Lex OZE 3 prošel Sněmovnou. Schválení novely energetického zákona otevřelo cestu akumulaci elektřiny a dalším funkcím nezbytným pro účinné využívání obnovitelných zdrojů energie. Spolu s novelou však poslanci a poslankyně schválili také pozměňovací návrhy, které narušují stabilitu investičního prostředí v obnovitelných zdrojích energie.
Poslanecká sněmovna schválila v pořadí třetí novelu energetického zákona týkající se obnovitelných zdrojů, známou jako Lex OZE 3. Sdílející se například už nemusí obávat diskriminace ze strany obchodníků s elektřinou, protože poslanci v zákoně odhlasovali její zákaz.
Obchodníci tak nebudou smět uzavření smlouvy podmiňovat zákazem nebo omezením práva elektřinu sdílet – a to ani u samospráv nebo firem. Především se ale v Lex OZE 3 po letech rozvoje obnovitelných zdrojů energie dostávají do české legislativy pravidla pro akumulaci elektřiny v bateriích a flexibilní poskytování jejich kapacity ke stabilizaci rozvodné sítě.
„Je jen těžko představitelné, že doteď energetický zákon vůbec neznal akumulaci energie ani ji nijak výslovně nereguloval. Nová pravidla vytvoří právní prostředí pro rozvoj tohoto odvětví, které je klíčové pro zajištění stability sítě a další rozvoj obnovitelných zdrojů,” uvedla právnička expertní skupiny Frank Bold Laura Otýpková.
Podle předpokladu Mezinárodní energetické agentury by mohly do roku 2030 ceny baterií klesnout o 40 %. Díky lepší dostupnosti tak v budoucnu budou atraktivnější pro stále více domácností i firem. Baterie jsou přitom důležitým prvkem pro efektivní a bezpečné využívání obnovitelných zdrojů, jejichž výkon v čase kolísá. Ukládání energie v době vysoké výroby k pozdějšímu využití je výhodné nejen pro jednotlivé výrobce a spotřebitele, ale především pro uchování stability celé rozvodné sítě.
To je cílem i další novinky v právě přijaté novele. Pomocí takzvané agregace flexibility zákon umožní výrobu a spotřebu elektřiny podle potřeby sdružovat napříč celou sítí. Zákazníci, výrobci elektřiny i energetická společenství tím budou moci pomáhat vyrovnávat zatížení elektrizační soustavy.
„V budoucnu budou energetická společenství moci nejen sdílet elektřinu mezi svými členy, ale také poskytovat flexibilitu provozovatelům sítí i obchodníkům s elektřinou. To například znamená, že jejich členové budou koordinovaně měnit svou výrobu či spotřebu elektřiny v čase, kdy je síť v nerovnováze, a pomáhat tak provozovateli sítě vyrovnávat výkyvy v soustavě. Stejně tak budou moci pomáhat snižovat dodavatelům náklady na odchylku způsobenou nesouladem mezi nakoupenou a dodanou elektřinou. Za poskytování této flexibility budou komunity finančně odměňovány,” vysvětlil agregaci flexibility v praxi právník Frank Bold Jan Bakule.
Agregace flexibility se ovšem neobejde bez okamžitých přesných dat o výrobě a využití energie. To ale v Česku zatím vázne. Od srpna 2026 bude Elektroenergetické datové centrum (EDC) umožňovat nezávislou agregaci tzv. technické flexibility, tedy flexibility poskytované k vyrovnávání sítě.
Jeden ze schválených pozměňovacích návrhů však odsouvá možnost nezávislé agregace obchodní flexibility až na prosinec 2027. Do tohoto data budou moci obchodní flexibility agregovat pouze licencovaní obchodníci.
Zákon zároveň zjednoduší povolování menších fotovoltaik a zdrojů sloužících zejména pro vlastní spotřebu. Licenci a stavební povolení by nově měly potřebovat až zdroje s výkonem 100 kW místo současných 50 kW.
