Japonsko slaví spuštění první velké pobřežní větrné elektrárny

Japonsko postupně spouští 140MW pobřežní větrnou farmu. Skládá se ze dvou polí Noshiro a Akita v Japonském moři.

Aktuálně byla spuštěna pouze část Noshiro. Její součástí je celkem 20 kusů větrných turbín o výkonu 4,2 MW. Akita se skládá z 13 turbín o výkonu 4,2 MW. Jedná se o první projekt svého druhu v Japonsku, který je významným krokem vpřed pro odvětví obnovitelných zdrojů energie v zemi.

Větrnou farmu Akita Port Offshore Wind Farm zainvestovala řada japonských energetických společností a bank. Elektřinu bude po dobu 20 let vykupovat Tohoku Electric Power. Bude jí dostatek pro 150 000 japonských domácností.

SOUVISEJÍCÍ: Víc nabíjecích stanic neznamená víc elektromobilů, ukazuje Japonsko

Zahájení provozu mořské větrné farmy Akita Noshiro je významným milníkem pro Japonsko, které ve srovnání s ostatními zeměmi zavádí větrnou energii na moři pomalu. Země si však stanovila ambiciózní cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2030 plánuje zvýšit kapacitu větrných elektráren na moři na 10 GW a do roku 2040 na 45 GW.

V současné době Japonsko získává z obnovitelných zdrojů asi 25 % elektřiny. Očekává se, že úspěch větrné farmy Akita Noshiro Offshore Wind Farm připraví půdu pro další větrné farmy na moři v Japonsku v budoucnu.

zdroj: tisková zpráva

36 komentářů u “Japonsko slaví spuštění první velké pobřežní větrné elektrárny”

 1. Palec nahoru, ale na rozdíl od některých států EU to jsou realisti:::::24. srpna 2022
  Japonsko je připraveno obnovit činnost dalších jaderných elektráren, jejichž provoz byl pozastaven po havárii jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011, a zváží vývoj jaderných reaktorů nové generace. Podle agentury Reuters to dnes uvedl japonský premiér Fumio Kišida.::::::

    1. Situace v Eu nesouvisí s pozitivním přístupem k OZE. Naopak jsou zde velké rezervy a ti kdo mají skutečnou moc dosud spíše jen lavírovali, případně vymýšleli kočkopsa…
     Jak asi může být OZE pozitivní kontinent, kde nejsme prakticky schopni vyrábět FV panely ani moderní baterie a akumulátory??

       1. Jo ta vaše slavná domácnost….
        Žijete zdravě a na bebíčka máte bylinky. Nic proti tomu. K tomu ale chodíte a všem vyprávíte, že to je ta správná cesta a jak by bylo správné, jak je to boží kdyby každý žil jako vy a nemusel by nikdo platit za zdavotnictví, které většinu času nepotřebuje.
        A současně tak nějak předpokládáte, že za humny bude perfektní nemocnice, která se o vás postará, až vaše bylinky budou na něco krátké.

        1. pro Runnču…A kdopa ti povídal něco o bylinkách??… Když už vaříš z vody, máš přihodit aspoň topůrko Auguste 🤡🤪

        2. To je právě to riziko zobecňování. Generalizace je zcela zásadní pro rozhodovací procesy, ale kumšt je právě poznat, kdy je užitečná a kdy je zavádějící.

         OZE je velmi užitečná věc v okamžiku, kdy se kryje místo a čas spotřeby s výrobou. V ostatních scénářách nejen že není užitečná, ale je vysloveně škodlivá.

         Ideologický přístup k užití OZE je pak naprostou katastrofou a jeho důsledky budeme pociťovat ještě dlouho.

        3. pro kkk…Ahá 🙄 ironie…Hmm tak to asi těžko. Spíš blbej příklad, protože Runnča ví moc dobře, že naše ,,slavná domácnost“ nemá přípojku na síť… Takže vám ta ,,nemocnička za humny“ moc neirónuje že 😁

        4. Jo já zapomněl, vy teď měsíce jedete na benál. Ekologický gurmán 😀

        5. To už jsem řešil z Dlažkou…Je to finanční ne technologický problém. Ale i kdybych se benzínu nedokázal časem zbavit (čemuž nevěřím) je moje 95% úspora zásadní.

