Jordánsko, malá země v neklidné blízkovýchodní pouštní oblasti, má jeden velký problém. Nedostatek energie a vody. Vláda krále Abdalláha II. se rozhodla, že jej bude řešit výstavbou malých modulárních jaderných reaktorů.
foto: NuScale
Pokud se současné plány podaří realizovat, mohlo by se Jordánsko stát jednou z prvních zemí na světě, které tento koncept pokládaný za budoucnost jaderné energetiky, uvedou do provozu. Jordánsko, na rozdíl od většiny svých sousedů, nemá ropu a kromě fosfátů ani jiné nerostné bohatství. Země je z 95 % závislá na dovozu energií: ropy ze Saudské Arábie a plynu z Egypta, což ji stojí 7 miliard dolarů ročně, tedy skoro pětinu HDP.
NEPŘEHLÉDNĚTE Ruskému jadernému programu se potíže také nevyhýbají
V zemi je jen pár míst s dobrými větrnými podmínkami. Ve fotovoltaice má dnes Jordánsko 10 GW instalovaného výkonu (pětkrát víc než počtem obyvatel srovnatelné Česko) a plánuje jít až na 22 GW. Jenže solární panely se v poušti přehřívají a zanášejí pískem.
Země proto nutně potřebuje výkonný zdroj pro základní zatížení, který nebude závislý na dovozu paliva a nebude spotřebovávat příliš mnoho vody, ale naopak bude mít dostatek výkonu k její výrobě odsolováním vody mořské.
Tyto požadavky splňují malé modulární jaderné reaktory. Jordánci proto chtějí do konce letošního roku výběr z dosavadních sedmi možných dodavatelů zúžit na tři, příští rok vybrat vítěze, v roce 2022 zahájit stavbu a 2027 provoz.
Koncept SMR je založen na několika principech. Jednotlivé reaktory mají výkon maximálně 300 MW, jednoduchou konstrukci, která umožňuje vyrobit téměř celý komplet v továrně a na místě použití jej pouze smontovat, krátkou dobu výstavby, vysokou úroveň pasivní bezpečnosti a v důsledku toho oproti současným jaderným elektrárnám i nižší cenu.
Důležitá je i relativně snadná demontáž a likvidace po skončení provozu a zejména to, že by měly být celé uloženy pod zemí, což výrazně zvýší jejich odolnost proti teroristickým útokům.
V současné době ve světě existuje zhruba 50 návrhů a konceptů SMR. Ve výstavbě jsou ale jen čtyři v Číně, Rusku a Argentině. Za nejpokročilejší z nich je považován čínský 210MW vysokoteplotní reaktor plynem chlazený (HTR-PM).
Americká Komise pro kontrolu jaderných reaktorů letos v dubnu oznámila ukončení první fáze schvalování malého reaktoru z dílny portlandské společnosti NuScale, který by mohl být v Utahu spuštěn v první polovině příštího desetiletí.
V prosinci 2017 britské ministerstvo pro energetiku a změnu klimatu vyhlásilo grant na výzkum SMR dotovaný částkou přibližně 1,3 miliardy korun. Přihlásilo se 20 zájemců z celého světa a letos v září bylo osm z nich vyzváno, aby zpracovali úvodní studie proveditelnosti svých projektů.
Společnost NuScale uvádí, že má za cíl nasadit svou technologii SMR ve Velké Británii tak, aby první z několika 60 MW jednotek byla v provozu už v polovině roku 2020.
Společnost Rolls-Royce předložila britské vládě podrobný návrh pro jednotku SMR o výkonu 220 MW. Prakticky stejnou částku jako britská vláda rozdělil letos v dubnu mezi 13 týmů zabývajících se výzkumem a vývojem v oblasti pokročilých jaderných technologií i Úřad pro energetickou politiku University of Chicago.
asi nikdy nepochopím jak můžou pouštní a zároveň
asi nikdy nepochopím jak můžou pouštní a zároveň pobřežní země,mít problémy s vodou a energií…
Úplně stejně, jako Afričani s úrodou 4x ročně mohou
Úplně stejně, jako Afričani s úrodou 4x ročně mohou mít hladomory 🙂
Jen tak na okraj, pokud někdo znáte poloíráčana Samíra z
Jen tak na okraj, pokud někdo znáte poloíráčana Samíra z Vanessy, tak ten v rozhovoru pro Reflex uvedl, že jeho babička říkala, že nejagresivnější z arabů jsou prej Jordánci a že prej jezděj do autobusama do Iráku odpalovat bomby a dělat tam bordel.
