Jak správně na výběr a instalaci tepelného čerpadla

Máte rodinný dům s tepelnou soustavou, která už nevyhovuje vašim současným nárokům či aktuálním technickým požadavkům. Jsou vaše náklady na vytápění a ohřev vody příliš vysoké? Máte kotel na tuhá paliva a řešíte modernizaci vašeho topného systému? Právě v těchto případech mohou být ideálním řešením tepelná čerpadla vzduch/voda.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda se skládá z vnější a vnitřní venkovní jednotky. Je nejvhodnějším typem pro klimatické podmínky v Česku a pro domácnost znamená význačné snížení nákladů, dokáže být například až pětkrát úspornější než běžný elektrokotel. Systém vzduch/voda navíc nepotřebuje k instalaci či provozu žádné vrty nebo zemní kolektory, stačí pouze prostor k umístění vnitřní jednotky (třeba sklep, technická místnost a podobně) a prostor pro umístění vnější jednotky. 

Jak tepelné čerpadlo funguje?

Tepelné čerpadlo pro rodinný dům funguje na podobném principu jako klimatizace či lednička. Jen je v něm obrácený proces, který pomocí výměníku umístěného v externím prostředí odebírá teplotu z venkovního vzduchu. Daná teplota, i když je velmi nízká či záporná, stačí na to, aby médium, které je uvnitř výměníku, dostatečně ohřálo. Tím se kapalné skupenství promění na plynné. Vzniklý plyn se nažene do kompresoru, kde se stlačí za použití minimálního příkonu elektrické energie, a dojde ke zvýšení jeho teploty. Stlačený plyn se následně přesune do kondenzátoru. V něm se plynné skupenství promění zpět na médium, což znamená velké uvolnění tepla, které již slouží k samotnému vytápění domu či ohřevu vody. Prudkým uvolněním tlaku přes expanzní ventil se kapalina promění zpět na plyn a celý proces začíná znovu.

„My v Acetexu používáme kvalitní a moderní splitová tepelná čerpadla Vitocal 100 a Vitocal 200 od německého výrobce Viessmann. Jejich výhodou je, že disponují vysokou energetickou účinností, malou potřebou místa pro instalaci a komfortní obsluhu pomocí aplikace. Systém umožňuje rychlou montáž a uvedení do provozu, který je velmi tichý díky ADD (Advanced Acoustics Desing). Proto jsou tato tepelná čerpadla vhodná například i do řadového rodinného domu. Plusem je, že se dají napojit na stávající topná tělesa v domě, jakou jsou radiátory a podlahová topení,“ vysvětluje Jakub Mahel, obchodní ředitel společnosti Acetex. 

Mezi silné vlastnosti tepelných čerpadel Viessmann patří to, že i když venku mrzne, teploty dosahují – 15 °C, tak domácnost může vyhřívat až na +55 °C nebo dokonce vyšší, při použití nové generace čerpadel. Z jedné kilowatthodiny elektřiny a tepla z venkovního vzduchu vyrobí tepelné čerpadlo až pětinásobek využitelného tepla pro vytápění a přípravu teplé vody, a to díky koeficientu COP (Coefficient of Performance) ve výši 5,1.

Jaký je proces výběru konkrétního čerpadla?

Jenže výběru konkrétního typu tepelného čerpadla předchází předrealizační konzultace. Profesionální firma by se předtím, než učiní zájemci jakoukoli nabídku, měla s objektem důkladně seznámit. 

„Během osobní návštěvy se náš technický obchodní zástupce vyptá na vše potřebné: technické parametry domu i na osobní požadavky a preference majitelů. Na základě získaných dat vypočítáme tepelnou ztrátu domu, kterou je třeba čerpadlem pokrýt. K tomu nám slouží naše specializovaná kalkulačka. Dále zkoumáme, zda jsou k dispozici další obnovitelné zdroje energie, které můžeme s tepelným čerpadle zkombinovat,“ upřesňuje Mahel z Acetexu a pokračuje: „Například fotovoltaickou elektrárnu lze napojit na tepelné čerpadlo a efektivně využít jí vyrobenou energii pro provoz tepelného čerpadla. Teprve po zjištění všech informací předkládáme nabídku konkrétního zařízení včetně ceny a garance získání státní dotace.“

Po odsouhlasení nabídky a podpisu smlouvy jsou zahájeny samotné realizační a instalační práce. Acetex zároveň zpracovává žádost o dotaci, a to včetně celého administrativního procesu.

„Snaha o omezení závislosti na fosilních palivech se projevila ve větší podpoře tepelných čerpadel. Podporu výměny stávajícího zařízení, například kotle na tuhá paliva nebo elektrokotle za ekologičtější zdroj se vláda rozhodla podpořit ve dvou samostatných dotačních programech: Kotlíková dotace a Nová zelenám úsporám,“ upřesňuje Jakub Mahel z Acetexu.

