K bezpečnější energetice vedou obnovitelné zdroje

České předsednictví Radě Evropské unie, ke kterému dnes česká vláda představila pět zásadních priorit, na něž se během něj chce zaměřit, začíná 1. července.

Body vycházející z aktuálních mezinárodních událostí i situace v ČR zahrnují poválečnou obnovu Ukrajiny, energetickou bezpečnost, posílení evropské obrany a kyberbezpečnosti, odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí. Podle expertů Frank Bold však chybí důraz na zelenou transformaci – ta je přitom zásadní pro energetickou bezpečnost i odolnost ekonomiky.

Pro Českou republiku, která je závislá na dodávkách ruského plynu a dalších fosilních palivech, je jedním z palčivých témat energetická bezpečnost. Navzdory tomu, že se v souvislosti s tím čím dál častěji mluví o nutnosti většího využívání obnovitelných zdrojů energie a radikálního snížení emisí skleníkových plynů, téma v prioritách pro české prostřednictví není dostatečně zdůrazněno. 

„V kontextu již zveřejněných evropských balíčků Fit for 55 a RePower EU energetická bezpečnost znamená především zbavení se závislosti na fosilních palivech a urychlení masivního rozvoje obnovitelných zdrojů energie. V tom má česká vláda v domácí politice dlouhodobý deficit. Zanedbává přenos evropské energetické legislativy, která by umožnila větší rozvoj decentralizovaných obnovitelných zdrojů a komunitní energetiky. O to více by měla vláda v tomto směru zabrat na evropské úrovni,” komentuje Laura Otýpková, právnička expertní skupiny Frank Bold.

Kromě zelené transformace je s energetickou bezpečností úzce spjaté také téma ekonomické odolnosti EU, protože vysoké ceny energií z fosilních zdrojů nejvíce dopadají na firmy, které neinvestují do energetických úspor a do obnovitelných zdrojů. Dalším aktuálním ekonomickým problémem jsou narušené dodavatelské řetězce. Firmy, které dobře zmapovaly svá rizika a prověřují své dodatele, vychází ze současné situace lépe. Tuto dobrou praxi je potřeba dále rozvíjet prostřednictvím tzv. due diligence v oblasti udržitelnosti.

Odolnější evropské ekonomice chybí data o ESG dopadech

Ke zvýšení strategické odolnosti ekonomiky EU potřebují firmy a investoři jasná a transparentní data o udržitelnosti (ESG). Porovnatelná data jsou nezbytná mimo jiné pro pro posouzení toho, do jaké míry jsou firmy vystaveny rizikům spojeným se závislostí na fosilních palivech z Ruska. Zajištění těchto dat je cílem evropské směrnice Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), která se právě v těchto dnech finalizuje na závěrečných jednáních v Bruselu, a související EU standardy pro reporting o udržitelnosti. 

Včasné přijetí EU standardů pro reporting je klíčové pro to, aby firmy věděly, na jaká data se soustředit, a aby měli investoři k dispozici klíčové informace o spotřebě energií, emisích skleníkových plynů, lidském kapitálu a managementu dodavatelského řetězce a potažmo o odolnosti byznysu vůči krizím. Je nezbytné, aby firmy měly tyto standardy k dispozici co nejdříve a mohly podle nich reportovat nejpozději od roku 2024,” vysvětluje Filip Gregor, expert na ESG reporting z expertní skupiny Frank Bold. 

Dalším zásadním článkem pro odolnost ekonomiky a vodítkem pro firmy je směrnice o náležité péči v oblasti udržitelnosti (CSDDD). Její návrh Evropská komise publikovala letos v únoru, dále se bude projednávat za českého předsednictví.

Pokud by byl tento systém zavedený ještě před začátkem ruské války na Ukrajině, evropské firmy by byly schopné na ruskou agresi reagovat pružněji a s menšími náklady. Také by se vyhnuly riziku přímé podpory ruského režimu, jelikož náležitá péče neboli due diligence po firmách vyžaduje, aby prověřovaly rizika spojená s dopady na lidská práva a životní prostředí a vyhnuly se zapojení do obzvláště rizikových obchodních vztahů. Díky tomu, že směrnice vymezí jasná pravidla, pomůže také zpřesnit podmínky pro zelené financování a omezit greenwashing. 

Jasnou podporu zelené transformaci vyjadřuje i český byznys a řada expertů včetně odborníků z Frank Bold sdružených v iniciativě Změna k lepšímu. Společnou pozici určenou české vládě členové iniciativy představí na on-line konferenci, která se koná 16. června od 14 hodin.

zdroj: tisková zpráva

30 Comments on “K bezpečnější energetice vedou obnovitelné zdroje”

  1. Jsem hluboce zklamán, že slovo UDRŽITELNOST se nachází až v pátem odstavci a v článku je celkově jen čtyřikrát.
    Takhle ten socialismus nevybudujeme kurva!