Tak si říkám ci asi tydle magoři provedou s pidireaktorama a k čemu je využijou?
No jedna babička povídala…dobrý info.Faktem ovšem je,
No jedna babička povídala…dobrý info.Faktem ovšem je, že Jordánský království, je asi jedna z mála zemí na světě asi ještě s Marokem, kde skutečně funguje již několik desítek let demokracie, ženy se nemusí zahalovat, nejsou tam teroristický útoky, nemuslimské náboženské menšiny jsou pod ochranou a povaha země je tudíž sekulární.
Fakt je ten, že jeho babička víc o Jordancích a bordelu v
Fakt je ten, že jeho babička víc o Jordancích a bordelu v Íráku a Bagdádu víc než tvoje babička, hlavně protože je místní a žije/la tam.
Je celkem logické, že maj doma pohodu, když jezděj dělat bordel do Íráku. Přece si nebudou sr@t do vlastního hnízda. 😉
A moje babicka rikala ze Hitler byl hodnej kluk, byla to nemka
A moje babicka rikala ze Hitler byl hodnej kluk, byla to nemka takze to musela vedet nejlip…
Tak to je mi líto že vaše babičky byly nedůvtipné a že
Tak to je mi líto že vaše babičky byly nedůvtipné a že si jejich světonázor automatiky aplikujete na všechny ostatní babičky.
Moje babička byla Lotyška a moc dobře věděla že Stalin je čur@k a masovej vrah. Z názorů mýho dědečka na politiku a život vycházím dodnes.
takže nebyla z jordánska jak píšeš jinde 😀 Kruci, ty mas
takže nebyla z jordánska jak píšeš jinde 😀 Kruci, ty mas rodinu po celem svete a hlkavne tvoja rodina vi snad vsechno 😀
To byla jiná babička – chce to nemít jepičí paměť a
To byla jiná babička – chce to nemít jepičí paměť a nebo si přečíst vlákno od začátku 😉
Přesně tak anonyme až se naučíš číst a chápat psanej
Přesně tak anonyme až se naučíš číst a chápat psanej text tak možná konečně zjistíš vo co jde. Do tý doby budeš jen tupej zmatenej poplašenec poháněnej fámama a drbama z bulváru, kterým věřiš :))
No, já nevím Kuku, co pořád tak máte proti Jordánsku :),
No, já nevím Kuku, co pořád tak máte proti Jordánsku :), tak si to shrneme, já tvrdím že je to civilizovaná země. Vy tvrdíte, že babička říká že Jordánci dělají bordel v Iráku. Z toho vyplývá že v Jordánsku žádnej bordel není, takže tam může stát bez problému třeba padesát reaktorů ne? 🙂
Proti Jordánsku nemám nic, jak jste na to přišel? Ale
Proti Jordánsku nemám nic, jak jste na to přišel? Ale rozhodně mám něco proti Jordáncům, kteří někam jezděj odpalovat bomby a dělat bordel. Chápete to už konečně?
No nevím, bylo by jednodušší v Jordánsku provozovat
No nevím, bylo by jednodušší v Jordánsku provozovat jaderné reaktory se všemi nároky na odbornost obsluhy a na chladící vodu nebo třeba FV elektrárnu, kterou si už dnes mohou normálně koupit a do roka bude vyrábět a k ní najmout dva čičmundy s kýblem, hadrem, štaflemi a smetákem, aby je čistili a dva beduíny z Arabské Legie, aby na ně dohlíželi?
už ta fakta, že jaderný reaktor oblasti přidá odpadní
už ta fakta, že jaderný reaktor oblasti přidá odpadní teplo – o výši dvojnásobku potřebné EE, kdežto FV panely teplo místně odčerpají a přesunou do místa spotřeby EE a navíc zastíní místo pod panely čímž sníží odpar ze zeminy a chrání vegetaci (trávu) před přímými slunečními paprsky. Za mne další a další FVE budou prospěšnější, než další zdroj odpadního tepla.