„Změna bude platit mimo jiné pro bezúplatné sdílení i pro úplatné sdílení, pokud jeho cílem nebude tvorba zisku. Například když v rámci ceny za sdílenou elektřinu budou členové společenství splácet investici do výrobny a pokrývat náklady na administrativu. V praxi ale může být v některých případech obtížné určit, kdy už půjde v případě úplatného sdílení o podnikání. Pomoct by mohlo výkladové stanovisko ERÚ,” popsala právnička Laura Otýpková další ze změn v Lex OZE 3.
„Akumulace, agregace a flexibilita umožní efektivní využití obnovitelných zdrojů energie a současně podpoří inovace v podobně slaďování výroby a spotřeby bezemisní elektřiny. Novela umožní vznik nových obchodních modelů, které mohou snížit výdaje spotřebitelů za energie. Plusem je také stabilizace sítí díky očekávanému nástupu akumulace, kdy baterie doplní výrobu proměnlivých zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny,“ uvádí k přínosům novely Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
„Takzvaná agregace flexibility otevře možnosti pro zapojení nových hráčů na energetickém trhu – a to včetně příležitostí pro zapojení malých řešení instalovaných v domácnostech – do vyrovnávání distribuční a přenosové sítě. Vedle baterií se na novém trhu budou moci uplatnit například tepelná čerpadla, která v době nadbytku levné zelené elektřiny mohou její část uložit do tepla či teplé vody, případně během léta pomoci chladit naše domy,“ dodává Martin Sedlák.
Do novely se však dostaly také návrhy, které s původním smyslem projednané změny zákona nesouvisí. Jde o pozměňovací návrhy, které zasahují do stabilní podpory obnovitelných zdrojů.
„Poslanecká sněmovna přijetím návrhů na individuální kontroly znejistila trh zelené energetiky. V době, kdy potřebujeme budovat nové projekty obnovitelných zdrojů energie se vláda bohužel rozhodla narušit dříve zákonem garantované podmínky dané projektům realizovaných před 14-15 lety. Přitom se tak děje na návrh vlády, která v předchozích letech provedla sektorové kontroly výnosnosti obnovitelných zdrojů a konstatovala, že tam nadměrné zisky nejsou,“ dodává k přijatým kontroverzním součástem novely Tomáš Buzrla, výkonný ředitel Svazu moderní energetiky.
zdroj: tisková zpráva
Měsíční světlo jako zdroj elektřiny. Tesla přepisuje pravidla solární energie.
Tak uvidíme co to bude, ještě si nakonec hodím na barák soláry 🤩🌞🌛
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/m%C4%9Bs%C3%AD%C4%8Dn%C3%AD-sv%C4%9Btlo-jako-zdroj-elekt%C5%99iny-tesla-p%C5%99episuje-pravidla-sol%C3%A1rn%C3%AD-energie/ar-AA1w6Mnk?ocid=msedgntp&pc=HCTS&cvid=ea99b4509b85488b9193d6cb363f533a&ei=57
Mesic pokryty zrcadlem a mame slunicko nonstop.
Nonstop ne, musely by být aspoň dva. Ale to by odpůrci řvali. Někteří, že nemůžou spát a někteří, že nemůžou krást.
Dezolatum uz ted vadi, ze slunicko sviti pres den na FVE. Oni by chteli aby cely svet kupoval jen ruSSky plyn a ropu. Ten jejich sen se ale brzy roplyne a nic nebudou prodavat a pojdou hlady. ruSSko je nadherna zeme, ale je tam moc ruSSu.
😱😲😨🤪🤡👹👺💀👽
Pro momentálně zaostalé, tady je graficky znázorněné jaká je roční bilance kombinace EV, TČ, FVE, kogenerace:
//youtu.be/W08JbLXqx7M?t=872
Je to velké zjednodušení, šlo by to nakreslit i složitěji, ale to by chudáci zdegenerovaní fosilní závislostí už vůbec pochopit nezvládli.
Umřel jsem smíchy, když v grafu prohlásili spotřebu TČ jako bezfosilní 😀 Viz diskuze níže.
Ve Znojme bouchnul dum. Ne nebylo to ani z fotovoltaickych panelu ani z beterek. Byl to plyn. Bude se tim nekdo 42x zabyvat a rozmazavat jako pastiku na chleba? Asi ne, plyn ma pro nektera individua imunitu a vyskakuje se jen kdyz se to hodi do kramu.
