Lídři v oblasti plynové mobility představili nové technologie

Osobní auta na vodík, nákladní vozidla na LNG nebo autobusy na CNG. Tyto a další technologie byly k vidění na Dni plynové mobility.

Na akci Českého plynárenského svazu (ČPS) vystavily své expozice energetické a technologické firmy, stejně jako významní hráči v oboru automotive. Společnosti zde rovněž představily své plány na další rozšiřování infrastruktury, investice do inovací, a především do rozvoje obnovitelných plynů v dopravě.  

Výrobci automobilů ukázaly vozy na zemní plyn i vodík

Výběr z řady lehkých, středních užitkových a nákladních vozidel s pohonem na zemní plyn představila na Dni plynové mobility společnost IVECO. „Touto technologií se zabýváme téměř 30 let a jako jediní v České republice nabízíme celou produktovou řadu s plynovým pohonem. Nejpopulárnější dodávka na našem trhu IVECO Daily a vozidla střední řady IVECO Eurocargo jsou k dostání s pohonem na CNG. V oblasti těžké dopravy nabízíme model IVECO S-Way v kombinaci CNG a LNG. V případě pohonu na zkapalněný zemní plyn pak s nejdelším dojezdem na trhu, celých 1 600 km,“ řekl Miroslav Hnat, Alternative Propulsion Manager pro CZ a SK, a dodal: „I přes všeobecný nedostatek nových vozidel na trhu, nabízí IVECO svým zákazníkům ekologickou alternativu na LNG, a to s dodáním ještě v roce 2022.“

Na prodej tahačů a nákladních vozidel poháněných CNG a LNG se na českém trhu zaměřuje také společnost Volvo Trucks. „Soustředíme se především na BioLNG, v němž vidíme velký potenciál. Bohužel, současná situace na trhu zemního plynu není příznivá, ale věříme, že po uklidnění se dostane tato technologie opět do popředí zájmu našich zákazníků a bude konkurenceschopná oproti konvenčním palivům,“ informoval Vladimír Myslík, Competence Development Manager ve společnosti Volvo Group Czech Republic, která na akci představila tahač s pohonem na zkapalnělý zemní plyn Volvo FH LNG 4×2.  

Společnost Toyota Central Europe-Czech přivezla na Den plynové mobility druhou generaci svého vodíkové elektromobilu Mirai. „Hlavní hvězdou naší expozice je Toyota Mirai, první sériově vyráběný vodíkový vůz na světě. Jde o jeho druhou generaci, která je v prodeji už i na českém trhu. Vůz je v podstatě elektromobil, přičemž srdcem systému je soustava palivových článků, v níž se reakcí vodíku a kyslíku vyrábí elektřina pro pohon. Velkou výhodou je tankování v délce 3 až5 minut a dojezd až 600 km,“ řekl Martin Peleška, ředitel Toyota Central Europe-Czech, a dodal: „Zájemci, kteří si nestihnou prohlédnout Toyotu Mirai v rámci Dnů plynové mobility, si ji mohou vyzkoušet během naší podzimní roadshow Beyond Zero. Ta probíhá od 7. září do 5. listopadu u všech našich autorizovaných partnerů a návštěvníci se zde kromě vodíku podrobněji seznámí také s hybridním, plug-in hybridním a elektrickým pohonem.“

Osobní vůz poháněný vodíkovým článkem předvedla návštěvníkům akce i společnost Hyundai Motor Czech, která je výhradním dovozcem vozů Hyundai na český trh a distributorem vozů vzešlých z výrobního závodu HMMC ve slezských Nošovicích. „Hyundai NEXO je na českém trhu novinka, přestože se jedná o jeho už druhou generaci. Vůz jsme nechtěli nabídnout českým zákazníkům bez možnosti tankovat vodík. Tato podmínka však padla na konci června, kdy byla v Ostravě otevřena první veřejná vodíková stanice v Česku. Věříme, že s tím, jak budou v příštích letech přibývat další, poroste i zájem o tento druh pohonu, který může být rovnocennou alternativou k bateriovým elektromobilům,“ uvedl Marek Trešl, Product and Marketing Director ze společnosti Hyundai Motor Czech.