Dotace jsou určeny pro majitele či spolumajitele nemovitosti (rodinného nebo trvale obývaného rekreačního objektu, který musí být obýván alespoň 24 měsíců před podáním žádosti). Kotlíková dotace je určená pro nízkopříjmové osoby a rodiny, které díky ní mohou pokrýt až 95 % způsobilých nákladů spojených s výměnou zdroje tepla (tedy nejenom na samotné zařízení, ale i na stavební doprovodné práce, revize, připojení soustavy atd.). Nová zelená úsporám je určena pro ostatní domácnosti. Tam se výše možné dotace pohybuje do 50 % způsobilých nákladů. Příspěvek na tepelné čerpadlo je ve výši 100 000 Kč, respektive 140 000 Kč, pokud bude připojené k fotovoltaické soustavě. Proplacení dotace přichází po montáži tepelného čerpadla a jeho testování.

Kolik se dá s tepelným čerpadlem ušetřit?

Možná to mnohé překvapí, ale tepelné čerpadlo je samo o sobě až pětkrát úspornější než běžný elektrokotel. S tepelným čerpadlem navíc uživatel využívá tarifní sazbu D 57d, která je v režimu nízkého tarifu 20 hodin denně. Což v běžném provozu znamená, že u každého spotřebiče lze snížit náklady na provoz až o 40 %. Návratnost vstupní investice je odvislá od spotřeby energie daného objektu, jeho dispozice a zejména stávajícího systému vytápění. Pro příklad: přechod z elektrokotle přinese úsporu až 90 %, přechod z plynového kotle až 50 % a v případě plynového kondenzačního kotle lze hovořit až o 30 % úspory. Návratnost lze tedy na základě daných faktorů odhadnout na 3 až 6 let. 

Kontrola a ovládání odkudkoli

Výhodou tepelného čerpadla na klíč od Acetexu je, že zařízení lze připojit k internetu pomocí rozhraní Vitoconnect. Právě toto napojení umožní majiteli obsluhu zařízení přes bezplatnou aplikaci ViCare. S ní má snadný a rychlý přístup ke svému topnému energetickému zařízení kdykoli a hlavně odkudkoli. V praxi to znamená, že když v zimě odjedete na hory, tak si před návratem pomocí aplikace ve svém chytrém zařízení (telefon, tablet) nastavíte s dostatečným předstihem vytápění na požadovanou teplotu. A místo do vymrzlého domu se vrátíte do domova, kde bude optimální teplota pro dané zimní období. A to vše ekonomičtěji a zejména ekologičtěji než dříve.

zdroj: placená inzerce

10 komentářů u “Jak správně na výběr a instalaci tepelného čerpadla”

 1. Hlavne pomer cena/vykon, nesmysl… a cop pres 5 mi pripomina deklarovanou spotrebu novyho auta treba 4l a pak to zere 6,5… co clanek to reklama posledni dobou… kam tenhle web upadl? Tvl hlavne ze se vydelavaj prachy… mesic sem tu nebyl a dalsi zase nebudu a to sem driv byl denim ctenarem… Idnes hadr… bezte se bodnout…

 2. ten článok písal novinár.
  napríklad prirovnávať TČ k chladničke, klimatizácii . väčšina chladničiek a klimatizácií sú presa tepelné čerpadlá.
  inde KUK navrhuje zateplenie a stavbu OZE, v takom prípade sa spotreba môže znížiť natoľko, že akékoľvek vykurovanie je zbytočné, na tách pár dní pod -10°C postračí na vykrytie „primotop“.

  a presnejšie sa potreba energie urči kalkulačkou pre klimatizáciu, tam je zohľadnené aj počet ľudí a domáceho zvieratstva.

  1. Vysoky COP je v pripade maleho rozdilu teplot u vyparniku a kondensatoru. Kdyz vezmu pripad ohrevu TUV v parnem lete kdy ma vyparnik 30°C a kondensator 55°C, tak je rozdil 25K. Kdyz si pritapite na jare kdy je venku treba 10°C a do podlahovky potrebujete treba jen 25°C, tak je delta pouhych 15K. No a kdyz je venku 15°C a pritapite si navecer, tak bude COP tech slibovanych až 5,1.

    1. Z casti mate pravdu, COP je laboratorni udaj za presne danych podminek a tudiz je jaksi absolutni. Je to stejne jako spotreba dle WLTP. Tam take neni slovicko až. COP se meri pri vstupni T=7°C a vystupni T=35°C. Nekdy tez vstupni T=2°C. Na druhou stranu pletete COP a SCOP dohromady. S=sezonni je uz pri ruznych podminkach vstupni teploty venkovniho vzduchu. No a pak je efektivita zavisla na uzitne teplote, kdo ma radiatory, tomu 35°C asi nebude stacit. Cim vyssi vystupni T, tim nizsi efektivita. V konecnem efektu se muzete dobrat faktoru 2,5. Pojem COP zrejme neni uplne jasne definovany a lide ho pouzivaji pro vsechno mozne. Jako by u auta nekdo rikal, ze jeho auto ma realnou spotrebu 7l/100km WLTP.

Napsat komentář