Dojemný příspěvek dutohlava, který ve svém tepelném čerpadle právě pálí elektřinu z ruského plynu 😀
behna keca, jako obvykle. plynu tam bylo v danou dobu pet procent, jinak to bylo na cesky jadro a uhli, nemecky vitr a polske uhli. I vody tam je vic nez plynu. A kolik ruskyho plynu je v tom nasem mixu? Takze to dela tak s bidou 2 procenta na vyrobe elektriny. Coz je podobne jako z vetru, neco pres procento.
https://app.electricitymaps.com/zone/CZ/24h
1) Takže pálí.
2) Tepelná čerpadla nejedou na jadernou elektřinu. Proč? Protože jádro je baseload zdroj. Tepelná čerpadla jsou sezónní spotřebiče a jejich spotřeba je tedy kryta z různých zdrojů mimo baseload. Šroubováci sice tvrdí, že emisní faktor jejich tepelného čerpadla se počítá z celoročního průměru zahrnujícího výrobu letních solárů, ale realita je naprosto jinde. Pokud dneska někdo předělá vytápění z uhlí na TČ, ve skutečnosti ho předělal z uhlí na uhlí.
Kdyz TČ bezi v noci, tak bezi na baseload, protoze elektrinu v noci (skoro) nikdo nepotrebuje. TČ slouzi v noci dokonce k rovnomernejsimu vyuziti JE. To same plati pro nocni nabijeni EV. Tak nemel houna.
Vzhledem tomu, že JE vyrábí fixní objem elektřiny od roku 2002, který nekryje celý baseload, žádné TČ nainstalované po tomto roce není součástí baseload.
Polopaticky – jádro nepokryje ani to co už bylo, natož sezónní provoz TČ.
TČ jsou navíc a jedou prakticky jen na uhlí. Čmoudi.
A že si počítáš emise TČ včetně letního emisního faktoru, viz poslední diskuze, to nemá ani smysl komentovat.
Runner pořád nechápe základní princip že planeta a její atmosféra je obrovský akumulátor ve kterém se hromadí CO2. Je úplně šumafuk ve kterou minutu tam někdo dodává. Podstatné je celkové množství za delší období. Takže pokud někdo celé léto dodává z FVE do sítě tak si stejné množství může v zimě odebrat. Za rok nedodal do atmosféry nic, je uhlíkově neutrální protože v létě snížil hulení tvé ledničky.
Řeč je o tepelném čerpadle a jeho zimním provozu na uhlí, jestli si to nepochopil.
Ale pochopil. Když to TČ nahradí elektrokotel tak se ušetří 2/3 uhlí. Když nahradí uhlokotel tak méně protože uhloelektrárna má menší účinnost. Ale ta elektřina není 100% z uhlí, je tam ještě plyn, atom, voda a vítr.
Částečně správně, částečně špatně. Pokud TČ nahradí elektrokotel, je to každopádně přínosné.
Pokud TČ nahradí kotel s uhlím, je to úplně jedno, protože se jedná o novou spotřebu elektřiny nad baseload a ta jede pouze na regulované zdroje. Žádné jádro.
Kotel na uhli casto dehtuje a smrdi asi 1000x vic nez uhelna elektrarna. Staci jezdit po CR v topne sezone a casto pri jizde nasajes smrad z dehtovaciho kotle. Tady nejde jen o CO2, ale o vsechny mozne emise ktere pri spalovani fosilnich latek vznikaji a v elektrarne jsou mnohonasobne mensi nez v lokalnich topenistich a ve spalovacich motorech. Kdyby ta elektrina byla tak spinava, tak by asi nikdo nestavel metro a tramvaje. Porad nechapes ten rozdil. EV je to lepsi auto a TC je to lepsi topeni. Koukni na Taxi Enyaq v Nemecku s najezdem pres 280.000 km.
https://www.youtube.com/watch?v=aX5hNhug6IY
I zarputily odpurci EV musi priznat ze to co majitel Taxisluzby rika je smerodatne a ne co pise nejaky lavrov42.
Runner píše: „protože se jedná o novou spotřebu elektřiny nad baseload a ta jede pouze na regulované zdroje“.