Kromě partnerů akce vystavily na Dni plynové mobility svůj vůz například také Pražské vodovody a kanalizace. K vidění byl konkrétně recyklační vůz na vysokotlaký proplach a čištění kanalizace Kaiser ECO na podvozku Scania s pohonem na bioCNG. Za jeho zapůjčení tímto ČPS děkuje.

Firmy nabízí řidičům vlastní tankovací karty a nové plnicí stanice

Společnost innogy je největším hráčem na trhu CNG v ČR. V rámci své expozice návštěvníkům nabídla ucelené informace o výhodách CNG a představila související služby. „Aktuálně v České republice provozujeme 65 plnicích stanic. Zájemcům o vlastní infrastrukturu nabízíme služby spojené s jejich výstavbou včetně financování,“ uvedl Jan Kolečko, manager pro mobilitu společnosti innogy Energo, a dodal: „Jsme aktivní i v oblasti ekologického BioCNG s podílem téměř 50 % z celého prodaného objemu CNG.“ Svým zákazníkům nabízí innogy Energo také svou vlastní tankovací CNG kartu. Většina plnicích stanic je přístupných 24 hodin a jsou samoobslužné. To znamená, že platba probíhá právě prostřednictvím platební karty CNG.

Na výhody a možnosti své CNG karty nebo ČIPu upozornil zástupce společnosti E.ON Energie. „V současné době vlastníme a provozujeme v Česku 33 plnicích stanic s prodejem CNG a Bio CNG, všechny naše stanice jsou otevřeny NON STOP a pro zákazníky, kteří nemají CNG kartu, máme zajištěný další způsob úhrady CNG, a to prostřednictvím bankovní karty nebo karty CCS. V blízké budoucnosti nevylučujeme aktivity v oblasti vodíku,“ řekl Radek Patera, manažer provozu a servisu – Mobility Services, E.ON Energie.

Společnost GasNet na akci poukázala na emisní cíle, k jejichž snížení se Česká republika zavázala v oblasti nákladní silniční dopravy, a na dosud nedostatečně využitý potenciál alternativních paliv v tomto sektoru. „LNG, má oproti dieselu o 20 % nižší emise CO2. V dlouhodobém horizontu pak každá koruna investovaná do LNG infrastruktury znamená i investici do plně obnovitelného BioLNG, které si dokážeme vyrobit sami a jehož emisní stopa je prakticky nulová,“ informoval Filip Dostál, Head of Business Development skupiny GasNet s tím, že do budoucna chce společnost dál rozšiřovat svou síť plnicích stanic na zkapalněný plyn s jasnou vizí, že je tato infrastruktura už teď připravena i na plně obnovitelný zkapalněný biometan (BioLNG).

Vlastní LNG plnicí stanice dokončuje i společnost EUROWAG – W.A.G. payment solutions, která zajišťuje služby pro silniční nákladní dopravce napříč Evropou. Svým zákazníkům aktuálně nabízí LNG, CNG, BioLNG a BioCNG na více než 280 čerpacích stanicích ve 13 evropských zemích.

Snižování emisí skleníkových plynů v segmentu silniční dopravy je jednou z nejzásadnějších výzev v rámci klimatických cílů. Ve srovnání s osobní dopravou je však dekarbonizace těžké a dálkové nákladní dopravy náročnější. Společnost EUROWAG proto aktivně podporuje své zákazníky při přechodu na udržitelnou, nízkouhlíkovou dopravu. Do konce roku 2022 dokončíme výstavbu dvou vlastních LNG stanic v našich truckparcích v Modleticích a Kozomíně. Fosilní LNG zde následně plánujeme nahradit ekologičtějším BioLNG,“ uvedl Jan Laluch, produktový vlastník pro alternativní paliva ve společnosti EUROWAG.

Zdůraznil přitom nutnou roli státu a Evropské unie při snižování emisí v silniční dopravě. „Přechod od klasických fosilních paliv k ekologičtějším alternativám vyžaduje systematický a racionální přístup a také spolupráci mezi komerčními subjekty a státem či Evropskou unií. Jedině tak lze vytvořit vhodné podmínky nejen pro zavedení, ale zejména pro udržení alternativních paliv v dopravě,“ dodal.