     1. A ještě k „realismu“::(28.12.2022)Japonsko se připravuje na první dodávku ropy z Ruska za více než půl roku, informuje ve středu agentura Bloomberg.

      Vláda v Tokiu uvedla, že ruský projekt Sachalin-2 je důležitým zdrojem dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) do Japonska a dovoz ruské ropy je důležitý pro zajištění stabilního provozu a energetické bezpečnosti.

        1. pro kkk.. výstavba JE elektrárny v našich končinách trvá klidně 20 i víc roků… Kdepak bereš jistotu, že během dlouholeté výstavby neztratí význam a nedopadnou tak, jak jsem si zavěštil??…Ty seriózní neomylná většino..🌞

        2. Dr:Např.Dukovany jsme dokázali postavit za devět let, to, že evropa celkově upadá je bohužel fakt, ale domnívám se, že na světě jsou stále firmy co by to do těch deseti let daly, a pokud se „dotáhnou“ SMR, tak se to zjednoduší.V našich podmínkách se bez JE dle mě ještě dlouho neobejdeme (Čtvrtinu elektřiny za rok 2021 v Evropě vyrobily jaderné elektrárny), a většina světa to vidí podobně.Ad Japonsko,to podstatné bylo na konci:::: je důležitý pro zajištění stabilního provozu a energetické bezpečnosti.::::::Vy na to stále koukáte pohledem „domkaře“, který chce radit celému světu.Ta ironie 42 byla výstižná, a to, že „jedete na benzín“ to jenom umocňuje.A ještě jednou zopakuji, já solárům na budovách, parkovištích atd.dlouhodobě fandím, ale bohužel ta dlouhodobá akumulace.

        3. pro kkk… Možná ti to ještě nedošlo, ale moře se skládá z kapek vody. Ty sám si patrně dokázal hovno (tuším že na střeše nemáš ani ty soláry, kterým tak fandíš), ale podceňovat, urážet a snažit se zesměšnit aktivní lidi, kterým nesaháš ani po koule je tvůj styl…Tak se pochlub čemu se věnuješ, třeba je to zajímavé!…
         Ale to tvoje prázdný mlácení hubou už mě dost nudí…👎

        4. Dr:To Vám dochází věcné argumenty, že přecházíte do osobní roviny?Urážky tady slyším, kromě pár dalších jedinců pouze od Vás, a pokud jsem Vás urazil tím „domkařem“, tak se Vám hluboce omlouvám.A zpět k tématu, jak chcete zajistit pro náš stát stabilní provoz a energetickou bezpečnost po celý rok, s nízkými emisemi bez jádra, prostě konkrétní fungující příklad(např.akumulaci na měsíc), bez
         nějakých pilotních projektů a vizí (nic proti nim, vývoj je nutný)

        5. pro kkk… Opakovaně zpochybňuješ moje duševní zdraví (nebo co jsou to ty ,,letadla“?), tvůj důvod k urážkám je můj odlišný názor a především tvoje energetická připosranost. 🙄

        6. Dr:Doporučuji knihu::Andrea Jolander – jenom já jsem letadlo::: „energeticky připosraná“ je tedy většina světa, proto plánují nové JE.A děkuji za Váš zájem, „stolici mám pravidelnou“.Jo, a co ten konkrétní příklad?

        7. Mně se tvoje řešení líbí. Na střeše FVE a přitom emise jak koksovna. To je známka punku.🤘😝🤘

        8. 42:Aneb, někdo to musí vyzkoušet, a následně(možná) zvolat „tudy ne přátelé“

        9. pro kkk… konkrétní příklady, možnosti a návrhy řešení se tady probírají pravidelně, ale klidně bych se o nich byl ochoten bavit znova – ovšem ne s tebou…Nejsem autista, abych házel na zeď hrách 🥴

        10. Pro kkk…S tebou je to o ničem už pěkně dlouho a pokud jde o Runnču to je takovej náš infanterríbl 😃

Napsat komentář