To máš nějak popletené. Je to sice nový odběr ale je předvídatelný a u dodavatele zaregistrovaný. Baseload se samozřejmě musí průběžně navyšovat. To se dělá už mnoho let jak postupně náročnost lidí stoupá.
Ten pitomec utoci na OZE protoze snizuji zatez fosilnich zdroju a jejich vynosnost a kdyz nekdo naopak podpori spotrebu, tak je to take spatne. Proste kritika prichazi v kazdem pripade a „argumentace“ se vzdy upravi podle potreby. Je to takovy ruSSky zpusob.
CO2 ničemu nevadí, je to základní stavební prvek fotosyntézy rostlin. Bez CO2 by tady nic nerostlo. Bajky o škodlivosti CO2 jsou bludy a velmi dobrý kšeft pro některé chytráky.
@Jano. A muzes rict kdo na tom jako vydelava? Zato ja ti muzu rict kdo vydelava nejvic z vypousteni CO2 do atmosfery. Jsou to staty ktere ziji z exportu ropy a plynu a castecne take uhli. Jsou to ropny gauneri kterym je uplne jedno jak dopadneme. CO2 je pro zivot na zemekouli nutny, ale jen v urcitych hranicich. Treba kdyby nebylo CO2 v atmosfere, tak by chybel sklenikovy efekt a meli bysme porad teplotu pod bodem mrazu. A kdyz se to i nepatrne zvysi, tak se zase teplota zvedne na neunosne horko.
Není jednoznačně prokázáno že CO2 může za oteplení, spíše se jedná o planetární změnu cyklu. Těch byla v minulosti celá řada. Grónsko bylo kdysi zelené a teď je tam led, atd. Ale pálení uhlí v kotlích a kouř z komínů a aut mi taky vadí, o tom žádná. EV jsou do měst ideální, chce to srazit cenu ať to lidi kupují tak jako v Číně, levná auta a levná elektřina k nabíjení, pak po tom lidi půjdou. GD v současné podobě je byznys pro různé vykuky.
A na cem jako ty vykukove vydelavaji? CO2 ma vliv na filtraci infrazareni, to je uz dokanale prokazany efekt. I kdyz tomu nerozumite, tak fyzika a termodynamika jsou exaktni vedy a vse se da vypocitat. Na takovych principech zavisi mnoho vypoctu a ze je mozne letat do vesmiru, je odvozeno od takovych zakonitosti. To take chcete tvrdit ze to neni prokazane? Jsou to elementarni fyzikalni jevy, ktere jsou reprodukovatelne a vse je tisicekrat proverene. Jen hlupaci tvrdi ze to neni prokazane a jen hlupaci tomu veri. Vemte si obycejnou optickou cocku u fotoaparatu. Bez upravy je prusvitna pro urcite vlnove delky svetla. Nanesete li nepatrne tenkou vrstvu jisteho materialu a tim se vytvori filtr pro urcitou vlnovou delku. Presne tak i nepatrna zmena koncentrace CO2 ovlivnuje absorpci infrazareni ze zeme do vesmiru. Mensi propustnost znamena vetsi akumulace termicke energie v systemu zemekoule. Ostatne i moderni okna maji ruzne filtry ktere brani prostupu UV nebo IR zareni. A svete div se, ono to funguje presne podle vypoctu. Chapu, podle vas je vse nepodlozene a neoverene, jen cachry machry.
Dnes už to je prokázáno. 98,5% vědců se v tom shoduje. Ale pitomci samozřejmě věří těm zbylým 1,5% protože přesně to chtějí slyšet. Amatérský klimatolog Lojza z naší hospody přece říká, že klimatická změna je blbost a proto si ty výfukáče necháme.
Baseload se samozřejmě navyšuje, ale nikoliv jeho krytí jádrem. Výroba z jádra je posledních dvacet let plus mínus stejná a s navyšováním baseload roste podíl výroby s fosilních elektráren pro účely vytápění.
Minulý rok, díky mánii instalací FVE a tepelných čerpadel, byly emise z výroby elektrické energie během topné sezóny rekordní a i přes mírnou zimu jsme u uhlí dosáhli pětiletého emisního rekordu.
Všechna tato nová tepelná čepadla jedou listopad až únor za 1100g/kWh. Masakr.