    Navíc soudruha autora upozorňuji na hrubou chybu ve větě „Tuto dobrou praxi je potřeba dále rozvíjet prostřednictvím tzv. due diligence v oblasti udržitelnosti.“

    V příručce říšského politruka na straně 875 je jasně napsáno, že poměr pozitivních přívlastků musí dosahovat k ostatním větným členům poměru nejméně 1:1 !!!

    Navrhuji tuto ostudně holou větu upravit na:
    „Tuto dobrou vžitou praxi je potřeba dále progresivně rozvíjet prostřednictvím celospolečenské tzv. due diligence v oblasti komplexní udržitelnosti.“

  2. resim fotovoltaiku, ctu jak je problem sehnat firmu a lidi na budovani fotovoltaiky

    ziju v pohranici s Polskem, tady smerem kdys vyjedu 100km do CR tak rekneme na kazdem 20-25 baraku vidim nejaky fotovoltaicky panel, strasne malo, prejedu do Polska a tak kazdej 10-15 barak nema fotovoltaickej panel, resim s firmou velkou instalaci, a vite co, 95% tech monteru co to montujou jsou tady v CR Polaci, protoze v Polsku si to bez birokracie udela temer kazdej na tom baraku sam, a nedivim se tomu, ono to neni slozite, je to jen podle navodu pospojovat par dilu (sestavit skrin z ikei je slozitejsi nez zapojit fotovoltaiku aby +- fungovala) a jedine co by mel resit specialista je revize jestli je to zapojene spravne a tedy zda se to smi pripojit k siti (to zapojeni jsou pak 3 kabely do rozvadece) a softwarove nastaveni toho systemu ktere proste vyzaduje nejake znalosti

    tak uzasne je na tom Ceska Republika, tady se resi i takova hovadina, ze kdys si na strechu davam ty panely, tak bych mel mit zaprve papir na to ze muzu provadet mozntaz ve vyskach, a jen proto ze je to 1,5 metru nad okolnim terenem, a zadruhe vyhlasku 50 protoze je to brane jako elektricke zarizeni, proste stupidita ceske legislativy ktera ma potrebu resit dneska i to, jestli si spravne utiram zadek na hajzlu 😀

    a kdys prejdu od Polaka treba k Nemci, tak v Nemecku na mikrozdroj typu Grid-free ze Nemec otevre svuj profil u sveho distributora energii, tak zaklikne ze si pripojuje mikrozdroj, do 5 minut mu prijde mail ze muze instalovat, a Nemec vezme grid-free menic, pische k nemu 1-2 panely co ma nekde poveseny na balkone, mikrozdroj zapoji do zasuvky tak jako nabijecku telefonu a ma vyrizeno, nic dalsiho nemusi resit, v CR je to na 3 mesice papirovani, 3x se u vas doma stavi elektrikar co muze davat razitko aby zmeril odpor v dane fazi, vy mu za to vyplaznete skoro 10 tisic, distributor po vas chce na to projekt (nastesti staci jen nacmaranej na papire rukou) a pak vam napise ze az si doinstalujete dodatecne ochrany tak vam mozna povolej to zapojit do site s omezenim moznych pretoku na 115W behem 15 minut 😀

    aneb CR je totalne v prdeli co se tyce OZE, tady je to jen velkej kseft pro firmy co nabizej OZE s dotaci

    1. No a největší brzda je česká specialita měření fází. Člověk si koupí symetrický měnič protože je levnější, bohužel to udělá i většina firem. Potom se diví, že nic moc neušetřil protože na něm vydělává distributor. Nakonec rozkecá ostatním, že FVE stojí za houno.

          1. No ak nastatne pruser a nebude dost energie, tak dufam ze sa mi dostanu do ruku zelenaci tebe podobni a ver mi, ze budem velmi nebezpecny. Mali by ste to vsetko zaplatit! FVE a veterniky by mali dostat extra dan, pretoze su vecne dotovane.

            Ty ju NECHCES vyuzit. Len sa spoliehas, ze ti niekto vyrobi lacne panely a ked ti tie panelky nevyrobia dost energie, tak sa nacucnes na ten zly centralny zdroj aby si mohol svietit, varit, kurit a vozit sa. Dufam, ze hlupaci ako ty nebudu nikdy projektovat energeticke siete aj ked bohuzial mali velmi silny vplyv na dnesnu situaciu. Absolutne nechapes rozdiel medzi stabilnym a nestabilnym zdrojom energie. Vobec nechapes, ze FVE a veterniky budu vzdy iba doplnok, pretoze ich hlavny ucel je setrit vyrobu energie centralnych zdrojov ale nie ich nahradit.

                1. Bacha ať si neuženeš obsedantně kompulzivní poruchu 😉

                1. Cesky web o elektromobilite. A Emil Tupec tam radi jako cerna ruka. Desim se okamziku kdy objevi hybrid.

Napsat komentář