Budoucnost plynové mobility v ČR patří zeleným plynům

Na zelenou variantu CNG se chce zaměřit například Pražská plynárenská. Reaguje tak na rostoucí poptávku motoristů po čisté a udržitelné mobilitě. „Na všech CNG stanicích Pražské plynárenské prodáváme BioCNG. Plynová mobilita má v aktuálním i budoucím mixu své opodstatnění a vozidla jezdící na BioCNG i vodík budeme na silnicích vídat stále častěji,“ konstatoval Martin Pacovský, předseda představenstva Pražské plynárenské. Firma se však již intenzivně připravuje na nástup vodíku ve vzdálenějším horizontu a má připravené lokality pro výstavbu vodíkových plnicích stanic nejen v Praze.

Nové technologie z oblasti LNG na Dnu plynové mobility již tradičně představila společnost Chart Ferox, přední světový výrobce kryogenních zařízení na skladování, dopravu a distribuci LNG. Ve venkovní expozici se mohli zájemci detailně seznámit s fungováním LNG stojanu pro plnění nákladních vozů. „Vedle rozvoje našich aktivit v oblasti CNG a LNG se připravujeme na příchod vodíku. Letos jsme ve spolupráci se společností Ballard Power Systems úspěšně otestovali palivový článek na kapalný vodík. Potvrdili jsme si, že těžká vozidla poháněná palivovými články Ballard budou schopná používat naše systémy palivových nádrží pro kapalný vodík Chart HLH2. To otevírá cestu pro využití tohoto paliva například v nákladních automobilech třídy 8, autobusech, ale také ve vlacích a v lodích,“ popsal Miloš Schmied, produktový manažer společnosti Chart Ferox.

Snadné plnění stlačeného zemního plynu i v domácím prostředí prezentovala česká společnost MOTOR JIKOV Strojírenská. Plnička CNG MJ Compact 05 je vhodným řešením pro domácnosti nebo menší firmy. „Jako jediná firma v ČR jsme schopni našim zákazníkům nabídnout řešení od domácí plničky přes vnitropodnikové plnicí stanice až po velké veřejné stanice a stanice pro dopravní podniky. Portfolio našich výrobků je kompletní, snažíme se expandovat na nové trhy a v současné době největší aktivitu věnujeme rozvoji trhu ve Francii,“ informoval Jan Kocourek, manažer prodeje technologií plnění CNG společnosti MOTOR JIKOV Strojírenská, a dodal:

„I přes aktuální složité období má zemní plyn v dopravě své místo. Společnosti do rozvoje CNG investovali nemalé prostředky a například dopravní podniky často na pořízení autobusů čerpaly dotace, tudíž i nadále musejí CNG vozy provozovat. Mnoho našich zákazníků expanduje a s tím dále rozšiřuje své vozové parky i CNG stanice.“ MOTOR JIKOV Strojírenská se mimo oblast CNG angažuje ve stlačování vodíku. Společnost má již připravené řešení pro plnění osobních vozidel i autobusů, které bude společně se svými partnery uvádět na český trh. 

Budoucí vývoj plynové mobility však nesouvisí pouze s využitím biometanu a vodíku. O inovacích v procesu těžby zemního plynu na akci informovala společnost ORLEN Unipetrol. „Na základě impulsu od Ministerstva průmyslu a obchodu posuzujeme možnost využití kondenzátu získaného při těžbě zemního plynu. Aplikace kondenzátu v petrochemii by mohla ve střednědobém výhledu snížit emise při těžbě zemního plynu a částečně přispět k nahrazení ropných derivátu,“ vysvětlil Jiří Hájek, generální ředitel společnosti Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum.

zdroj: tisková zpráva

7 Comments on “Lídři v oblasti plynové mobility představili nové technologie”

  1. Plyn, elektřina a král nesmyslu vodík.. je vidět, že humor jim stále nechybí. To trumfne jen parní stroj, kde se bude topit kožíšky koťátek a přikládat zlatými vidlemi.

    Úplně nejvíc miluju tyhle hlášky – Sice se ukázalo, jaká je to blbost, ale zatněte zuby a chtějte toho víc, protože to je fjůčr voe.

Napsat komentář