Ty téměř zcela černé FV panely, které oproti běžnému
Ty téměř zcela černé FV panely, které oproti běžnému okolí pohltí téměř veškeré sluneční záření odčerpají teplo čím ? Tím že se zahřívají víc než okolí ? Zkusil jste dát někdy ruku na něco černého co bylo na slunci ?
Jinak ano, parní elektrárna bude vždy vytvářet odpadní teplo a je jedno čím budete topit pod kotlem, zda uhlím, ropou nebo uranem.
Fascinují mne lidé, kteří si myslí, že to vědí lépe,
Fascinují mne lidé, kteří si myslí, že to vědí lépe, než lidé, co v těch podmínkách existují a plánují.
Na to, abych věděl jaké by Jordánci měli problémy s
Na to, abych věděl jaké by Jordánci měli problémy s chladící vodou, nepotřebuju jezdit do Jordánska. Totéž platí o kvalitě zdroje jménem Slunce.
Za nejpravděpodobnější motivaci pro jadernou energetiku považuju v případě Jordánska snahu „honit si triko“. Ukázat sobě a světu „jak my jsme vyspělý národ“.
A mezitím, co sní o jaderné budoucnosti, staví reálné elektrárny na OZE. Aby ne, když je elektřina i z celkem malých FVE vychází na ~40 USD/MWh (0.88 Kč/kWh).
Ale zjevně potřebuješ.
Když si nejsi schopný sám najít
Ale zjevně potřebuješ.
Když si nejsi schopný sám najít na mapě, že Jordánsko má přístup k moři, a tam by logisky i chladili, když by ta elektrárna musela být stavěná u něj, pokud by měla vyrábět odsolováním sladkou vodu.
Myslíte jeden přístav, kde se stýká na jednom místě
Myslíte jeden přístav, kde se stýká na jednom místě egyptská, izraelská, jordánská a saúdskoarabská hranice? Už si živě, v barvách představuju jak na těch pár km pobřeží kriticky důležitou infrastrukturu, kterou jim může libovolný z těchto tří sousedů kdykoliv rozstřílet a oni s tím nebudou schopni nic udělat. A zároveň přijdou o ropnou rafinérii, LNG terminál a elektrárnu na zemní plyn.
V případě FVE by tu elektrárnu mohli postavit skoro kdekoliv mimo tuhle exponovanou oblast a v případě ozbrojeného konfliktu by přišli o zdroj vody, která se dá levně skladovat třeba na několik let dopředu a zdroj elektřiny by jim zůstal.
hele a čteš vůbec články co komentuješ, že FVE mají,
hele a čteš vůbec články co komentuješ, že FVE mají, ale pisek je zanasi, spolehlivost=noc apod., tedy maji realne zkusenosti s tímze to co jim doporucujes proste nefunguje…
Proc vubec doporucujes neco co v clanku je napsano ze nefunguje?
Hele, čteš vůbec moje komentáře? Na zanášení pískem
Hele, čteš vůbec moje komentáře? Na zanášení pískem existují super nástroje, říká se jim smeták a lopata.
Spolehlivost = bezporuchový provoz. Noc není porucha, je to očekávaný a předvídatelný provozní stav. Vypadá to, že si tu někdo plete pojmy a dojmy.
No ty, jakožto odborník na dětské ozdravné tábory v
No ty, jakožto odborník na dětské ozdravné tábory v Černobylu máš co povídat :))))
Odsolování slaný vody už prej není energetickej problém,
Odsolování slaný vody už prej není energetickej problém, maj to pořešený v Izraeli. Myslím, že to tu někdo tvrdil.
http://eretz.cz/2013/12/uzavrena-prelomova-dohoda-propojeni-rud
http://eretz.cz/2013/12/uzavrena-prelomova-dohoda-propojeni-rudeho-more-mrtveho-more/
Izrael skutečně dokáže odsolovat vodu.
Používá na to
Izrael skutečně dokáže odsolovat vodu.
Používá na to membránové odsolování (reverzní osmóza) a už je natolik efektivní,že se dostal na náklady 10kč na m3.
Problém takto odsolené vody je vyšší obsah bóru (což vadí zemědělcům).
Ohledně energie – pořád je potřeba dost energie – odsolit 1m3 přes membránu spotřebuje 3.5kWh
Díky za info. A jak to maj v Saudský Arábii? Tam to myslím
Díky za info. A jak to maj v Saudský Arábii? Tam to myslím taky nějak řešej.
