Komora OZE navrhuje vládě, jak na levnější energie

Komora OZE připravila a předala ministerstvům návrh opatření pro snazší a rychlejší výstavbu obnovitelných zdrojů.

Klíčová opatření pro rychlejší a snazší výstavbu obnovitelných zdrojů energie poskytla Komora OZE relevantním ministerstvům: MPO, MMR a MŽP. Jejich cílem je zjednodušit povolovací procesy pro výstavbu obnovitelných zdrojů a rozvoj energetických společenství. Týkají se novelizace energetického zákona, stávajícího i nového stavebního zákona a dalších zákonů. Návrhy Komory OZE korespondují s plánem premiéra Fialy vyvázat se ze závislosti na ruském plynu nejpozději do 5ti let. Korespondují i s principy plánu Evropské komise prezentované v rámci RePower EU ke zjednodušení a zrychlení rozvoje využívání obnovitelných zdrojů.

Komora OZE mimo jiné navrhuje:

 • legislativní ukotvení výroben z obnovitelných zdrojů energie (OZE) jako veřejný zájem, podobně jako to platí pro velké zdroje energie, což zrychlí jejich výstavbu,
 • vymezení právní formy a fungování komunitní energetiky (energetických společenství a společenství pro obnovitelné zdroje energie), které jim i tzv. aktivním zákazníkům usnadní sdílení vyrobené energie a zajistí cenově dostupnější energie,
 • povinnost součtového měření pro všechny napěťové hladiny, které otevře trh novým dodavatelům fotovoltaiky a zkrátí čekací lhůty,
 • zvýšení hranice pro povinnost být držitelem licence na výrobu elektřiny a nutnost získat stavební povolení (povolení záměru) na 50 kW, zjednodušené řízení pro OZE do 100 kW a režim vyhrazených staveb pro OZE od 1 MW. Snížená administrativní zátěž a zkrácení doby přípravy zrychlí realizaci projektu.

Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, řekl: 

„Potřebujeme rychle instalovat a stavět. Potřebujeme nahradit v energetice i malospotřebiteli využívaný ruský plyn pomocí elektřiny, plynu a tepla z obnovitelných zdrojů. Tím snížíme náklady na energie domácností, firem, spolků i obcí a zároveň snížíme cenu energie na trhu. Regulovatelné obnovitelné zdroje jako je bioplyn, stejně jako sdílení energie a akumulace všech forem pomůžou vyrovnávat soustavu.”

“Navrhujeme pravidla pro sdílení energie z obnovitelných zdrojů se zapojením komunit i aktivních zákazníků. Co sám nespotřebuji, spotřebuje můj soused, kamarád nebo kolega. Podělíme se i o elektřinu z fotovoltaiky či větrné elektrárny, pomůžeme si od závislosti na energii z Ruska.”

„Zavedením součtového měření stát pustí na trh významně širší okruh dodavatelů technologií, zejména střídačů. Pomůže to zkrátit čekací lhůty na fotovoltaiku.”

„Škola, podnikatel, sokolovna i obyvatelé rodinných domů využívající fotovoltaiku, tepelné čerpadlo, solární kolektor nebo topící biomasou by neměli mít složitou administrativu. Protože si pořídili nový zdroj energie především pro pokrytí vlastní spotřeby, ne pro podnikání v energetice.”

„Malé vodní, větrné, biomasové či bioplynové nebo geotermální zdroje by měly mít stejný přístup na trh a měly by být stavěny rychleji v režimu takzvaného veřejného zájmu. U výroben biometanu bychom měli jít ještě dál a přípojky k distribučnímu potrubí zemního plynu řešit jako krizovou infrastrukturu.”

zdroj: tisková zpráva

44 komentářů u “Komora OZE navrhuje vládě, jak na levnější energie”

