Konstruktér z Londýna sestrojil kolo schopné jet rychlostí 164 km/h

auto Donhou Londýn kolo pozemní rychlost

Tom Donhou je konstruktér zakázkových kol z londýnského obvodu Hackney. Aktuálně se mu podařilo sestrojit jízdní kolo na kterém dosáhl rychlosti 130 km/h. Na testovací lavici bylo ale maximum 164 km/h. Podívejte se na skvělý krátký film.

Unikátní jízdní kolo konstruktéra Toma Donhoua a Londýna
foto: Tom Donhou

„Je to kolo postavené čistě proto, abychom mohli jet tak rychle jak jen to jde,“ píše o svém 100mph kole jeho autor Tom Donhou. Provozuje v Londýně stejnojmennou dílnu, kde kutí pro prachaté zákazníky kola na zakázku.

Jednoho dne si řekl, že by bylo skvělé složit poctu pionýrům, kteří v 60. a 70. letech hnali rychlostní pozemní rekordy do extrémů. Především na slavné solné pláni Bonneville. V Anglii žádná taková solná pláň není, zato tam mají 3km nevyužívanou letišní dráhu z 2. světové.

Právě tam uskutečnil Tom svou rekordní jízdu. Jeho kolo vás na první pohled praští do očí obrovským ozubeným kolem vpředu. Na zakázku jej vyrobila společnost Royce a má 104 zubů. Řetěz z něj prý spadnou nemůže. „Nerad bych aby mi ve 100 km/h spadl řetěz…“ dodává Tom.

I miniaturní zadní ozubené kolo je od Royce. Brzdy dodali SRAM a AVID. Rám je postavený z trubk Columbus MAX. Pneumatiky jsou přilepené přímo k ráfkům, aby se ve vysokých rychlostech nevysmekly.

Rychlosti 130 km/h dosáhl Tom při jízdě za svým stařičkým Fordem Zephyr, který mu „klestil cestu“ vzduchem. O rekord ale ani zdaleka nejde. Ten totiž ustanovil v roce 1995 jistý Fred Rompelberg, kdež za dragsterem v Bonneville jel na speciálním prodlouženém kole rychlostí 268,76 km/h.

Doprovodný dokumentární film „Experiments in Speed“ vznikl v produkci Spindle Productions. Režíroval jej Greg Hackett.

Napsat komentář