Kia EV9 svítí v Norsku na východ slunce

Jedinečná instalace značky Kia, sestávající z pětimetrového LED kotouče napájeného vozidlem Kia EV9 a vybudovaná ve spolupráci se studiem zážitkového designu VOID a kreativní agenturou Innocean, přinesla sluneční svit do jedné z nejtemnějších oblastí Norska, kde v zimě slunce téměř nevychází.

Toto dočasné slunce poukazuje na pozoruhodnou energetickou kapacitu technologie V2L (vehicle-to-load) modelu EV9 a zdůrazňuje důležitost slunečního svitu, neboť nedostatek světla má negativní dopady na osobní energii, duševní zdraví, imunitní systém i spánkový cyklus.

„EV9 je atraktivní nejen za jízdy, ale i když jen stojí na místě a poskytuje pokrokové funkce, jako například obousměrné nabíjení,“ uvedl David Hilbert, šéf marketingu společnosti Kia Europe. „Tato technologie může posílit roli elektromobilů v našem všedním životě, ať již při kempování, jako napájecí zdroj mobilní kanceláře, či dokonce jako součást širší energetické sítě s využitím technologie V2G (Vehicle-to-Grid).“ 

Světelná instalace byla vybudována v kempu Rampton u fjordu ležícího přibližně 35 kilometrů jihozápadně od Osla. Malebná pláž s nedalekými ostrůvky se ukázala být ideálním místem k imitaci východu slunce u pobřeží. Po úplném rozsvícení bylo dočasné slunce viditelné i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Elektromobil Kia EV9 nejprve dojel z Osla do Ramptonu, poté 24 hodin sloužil jako napájecí zdroj světelné instalace a následně se vrátilo do Osla, aniž by byl důvod k obavám, zda dojede či nikoli.

„Spojením nejmodernější technologie se světem umění jsme vytvořili uměleckou instalaci, která zachycuje samotnou podstatu značky Kia a současně reaguje na skutečné výzvy našeho každodenního života. Tímto projektem společně s Kia pokračujeme v posouvání hranic kreativity a inovací, vždy s cílem inspirovat ostatní,“ uvedl Gabriel Mattar, COO společnosti Innocean.

EV9 jako mobilní elektrárna

Technologie Kia Smart Charge na bázi obousměrného nabíjení posouvá využití kapacity elektromobilů do éry udržitelnosti. Energie může téci oběma směry, do vozidla i pryč z vozidla.

Technologie V2L, která se poprvé představila v modelu Kia EV6 a tvoří součást standardní výbavy EV9, umožňuje uživatelům jednoduše napájet 110/220V spotřebiče přímo z akumulátoru EV9 připojením kabelu k dobíjecímu portu elektromobilu, jehož baterie disponuje kapacitou 99,8 kWh.

zdroj: tisková zpráva

3 Comments on “Kia EV9 svítí v Norsku na východ slunce”

Napsat komentář