   1. Je to naprosto stejná situace, jako když se před lety vydali joudové kupovat LPG nebo CNG. Taky kupodivu nemohli najít plničky na benzínkách, kde byli zvyklí. Přitom pokud jsem doposud jezdil jen sračkomety a rakovinomety a jdu kupovat elektriku, tak se snad podívám na nějaké informace předem, ne? Stejně jako u těch plynoprdů. Lidi jsou fakt trotli a ještě to dají na youtube.com Koukejte, jaký jsem totální dement!
    http://www.asep.cz mapa nabíjení v ČR třeba https://fdrive.cz/mapa-nabijecich-stanic

      1. Bez komentáře:::Evropská unie a USA nehledě na ruskou invazi na Ukrajinu zvýšily dovoz hlavních průmyslových kovů z Ruska. Podle agentury Reuters to vyplývá z údajů databáze OSN o mezinárodním obchodu (Comtrade). Import niklu z Ruska do USA vzrostl v období od března do června v meziročním srovnání o 70 procent, zatímco do Evropské unie o 22 procent, nárůst zaznamenal také dovoz hliníku.

        1. Alternativni dodavatele se uz nasli. Ale vse chce svuj cas a rozsirit doly, upravny a metalurgii nejaky cas zabere. Nikdo neceka az co udela put-in put-out. Znate #Pedoputin?

      2. Ja mam uplne normalni tarif bez fixace a platim 5,60 NT a 6,80 VT. Nevim kdo plati 11 kc, ale pokud to jsou ti pitomci co se nam klientum Bohemia Energy posmivali a prali nam at platime jak mourovati, tak jim preji ted to same. V Cezku zije ca 30% dementu a kdyz si nedovedou zaridit zivot aby nemuseli porad natahovat pracky, tak by se meli nechat prohlasit za nesvepravne. Pak by se meli jako v bavlne, protoze by nevolili dementy z ano spd a kscm a hned by bylo nejlip.

        1. A to ještě skončili dobře, protože ty distributorské svině v oligopolu, co na trhu po nicnedělání ERÚ, estébáka se sosany, i vlády Falového hnusu, zbyl, nechtějí brát nové klienty. Aktuálně situace u ČEZu. Jako to nevymyslíš.

        2. tak to budou ti co se mohli zalknout radosti kdyz krachla BE. Tak dobre jim tak. Ale cena uz pomalu leze dolu. problem je v cenotvorbe. Ten posledni a nejdrazsi zdroj vyhani cenu pro vsechny dodavky. Fosilni mafie nabidne treba 95% levnych zdroju a na zbytek se dohodnou ze pak uz jen drahe plynove. Radeji nechaji stat nejakou levnou elektrarnu a tim plynem si vyzenou cenu. Je to hnusnej oligopol.

        3. No kdyz platili celou dobu nizke ceny oproti jinym, to si nestezovali. Tak ted si dodavatele vse nauctuji i zpetne. fixace je jen zdanlive vyhodna.

        4. @Radovan. Distributori jsou v tom z obliga. Oni poskytuji jen draty a elektromery a musi kazdeho v distribucnim uzemi pripojit. Tam existuje vzdy jen jeden a proto jsou poplatky dane ERU. Sice take okradacka, ale statem posvecena a regulovana. Ty swiine jsou dodavatele, ty se pakujou na predrazenych cenach. Ale cez je distributor a dodavatel zaroven, i kdy ve dvou ruznych firmach, tak vas predikat na ne sedi. to same eon a pre. eon se nejak prejmenoval, ale to je fuk.

        1. Pokud mate uz delsi dobu dvoutarif a nehodlate zmenit dodavatele, coz by byla ted nejvetsi blbost, tak byste mel mit cenu v NT kolem bura jako ja. Na EV nepotrebujete novy tarif ani smlouvu. A kdyz mate 3x63A jistic, tak byste mel mit dostatecnou rezervu. Akorat s tou dotaci vam neporadim, mozna zrovna zadna neni. pro obycejne lidi ani nikdy nebyla, jen pro urcite firmy.
         A az stat odpusti POZE, pak bude NT u me doma 5 kc.