Nojo ale zapomínáš že, z jedné kWh elektrické udělají 3 kWh tepelné energie. A kde si vzal těch 1100 g? To by muselo být 100% jenom uhlí. To se stane až Rusi zavřou plyn, bouchnou reaktory, zamrznou vodní a bude bezvětří.
Pokud máme plně vytížené jaderné elektrárny, je to v zimě v podstatě +- jen to uhlí.
Jak se můžeš přesvědčit, to ostatní je naprosto okrajová výroba.
O prosím znova mi nevysvětluj, jak super je že uděláš 3x tolik tepla z dodané elektřiny, na kterou jsi ale musel v elektrárně hodit do kotle třikrát tolik uhlí.
Je obrovsky rozdil bydlet ve vesnici kde lide topi kotly na uhli a vesnici kde lide topi TČ. Pro nektere zaostalce je urcite touha po smradu socialistickeho zivoreni vetsi nez touha dychat cisty vzduch. V Cesku se bohuzel rysuje prevaha pitomcu kteri chteji plnou parou zpet do temnych dob nasi historie. Doufam ze nebudou mit prilezitost demontovat zarizeni k odsireni z elektraren a bude to jen kratka ale bolestiva episoda.
Jasně, to je pravda, TČ vytvoří 3x tolik tepla ale kvůli účinnosti elektrárny se musí hodit do kotle 3x víc uhlí. Takže náhrada uhelného kotle Tčerpadlem by neměla význam kdyby elektřina byla 100% z uhlí. Jenomže není, zrovna teď je to jen 35%. Němci jsou chytřejší a mají jen 15% protože fouká. I Poláci mají dnes 8,2 GW z větru. Ale my máme z větru jen 0,2 GW protože naši vesničtí estéti se přece nebudou koukat na nějaké vrtule na protějším kopci.
Ježíšmarjá, to je pořád dokola. Není to 35%, je to po odečtení jádra skoro 75%. Výroba z jádra je rozebrána a pokud vyměníš zdroj na pevná paliva za TČ, pojede na elektřinu z uhlí.
A co se týká větru, tak byly dva týdny úplného bezvětří, teď bude do středy trochu foukat a zase bezvětří. Výroba nula nula nic.
Za devastaci krajiny větrákama bych sekal ruce.
Ty máš opravdu zvláštní počty. Výroba z jádra je rozebrána tak se nepočítá. A jak to počítají chudáci Němci když žádné jádro nemají? Uhlí jim jede jen na 15%. TČ jim jedou taky na uhlí protože výroba větráků je rozebrána?
Samozřejmě. Pokud je jádro konstantně utilizováno na 100% na pokrytí baseloadu, každá další spotřeba navíc je výhradně nejaderná.
Pokud by hypoteticky byl fixní emisní faktor, s každou změnou spotřeby by se proporčně měnila výroba všech zdrojů a poměr mezi nimi by byl zachován. Protože ale výroba z jádra je fixní, se změnou spotřeby se mění výroba fosilních zdrojů a s tím i emisní faktor.
Proto každé další tepelné čerpadlo +- „jede na uhlí“.
Fakticky máme tři množiny zdrojů – s fixní výrobou (jádro), s řízenou výrobou (uhlí, plyn, bio a přečerpávačky) a s neřízenou výrobou (OZE). Spotřeba je defakto ve stejných kategoriích.
Protože jádro nekryje ani baseload, tedy fixní spotřebu, sezónní spotřebiče jako TČ jsou kryty výhradně ze zdrojů s řízenou nebo neřízenou výrobou. A protože neřízené výroby z OZE je během sezóny provozu TČ minimu, je spotřeba TČ kryta výrobou z řízených zdrojů – uhlíčko.
Už tomu rozumíš?
A co se týká Německa, tak ano, momentálně fouká, ale je to menšinová anomálie. I v Německu bylo velmi dlouhé bezvětří a pokud se podíváš tři dny dozadu, tak jeli pouze na uhlí a plyn. Ekologové.