A na MVC odsolování asi 6-9 a máte to bez bóru a je to
A na MVC odsolování asi 6-9 a máte to bez bóru a je to jednodušší a méně náročné než jádernými plačkami navrhované odsolování pomocí varu za atmosferického či jen nepatrně sníženého tlaku. Navíc to v obou případech, jak RO, tak MVC zabalíte do jednoho čtyřicetistopého kontejneru, pak už stačí pořídit jen tři autocisterny, nebo opravit Hidžazskou dráhu, a jedno solární pole a můžete odsolovat kdekoliv. To s jaderkou nepůjde.
Zajímavý je, že když je to tak jednoduchý, že na to ti
Zajímavý je, že když je to tak jednoduchý, že na to ti Izraelci nepřišli… Možná to bude tím, že oni potřebují odsolovat v obrovském objemu a ta vaše metoda by měla větší náklady, tedy alespoň podle tohoto dva roky zdroje: https://www.nase-voda.cz/budiz-voda-v-odsolovani-veda-technika-alchymie/
A hádám, že Jordánci prostě chtějí jádro čistě kvůli tomu, že nemají odkud brát tu energii na odsolování a soláry se jim jeví jako problematické řešení.
No nevím, u těchto zemí, a to je na tom Jordánsko pořád
No nevím, u těchto zemí, a to je na tom Jordánsko pořád dobře, je hraní si s jadernou technologií pokaždé podezřelé, minimálně tak že si tím zzkoušejí jen dokázat svou technologickou vyspělost.
Jinak jsem si procházel ty sránky, které jste odkazoval,
Jinak jsem si procházel ty sránky, které jste odkazoval, velmi zajímavé. Jeden z článků tam uvádí jeké problémy má využívání odsolené vody v zemědělství. Myslím že by to mohli řešit metodou Káraný, tedy vodu infiltrovat do půdy a po několika desítkách/stovkách metrů ji zase čerpat, eventuálně si s tím nějak jinak pohrát.
Co je ale v současnosti násobně větší probém je stav Galilejského jezera a Jordánu, chtělo by to maximálně zachytit povodňě a případně tam kde to jde překonat rozvodí a poslat vodu na druhou stranu, hladinu je tam třeba zvednout i kvůli tomu že klesající hydrostatický tlak umožňuje přítok slaných vod z podzemí a tím zasoluje jezero a pokud se rovnováha přítoku a pramenů rozhodí, tak je na odpis celé území. Opatření musí nastat v této oblasti: en. mapy. cz/s/3g9xu
Mini jaderky pro pasáčky? To bude zase nějakej tunel.
Mini jaderky pro pasáčky? To bude zase nějakej tunel.
pred pár desaťročiami som o tom čítal – mal to byť
pred pár desaťročiami som o tom čítal – mal to byť uzatvorený kontajner, položí sa do pripravenej jamy, napojí na sieť a zahrnie hlinou. po vyčerpaní paliva sa odvezie k regenerácii. energiou by mal pokryť väčší kraj.
Jordánsko jsem projel backpack od Akaby až nahoru do Jerash.
Jordánsko jsem projel backpack od Akaby až nahoru do Jerash. Měsíc toulek divočinou i civilizací. Takže jenom dva postřehy, trochu zeměpisu a snad i úsměv na rtech …:
1) Jordánsko nemá vodu ????? Tak to zírám. Stačí se pár krát projet na pujčený Toyote tím ukrutným kopcem mezi Ammánem a Dead Sea. Stalo se mi minimálně 5 -6 x, že přes silnici tekly potoky vody. Dotázal jsem se pasáčka zda li byla v horách bouřka…. a nééé nééé… ukázal klacíkem na vodojem v kopci nad silnicí, pak skleníky v dáli pod silnicí a na závěr jsem objevil rozdrbaný hadice průměr 150mm, kterýma se ty skleníky zřejmě zavlažujou a voda z nich čůrala na všechny světový strany. Vody maj hafo na jihu v podzemní pánvi u Wádí rum. Pak to systémem hydraulických čerpadel tlačí 300 km na aridní hornatý sever a do hlavního města. A tipuju že maj málo energie na to čerpání a ne málo vody.
Jedinej problém s vodou je absolutní nezájem aspoň trochu hospodárně s ní nakládat a neplýtvat …..