        2. Neřeš, co mám. Nemám nic a chci elektromobil. Kde se mohu přihlásit o tarif, který mi umožní nabíjet za bůra?

        3. Absurdni zvasty zase. Nema cenu na to dal odpovidat.

        4. Neřeš, co mám. Nemám nic a chci spalovak. Na jakou benzinku mam zajet, ktera mi umožní natankovat za 25 kacek?

 1. A vláda Fialového hnusu, skutečných proruských trolů, mezitím na OZE zvysoka kálí a ožebračuje firmy i občany cenami elektřiny, plynu i PHM. Prolhaný korupčník ze STAN Rakušan básní před volbami nově o elektrárně v každém domě, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-stan-chce-elektrarnu-do-kazde-domacnosti-a-obce-40407946 zatímco za ním stojí jeho ministr Síkela, který do toho právě hodil vidle. TO NEVYMYSLÍŠ.
  Kde je slibovaná podpora českého státu k zajištění její energetické bezpečnosti? Jaké zájmy ve skutečností hájí ministerští úředníci? Zájmy českých a evropských občanů to rozhodně nejsou.
  premiér Fiala bude nadávat lidem na demonstracích proti energetické chudobě že padli do léčky ruských trolů, ale největšími ruskými troly je právě jeho vláda, jeho ministři a úředníci. Pro rychlý přechod od plynu k elektřině, které máme stále nadbytek, nedělá vláda Fialového hnusu už 9 měsíců nic, naopak ji se svými lidmi sabotuje. Vlastizrádci.

  Čeští legislativci odložili potřebné změny v české legislativě

  MPO spolu s několika poslanci se vyznamenalo! Připravený návrh na zvýšení hranice domácích fotovoltaických elektráren z 10kWp na 40kWp bylo v konečném znění návrhu změny energetického zákona vyřazeno v rámci meziresortního řízení. Jak se stát postará o potřebu elektřiny k vytápění čerpadly?
  Pochvalu čeští energetičtí zákonodárci nezaslouží. Válka na Ukrajině trvá 6 měsíců a představitelé Ministerstva průmyslu a obchodu se chovají v čele s ministrem Sikelou neadekvátním způsobem. Nebyli schopni operativně podpořit změny pro potřebnou změnu vytápění a odklonu od ruského plynu k elektřině – pomocí elektrických tepelných čerpadel. Odklon od dříve státem dotačně hojně podporovaných malých i velkých plynových zdrojů je sice plivnutím do tváře lidí, kteří tuto formu a podporu využili, ale takový je život. Válku na Ukrajině nemohl nikdo předpovídat a je nutné na její nepřímé i přímé důsledky ve všech oblastech nerostného bohatství, techniky, ekonomiky a zemědělství reagovat. Odmítání doporučení zavedení topných hladin pro průmysl i domácnosti je pouze jedním z mnoha řešení. Ale pouze pasivní způsob řešení nestačí.
  Zájem MPO na vytváření nejmenších decentralizovaných zdrojů elektřiny – fotovoltaických výroben ve větším a potřebném počtu není! MPO si velmi dobře uvědomuje, že masivním rozmachem fotovoltaiky přijde stát v brzké době o desítky miliard Kč z dividend holdingové společnosti ČEZ a chce tento výpadek co nejdéle oddálit. To je velkou energetickou i politickou chybou, která podlamuje energetickou bezpečnost České republiky v oblasti elektroenergetiky a plynu. Plyn musíme v průmyslu a nezastupitelných oblastech a odvětvích hospodářství a v základních službách elektroenergetiky pro vytváření podpůrných služeb ponechat s cílem snížit roční spotřebu plynu o 30-40 %, což je reálný výpočet. Bez podpůrných opatření to však nepůjde.
  Lidé dnes chtějí pomoci sami sobě, tedy i státu, a chtěli by vybudovat výkonově větší fotovoltaické výrobny pro svojí energetickou potřebu (TZB). Dnes se ukazuje, že přechod od plynového vytápění k elektrickému, formou tepelných čerpadel, přechodu k městskému provozu elektrovozidel dřívější schválený limit pro nelicencovaný zdroj s instalovaným výkonem 10kW dnes nestačí. Dnes schválený výkon v zimním období není schopen pokrýt zvýšené energetické potřeby pro vytápění elektrickým tepelným čerpadlem, který v zimních 4 měsících průměrné spotřebuje 5-6 MWh. Nastává tedy nutnost výstavby nových a rozšiřování původních zdrojů na instalovaný výkon fotovoltaiky v rozmezí 15-22 kW. Pokud zahrneme i malou městskou elektromobilitu včetně zimního období, navýší se výkon střešní fotovoltaiky s akumulací ke hranici 30kW a současné i zvýšení kapacity baterií v domě na hodnotu cca 20-30 kWh.
  Zrušení účtování u výrobců energie po fázích a zavedení součtového měření spotřeby elektřiny mělo nastat již dávno, a právě i toto řešení dnes významným způsobem zbytečně navyšuje technickou ale i ekonomickou náročnost nejmenších výroben elektřiny. Ptám se tedy: „Kde je slibovaná podpora českého státu k zajištění její energetické bezpečnosti?“ dodává Petr Maule, výkonný ředitel České fotovoltaické asociace. Musíme čekat na změny od roku 2024? „Jaké zájmy ve skutečností hájí ministerští úředníci? Zájmy českých a evropských občanů to rozhodně nejsou“, uzavírá Maule.
  Zdroj: ČFA, AC Heating, MPO