Všechno záleží na tom jak na to pohlížíme. Fyzikálně, obchodně nebo morálně. Z fyzikálního hlediska jsem zelený protože mám nejkratší dráty do Dukovan a je nepravděpodobné, že by sem zabloudil elektron z Prunéřova. Z obchodního hlediska jsem taky zelený protože jsem odebral stejné množství jaké jsem dodal z FVE. Ale planetě je to stejně jedno. Nezáleží ji na tom jak jsme si namalovali hranice, jak s tím kšeftujeme ani kdo si zamluvil baseload z atomu dřív. Zajímá ji jen celkové množství emisí.
Tady není co řešit. Vyměnit odporové topení za TČ ušetří 2/3 spotřeby a emisí. Vyměnit kotel na uhlí s TČ je emisně +- 1:1. Kamna nebo kotel na dřevo vymění za TČ jen ekologický dobytek.
Kdo tvrdí, že tepelné čerpadlo je ekologický způsob vytápění, by měl za trest ručně přeházet tu hromadu uhlí, která za sezónu padne na to jeho tepelné čerpadlo.
@lavrov42. A ten dobytek kterej jezdi spalovakem by mel vsechnu spotrebu nalejvat z kanystru a nosit to aspon 100m. To by hned 50% lidi prestalo jezdit autem, protoze by zkolabovali. A jeste by museli dychat primo z vyfuku.
Spalovací auta nejsou ekologická. Mají ale vysokou užitnou hodnotu. Proto je jejich používání racionální.
Elektromobily též nejsou ekologické a navíc mají nízkou užitnou hodnotu. Proto je jejich používání iracionální.
Tepelné čerpadlo jako náhrada odporového vytápění elektřinou je racionální změna.
Tepelné čerpadlo jako náhrada kotle na uhlí je iracionální změna.
Tepelné čerpadlo jako náhrada kotle na dřevo je ekologický zločin.
Ne. Zločin je vyrábět elektřinu z uhlí. Až se toho zbavíme tak budeš páchat ekologický zločin ty se svým kotlem na dřevo.
No dobře, uhlí ne… a jaký tedy spotřebou řízený zdroj elektřiny ho v zimním období nahradí?
A co se týká mého kotle, funguje v uzavřeném ekologickém cyklu s mým lesem a záhony, a I při největší snaze v tom žádné neekologické chování nevidím.
Všude jinde je to vítr a voda. Tím nejsme zrovna moc obdarováni ale přesto by tam šlo dost přidat. Zbytek plyn.
Tak naposledy. SPOTŘEBOU ŘÍZENÝ ZDROJ. Bez ohledu na tvoje přání, solární a větrné elektrárny nejsou řízené spotřebou, ale počasím. Když v noci přestane foukat, jako třeba teď v Německu, tak jsi v řiti. Takže můžeš zapnout přečerpávací elektrárnu do kapacity její retenční nádrže a co dál? Dál nic.
Takže uhlí je zločin a plyn zločin není, protože potřebujeme topit tepelnými čerpadly. Chucpe jako prase.
Tak jsem si otevřel to snížení cen baterií o 40% podle Mezinárodní energetické agentury. Tvrdí, že cena beterií klesne až o 40%, protože se uplatní Stated Policies Scenario a ten se uplatní, protože klesne cena baterií. Bizár.
Celý GD je jeden velký podvod a snaha vytahat z lidí prachy a někteří pitomečci tomu věří jak náboženství 👎🏼😵💫
Tak vypravej, kdo na GD tak zazracne bohatne. Ja vidim jen ropne gaunery ktery si ziji z ropy jako prasata v zite a nebo zbroji jak sileny a vrazdi sousedy. Protoze jim EV kazi ksefty, proto se je pokousi zadupat do zeme a uzitecny idioti jim v tom pomahaji a plati jak mourovati
Co třeba ten cca 1 bilion Kč co jsme zaplatili za provoz (!) solárů od roku 2002 ?
Leo – Tak u nás třeba solární gauneři. Celý GD je postaven na dotacích, což znamená rozkrádání veřejných rozpočtů. Např větrníky si na sebe nikdy nevydělají a jsou trvale dotované. Jedeš v tom podvodu taky ?
A kdo jsou ty solarni gauneri? Jsou to majitele s FVE na strese RD? Tvl., par strejdu hybe celym svetem. OPEC+ jsou podle tebe jen bridilove…