinak ten okruh tady, když jsou o víkendech nějaké závody, dělá hlukově pěkný bordel. Je to slyšet na 5 kilometrů daleko. Tak asi proto bývá Mýto o víkendech vylidněné…

                  Nic proti závodům, ale proč, k sakru, nemůžou mít závodní auta a motorky tlumiče výfuku – stejně jako auta a motorky, co jezdí v provozu?!

                24. Chápu. Přijel z bytu v Hradci Králové do bytu ve Vysokém Mýtě, tam se převlékl z obleku do hadrů, zamachroval na sousedy a odjel do světel neonů zpátky do Hradce. To dá rozum, už to úplně vidím… 😀

                  A ty hlášky typu Peníze nejsou všechno, štěstí si za peníze nekoupíš… už chybí jen maloměstský hit číslo jedna Určitě si kompenzuje malého pt**a.
                  I když jestli v té metropoli přehnul každou druhou, tak malýho asi neměl, tohle se roznese hned 😀

                  Začínám litovat, že to nejsem já, protože čím déle to popisuješ, tím větší ve mě probouzíš touhu si podobné lidi vychutnávat a pást se na jejich trýznivé závisti 😀 😀 😀

                  A co se týká okruhu… postavili jste si okruh, tak vám tam jezdí závodní auta a motokáry. Překvapení?
                  Já ho objevil náhodou, když jsem jel na letiště. To taky vadí? To je snad ještě předválečné, ne?

              2. Kdo lže se může každý přesvědčit sám.
                – Tvrdíš, že rubl je na hodnotě z listopadu minulého roku. Rubl vůči EURu dosáhl minulý listopad nejvyšší hodnoty 11. listopadu, konkrétně 81.839 RUB za 1 EUR. Dnes je hodnota 77.343. Za poslední dva roky byla jeho nejlepší hodnota 2. června 2020, konkrétně 76.828 RUB za 1 EUR.
                – USA 24. března přidaly některé nové sankce, nicméně zrušily omezení dovozu hnojiv a ropy. Dovoz ruské ropy do USA od té doby strmě stoupá (z původních mírových 70 tisíc barelů na aktuálních 120 tisíc.
                – Kolik stojí válka Rusko nikdo neví.

                Nemám strany. Ale nikdo mě nebude opíjet ukrajinským vítězným rohlíkem ve chvíli, kdy se v Chersonu 500 kilometrů od ruských hranic za pečivo platí rublem.

                1. To bude tím, že já koukám na Dolar a ty na Euro…

                  Ne nic nezrušili, to si zase špatně pochopil. Hele nebudu tady plácat nějaké dojmy. Tady máš oficiální eia report o dovozu z Ruska.

                  hxxps://www.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=PET&s=W_EPC0_IM0_NUS-NRS_MBBLD&f=W

                  Posledních 100 tisíc barelů denně doteklo poslední březnový týden a pak je tam už jenom 0. Ten blbeček Popov a další senzacechtivá a dezinformační média to rozmázla a ty jsi jim to jako obvykle sežral.

                  Přesně to neví ani Rusko, ale zhruba se to dá spočítat.

                  „Nikdo mě nebude opíjet spojeneckým vítězným rohlíkem ve chvíli, kdy Němci drží 90 % Stalingradu“ Runner1942

                2. Ano, koukám samozřejmě na EURo. Ale ono si nevybereš… Koruna vůči Rublu nebyla nikdy za poslední rok slabší než teď.

                  Díky za odkaz. Je tam ale měsíční offset mezi přijetím opatření a realizací obchodu.
                  To na co koukáš jako na stávající nulu je následek sankcí přijatých 3. března, ukončených 24. března. Které naopak nejsou vidět v číslech z března.

                  Podívej se znova příští týden.

            1. Co sem motáte nějaké FV panely?! Vojenská mise ČR v Mali měla úplně jiný rámec: Udržovat tam bezpečnost.

              A jinak: Pokud by se povedlo vyrábět el. enerii v Africe ve velkém, byla by to pro ni obrovská ekonomická vzpruha. A z FVE lze napájet i zařízení pro výrobu vody ze vzduchu (i ze suchého pouštního vzduchu). Prostě by se velká část Afriky ekonomicky zvedla. Pak by zřejmě Afričané neměli potřebu se tolik cpát do Evropy.

                1. Zajímavé, díky.

                  Také jsem kdysi četl o tom, že se v těchto chudých státech tradičně svítí petrolejem. Kromě toho, že to stojí peníze, tak to ročně způsobí řadu úrazů. Kdosi tedy přišel s LED svítilnou a generátorem proudu, který funguje podobně jako natahovací hodiny – pytel s kamením se pomalu spouští shora dolů. Po spuštění až na zem jej někdo zvedne zase ke stropu chatrče a tak pořád dokola. Oproti generování proudu z FV panelů to může napájet tak akorát tu LED svítilnu, ale funguje to a stojí to šlupku.

Napsat komentář