  1. Vyhlasime Nemecku valku, oni nas obsadi, udelaji referendum a zavedou tady konecne rozumne zakony. Cezko je proste nefunkcni stat. Uz 104 let to tady pytlikujeme a nic se nezmenilo. Bohuzel by nas Nemci nechteli ani zadarmo, takovy pytel problemu si nikdo nevezme na rameno. Tak nam nezbyva nic jineho nez remcat dal na internetu. Jen mi nejde do hlavy, ze umime radit celemu svetu jak se vse dela a sami si neporadime.
   Ale neni to uplne ztracene, aspon nejake zakony zde funguji bezvadne, jsou to prirodni zakony.

   1. V tom, jak nasadit čezkou třetí nefunkční korupční cestu jsme opravdu mistři. O tom žádná. Takové 100% obsazení politických funkcí a míst s přerozdělováním zloději, to aby člověk pohledal. I ten solární tunel vymysleli politruci a byrokradi v době, kdy v Německu byl už dávno netmetering, maximální podpora FVE na střechách RD se spotřebou v nich, menší na obecních budovách, školách, firmách, úřadech, a co se týče zelené louky, tak ano, byla taky maličká podpora, ale musel jste být zemědělec nebo mít s ním smlouvu, aby pod těmi panely něco pěstoval nebo to spásala hospodářská zvířata. Jinak ani cent.

   1. Děkuji za uznání. Opravdu se věnuji boji s větrnými mlýny poměrně dlouho. Někdy viditelně, někdy méně. Já vládu Fialového hnusu nazývám proruskou podle Bible. Podle ovoce poznáš strom jejich. Takže ano, brejlovec prý byl v Kyjevě, i když panují těžké pochybnosti a časově ten výlet moc nesedí, pokud se neteleportuje, jenže kroky doma krmí Putina o106. Vlastně kecám, krmí ho nekroky doma. Chrápáním na úřadu za naše prachy a rétorickými cvičeními. Pro energetickou nezávislost a soběstačnost neudělal nic. Lautr nic.

