Kia dodá první elektromobily PBV službě Uber

Memorandum o porozumění oficiálně stvrzuje spolupráci značek Kia a Uber v souladu s plánem Kia vyvíjet a nabízet zákazníkům vozidla PBV.

Kia a Uber na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas podepsaly memorandum o porozumění, podle nějž se zavazují spolupracovat na plánovaném vývoji a praktickém nasazování vozidel PBV.

Uvedené partnerství rozšíří nabídku elektromobilů dostupných na platformě mobility Uber a pomůže celosvětovému lídrovi komerční přepravy osob dosáhnout do roku 2040 nulových emisí; v rámci partnerství se budou vyrábět vozidla PBV značky Kia optimalizovaná pro řidiče a vozové parky v souladu se strategií Kia PBV (Platform Beyond Vehicle – platforma za horizont vozidel) v tomto segmentu mobility.

„Vozidla PBV budou hrát klíčovou roli v přizpůsobování mobility na míru, a Kia tak chce tímto partnerstvím s firmou Uber zprostředkovat špičkové technologie s pokročilým softwarem a službami ve prospěch ještě lepšího prostředí komerční přepravy osob,“ uvedl SeungKyu (Sean) Yoon, prezident a CEO společností Kia North America a Kia America. Řidiči na platformě Uber kromě toho budou moci vybírat vozidla Kia z ucelené nabídky, která podpoří elektrifikaci a přispěje k dosažení cílů trvalé udržitelnosti značek Kia a Uber.

Záměrem uvedené spolupráce z pohledu značky Kia je určit optimální podobu modelů PBV s možností dalšího začleňování technologií a služeb ve prospěch řidičů i uživatelů služeb komerční přepravy osob. Cíle této partnerské spolupráce dále zahrnují vytváření ověřovacích studií (Proof of Concept) a prototypů, jakož i výrobu vozidel PBV upravených pro potřeby řidičů na platformě Uber.

„Vozidla PBV sehrají klíčovou roli v proměně světa mobility. Tato spolupráce posílí vývoj vozidel PBV, kdy Kia bude moci nabízet vozidla sladěná s potřebami řidičů i uživatelů,“ uvedl Sangdae Kim, vedoucí divize PBV značky Kia. „Tímto se zaměříme na propracovaný software a služby se začleněním interaktivních technologií palubního infotainmentu a pokročilé bezpečnosti.“

Nové prostředí pro řidiče a cestující zde vzniká díky vývoji optimálních řešení pro konkrétní provozní potřeby včetně prostředí konektivity vozů pro všechny. Následovat mohou personalizovaná prostředí samotné jízdy včetně ovládání klimatizace a zvuku, resp. interaktivních systémů palubní zábavy pro zadní pasažéry.

Kia a Uber budou spolupracovat na možnostech snižování celkových nákladů spojených s vlastnictvím vozidla – například analýzami různých variant vozidel PBV a možných nabídek odběru služeb BaaS (akumulátor jako služba) kvůli snížení pořizovací ceny vozidla.

Spolupráce výhodná pro Uber i samotné řidiče dále přinese rozvoj programu Kia Flex v Severní Americe (s plánovaným celosvětovým rozšířením v blízké budoucnosti).

V rámci programu Kia Flex, který dnes značka zajišťuje v několika státech USA, mohou řidiči vybírat vozidla Kia k provozování na platformě Uber. Rozšíření programu Kia Flex přinese řidičům na platformě Uber ucelenou nabídku vozidel včetně elektromobilů a služeb pojištění a údržby.

„Řidiči na platformě Uber již dnes patří k aktivním zájemcům o elektromobily, na které přecházejí šestkrát až sedmkrát rychleji než běžná populace ve Spojených státech a Evropě,“ uvedla Susan Andersonová, viceprezidentka a šéfka celosvětového obchodního rozvoje firmy Uber. „To je dobrou zprávou pro všechny z nás, protože když na elektřinu přejde řidič poskytující komerční přepravu osob, výhody v podobě nižších emisí jsou pro komunitu třikrát až čtyřikrát vyšší, než když tak učiní průměrný řidič.“

„Doufáme, že cestou poskytování poznatků značce Kia a naší spolupráce zpřístupníme více elektromobilů většímu počtu řidičů, kdy celkové náklady spojené s vlastnictvím vozidla přesvědčí každého o tom, že přechod na elektřinu se vyplatí.“

Služby Kia Connect zaměřené na diagnostiku a preventivní údržbu přinesou efektivnější provoz díky řešením na bázi dat k rozpoznávání poruch a minimalizaci výdajů na opravy i zkrácení prostojů vozidel.

Projekt Kia PBV, představený tento týden na veletrhu CES, je několikafázovým plánem na celé desetiletí, kdy mají vozidla PBV zcela zásadně změnit odvětví mobility a podpořit ambice skupiny HMG na poli robotiky, technologií letecké mobility (AAM) a autonomního řízení.

Aktivity v oblasti PBV se zpočátku zaměří na uvedení zcela nového modulárního vozidla Kia PV5, jehož varianty budou zahrnovat model PV5 High Roof (se zvýšenou střechou), dodávku PV5 Van, PV5 Chassis Cab, robotické taxi PV5 a PV5 Pickup.

Všechny varianty budou postaveny na témže základním modelu s modulární konstrukcí, nicméně každé z těchto provedení nabídne jedinečné vlastnosti včetně dalších úprav pro platformu Uber v souladu s potřebami komerční přepravy osob.

zdroj: tisková zpráva

One Comment on “Kia dodá první elektromobily PBV službě Uber”

Napsat komentář