2) Ťežba fosfátů je fakt . Byl jsem blízko takovýho dolu. Makaj tam borci z Eritreje, Somálska a Gambie. Jordánce jsem napočítal asi dva nebo tři (ostraha). Nakládaj to na velký US trucky a lifrujou dolů do Akabaskýho přístavu aby všechno vyvezli do Japonska, Číny a Indie. Přeptal jsem se místního muftího, jestli by nebylo lepší to spracovat , přidat hodontu a vyvézt 10x dražší. Netušil vo co go.
Tak jsem si spoměl na Černý barony cituji:
Major Terazky : Jasánek, mně se zdá, že Vám se nechce makat !!!
Závěr: Jordnánsko krásné, Jordánci veselí ale línííí… na co šáhnou to pose … Mám velkou obavu, že ty reaktory, jestli se podaří postavit tak bude muset obsluhovat mančaft z UK, Austrálie ,nebo Německa. Jestli k tomu postaví ty Eritrejce, tak poteš koště.
A proto, kdo nebyl v Petře, ať tam rychle zajede. 🙂
A proto, kdo nebyl v Petře, ať tam rychle zajede. 🙂
1* :)) dobrý dooost dobrý
1* :)) dobrý dooost dobrý
Zil jsem nejakou dobu v Alziru a zkusenosti podobny. Jenze to
Zil jsem nejakou dobu v Alziru a zkusenosti podobny. Jenze to je jak bych rekl, nekorektni. Pamatuji se jednou nekde na venkove na nasledujici scenu. Autobus pravym bokem zavadil o ocelovou vidlici ve tvaru Y do ktere normalne zapada zavora (nebyl to zeleznicni prejezd takze nebezpeci nehrozilo). Uz mel bok docela rozedrenej a zordiral ho porad dal. Popojizdel jen dopredu a dozadu a nemohl se odtamtud dostat. Me, tehdy asi osmiletymu bylo uz tenkrat jasny co je nutne udelat (plnej rejd vpravo – couvnout, rejd vlevo – jet dopredu, pripadne zopakovat – vim ze vam to vysvetlovat nemusim). Jeden ceskej inzenyr co tam byl s nama to nevydrzel a ridici poradil kam jet a jak kroutit volantem. A bylo to vyreseny. Prisaham ze si nevymyslim. Taky jen diky tomu jak neuveritelnej zazitek to byl si to porad pamatuju. Tak pokud takovi budou hlidat reaktory, tak to diky.
Jsem taky trochu skeptický, že se jim to v daném termínu
Jsem taky trochu skeptický, že se jim to v daném termínu podaří, ale je třeba jim přát úspěch. Tahle zakázka jen podpoří vývoj těchto reaktorů, které by i pro nás byly určitě lepší cesta než lány OZE nebo reaktor 3,5gen.
Souhlas, 10–20 podobných reaktorů rozprostřených po
Souhlas, 10–20 podobných reaktorů rozprostřených po celé ČR by skutečně bylo podstatně lepší než 2–4 reaktory 3,5 generace.
úžas atom do rukou prostýho lidu. A nebylo by rači lepší
úžas atom do rukou prostýho lidu. A nebylo by rači lepší redukovat přemnoženou populaci?? když ještě nemáme zkolonizovanou náhradní planetu 😉
zpravy.idnes.cz/dubajska-princezna-planovala-utek-na-jachte-ji-uneslo-komando-indicke-more-1tf-/zahranicni.aspx?c=A181204_123535_zahranicni_kha
bbc.co.uk/mediacentre/proginfo/2018/49/escape-from-dubai
BBC TWO dnes 21.00
Ale oni se chtějí regulovat. Proto si tam hodlají nastavět
Ale oni se chtějí regulovat. Proto si tam hodlají nastavět malé jaderky, aby se mohli lépe eliminovat navzájem. Třeba špinavou bombou. 🙂
Extrémně nepravděpodobné. Leda by si tam nechali draze
Extrémně nepravděpodobné. Leda by si tam nechali draze postavit první várky těch, které teď Číňané teprve začali doma zkoušet.
Spíš si postaví starší běžnou trojkovou jadernou elektrárnu, kterou i s odsolovacím zařízením teď dokončují Korejci ve Spojených Arabských Emirátech.