  1. tam je vic hovadin ktere si prosadil CEZ coby firma suplujici v CR neco jako ministerstvo energetiky

   beznym lidem treba v panelacich by nejvic pomohla obycejna gridfree fotovoltaicka, kterou ale pokud chces legalne provozovat, tak te vyjde na cca 2,5-3x tolik co za ni zaplatis, jen proto ze CEZ ma pozadvky na ruzny ochrany a mereni ktere jsou zcela k nicemu a jen se za ne musi utratit dohromady cca 40-50 tisic, + samozrrejme to ze to birokraticky trva asi pul roku, proste lahoda, to co Nemec nebo Polak 1km za hranici CR udela na par kliknuti na strankach sveho distributora, na to Cech 1km od hranic v CR musi utratit cca 40-50 tisic, projit si birokratickym nesmyslem cca 6 mesicu a pak doufat ze nebude mit nahodou pretok 115W za behem 15 minut, a jeste se mu ten pretok nauctuje jako jeho vlstni spotreba, a to hned 2x, protoze elektromer to zapocte jak smerem od, tak nasledne i smerem ke spotrebiteli s mikrozdrojem 😀

   priklad, dridfree menic crita za cca 10 tisic, k tomu 2 panely za 8 tisic (cca 800Wp), draty a pojistky cc za tisicovku dohromady, a takto to normalne funguje a prifazuje se to, suma sumarum 800Wp elektrarnicka za necelych 20 tisic, vyrabi a dodava jen kdys je na dane fazi nejaky dober, ale ma kratkodobe pretoky v dobe kdy prestane odber a menic nestaci zareagovat hned aby stlumil vyrobu a tak prebitek treba i par set W doda do dane faze a tedy do site

   1. Vyjebavani lidi v Cezku uplne na vsech urovnich take neco vypovida o inteligenci naroda. S blbcem kazdy zamete a on se jeste tvari stastne. 40 let bolsevizmu zanechalo sve nasledky. Vsak se firmy take odvolavaji na to, ze Cezko je specificky trh. Zadne nezavisle organizace pro ochranu spotrebitelu, zadna obcanska sdruzeni ktere by dohlizely na podminky poskytovanych sluzeb. Proste nic takoveho co je v jinych statech bezne. Tahne se to celou spolecnosti a je to patrne vsude. Zkratka narod Svejku.

      1. Hodně OZE = hodně záložních plynových elektráren = vysoká závislost na zdrojích mimo EU = brutální ceny.

       Více OZE = větší závislost= vyšší ceny. Německo jako největší investor do OZE to dotáhl na nejdražší elektřinu na světě a my teď jsme v jejich sračkách až po uši.

       1. skoro celou dobu co mame vysoke ceny energie jsme mohli mit levnou elektrinu z fve. Samozrejme kdyby nebyli takovy pitomci kteri porad rvou, ze oze je draha, spatna, neekologicka atd. Misto toho palime porad ruzzky plyn a platime jako mourovati. to dava smysl akorat pro puvodce vseho zla. Vas argument se zaloznimi elektrarnami je hloupy. Vemte si treba boty. Ja mam nekolik bot a pro kazde obdobi jine. Vy asi budete celorocne nosit stejne boty, protoze druhe by byly casto nevyuzite a tudiz zbytecne drahe. A co nadobi, mate take jednu lzici a jeden hrnek?

        1. prý v německu jeden koudelník zarazil produkci chcanek do laufu a že bude na silnicích konečně klid… 😉 😀 😀

        2. SKW Stickstoffwerke Piesteritz prerusil vyrobu AdBlue pro naftove motory. Na jednu stranu super, pitomci s naftakem nemuzou jezdit. Ale bohuzel se to tyka take kamionu, traktoru, autobusu atd. tak to je spatna zprava. No a kdo ze to vlastni tu firmu? Kdo jiny nez trestne stihany podvodnik bures babis z ANOfertu. A aby nebylo malo, vyhrozuje importem AdBlue z ruzzka. Cert aby ty naftaky uz odnesl do pekla.

Napsat komentář